GAZİLER GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI
Atatürk´e Gazi Unvanı ve Mareşal Rütbesi Verilmesinin 98. Yıl dönümü ve Gaziler Günü dolayısıyla ülke genlinde olduğu gibi Muş´ta da törenle kutlandı.
Tarih: 19.9.2019 19:59:43/ 216okunma / 0yorum

Ülke genelinde olduğu gibi Muş´ta da, 19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle tören düzenlendi. Valilik önündeki Atatürk Anıtı´na çelenklerin sunumuyla başlayan törene; Vali Vekili Alper Çifçi, Garnizon Komutanı Albay İhsan Gökoğlan, Muş Belediye Başkan Vekili Aydın Özarslan, Cumhuriyet Başsavcısı Harun Karahan, Vali Yardımcısı Mehmet Kocabey, İl Jandarma Komutanı Albay Bülent Baykal, İl Emniyet Müdürü Yardımcısı Erol Çengelcik, şehit yakınları, gaziler, kurum ve daire amirleri ile vatandaşlar katıldı.

“CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN´IN 19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ MESAJI OKUNDU”

Saygı Duruşu ve akabinde İstiklal Marşı´nın okunduğu program, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın 19 Eylül Gaziler Günü mesajının okunmasıyla devam etti.

Günün anlam ve önemini belirten konuşma ise, Garnizon Komutanlığı´nda görevli Topçu Yüzbaşı Muhammed Sak tarafından yapıldı.

Sak, "Bugün, her karışı şehit kanıyla sulanmış mukaddes vatan topraklarının savunulması uğruna, hayatlarını feda etmeyi göze alarak gazilik onuruna erişen kahramanların, kıvanç gününü kutlamanın derin heyecanı içindeyiz. Bugün aynı zamanda, sergilediği üstün komutanlık dehası, cesaret ve kahramanlığın kadirşinas milletimizce takdir edilişinin bir nişanesi olarak, Türkiye büyük millet meclisi tarafından ebedî Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk´e ‘gazi´lik unvanı ve ‘mareşal´ rütbesi verildiği günün de yıl dönümüdür. Sakarya Meydan Muharebesinin kazanılmasını müteakip 19 Eylül 1921 tarihinde; Türkiye Büyük Millet Meclisi´nin 79´uncu birleşiminde alınan karar ve 153 sayılı kanunla, ebedî Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk´e mareşallik rütbesi ve gazilik unvanı verilmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, kendisine verilen yeni rütbe ve unvanı vesilesiyle Türk ordusuna ithafen yayımladığı bildiride; ‘büyük millet meclisinin hakkımda yeni bir rütbe ve gazi unvanı ile tecelli eden iltifatları, doğrudan doğruya sizindir. Milletin verdiği bu rütbe ile yükselen ordudur. Sizin kahramanlığınızla, sizin gösterdiğiniz nihayetsiz fedakârlıklar pahasına kazanılan bu büyük muzafferiyetin, millet tarafından takdirini gösteren bu rütbe ve unvanı ancak size mal ederek tüm askerlik hayatımın en büyük iftihar sermayesi olarak taşıyacağım´ ifadeleriyle; muzaffer ve gazi Türk ordusunu yüceltmiş ve bu unvanın bizim kültürümüzde taşıdığı müstesna değeri veciz bir şekilde ortaya koymuştur” dedi.

“AZİZ ŞEHİTLERİMİZİN VE GAZİLERİMİZİN ESERİDİR”

Yüce Türk Ulusu ve onun göz bebeği silahlı kuvvetlerinin, gazilere olan vefa borcunun hiçbir zaman unutulmayacağını ifade eden Sak, “Fedakârlık timsali değerli gazilerimiz; ulusumuzu birbirine bağlayan değerlerin başında, tarih sayfalarına altın harflerle yazılan kahramanlıklar, toprak, bayrak ve vatan uğruna verilen canlar gelmektedir. Ülkemizin bugün ulaştığı seviye başta kurtuluş savaşı olmak üzere, Kore´de, Kıbrıs´ta, teröristle mücadele harekâtında, 15 Temmuz Hain Darbe Girişiminde, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtlarında, Cerablus´ta, El-Bab´ta ve Afrin´de hayatlarını kaybeden aziz şehitlerimizin ve gazilerimizin eseridir. Dünyanın en hassas bölgelerinden birinde yer alan ülkemiz, bölgede bir istikrar unsuru ve uluslararası toplumun saygın bir üyesi olarak, birlik ve beraberliğini bütün tehditlere rağmen sürdürebiliyor ve bu güzel topraklarda bağımsız şerefiyle yaşayabiliyor ise, bunu aziz siz gazilerimize borçludur. Türk toplumunun yüksek ahlaki özelliklerini oluşturan değerlerin başında şüphesiz ki ‘vefa duygusu´ gelmektedir. Bu duygu, aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetlerinin sahip olduğu değişmez değerlerin merkezinde yer almaktadır. Bu bilinçle şundan emin olunuz ki, sahip olduğumuz en önemli değerlerimiz olan birlik ve beraberliğimizin, yaşayan sembolleri olarak daime gönlümüzde yaşayacaksınız. Yüce Türk Ulusu ve onun göz bebeği silahlı kuvvetleri, sizlere olan vefa borcunu hiçbir zaman unutmayacaktır. Sizler, kutsal vatan görevinizi hakkıyla yerine getirebilmek için, 2 bin 300 yıllık tarihin şerefli tanığı şanlı üniformanızı kanlarınızla taçlandırıp, gazi unvanı alarak vatanın, milletin, bayrağın ve istiklalin ne denli paha biçilmez değerler olduğunu, Türk silahlı kuvvetlerinin kahraman mensuplarının bu ulvi değerleri yaşatmak uğruna neleri göze alabileceğini gösterdiniz.

“BU ASİL MİLLETİN BİR FERDİ VE ONUN ŞANLI ORDUSU TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNİN MENSUPLARI OLARAK SİZLERLE GURUR DUYUYORUZ”

Kahraman gazilerimiz! Yüce milletimizin asaletinin bir göstergesi olarak büyük bir vakar örneği sergiliyorsunuz. Kayıplarınız karşısında gösterdiğiniz sabır ve metanetin kaynağının, gönüllerinizde yaşattığınız vatan, millet ve bayrak sevgisi olduğunu çok iyi biliyoruz. Sergilediğiniz kahramanlık, cesaret ve fedakârlıklarla, bizlere her zaman güç ve ilham kaynağı olmaktasınız. Sizler için yapılan hiçbir şey, bu eşsiz hizmetlerinizin ve fedakârlıklarınızın bir karşılığı veya bedeli olamaz. Binlerce yıllık şanlı tarihimiz boyunca, en ağır ve zor şartlar altında dahi asil milletimizin esareti kabul etmeden ve istiklalinden taviz vermeden yaşamasının temelinde, bugün sizlerin temsil ettiği bu anlayış, bu duruş vardır. ‘Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır´ diyerek, bu toprakları vatanlaştıran atalarımızın emanetine sahip çıkmak için ‘ölürsek şehit, kalırsak gazi´ oluruz düşüncesiyle, her türlü düşmana karşı kahramanca mücadele veren Türk Askeri ve taşıdığı bu yüce ruh var olduğu müddetçe, bölünmez bütünlüğümüze ve millî birliğimize kast edenlerin kirli emelleri, asla gerçekleşmeyecektir. bağrından böylesi kahramanlar çıkaran bu asil milletin bir ferdi ve onun şanlı ordusu Türk silahlı kuvvetlerinin mensupları olarak sizlerle gurur duyuyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle, bu kutsal topraklar üzerinde bağımsız ve şerefle yaşamamızı siz kahraman gazilerimize borçlu olduğumuzun bilincinde olarak; başta ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşını, aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle anıyor, hayatta olan gazilerimize, gazilerimizin muhterem anne ve babalarına, saygıdeğer eşlerine, sevgili evlatlarına ve her zaman desteğinden gün aldığımız yüce milletimize şükran ve saygılarımızı sunuyoruz” diye konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: GAZİLER GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
GAZİ MUHARREM ÇELİK, BABA OCAĞI MUŞ´A GÖNDERİLDİ
GAZİ MUHARREM ÇELİK, BABA OCAĞI MUŞ´A GÖNDERİLDİ
Türk Silahlı Kuvvetleri´nin Fırat´ın doğusunda başlattığı Barış Pınarı Harekatı´nda görevli Uzman Çavuş Muharrem Çelik, PYD/PKK´lı teröristlerle girilen çatışmada bacağından yaralandı. Sol bacağında sinirlerin bulunduğu bölgeye isabet eden kurşun, felç tehlikesine karşı doktorlar tarafından çıkarılmadı.
ASYA, RADYO PROGRAMINDA HİZMETLERİNİ ANLATTI
ASYA, RADYO PROGRAMINDA HİZMETLERİNİ ANLATTI
Belediye Başkanı Feyat Asya, TRT Erzurum Radyosu canlı yayınına telefonla bağlanarak ‘4 Mevsim Muş´ konulu fotoğraf yarışması ve belediye hizmetleri hakkında bilgi verdi
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN YAYLA HATIRLATMASI “BİR PİRİNÇ TANESİ BİLE BIRAKMAYIN”
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN YAYLA HATIRLATMASI “BİR PİRİNÇ TANESİ BİLE BIRAKMAYIN”
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, havaların soğuması ile birlikte yaylacıların dönüş yolculuğunu hatırlatarak yaşam malzemesi bırakılmaması uyarısında bulundu. “Orada bir pirinç tanesi bile bizim Muşlu hemşehrilerimiz inanıyorum ki bırakmayacaklar” diye ifade eden Vali Gündüzöz, “Dönerken orada stokladıkları erzakları bırakmamaları lazım. Eğer bu erzakları yanlarında indirmezlerse terör örgütlerine bir lojistik destek sağlamış olurlar. Hain terör örgütü buradan beslenir. Onun için herkes aynı hassasiyeti yapacak” dedi
KADINLAR, KURSLARLA SOSYALLEŞİYOR
KADINLAR, KURSLARLA SOSYALLEŞİYOR
Muş´ta, ev hanımları ve genç kızlar, açılan ahşap boyama kursu ile eskimiş, yıpranmış ahşap eşyaları ya da hiç el değmemiş ham malzemeleri özenle yeniden boyayarak birer sanat eseri haline getiriyor
BAŞKAN ASYA: “PARK VE YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYALIM”
BAŞKAN ASYA: “PARK VE YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYALIM”
Son 5 yıl içinde Muş´a çok sayıda park kazandırdıklarını söyleyen Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, “İnsanlarımızın güzel vakit geçirmesi için hizmete açtığımız park ve yeşil alanları hep birlikte koruyalım. Ortak kullanım alanları olan parklarımızı ortak bir bilinçle korumalıyız. Buraları tahrip etmek isteyenlere birlikte fırsat vermemeliyiz. Bilinçsizce yapılan kullanımlara şahit olduğumuzda uyaralım” dedi
MUŞ´A KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ ALINDI
MUŞ´A KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ ALINDI
Yaptığı hizmetlerle adından söz ettiren Türk Kızılayı, Muş´a kan bağış otobüsü kazandırdı.
HBT ETKİNLİKLERE BAŞLADI
HBT ETKİNLİKLERE BAŞLADI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Hayırda Buluşanlar Öğrenci Topluluğu, 2019-2020 Eğitim Öğretim dönemindeki etkinliklerine başladı.
AKDAĞ VE BERABERİNDEKİ HEYET KOÇ´U ZİYARET ETTİ
AKDAĞ VE BERABERİNDEKİ HEYET KOÇ´U ZİYARET ETTİ
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, çeşitli ziyaret ve incelemeler içim bölgeye gelen KOSGEB Başkan Yardımcısı Ahmet Akdağ ve beraberindeki heyeti makamında ağırladı. Yönetim kurulu ve meclis üyeler ile birlikte KOSGEB Başkan Yardımcısı Akdağ, KOBİ Gelişim Dairesi Başkanı Erdal Çınar, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Mehmet Öğüt, KOSGEB Van Müdürü Bilal Emre Yörük ve KOSGEB Muş Müdürü Kenan Mergen´i makamında ağırladı.
BARIŞAN "TERÖRÜ BİTİRECEK HAREKÂTI DESTEKLİYORUZ"
BARIŞAN "TERÖRÜ BİTİRECEK HAREKÂTI DESTEKLİYORUZ"
Memur-Sen muş il başkanı Mahir Barışan, Fırat´ın doğusunda başlatılan "Barış Pınarı Harekatını" desteklediklerini açıkladı.
DOLAR
5.9103
EURO
6.5174
Muş Durumu

Dağlar nice yüksek ise,yol onun üstünden geçer.

Yunus Emre
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu