EVDE BAKIM HİZMETİYLE HASTALARA PSİKOLOJİK DESTEK
Muş´ta 800 hastaya evde bakım hizmeti veren İl Sağlık Müdürlüğü Evde Sağlık Hizmeti ekibi, hem hastaları tedavi ediyor hem de yakından ilgilenerek psikolojik olarak destek veriyor.
Tarih: 11.1.2019 18:57:37/ 138okunma / 0yorum

 

 

Muş İl Sağlık Müdürlüğü Evde Bakım Hizmetleri kapsamında 800 hastaya evde sağlık hizmeti veriyor. Doktor ve hemşireler, evleri ziyaret ederek gerek tedavi gerekse sohbet ederek hastalara psikolojik olarak destek veriyorlar.

Yatalak, raporlu, yaşlı ve kronik hastalığı bulunan vatandaşlar ış mevsimi dolayısıyla evde tedavi edilerek kolaylık sağlanıyor.

Merkez ve köylerde olmak üzere toplam 800 hastaya evde bakım hizmeti verdiklerini belirten Evde Sağlık Hizmetleri Dr. Sinan Güneş, hastalarla bir aile haline geldiklerini ve en iyi tedavi yönteminin de psikolojik destek olduğunu söyledi.

Kış mevsimi dolayısıyla hastaların evden çıkamayıp sürekli evde kaldığı için psikolojik olarak sıkıntı çektiklerini ifade eden Dr. Güneş, “Muş Evde Sağlık Hizmetleri olarak Muş merkez ve köylerinde toplam 800 hastaya hizmet vermekteyiz. Yaklaşık 32 personelimiz var, unların içerisinde 8´i doktor, geri kanı da yardımcı sağlık personelimiz. Evde sağlık hizmetleri olarak evden bizim hastaneye gelemeyen, yatalak hastalar, düşkün hastalar ve gelmesi bizim açımızdan sakıncalı bulduğumuz hastalar faydalanmaktadır. Biz bu hastaların evlerine gidiyoruz. Evlerinde muayenemizi yapıyoruz, gerekli tedavileri veriyoruz” dedi.

“HASTALARA TEDAVİNİN YANI SIRA DERTLERİNİ DİNLİYOR VE DESTEK OLUYORUZ”

Hastalarla yakından ilgilenip tedavilerinin yanı sıra dertlerini dinlediklerini kaydeden Dr.  Güneş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Malum buraların iklimi biraz sert, havalar soğuk. Hastalar dışarı çıkamıyor. Hele kış mevsiminde bu hastaların dışarı çıkması hiç yok. Sonuçta sosyal hayata katılma imkanları yok. Biz bu hastalara geliyoruz evde muayene ederken hastaların psikolojik sorunları oluyor onları dinliyoruz. Hastalarımız o zaman dışarı çıkamadıkları, yatağa bağımlı oldukları için bir sürü psikolojik problemleri var. Bunları da tedavi etmeye çalışıyoruz. Muhabbet ediyoruz, konuşuyoruz, dertlerini dinliyoruz. Burada ki hastalarımıza verebileceğimiz en büyük tedavi aslında bu psikolojik tedavidir. Bu hastanın yanında olduğumuzu hissettirmemiz gerekiyor. Bunu yapmaya çalışıyoruz ve çoğu zamanda bunda başarılı olduğumuzu söyleyebiliriz. Yatağa bağımlı olan hastalarımız oldukları için psikolojik tedavi en iyi tedavidir.”

“SAĞLIK PERSONELİYLE, DOKTORLARIYLA, HEMŞİRELERİYLE BİR AİLE GİBİ OLDUK”

Annesi yaşlı ve yatalak olan Kadri Alkış da aldıkları hizmetten duydukları memnuniyeti dile getirerek, şunları söyledi: “Evde sağlık imkanlarından gerçekten memnunuz. Sağlık Bakanlığına teşekkür ederiz, sağlık Müdürlüklerine. Hastalarımız yerli yerinde tedavi görüp tedavilerinin bir nevi yükümüzü hafifletiyorlar. Artı hastalarda memnun kalıyorlar. Psikolojik olarak da sıkıntı olarak da yürümekte zorluk çekenlerde oluyor. Artı bu evde sağlık personeliyle, doktorlarıyla, hemşireleriyle bir aile gibi olduk.”

”ÇOK MEŞAKATLİ BİR MESLEĞİ İCRA EDİYOR VE ÖZEN GÖSTERİYORUZ”

Hastalarla yakından ilgilenip verdikleri hizmetten son derece memnun olduklarını kaydeden Evde Sağlık Hizmeti Sorumlusu Ayşe Ağbaba da “Yaklaşık 4 yıldır çalışıyorum evde sağlıkta. Canı gönülden yani isteyerek çalıştığım bir birim. Yağmur, çamur dinlemeden kar, kış dinlemeden bu hastalara ulaşmaya çalışıyoruz. Elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Evde sağlık hizmeti alan 83 yaşında ki Muhbet Alkış ise kendisinin hasta olduğunu ve kendisini sevdiklerini söyledi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ARIBAŞ´TAN BAŞKAN ASYA´YA İADE-İ ZİYARET
ARIBAŞ´TAN BAŞKAN ASYA´YA İADE-İ ZİYARET
Muş İl Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş, Belediye Başkanı Feyat Asya´yı ziyaret etti
GÜZELTEPE KAYAK MERKEZİNDE KURS TANITIMI YAPILDI
GÜZELTEPE KAYAK MERKEZİNDE KURS TANITIMI YAPILDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sürekli Eğitim Merkezi (SEM) tarafından düzenlenecek Kayak Kursunun tanıtımı kayak merkezinde yapıldı.
BAŞKAN ASYA, ÖZEL FİNAL LİSESİ ÖĞRETMENLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ
BAŞKAN ASYA, ÖZEL FİNAL LİSESİ ÖĞRETMENLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ
Belediye Başkanı Feyat Asya, okul ziyaretleri kapsamında Özel Muş Final Lisesi öğretmenleri ile bir araya geldi.
MUŞLU 300 ÇİFTÇİYE SÜT SIĞIRCILIĞI EĞİTİMLERİ VERİLİYOR
MUŞLU 300 ÇİFTÇİYE SÜT SIĞIRCILIĞI EĞİTİMLERİ VERİLİYOR
Tarımsal üretimde beşeri sermayenin geliştirilmesine yönelik faaliyetler kapsamında Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA), Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DAP İdaresi), Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ), Muş Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Muş ve ilçelerinde tarım ve hayvancılık alanında faaliyet gösteren üretici birliklerinin işbirliğiyle Muşlu çiftçilere yönelik süt sığırcılığı eğitimleri başladı.
DAĞCILIK KIŞ GELİŞİM EĞİTİMİ MUŞ`TA YAPILACAK
DAĞCILIK KIŞ GELİŞİM EĞİTİMİ MUŞ`TA YAPILACAK
Türkiye Dağcılık Federasyonu 2019 yılı Faaliyet Programında yer alan “Kış Gelişim Eğitimi” 16-22 Şubat 2019 tarihinde ilimizde gerçekleştirilecek.
DONDURUCU SOĞUKLAR YAŞAMI OLUMSUZ ETKİLİYOR
DONDURUCU SOĞUKLAR YAŞAMI OLUMSUZ ETKİLİYOR
Muş´ta kar yağışının ardından etkili olan dondurucu soğuk hava, yaşamı olumsuz etkiliyor.
“MUŞ MOBİLYA İMALATI SEKTÖRÜ”
“MUŞ MOBİLYA İMALATI SEKTÖRÜ”
Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim Üyesi Ömer Arslan, “Muş Mobilya İmalatı Sektörü” başlığını kaleme aldı
YENTÜR, "EKİPLERİMİZ 7/24 ESASINA GÖRE ÇALIŞIYOR"
YENTÜR, "EKİPLERİMİZ 7/24 ESASINA GÖRE ÇALIŞIYOR"
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kapanan köy yollarını ulaşıma açmak için karla mücadele ekiplerinin bölgede çalışmalarını sürdürdüğünü bildirdi.
DENETİM SERBESTLİKLE EĞİTİME KATKI SUNMAYA BAŞLADILAR
DENETİM SERBESTLİKLE EĞİTİME KATKI SUNMAYA BAŞLADILAR
Muş´ta denetimli serbestlik uygulamasından yararlanan yükümlüler, Adalet ile Milli Eğitim Bakanlıkları arasında imzalanan protokol kapsamında yarıyıl tatilinde okulların boya, badana, onarım ve temizlik işlerini yaparak eğitime katkı sağlıyor.
DOLAR
5.2740
EURO
5.9905
Muş Durumu

Musibetin sevabına talip olmaklığın, musibeti çekmekte iken de varsa, zahidsin.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu