FEDAKAR ÖĞRETMENLER KIZ ÇOCUKLARINI OKULA KAZANDIRIYOR
Korkut ilçesinde ki Şehit Mehmet Akpolat Kız İmam Hatip Ortaokulu yönetici ve öğretmenleri, eğitimine ara veren kız öğrencileri tekrar okulla buluşturmak için örnek çalışma yaptı. Okul yönetimi, ailelerle görüşerek şimdiden 14 kız öğrenciyi eğitime kazandırdı.
Tarih: 12.10.2018 19:01:00/ 417okunma / 0yorum

 

Korkut Şehit Mehmet Akpolat Kız İmam Hatip Ortaokulu idareci ve öğretmenleri, 2018- 2019 eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte eğitimlerini yarıda bırakan kız öğrenciler için harekete geçti.

Okul bünyesinde mesai saatleri dışında kız çocuklarının okula kazandırılması için ikna ekibi kuruldu. İlçeye bağlı köyleri tek tek gezerek önce alan taraması yapan fedakar öğretmenler, ilk etapta 13 kız öğrenciyi okula kazandırdı. Çalışmalarına devam eden öğretmenler, Doğular köyünde eğitimlerini yarıda bırakan iki kardeşi tespit etti. İlçe Milli Eğitim Müdürü Caner Budak´ında eşlik ettiği ikna ekibi, 5. Sınıfta eğitimine ara veren Zeynep Tekin´in evi ziyaret etti. Burada aile ile görüşen ikna ekibi, kız çocuklarının eğitimi için yoğun çaba sarf etti. Eğitimini yarıda bırakan Zeynep Tekin´i ikna eden fedakar öğretmenleri köyde tekrar taramalarına devam etiler. Zeynep Tekin´in de okula kazandırılmasıyla kız öğrenci sayısı 14´e yükseldi.

“ŞİMDİYE KADAR 13 ÖĞRENCİMİZİ İKNA ETTİK. BU KÖYÜMÜZDE DE İKNA ÇABAMIZ DEVAM EDİYOR”

Ekiple köyleri dolaşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Caner Budak, devamsız kız çocuklarını okula kazandırmak için komisyon kurduklarını söyledi.

İlçenin 15 köyünde ortaokul bulunmadığını, öğrencilerin ilçedeki kız yatılı okullarında öğrenimlerini sürdürdüklerini anlatan Budak, şöyle konuştu:

“Erkek öğrencilerimizin okullaşmasında sıkıntı çekmiyoruz. Ama kız öğrencilerimizde halen bazı nedenlerden dolayı devamsızlık sorunu var. Kadın öğretmenlerimizden oluşturduğumuz ekip köy köy, kapı kapı dolaşarak öğrencileri ve aileleri ikna etmeye çalışıyor. Şimdiye kadar 13 öğrencimizi ikna ettik. Bu köyümüzde de ikna çabamız devam ediyor. Öğrencilerimizi okula kazandırdıktan sonra şimdiye kadar var olan ders eksikliklerini telafi programlarıyla gidereceğiz.”

“İNŞALLAH BU GÖRÜŞTÜĞÜMÜZ İKİ KIZ ÖĞRENCİMİZİ DE OKULA KAZANDIRACAĞIZ”

Çalışmalar hakkında bilgi veren Budak, “İlçemizin kırsal köylerinde özellikle ortaokulun bulunmadığı köylerimizde çocuklarımızın erişimini sağlamak için şuanda Şehit Mehmet Akpolat Kız İmam Hatip Ortaokulu öğretmenlerimizle birlikte çocukları ikna için köyümüzdeyiz. Şimdiye kadar yaptığımız çalışmalar neticesinde yaklaşık 13 öğrencimizi okula kazandırdık. Özellikle kız çocuklarının okullaştırılmasını istiyoruz. Bu köyümüzde de şuanda öğretmenlerimiz ikna çabalarını sürdürüyorlar. İnşallah bu görüştüğümüz iki kız öğrencimizi de okula kazandıracağız. Okula devamlarını sağlayacağız. Okula kazandırdığımız bu öğrencilerimize, yani yaklaşık bir aydır okullar açılmış telafi programları uygulayarak var olan eksikliklerini tamamlamaya çalışıyoruz” dedi.

“BU KURSLAR TAMAMEN GÖNÜLLÜ OLARAK VERİLİYOR”

Bu öğrencilerin okulun pansiyonunda kaldığını belirten Umul, "Bizler mümkün olduğu kadar en üst seviyede öğrencilerimizi okula devam ettirme adına bir hedef belirledik. İnşallah bu hedefimizi o amaç doğrultusunda gerçekleştiririz. Okula kazandırdığımız öğrencilerin eğitimlerinde, geri kaldıkları dersler için kurslar düzenlemekteyiz. Bu kurslar tamamen gönüllü olarak veriliyor." dedi.

“BUGÜN BİR TANE DAHA KAZANDIRDIK, 14 TANE KIZ ÇOCUĞUMUZU OKULA KAZANDIRDIK”

Öğretmenlerden Nurcan Kaçan da gönüllü olarak kız çocuklarını okula kazandırmak için çalıştıklarını belirterek “O zaman gelip bizi okula götürmek için herhangi bir çabada bulunmuyorlardı. Çok sıkıntılarla okuduk. Şimdi çocuklarımızın ayağına gidiyoruz. Onları okula getirmeye çalışıyoruz. Velileri ikna etmeye çalışıyoruz. Bugün de bir kız çocuğunu daha okula kazandırdık. Bunun mutluluğu tarif edilemez. İnşallah bütün kız çocuklarını okula kazandıracağız” dedi.

Öğretmenlerden Seçil Erman da önceden okula gelmeyen çocuklar için tespit çalışması yaptıklarını belirterek, şunları söyledi: “İlçe Milli Eğitim Müdürümüz ve okulumuzun diğer öğretmenleriyle birlikte okula gelemeyen çocuklar için bir saha çalışmasında bulunduk. Geldik, gördük; köylerdeki çocuklar çeşitli sebeplerden dolayı okula gelemiyorlar. Ya da kendileri istemiyorlar fakat biz okulun ne kadar güzel bir yer olduğunu ve de gelecekte ki, geleceklerine yön vermeleri adına onlara okula gelmelerini ikna ettik. Bugün bir öğrencimizi bu saha çalışması sayesinde okulumuza kazandırdık. Umarım daha nicelerini okula kazandırmaya devam ederiz.”

Bu süreçte 13 öğrenciyi okula devamlarını sağladıklarını aktaran Okul Müdürü Erkan Umul, şunları kaydetti: “Şehit Mehmet Akpolat Kız İmam Hatip Ortaokulu idareci ve öğretmenleri olarak eğitim öğretim döneminde devamsız öğrenciler için alan taraması gerçekleştirdik. Bu alan taraması sonucunda devamsız durumda olan 13 öğrencinin okulumuza devamını sağladık.”

Okula kazandırılan 5. sınıf öğrencisi Zeynep Tekin ise, “Ben artık okula gitmek istemiyordum. Artık öğretmenler geldi ve beni ikna etti. Arttık gitcem, okula gideceğim. Öğretmen olmak istiyorum çünkü başka öğrencileri de ben ikna edip onları okula götüreceğim” şeklinde konuştu.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
TKDK DESTEĞİYLE MODERN ÇİFTLİK KURDU
TKDK DESTEĞİYLE MODERN ÇİFTLİK KURDU
Sungu beldesinde, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun yüzde 75´lik hibe desteğiyle kurulan çiftlikte 250 büyükbaş hayvan ile çalışmasını sürdürüyor. Çiftlikte modern bir şekilde hayvancılık yapıldığını belirten Sungu Belediye Başkanı Mehmet Salih Gürtürk, bu çiftlikler sayesinde istihdam ve ekonomiye ciddi bir katkı sağlandığını söyledi.
SOĞUK HAVAYI SÜT SATIŞI İLE FIRSATA ÇEVİRDİ
SOĞUK HAVAYI SÜT SATIŞI İLE FIRSATA ÇEVİRDİ
Hava sıcaklığının düştüğü Muş´ta, kahvehanede çay yerine süt tercih ediliyor. Günde 60 ile 70 litre arası süt satışı yapan işletme sahipleri, bu uygulamadan oldukça memnun.
HASTA RUHUMUZ
HASTA RUHUMUZ
Sağlık Eğitimcisi Veysi Bozyel, sağlıklı olmanın bedenen ve ruhen iyi olduğunu belirterek önemli önerilerde bulundu.
PERİYODİK MUAYENE UYARISI YAPILDI
PERİYODİK MUAYENE UYARISI YAPILDI
Muş Valiliği ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayenesi ile ilgili uyarılarda bulunarak, 28 Şubat tarihinde sürenin tamamlanacağını ve bu tarihe kadar beyannamelerin verilmesi uyarısı yapıldı
FOTOĞRAF SANATÇILARI KARTPOSTALLIK GÖRÜNTÜLERE HAYRAN KALDI
FOTOĞRAF SANATÇILARI KARTPOSTALLIK GÖRÜNTÜLERE HAYRAN KALDI
Muş´ta kar yağışından sonra etkisini iyice gösteren soğuk hava adeta hayatı felç ederken, fotoğraf sanatçıları ise donan Murat Nehri kenarında kartpostallık görüntüleri andıran anları fotoğraf kareleriyle ölümsüzleştirdiler.
MUŞ BELEDİYESİ´NİN PROJELERİ AKILLI ŞEHİRLER VE BELEDİYELER KONGRESİNDE GÖRÜCÜYE ÇIKTI
MUŞ BELEDİYESİ´NİN PROJELERİ AKILLI ŞEHİRLER VE BELEDİYELER KONGRESİNDE GÖRÜCÜYE ÇIKTI
Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı iş birliğinde Türkiye Belediyeler Birliği tarafından ‘Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi´ düzenlendi.
SOKAK HAYVANLARINA YEM VE YİYECEK VERDİLER
SOKAK HAYVANLARINA YEM VE YİYECEK VERDİLER
AK Parti Muş İl Gençlik Kolları Başkanlığı, olumsuz iklim şartlarından dolayı açlıkla karşı karşıya kalan hayvanları unutmadı.
ANKARA´DA ÖNEMLİ PROTOKOL
ANKARA´DA ÖNEMLİ PROTOKOL
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında altyapıların ortak kullanımı, personel ve eğitim destekleri, Ar-Ge iş birlikleri, öğrencilere yönelik iş yeri eğitim imkânları, çiftçi eğitimi ve tarımsal yayım faaliyetlerinde iş birliği gibi süreçlerin yürütülmesini kapsayan bir protokol imzalandı. Düzenlenen programa Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ta katıldı
MÜDÜR ENGİN´DEN YARIYIL TATİLİ MESAJI
MÜDÜR ENGİN´DEN YARIYIL TATİLİ MESAJI
İl Millî Eğitim Müdürü Emin Engin, 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının 1. döneminin sona ermesi nedeniyle bir mesaj yayımlayarak “Karne notlarınız ne olursa olsun bugün almış olduğunuz karneleri başarı ya da başarısızlık göstergesi olarak kabul etmek yerine, güçlü ve zayıf yönlerinizi görme aracı olarak değerlendirmelisiniz” dedi
DOLAR
5.8564
EURO
6.5172
Muş Durumu

Özünle, gözünle, sözünle işinde ol…

Hacı Bektaşı Veli
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu