FEDAKAR ÖĞRETMENLER KIZ ÇOCUKLARINI OKULA KAZANDIRIYOR
Korkut ilçesinde ki Şehit Mehmet Akpolat Kız İmam Hatip Ortaokulu yönetici ve öğretmenleri, eğitimine ara veren kız öğrencileri tekrar okulla buluşturmak için örnek çalışma yaptı. Okul yönetimi, ailelerle görüşerek şimdiden 14 kız öğrenciyi eğitime kazandırdı.
Tarih: 12.10.2018 19:01:00/ 182okunma / 0yorum

 

Korkut Şehit Mehmet Akpolat Kız İmam Hatip Ortaokulu idareci ve öğretmenleri, 2018- 2019 eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte eğitimlerini yarıda bırakan kız öğrenciler için harekete geçti.

Okul bünyesinde mesai saatleri dışında kız çocuklarının okula kazandırılması için ikna ekibi kuruldu. İlçeye bağlı köyleri tek tek gezerek önce alan taraması yapan fedakar öğretmenler, ilk etapta 13 kız öğrenciyi okula kazandırdı. Çalışmalarına devam eden öğretmenler, Doğular köyünde eğitimlerini yarıda bırakan iki kardeşi tespit etti. İlçe Milli Eğitim Müdürü Caner Budak´ında eşlik ettiği ikna ekibi, 5. Sınıfta eğitimine ara veren Zeynep Tekin´in evi ziyaret etti. Burada aile ile görüşen ikna ekibi, kız çocuklarının eğitimi için yoğun çaba sarf etti. Eğitimini yarıda bırakan Zeynep Tekin´i ikna eden fedakar öğretmenleri köyde tekrar taramalarına devam etiler. Zeynep Tekin´in de okula kazandırılmasıyla kız öğrenci sayısı 14´e yükseldi.

“ŞİMDİYE KADAR 13 ÖĞRENCİMİZİ İKNA ETTİK. BU KÖYÜMÜZDE DE İKNA ÇABAMIZ DEVAM EDİYOR”

Ekiple köyleri dolaşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Caner Budak, devamsız kız çocuklarını okula kazandırmak için komisyon kurduklarını söyledi.

İlçenin 15 köyünde ortaokul bulunmadığını, öğrencilerin ilçedeki kız yatılı okullarında öğrenimlerini sürdürdüklerini anlatan Budak, şöyle konuştu:

“Erkek öğrencilerimizin okullaşmasında sıkıntı çekmiyoruz. Ama kız öğrencilerimizde halen bazı nedenlerden dolayı devamsızlık sorunu var. Kadın öğretmenlerimizden oluşturduğumuz ekip köy köy, kapı kapı dolaşarak öğrencileri ve aileleri ikna etmeye çalışıyor. Şimdiye kadar 13 öğrencimizi ikna ettik. Bu köyümüzde de ikna çabamız devam ediyor. Öğrencilerimizi okula kazandırdıktan sonra şimdiye kadar var olan ders eksikliklerini telafi programlarıyla gidereceğiz.”

“İNŞALLAH BU GÖRÜŞTÜĞÜMÜZ İKİ KIZ ÖĞRENCİMİZİ DE OKULA KAZANDIRACAĞIZ”

Çalışmalar hakkında bilgi veren Budak, “İlçemizin kırsal köylerinde özellikle ortaokulun bulunmadığı köylerimizde çocuklarımızın erişimini sağlamak için şuanda Şehit Mehmet Akpolat Kız İmam Hatip Ortaokulu öğretmenlerimizle birlikte çocukları ikna için köyümüzdeyiz. Şimdiye kadar yaptığımız çalışmalar neticesinde yaklaşık 13 öğrencimizi okula kazandırdık. Özellikle kız çocuklarının okullaştırılmasını istiyoruz. Bu köyümüzde de şuanda öğretmenlerimiz ikna çabalarını sürdürüyorlar. İnşallah bu görüştüğümüz iki kız öğrencimizi de okula kazandıracağız. Okula devamlarını sağlayacağız. Okula kazandırdığımız bu öğrencilerimize, yani yaklaşık bir aydır okullar açılmış telafi programları uygulayarak var olan eksikliklerini tamamlamaya çalışıyoruz” dedi.

“BU KURSLAR TAMAMEN GÖNÜLLÜ OLARAK VERİLİYOR”

Bu öğrencilerin okulun pansiyonunda kaldığını belirten Umul, "Bizler mümkün olduğu kadar en üst seviyede öğrencilerimizi okula devam ettirme adına bir hedef belirledik. İnşallah bu hedefimizi o amaç doğrultusunda gerçekleştiririz. Okula kazandırdığımız öğrencilerin eğitimlerinde, geri kaldıkları dersler için kurslar düzenlemekteyiz. Bu kurslar tamamen gönüllü olarak veriliyor." dedi.

“BUGÜN BİR TANE DAHA KAZANDIRDIK, 14 TANE KIZ ÇOCUĞUMUZU OKULA KAZANDIRDIK”

Öğretmenlerden Nurcan Kaçan da gönüllü olarak kız çocuklarını okula kazandırmak için çalıştıklarını belirterek “O zaman gelip bizi okula götürmek için herhangi bir çabada bulunmuyorlardı. Çok sıkıntılarla okuduk. Şimdi çocuklarımızın ayağına gidiyoruz. Onları okula getirmeye çalışıyoruz. Velileri ikna etmeye çalışıyoruz. Bugün de bir kız çocuğunu daha okula kazandırdık. Bunun mutluluğu tarif edilemez. İnşallah bütün kız çocuklarını okula kazandıracağız” dedi.

Öğretmenlerden Seçil Erman da önceden okula gelmeyen çocuklar için tespit çalışması yaptıklarını belirterek, şunları söyledi: “İlçe Milli Eğitim Müdürümüz ve okulumuzun diğer öğretmenleriyle birlikte okula gelemeyen çocuklar için bir saha çalışmasında bulunduk. Geldik, gördük; köylerdeki çocuklar çeşitli sebeplerden dolayı okula gelemiyorlar. Ya da kendileri istemiyorlar fakat biz okulun ne kadar güzel bir yer olduğunu ve de gelecekte ki, geleceklerine yön vermeleri adına onlara okula gelmelerini ikna ettik. Bugün bir öğrencimizi bu saha çalışması sayesinde okulumuza kazandırdık. Umarım daha nicelerini okula kazandırmaya devam ederiz.”

Bu süreçte 13 öğrenciyi okula devamlarını sağladıklarını aktaran Okul Müdürü Erkan Umul, şunları kaydetti: “Şehit Mehmet Akpolat Kız İmam Hatip Ortaokulu idareci ve öğretmenleri olarak eğitim öğretim döneminde devamsız öğrenciler için alan taraması gerçekleştirdik. Bu alan taraması sonucunda devamsız durumda olan 13 öğrencinin okulumuza devamını sağladık.”

Okula kazandırılan 5. sınıf öğrencisi Zeynep Tekin ise, “Ben artık okula gitmek istemiyordum. Artık öğretmenler geldi ve beni ikna etti. Arttık gitcem, okula gideceğim. Öğretmen olmak istiyorum çünkü başka öğrencileri de ben ikna edip onları okula götüreceğim” şeklinde konuştu.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÖZEL ÇOCUKLARA ÖZEL PROJE
ÖZEL ÇOCUKLARA ÖZEL PROJE
Muş Alparslan Üniversitesi(MŞÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) ve Özel Olimpiyatlar Türkiye´den Minik Sporcular Projesi kapsamında engelli (Down Sendromu, Otizm) öğrencilere spor yaptırıyor.
BULANIK İLÇESİNE HİZMET İÇİN ADAYIM
BULANIK İLÇESİNE HİZMET İÇİN ADAYIM
Muş´un tek kadın Belediye Başkan aday adayı Zeynep Orhan, Bulanık ilçesinde hizmet etmek istediğini söyledi.
SAĞLIKLI YAŞAM
SAĞLIKLI YAŞAM
Sağlık Eğitimcisi Veysi Bozyel, sağlıklı yaşam üzerine önerilerde bulunarak yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat çekti.
ENGELLERİ HEP BİRLİKTE AŞALIM
ENGELLERİ HEP BİRLİKTE AŞALIM
Muş Belediyesi Gençlik Meclisi, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında engelli öğrencilerle birlikte halı saha maçı yaptı.
KAN DAVASI BARIŞLA SON BULDU
KAN DAVASI BARIŞLA SON BULDU
Bulanık ilçesinde aralarında kan davası güden iki aile, devlet büyükleri ve kanaat önderlerinin araya girmesiyle barıştırıldı.
TERÖR OPERASYONU: 28 GÖZALTI
TERÖR OPERASYONU: 28 GÖZALTI
Muş´ta PKK silahlı terör örgütü propagandası yapan ve terör örgütü üyesi olduğu anlaşılan toplam 28 kişi gözaltına alındı.
HIRSIZLIK OPERASYONU: 3 TUTUKLAMA
HIRSIZLIK OPERASYONU: 3 TUTUKLAMA
Muş´ta çeşitli hırsızlık suçlarına bulaştığı tespit edilen 11 şahıstan 3´ü tutuklandı.
ŞEHİT ARSLAN KULAKSIZ İÇİN ANMA TÖRENİ DÜZENLENDİ
ŞEHİT ARSLAN KULAKSIZ İÇİN ANMA TÖRENİ DÜZENLENDİ
Muş´un Malazgirt ilçesinde şehit Binbaşı Arslan Kulaksız için anma töreni düzenlendi.
“DÜNYA´NIN 1 NUMARASI TÜRK TÜTÜNÜ”
“DÜNYA´NIN 1 NUMARASI TÜRK TÜTÜNÜ”
Türkiye Tütün Üreticileri Birliği Genel Başkanı Şeyhmus Solgun, "Türkiye´de üretilen Oryantal tütün çeşidimiz 60 Bin Tonluk üretim, yüzde 32´lik bir oranla Dünya pazarında ilk sıradadır" dedi.
DOLAR
5.2810
EURO
6.0289
Muş Durumu

İyilik yap ehli olana da, olmayana da, ehline isabet ederse yerini bulur. Etmez ise ehli sen olursun

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu