FEDAKAR ÖĞRETMENLER KIZ ÇOCUKLARINI OKULA KAZANDIRIYOR
Korkut ilçesinde ki Şehit Mehmet Akpolat Kız İmam Hatip Ortaokulu yönetici ve öğretmenleri, eğitimine ara veren kız öğrencileri tekrar okulla buluşturmak için örnek çalışma yaptı. Okul yönetimi, ailelerle görüşerek şimdiden 14 kız öğrenciyi eğitime kazandırdı.
Tarih: 12.10.2018 19:01:00/ 258okunma / 0yorum

 

Korkut Şehit Mehmet Akpolat Kız İmam Hatip Ortaokulu idareci ve öğretmenleri, 2018- 2019 eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte eğitimlerini yarıda bırakan kız öğrenciler için harekete geçti.

Okul bünyesinde mesai saatleri dışında kız çocuklarının okula kazandırılması için ikna ekibi kuruldu. İlçeye bağlı köyleri tek tek gezerek önce alan taraması yapan fedakar öğretmenler, ilk etapta 13 kız öğrenciyi okula kazandırdı. Çalışmalarına devam eden öğretmenler, Doğular köyünde eğitimlerini yarıda bırakan iki kardeşi tespit etti. İlçe Milli Eğitim Müdürü Caner Budak´ında eşlik ettiği ikna ekibi, 5. Sınıfta eğitimine ara veren Zeynep Tekin´in evi ziyaret etti. Burada aile ile görüşen ikna ekibi, kız çocuklarının eğitimi için yoğun çaba sarf etti. Eğitimini yarıda bırakan Zeynep Tekin´i ikna eden fedakar öğretmenleri köyde tekrar taramalarına devam etiler. Zeynep Tekin´in de okula kazandırılmasıyla kız öğrenci sayısı 14´e yükseldi.

“ŞİMDİYE KADAR 13 ÖĞRENCİMİZİ İKNA ETTİK. BU KÖYÜMÜZDE DE İKNA ÇABAMIZ DEVAM EDİYOR”

Ekiple köyleri dolaşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Caner Budak, devamsız kız çocuklarını okula kazandırmak için komisyon kurduklarını söyledi.

İlçenin 15 köyünde ortaokul bulunmadığını, öğrencilerin ilçedeki kız yatılı okullarında öğrenimlerini sürdürdüklerini anlatan Budak, şöyle konuştu:

“Erkek öğrencilerimizin okullaşmasında sıkıntı çekmiyoruz. Ama kız öğrencilerimizde halen bazı nedenlerden dolayı devamsızlık sorunu var. Kadın öğretmenlerimizden oluşturduğumuz ekip köy köy, kapı kapı dolaşarak öğrencileri ve aileleri ikna etmeye çalışıyor. Şimdiye kadar 13 öğrencimizi ikna ettik. Bu köyümüzde de ikna çabamız devam ediyor. Öğrencilerimizi okula kazandırdıktan sonra şimdiye kadar var olan ders eksikliklerini telafi programlarıyla gidereceğiz.”

“İNŞALLAH BU GÖRÜŞTÜĞÜMÜZ İKİ KIZ ÖĞRENCİMİZİ DE OKULA KAZANDIRACAĞIZ”

Çalışmalar hakkında bilgi veren Budak, “İlçemizin kırsal köylerinde özellikle ortaokulun bulunmadığı köylerimizde çocuklarımızın erişimini sağlamak için şuanda Şehit Mehmet Akpolat Kız İmam Hatip Ortaokulu öğretmenlerimizle birlikte çocukları ikna için köyümüzdeyiz. Şimdiye kadar yaptığımız çalışmalar neticesinde yaklaşık 13 öğrencimizi okula kazandırdık. Özellikle kız çocuklarının okullaştırılmasını istiyoruz. Bu köyümüzde de şuanda öğretmenlerimiz ikna çabalarını sürdürüyorlar. İnşallah bu görüştüğümüz iki kız öğrencimizi de okula kazandıracağız. Okula devamlarını sağlayacağız. Okula kazandırdığımız bu öğrencilerimize, yani yaklaşık bir aydır okullar açılmış telafi programları uygulayarak var olan eksikliklerini tamamlamaya çalışıyoruz” dedi.

“BU KURSLAR TAMAMEN GÖNÜLLÜ OLARAK VERİLİYOR”

Bu öğrencilerin okulun pansiyonunda kaldığını belirten Umul, "Bizler mümkün olduğu kadar en üst seviyede öğrencilerimizi okula devam ettirme adına bir hedef belirledik. İnşallah bu hedefimizi o amaç doğrultusunda gerçekleştiririz. Okula kazandırdığımız öğrencilerin eğitimlerinde, geri kaldıkları dersler için kurslar düzenlemekteyiz. Bu kurslar tamamen gönüllü olarak veriliyor." dedi.

“BUGÜN BİR TANE DAHA KAZANDIRDIK, 14 TANE KIZ ÇOCUĞUMUZU OKULA KAZANDIRDIK”

Öğretmenlerden Nurcan Kaçan da gönüllü olarak kız çocuklarını okula kazandırmak için çalıştıklarını belirterek “O zaman gelip bizi okula götürmek için herhangi bir çabada bulunmuyorlardı. Çok sıkıntılarla okuduk. Şimdi çocuklarımızın ayağına gidiyoruz. Onları okula getirmeye çalışıyoruz. Velileri ikna etmeye çalışıyoruz. Bugün de bir kız çocuğunu daha okula kazandırdık. Bunun mutluluğu tarif edilemez. İnşallah bütün kız çocuklarını okula kazandıracağız” dedi.

Öğretmenlerden Seçil Erman da önceden okula gelmeyen çocuklar için tespit çalışması yaptıklarını belirterek, şunları söyledi: “İlçe Milli Eğitim Müdürümüz ve okulumuzun diğer öğretmenleriyle birlikte okula gelemeyen çocuklar için bir saha çalışmasında bulunduk. Geldik, gördük; köylerdeki çocuklar çeşitli sebeplerden dolayı okula gelemiyorlar. Ya da kendileri istemiyorlar fakat biz okulun ne kadar güzel bir yer olduğunu ve de gelecekte ki, geleceklerine yön vermeleri adına onlara okula gelmelerini ikna ettik. Bugün bir öğrencimizi bu saha çalışması sayesinde okulumuza kazandırdık. Umarım daha nicelerini okula kazandırmaya devam ederiz.”

Bu süreçte 13 öğrenciyi okula devamlarını sağladıklarını aktaran Okul Müdürü Erkan Umul, şunları kaydetti: “Şehit Mehmet Akpolat Kız İmam Hatip Ortaokulu idareci ve öğretmenleri olarak eğitim öğretim döneminde devamsız öğrenciler için alan taraması gerçekleştirdik. Bu alan taraması sonucunda devamsız durumda olan 13 öğrencinin okulumuza devamını sağladık.”

Okula kazandırılan 5. sınıf öğrencisi Zeynep Tekin ise, “Ben artık okula gitmek istemiyordum. Artık öğretmenler geldi ve beni ikna etti. Arttık gitcem, okula gideceğim. Öğretmen olmak istiyorum çünkü başka öğrencileri de ben ikna edip onları okula götüreceğim” şeklinde konuştu.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İÇİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI ERDİL, MUŞ´TA
İÇİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI ERDİL, MUŞ´TA
İçişleri Bakan Yardımcısı Tayyip Sabri Erdil, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu´nun talimatıyla hayata geçirilen İzleme Değerlendirme Sistemi (İZDES) kapsamında Muş´a geldi.
KAR ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ
KAR ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın genelgesiyle 2019 yılının "Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı" olarak ilan edilmesiyle birlikte ülke genelinde yapılan anma etkinlikleri kapsamında Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Kar Şenliği etkinliği düzenledi.
ZİHİNSEL ENGELLİLER, ‘AŞÇI ÇIRAĞI´ KURSU YEMEK YAPMASINI ÖĞRENDİ
ZİHİNSEL ENGELLİLER, ‘AŞÇI ÇIRAĞI´ KURSU YEMEK YAPMASINI ÖĞRENDİ
Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğünce finansmanı sağlanan ve Muş Zihinsel ve Fiziksel Engelliler Derneğinin işbirliğiyle yürütülen "Aşçı Çırağı" projesiyle zihinsel engelliler kurs sayesinde bir birinden lezzetli yemekler yapmasını öğrendi.
DAĞCILAR, ZORLU KIŞ ŞARTLARI İÇİN İGLO YAPTI
DAĞCILAR, ZORLU KIŞ ŞARTLARI İÇİN İGLO YAPTI
Türkiye Dağcılık Federasyonu Kış Gelişim Eğitimini sürdürdüğü Muş´ta, zorlu kış şartlarında hayatta kalmak için kardan iglo ve kar mağarası yaptılar
KÖY YOLLARINDA KARLA MÜCADELEDE GECE MESAİSİ
KÖY YOLLARINDA KARLA MÜCADELEDE GECE MESAİSİ
Etkili olan kar yağışı nedeniyle Muş´ta, ulaşıma kapanan 205 köy yolu için başlatılan karla mücadele çalışması aralıksız devam ediyor. Ekipler, gece çalışmalarına devam ederek köy yollarını ulaşıma açmaya çalışıyor.
LALE VADİSİ PARKI SEKTÖRÜN EN PRESTİJLİ ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ
LALE VADİSİ PARKI SEKTÖRÜN EN PRESTİJLİ ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ
Muş Belediyesi tarafından 90 bin metre kare alan üzerine yapılarak hizmete sunulan Lale Vadisi Parkı süs bitkisi ve peyzaj mimarlığı sektörünün en prestijli ödülü kabul edilen ‘Plant Ödülü´ne layık görüldü
HBT´DEN KUDÜS FARKINDALIĞI: “KUDÜS İÇİN YAZ!” ŞİİR YARIŞMASI
HBT´DEN KUDÜS FARKINDALIĞI: “KUDÜS İÇİN YAZ!” ŞİİR YARIŞMASI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Hayırda Buluşanlar Topluluğu (HBT), yeni bir çalışmaya imza attı. Kudüs´e dikkat çekmek ve bilinç oluşturmak amacıyla “Kudüs İçin Yaz!” adıyla ödüllü şiir yarışmasında dereceye girecek olan birinciye bin lira, ikinciye beş yüz lira ve üçüncüye iki yüz elli lira ödül verecek
MUŞ, YÜKSEKÖĞRETİMDE DİJİTAL DÖNÜŞÜM ALANINDA PİLOT ÜNİVERSİTE SEÇİLDİ
MUŞ, YÜKSEKÖĞRETİMDE DİJİTAL DÖNÜŞÜM ALANINDA PİLOT ÜNİVERSİTE SEÇİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından yürütülen yükseköğretimde dijital dönüşüm çalışmaları kapsamında belirlenen sekiz pilot üniversiteden biri olmaya layık görüldü
“ETKİN TANITIM VE PAZARLAMANIN SEKTÖREL GELİŞİME KATKISI”
“ETKİN TANITIM VE PAZARLAMANIN SEKTÖREL GELİŞİME KATKISI”
Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim Üyesi Ömer Arslan, bu haftaki yazısında “Etkin Tanıtım ve Pazarlamanın Sektörel Gelişime Katkısı” başlığını kaleme aldı
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072
Muş Durumu

Allah seni özgür yaratmışken başkasının kölesi olma

Hz.Ali
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu