EVDE BAKIM HİZMETİYLE HASTALARA PSİKOLOJİK DESTEK
Muş´ta 800 hastaya evde bakım hizmeti veren İl Sağlık Müdürlüğü Evde Sağlık Hizmeti ekibi, hem hastaları tedavi ediyor hem de yakından ilgilenerek psikolojik olarak destek veriyor.
Tarih: 11.1.2019 18:57:37/ 202okunma / 0yorum

 

 

Muş İl Sağlık Müdürlüğü Evde Bakım Hizmetleri kapsamında 800 hastaya evde sağlık hizmeti veriyor. Doktor ve hemşireler, evleri ziyaret ederek gerek tedavi gerekse sohbet ederek hastalara psikolojik olarak destek veriyorlar.

Yatalak, raporlu, yaşlı ve kronik hastalığı bulunan vatandaşlar ış mevsimi dolayısıyla evde tedavi edilerek kolaylık sağlanıyor.

Merkez ve köylerde olmak üzere toplam 800 hastaya evde bakım hizmeti verdiklerini belirten Evde Sağlık Hizmetleri Dr. Sinan Güneş, hastalarla bir aile haline geldiklerini ve en iyi tedavi yönteminin de psikolojik destek olduğunu söyledi.

Kış mevsimi dolayısıyla hastaların evden çıkamayıp sürekli evde kaldığı için psikolojik olarak sıkıntı çektiklerini ifade eden Dr. Güneş, “Muş Evde Sağlık Hizmetleri olarak Muş merkez ve köylerinde toplam 800 hastaya hizmet vermekteyiz. Yaklaşık 32 personelimiz var, unların içerisinde 8´i doktor, geri kanı da yardımcı sağlık personelimiz. Evde sağlık hizmetleri olarak evden bizim hastaneye gelemeyen, yatalak hastalar, düşkün hastalar ve gelmesi bizim açımızdan sakıncalı bulduğumuz hastalar faydalanmaktadır. Biz bu hastaların evlerine gidiyoruz. Evlerinde muayenemizi yapıyoruz, gerekli tedavileri veriyoruz” dedi.

“HASTALARA TEDAVİNİN YANI SIRA DERTLERİNİ DİNLİYOR VE DESTEK OLUYORUZ”

Hastalarla yakından ilgilenip tedavilerinin yanı sıra dertlerini dinlediklerini kaydeden Dr.  Güneş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Malum buraların iklimi biraz sert, havalar soğuk. Hastalar dışarı çıkamıyor. Hele kış mevsiminde bu hastaların dışarı çıkması hiç yok. Sonuçta sosyal hayata katılma imkanları yok. Biz bu hastalara geliyoruz evde muayene ederken hastaların psikolojik sorunları oluyor onları dinliyoruz. Hastalarımız o zaman dışarı çıkamadıkları, yatağa bağımlı oldukları için bir sürü psikolojik problemleri var. Bunları da tedavi etmeye çalışıyoruz. Muhabbet ediyoruz, konuşuyoruz, dertlerini dinliyoruz. Burada ki hastalarımıza verebileceğimiz en büyük tedavi aslında bu psikolojik tedavidir. Bu hastanın yanında olduğumuzu hissettirmemiz gerekiyor. Bunu yapmaya çalışıyoruz ve çoğu zamanda bunda başarılı olduğumuzu söyleyebiliriz. Yatağa bağımlı olan hastalarımız oldukları için psikolojik tedavi en iyi tedavidir.”

“SAĞLIK PERSONELİYLE, DOKTORLARIYLA, HEMŞİRELERİYLE BİR AİLE GİBİ OLDUK”

Annesi yaşlı ve yatalak olan Kadri Alkış da aldıkları hizmetten duydukları memnuniyeti dile getirerek, şunları söyledi: “Evde sağlık imkanlarından gerçekten memnunuz. Sağlık Bakanlığına teşekkür ederiz, sağlık Müdürlüklerine. Hastalarımız yerli yerinde tedavi görüp tedavilerinin bir nevi yükümüzü hafifletiyorlar. Artı hastalarda memnun kalıyorlar. Psikolojik olarak da sıkıntı olarak da yürümekte zorluk çekenlerde oluyor. Artı bu evde sağlık personeliyle, doktorlarıyla, hemşireleriyle bir aile gibi olduk.”

”ÇOK MEŞAKATLİ BİR MESLEĞİ İCRA EDİYOR VE ÖZEN GÖSTERİYORUZ”

Hastalarla yakından ilgilenip verdikleri hizmetten son derece memnun olduklarını kaydeden Evde Sağlık Hizmeti Sorumlusu Ayşe Ağbaba da “Yaklaşık 4 yıldır çalışıyorum evde sağlıkta. Canı gönülden yani isteyerek çalıştığım bir birim. Yağmur, çamur dinlemeden kar, kış dinlemeden bu hastalara ulaşmaya çalışıyoruz. Elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Evde sağlık hizmeti alan 83 yaşında ki Muhbet Alkış ise kendisinin hasta olduğunu ve kendisini sevdiklerini söyledi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
AK PARTİ´NİN MUŞ MİTİNGİ
AK PARTİ´NİN MUŞ MİTİNGİ
Muş türküsünün sözleriyle Muşlulara seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Nasıl bir asır önce bu toprakları kanımızla tekrar vatanımız kılmışsak, namerdin alnına zaferi beraber kazımışsak bugün de bölücü heveslere aynı iradeyle karşı çıkıyoruz. 34 yıldır Kürt kardeşlerimizin canından, evlatlarının kanından beslenen canilere, PKK terör örgütüne ve onun desteklediği siyasi partinin mensuplarına inşallah bu topraklarda yer olmadığını pazar günü göstereceğinize inanıyorum” dedi.
MUŞ´TA GERÇEKLEŞTİRİLEN YATIRIMLAR
MUŞ´TA GERÇEKLEŞTİRİLEN YATIRIMLAR
“Hiç kimse kendisini bu topraklarda sahipsiz hissetmesin, öksüz, yetim garip hissetmesin diye mücadele ediyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu anlayışla son 17 yılda Muş´a 11,5 milyar liralık yatırım yaptıklarını söyledi.
FİKİRLER İYİLİK HAREKETİNDEN DOĞDU
FİKİRLER İYİLİK HAREKETİNDEN DOĞDU
Muş´ta bir görme engellinin durumundan etkilenerek onların yaşamını kolaylaştırmak amacıyla ortaokul öğrencileri, ultrasonik mesafe sensörlü görme engelli bastonu projesini hayata geçirdi.
KIZILAY KAN BAĞIŞ KAMPANYASI DEVAM EDİYOR
KIZILAY KAN BAĞIŞ KAMPANYASI DEVAM EDİYOR
Türk Kızılayı Muş Şubesi Kan Bağış Merkezi, kan bağış kampanyası kapsamında Muş Alparslan Üniversitesi külliyesinde otobüsle kan topladı.
GENEL BAŞKAN YARDIMCISI SALICI, PARTİLİLERLE BULUŞTU
GENEL BAŞKAN YARDIMCISI SALICI, PARTİLİLERLE BULUŞTU
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, “Belediyeler eliyle vatandaşımızın refah seviyesinin daha da yükseltilmesine ihtiyaç var” dedi
OKUL MÜDÜRLERİ BİLGİLENDİRİLDİ
OKUL MÜDÜRLERİ BİLGİLENDİRİLDİ
İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci başkanlığında Okul Müdürleri ile Bilgilendirme ve Değerlendirme toplantısı yapıldı
İSLAMİ İLİMLER-EDEBİYAT İLİŞKİSİ KONUŞULDU
İSLAMİ İLİMLER-EDEBİYAT İLİŞKİSİ KONUŞULDU
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) İslami İlimler Fakültesi (İİF) tarafından düzenlenen seminere Temel İslam Bilimleri Bölümünden Dr. Hasan Harmancı konuşmacı olarak katılarak İslami İlimler-Edebiyat İlişkisini ele aldı.
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI KURUM MUŞ´A GELDİ
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI KURUM MUŞ´A GELDİ
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 2023 yılına kadar tüm Türkiye´de en az 250 bin sosyal konut yapmayı hedeflediklerini belirterek, "Bu kapsamda Muş´umuza da 500 sosyal konutu il merkezine bağlı Kepenek´te projelendiriyoruz.” Dedi.
VALİ GÜNDÜZÖZ MALAZGİRT´TE MUHTARLARLA BULUŞTU
VALİ GÜNDÜZÖZ MALAZGİRT´TE MUHTARLARLA BULUŞTU
Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz Malazgirt Kültür Merkezi´nde muhtarlar ile buluştu.
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Muş Durumu

Hakkın dile getirilmesi gereken yerde susan, dilsiz şeytandır.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu