ENGELLİLER, YÖRESEL OYUNLARLA EĞLENİYOR
Hasköy İlçesinde engellilere yönelik çeşitli etkinlikler düzenlendi. Çocuk oyunlarından mendil kapmaca, ip atlama, yöresel halkoyunları hem de doyasıyla eğleniyorlar
Tarih: 22.4.2019 18:40:40/ 163okunma / 0yorum

 

Hasköy ilçesinde faaliyet gösteren Özel İlk Çağdaş Gelişim Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, engelli öğrencilere yönelik çeşitli etkinlikler düzenliyor

Engelliler, okul bahçesinde çocuk oyunlarından ‘mendil kapmaca´, ‘ip atlama´, yöresel halkoyunları ve kurulan Survivor parkurunda oyun oynayarak geleneksel oyunlarla eğleniyorlar.

İlk olarak çocuk oyunlarından ‘mendil kapmaca´ ve ‘ip atlama´ ile başlayan etkinlikler, okul bahçesinde sandalye, ip ve basit malzemelerle kurulan Survivor oyun parkına geçildi. Burada öğrenciler iki takım şeklinde kurulan parkuru geçerek topla pet şişe devirerek kıyasıya mücadele ettiler.

Etkinlikler daha sonra yöresel halkoyunları gösterisi ile devam etti. Muş yöresine ait halkoyunları giysisi giydirilen engelliler, müzik eşliğinde halaylar çekti. Saatlerce halay çeken engelli öğrencilere öğretmenler ve aileleri de eşlik etti.

Her yıl engelli öğrencilerine yönelik bu tür etkinlikler düzenlediklerini belirten Özel İlk Çağdaş Gelişim Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Kurucu Müdürü Vural Özaslan, onların da toplumun bir parçası olduğunu ve onlar için gereken her türlü gayreti sarf etmeye hazır olduklarını söyledi.

“AMAÇ GELENEKSEL OYUNLARLA ÖĞRENCİLERİMİZİN DAHA VERİMLİ ZAMAN GEÇİRMESİNİ SAĞLAMAK”

Devletin sunmuş olduğu imkanlarla engellilerin her türlü eksiğinin giderildiğini ifade eden Özaslan, “Kurumumuz hizmete açıldığı tarihten itibaren özverili bir şekilde çalışmalarımızı yürüttük. Çalışmalarımızın yanı sıra çeşitli faaliyetlerle neler yapabiliriz? Diye çeşitli faaliyetlerde bulunmaya karar verdik. Bunlara en güzel örneklerden biri öğrencilerimize yönelik düğün tertip ettik. Erkek öğrencilerimize damatlık giydirerek onlara o duyguyu aşılamak istedik ve gerçekten amacına uygun bir çalışma oldu. İlçe halkımızda buna ciddi bir ilgi gösterdi ve çalışmamız takdir edildi. Bu çalışmanın dışında öğrencilerimize geleneksel oyunlarımızı aşılamak istedik ve bunu da çeşitli branşlarda yaptık. Bizim unutulmaya yüz tutmuş oyunlarımızı daha da eğlenceli hale getirerek verimli olmasını sağladık. Bu durum öğrencilerimiz için çok verimli geçti. Malum yaklaşık 6 ay öğrencilerimiz kış mevsimi dolayısıyla dışarıya çıkamıyor ve hep kapalı ortamda kalıyorlar. Öğrencilerin bu kapalı ortamdan çıkıp enerjilerini atmaları için bu tür faaliyetleri sürekli hale getireceğiz” dedi.

Engelli öğrenci velileri de bu tür etkinlikleri benimsediklerini ve devletin sunmuş olduğu imkanlardan dolayı teşekkür ettiler.

 

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
61 OKULA BEYAZ BAYRAK VERİLDİ
61 OKULA BEYAZ BAYRAK VERİLDİ
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Sağlık Bakanlığı işbirliğiyle uygulanan "Beyaz Bayrak" ve "Beslenme Dostu Okul" projeleri çerçevesinde öğretmenevinde düzenlenen törenle 61 okula "Beyaz Bayrak" ve "Beslenme Dostu" sertifikası verildi. Projenin önemine değinen İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, “bizim buradaki amacımız; öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz okullarını sahiplensinler, temiz tutsunlar” dedi
ÜST YAPI ÇALIŞMALARINA AĞIRLIK VERİLDİ
ÜST YAPI ÇALIŞMALARINA AĞIRLIK VERİLDİ
Muş Belediyesi altyapı döşemelerinin tamamlandığı bölgelerin üstyapısını yapmak üzere çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Ekipler, içme suyu, yağmur suyu ve kanalizasyon hatlarının tamamen değiştiği Hürriyet Mahallesinde asfalt hazırlığını sürdürüyor.
KAYA TUZUNA YOĞUN İLGİ
KAYA TUZUNA YOĞUN İLGİ
Malazgirt İlçesine bağlı Aktuzla köyünde çıkarılarak üretime sunulan çiçek tuzu hayvan sahiplerinin ilgi odağı oldu.
MŞÜ´DEN ÖĞRETİM ÜYESİ ALIMI AÇIKLAMASI
MŞÜ´DEN ÖĞRETİM ÜYESİ ALIMI AÇIKLAMASI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ), öğretim üyesi alımı için duyuru yaptı.
MUŞ´TA İLKÖĞRETİM HAFTASI KUTLANDI
MUŞ´TA İLKÖĞRETİM HAFTASI KUTLANDI
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz´ün katılımı ile İlköğretim haftası düzenlenen törenlerle kutlandı
“EL BİRLİĞİ İLE BU SIKINTILARIN ÜSTESİNDEN GELEREK BİRLİKTE FERAHA ULAŞACAĞIZ”
“EL BİRLİĞİ İLE BU SIKINTILARIN ÜSTESİNDEN GELEREK BİRLİKTE FERAHA ULAŞACAĞIZ”
Muş Belediyesi tarafından İstasyon Caddesinde başlatılan son tabaka aşınma asfalt çalışması devam ediyor.
VİZYON PROJE MAKS
VİZYON PROJE MAKS
Her adrese tek bir tuşla ulaşılabilecek yerli ve milli dijital dönüşüm altlığı Mekansal Adres Kayıt Sistemi´nin Türkiye tanıtım toplantısında konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mekansal Adres Kayıt Sistemi (MAKS) projesinden beklentilerinin yüksek olduğunu belirterek, bunun Türkiye´yi modern, gelişmiş ülkeler potasına biraz daha yaklaştıracak, hemen her vatandaşa dokunacak bir proje olduğunu söyledi.
YILSONUNA KADAR 550 İLÇE VE BELDE GAZA KAVUŞMUŞ OLACAK
YILSONUNA KADAR 550 İLÇE VE BELDE GAZA KAVUŞMUŞ OLACAK
Türkiye´nin 81 iline doğal gaz götürülmesinin ardından yürütülen genişleme çalışmaları kapsamında, bu yılın sonuna kadar 550 ilçe ve beldeye doğal gaz ulaştırılacak.
MUŞ´TA LAHANA HASADI BAŞLADI
MUŞ´TA LAHANA HASADI BAŞLADI
Muş Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aydın, bu yıl 3 bin dekar alanda lahana ekiminin yapıldığını belirterek, şehir ekonomisine yaklaşık 10 milyon lira civarında girdinin olduğunu söyledi.
DOLAR
5.7227
EURO
6.3038
Muş Durumu

Affetmek, zaferin zekâtıdır.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu