ERDOĞAN; BİRLİK RUHUNU ANADOLU´YA, DÜNYAYA HAYKIRACAĞIZ
Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Bilal Erdoğan, Malazgirt Zaferi´nin 947. yıl dönümü kutlamalarına ilişkin, “26 Ağustos´ta Malazgirt´teyiz. 24-25 Ağustos´ta Ahlat´ta olacağız. Etkinliklerimiz olacak. Birlik ruhunu, ümmet şuurunu yeniden gür sesle bütün Anadolu´ya, dünyaya haykırmış olacağız” dedi.
Tarih: 8.8.2018 18:36:04/ 401okunma / 0yorum

 

 

Malazgirt ilçesinde "Anadolu´nun Fethi 1071 Malazgirt Zaferi´nin 947. Yıl Dönümü Anma Programı" etkinlikleri kapsamında basın toplan-tısı düzenlendi.

Vali Aziz Yıldırım, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Okçular Vakfı Başkanı Haydar Ali Yıldız, Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Bilal Erdoğan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek´in katılımıyla düzen-lenen basın toplantısı, Malazgirt ilçesindeki "1071 Zafer Atını" ö-nünde gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan Erdoğan, Muş´a geldikleri ekiple, Malazgirt etkinliğinin geçen seneden çok daha düzenli hazırlanması üzerine çalıştıklarını söyledi. 26 Ağustos´ta Malazgirt´te çok müstesna bir gün yaşayacaklarını, Türkiye´nin birlik tablosunu orada yeniden dünyaya haykıracaklarını vurgulayan Erdoğan, bin yıl önce Malazgirt ile kazanılan zaferin Anadolu´nun kapılarını açtığını anımsattı.

Malazgirt´in şehit kanlarıyla sulanırken cephede Türk, Kürt, Arap ve ümmetin bulunduğunu dile getiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Anadolu toprakları böylelikle aslında İslam ümmetinin de vatanı oldu. Bizim sancaktarlığımızda Türk milleti, Cumhurbaşkanımızın dediği ´tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet´ anlayışı bin yıl önceki ruha yaslanmaktadır. Biz sırtımızı başkaları gibi başka yerlere değil, bu inanca, bu birlik ruhuna yaslıyoruz. Çanakkale´de yaşadığımız ruh Malazgirt´e, Alparslan´ın ordusundaki ruha, Kudüs önlerindeki Selahaddin´in ordusundaki ruha yaslanmaktadır. Türkiye´nin son 15-16 yılda ortaya koyduğu yükseliş, yeniden diriliş ve şahlanış tam da bu ruha dayanmaktadır.”

“DAYANIŞMAMIZIN OLUŞTURACAĞI GÜCÜN MAALESEF DÜŞMANLARIMIZ BİZDEN DAHA ÇOK FARKINDALAR”

“Şu anda Türkiye´ye çeşitli mihraklardan yapılan taarruzların nedeni Türkiye´deki bu ruhun yeniden canlanması, dirilmesidir. Birliğimizin, kenetlenmemizin, dayanışmamızın oluşturacağı gücün maalesef düşmanlarımız bizden daha çok farkındalar." diyen Erdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın önderliğinde Çanakkale Zaferi´nin büyük ihtişamla kutlandığını, gençlerin Çanakkale´yi, şehitliği ziyaret ederek, o birlik ruhunu yaşadığını ifade etti.

Şimdi Malazgirt´i de Çanakkale´nin kutlanış ihtişamının yanına, onunla yarışır şekilde koymak için yola çıktıklarını belirten Erdoğan, Okçular Vakfı olarak bu konuda bütün ilgili kurumların desteğine başvurduklarını, devletin bütün kurumlarının da Malazgirt Zaferi´nin adına yakışır şekilde kutlanması için seferber olduğunu aktardı.

Kentte hazırlıkların yapılmasında büyük emek harcayan vali, kaymakam ve yerel idarecilere teşekkür eden Erdoğan, şunları söyledi:

“26 Ağustos´ta Malazgirt´teyiz. 24-25 Ağustos´ta Ahlat´ta olacağız. Etkinliklerimiz olacak. Birlik ruhunu, ümmet şuurunu yeniden gür sesle bütün Anadolu´ya, dünyaya haykırmış olacağız. Bu, bölge için büyük bir turizm potansiyeli, kültürel zenginlik, hareketlilik oluşturacak. Bu kardeşlik ruhunu yeniden düşünmemiz lazım. ´İnananlar kardeştir´ buyuruyor Rabbimiz. O zaman birinin arkasından konuştuğumuzda bunu neden yaparız, emanete ihanet ettiğimizde bunu neden yaparız, Müslümanların hukukunu korumadığımızda acaba neyi düşünerek yaparız, bu iç muhasebeleri yapmamız gerekiyor.

Bireysel anlamda kendi kendimizi hesaba çekmemiz gerekiyor. Allah, ´Siz kendinizi değiştirmedikçe benim rahmetim size isabet etmez...´ Millet olarak bu birlik kardeşlik şuurunu yaşatmamız lazım. Düşmanlıkları, dedikoduları, hıyanetleri değil. Biz ne zaman birliğimizi yücelttik, Allah bize zaferler yazdı. Ne zaman birbirimize düştük, aramıza tefrika tohumları ekildi, o zaman zelil olduk. Yeniden diriliş hikayesi yazmak istiyorsak 21. yüzyıla damgamızı milletçe vurmak istiyorsak yeniden birlik olmak zorundayız. İnşallah Malazgirt kutlamalarımızın güçlenmesi bunun işaretçisi olsun."

“ANADOLU´NUN TÜRKLEŞMESİ VE İSLAMLAŞMASI ANLAMINDA BİR ADIM OLMUŞTUR”

Vali Aziz Yıldırım ise Malazgirt´in bundan yaklaşık bin yıl önce Anadolu´nun kapılarının açıldığı yer olduğunu anımsattı.

O günün süper devletlerinden birisi olarak anılan Bizans´ın "yenilmez" denen ordusunu, 4´te biri büyüklüğündeki orduyla Sultan Alparslan´ın Malazgirt Meydanı´nda yendiğinin altını çizen Yıldırım, "Burada kazanılan zafer Anadolu´nun Türkleşmesi ve İslamlaşması anlamında bir adım olmuştur. Anadolu´nun sonraki topraklarının fethinin başlangıcı 1071 Malazgirt´tir. İstanbul, Ankara varsa, Çanakkale Zaferi kazanılmışsa bunun başlangıcı Malazgirt´tir, 1071 yılıdır” diye konuştu.

Malazgirt Zaferi´nin bugüne kadar çok büyük törenlerle kutlanmadığını anlatan Yıldırım, şu değerlendirmelerde bulundu: “Geçen yıl Cumhurbaşkanımızın direktifleriyle Okçular Vakfının başkanlığında çok güzel şekilde kutlandı. Geçen yıldan bu yana yapılan proje sayesinde çok daha güzel program planlanmakta. Bu seneki programa Ahlat da katıldı. Yapılacak olan etkinlik alanı 3 yıl daha devam edecek ama bu yıl töreni yeni alanda yapmayı planlıyoruz. Çok güzel projeler yapılacak. Bu emekler sadece 26 Ağustos için olmayacak. Bundan sonra bütün yıl boyunca kutlanılacak bir hale getirilecek. Nasıl gençlerimizi Çanakkale´ye diğer illere gönderiyorsak, artık yurdumuzun diğer illerden de gençlerimiz, büyüklerimiz Malazgirt´i görmeye, buradaki milli parkı görmeye gelecekler. Bunun, kentin yanı sıra bölge illerine de katkısı olacak.”

“1071 OLMASA 1453 OLMAZDI”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Uysal da Malazgirt Zaferi´nin, 1071´in bir başlangıç olduğunu belirtti.

Geçen yıl yapılan kutlamalara İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak büyük destek verdiklerini aktaran Uysal, şunları kaydetti: “Malazgirt başlangıcı olmasa 1453 olmazdı. O olmasa bugün ülkemiz olmazdı. Malazgirt Zaferi´ni ülkenin gündemine getirenlere teşekkür ederim. Okçular Vakfı bu faaliyeti yaparken o dönemde Malazgirt ile Başakşehir ilçemiz kardeşti. Burada buluştuk. Organizasyona İstanbul Büyükşehir ve Başakşehir Belediyesi olarak destek verdik ve bakıldığında geçen yıl yapılan organizasyon sadece Muş için, bir ilçe için değil ülke için yapılan organizasyon oldu. Bu sene daha iyisi olacak diyoruz. Malazgirt, bu milletin bir başlangıcı, Anadolu´ya girişi olarak hatırlanacak ve her yıl burada olacağız. Asıl olan İstanbul´da yaşayanlar 1453´ten önce 1071´in olduğunu hatırlaması. Bu anlamda 1071 Malazgirt´i hatırlama anlamında İstanbul´un büyük sorumluluğu var.”

“MALAZGİRT´İN BİZLERİ BEKLEDİĞİNİN MÜJDESİNİ VERMEK İSTİYORUM”

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Okçular Vakfı Başkanı Yıldız, Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın talimatıyla geçen yıl "Anadolu´nun Fethi´nin 946. Yıl Dönümü"nü idrak ettiklerini, tüm şehitleri hep birlikte andıklarını anımsattı.

Bu yıl da hep birlikte yine Malazgirt şehitlerini anacaklarını vatan, millet, bayrak, devlet ve tarih şuurunu medeniyetin, inançlarının değerlerini hep birlikte sahipleneceklerini ifade eden Yıldız, "Altyapıyla ilgili hazırlıkların yapıldığını, çok daha güzel bir Malazgirt´in bizleri beklediğinin müjdesini vermek istiyorum. Milletimiz için ağustos ayı zafer ayıdır. Ahlat´ta başladı Malazgirt´te dünyanın şahit olduğu en büyük zaferle Sultan Alparslan Anadolu´yu vatan olarak bizlere bıraktı” dedi.

Alparslan´ın torunları olarak Malazgirt Zaferi ile vatan şuuruna hep birlikte varacaklarını dile getiren Yıldız, şunları söyledi: “Cumhurbaşkanımızın katılımıyla burada büyük bir buluşmayı gerçekleştirmiş olacağız. Burada dolu dolu 3 gün, akabinde 30 Ağustos´ta İstanbul´da Zafer Bayramı´nı millet olarak hep birlikte idrak edeceğiz. Türkiye´nin dört bir yanından Ahlat´a, Malazgirt´e yoğun katılım bekliyoruz. Bundan sonraki anma programlarımız daha coşkulu, heyecanlı olacak. Malazgirt´te bize bırakılan bu vatana layık olmaya çalışacağız. Bu şuuru burada kuşanacağız. Bin 400 yıllık medeniyet, iki bin 200 yıllık devlet ve bin yıllık hakimiyetimizle birliğimizi, beraberliğimizi, ümmet bilincini kuşanarak hep birlikte güçlü şekilde yolumuza devam edeceğiz. Malazgirt´te bizi yenemeyenler, bilsinler ki bugün yaptıkları operasyonlarla da bizi yenemeyecekler, bu millete diz çöktüremeyecekler.”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan da toplantıda selamlama konuşması yaptı.

Konuşmaların ardından Erdoğan, Yıldız ve Kayacan, "Ya Hak" diyerek geleneksel oklarla menzil atışları yaptı.

Toplantıya, bakanlıklardan gelen bürokratlar, Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu, protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MUŞ´TA 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLANDI
MUŞ´TA 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLANDI
Muş´ta 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla etkinlikler düzenlendi.
KILIÇDAROĞLU´NA YÖNELİK SALDIRIYA TEPKİ
KILIÇDAROĞLU´NA YÖNELİK SALDIRIYA TEPKİ
Muş´ta bir araya gelen siyasi parti temsilcileri, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´na yönelik saldırıya tepki göstererek kınadı.
ENGELLİLER, YÖRESEL OYUNLARLA EĞLENİYOR
ENGELLİLER, YÖRESEL OYUNLARLA EĞLENİYOR
Hasköy İlçesinde engellilere yönelik çeşitli etkinlikler düzenlendi. Çocuk oyunlarından mendil kapmaca, ip atlama, yöresel halkoyunları hem de doyasıyla eğleniyorlar
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN 23 NİSAN MESAJI
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN 23 NİSAN MESAJI
Vali Doç Dr. İlker Gündüzöz, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolaysıyla bir mesaj yayınladı.
MİLLETVEKİLİ ŞİMŞEK´İN 23 NİSAN MESAJI
MİLLETVEKİLİ ŞİMŞEK´İN 23 NİSAN MESAJI
AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı.
BAŞKAN ASYA´DAN 23 NİSAN MESAJI
BAŞKAN ASYA´DAN 23 NİSAN MESAJI
Belediye Başkanı Feyat Asya, TBMM´nin 99. kuruluş yıldönümü ile Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için kutlama mesajı yayımladı.
BAŞKAN ÖĞÜT, 23 NİSAN MESAJI YAYINLADI
BAŞKAN ÖĞÜT, 23 NİSAN MESAJI YAYINLADI
Kızılağaç Belediye Başkanı Burhan Öğüt, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı
BARIŞAN´DAN 23 NİSAN MESAJI
BARIŞAN´DAN 23 NİSAN MESAJI
Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Muş Şube Başkanı Mahir Barışan, kalıcı milli egemenliğin başarılı bir eğitim modeli ile mümkün olacağını belirterek, "Çocuklarına sahip çıkamayan bir milletin geleceği, yarınlara ilişkin hedef ve heyecanı, daimi egemenliği olamaz" dedi.
‘MUŞLULAR BULUŞUYOR´ ŞÖLENİ GERÇEKLEŞTİ
‘MUŞLULAR BULUŞUYOR´ ŞÖLENİ GERÇEKLEŞTİ
Muş İli Kültür Eğitim Kalkındırma Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (Muş İLDER) Kongresi´nin de gerçekleştiği ‘Muşlular Buluşuyor Şöleni´nde bir araya geldi.
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Muş Durumu

Çoban uyudu mu kurt emin olur.

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu