ENGELLİLER İÇİN KURSLAR AÇILDI
Muş Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile Muş Fiziksel Engelliler Derneğinin işbirliğiyle yürütülen “Bilgisayar Sistemi Yönetimi ve Ebru Sanatı Projesi´ kursları düzenlenen törenle faaliyetlerine başladı.
Tarih: 31.7.2019 19:50:58/ 209okunma / 0yorum

 

 

 

Muş Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile Muş Fiziksel Engelliler Derneğinin işbirliğiyle yürütülen projelerin kursları düzenlenen törenle faaliyetlerine başladı. GençliK ve Spor İl Müdürlüğü´ne bağlı Gençlik Merkezi´nde düzenlenen törene AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, AK Parti İl Başkanı Rahmetullah Yaktı, Muş Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mehmet Emin Taylan, Gençlik Merkezi Müdürü Murat Karataş, Korkut Belediye Başkanı Sami Pekbay, Muş Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Bedri Korkmaz, parti yöneticileri, davetliler ile engelliler katıldı.

“ONLAR VAR OLDUKÇA BİZLERDE ONLARA İMKÂNLAR SUNACAĞIZ”

Kursların açılışını yaparak engelli kursiyerlerle yakından ilgilenen AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, AK Parti döneminde engellilere yönelik yapılan çalışmaları hatırlatarak “Onlar var oldukça bizlerde onlara imkânlar sunacağız” dedi.

Engellilerin toplumun en kıymetli bireyleri olduğunu ifade eden Şimşek, “Herkes bir engelli olabilir. Engelli olmak bir eksiklik değildir. Engelli kardeşlerimiz toplumun en kıymetli bireyidir. Onlara her türlü imkânı sağlamak da bizim görevimizdir. Bu konuda gayretlerimize devam edeceğiz. Hükümetimizin programında ve Cumhurbaşkanımızın da talimatları hep o yönde olmuştur. Burada engelli kardeşlerimizle bir arada olmaktan büyük keyif duyuyoruz. İŞKUR bünyesi altında 6 tane kursumuz var. Bu konuda başta Cumhurbaşkanımıza buradaki değerli yetkililerimize Valimize, İŞKUR İl Müdürümüze, Engelliler Derneği Başkanımıza ve engelli kardeşlerimize de ayrı ayrı teşekkür ediyoruz bu oluşumun için yer aldıkları için. Onlar var oldukça bizlerde onlara imkânlar sunacağız” dedi.

“HÜKÜMETİMİZ BU KONUDA HER TÜRLÜ DESTEĞİ SAĞLIYOR”

Muş´ta ki kursları hatırlatan ak Parti Muş Milletvekili Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün iki kursun açılışını yaptık. Bu kurslar 60 günlük bir süre içinde yapılıyor. Bilgisayar sistemleri ve Ebru sanatı kursunun toplam maliyeti 72 bin TL´ye mal oldu. Her biri 35-40 bin civarında mal oluyor. Bunu çoğaltabiliriz tabi hükümetimiz bu konuda her türlü desteği sağlıyor. Yeter ki arkadaşlarımıza ulaşalım dernek başkanımız ve üyeleri birlikte de bunu çoğaltalım. Engelli kardeşlerimiz sporda, sanatta iş hayatında artık çok aktif hale geldiler. Kamu alımlarında özellikle ona çok dikkat edilir. Gençlik Spor İl Müdürlüğünde birçok engelli kardeşimize imkân tanınıyor. Bu konuda da Cumhurbaşkanımıza da müteşekkiriz engelli kardeşlerimize bu imkânı sağladığı için.”

“VERİLEN DESTEKLERDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

İlk olarakişbirliğiyle yürütülen ‘Bilgisayar Sistemi Yönetim´ kursunun açılışı yapıldı. Burada katılımcıları bilgilendiren Muş Fiziksel Engelliler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Murat kaymaz, projede emeği geçen herkese teşekkür ederek bu projenin çok önemli olduğunu söyledi.

Kursun haftanı 5 günü ve günlük olarak 8 saat Bilgisayar Sistemi Yönetim eğitimi kursu verildiğini ifade eden Kaymaz, “kursumuza katıla 10 Bedensel engelli 3 ay boyunca mesleki eğitim kursu eğitim alacaklar eğitimlerin sonunda 3 engelli birey özel sektörde istidam edilecektir engelli kursiyerler projede 336 saatlik bilgisayar Sistemi yönetim programın eğitimi verilecektir ve bu eğitimler mesleki becerilerin geliştirilecekler. Projede Emeği geçen Muş Çalışma ve İş Kurumu Müdürü ve Kurum Çalışanlarına ve Muş Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürüne ve Gençlik Merkezi Müdürü Sayın Murat Karataş ile Gençlik merkezi çalışanlarına teşekkür ederiz” dedi.

ENGELLİLER HEM MESLEK SAHİBİ OLUYOR HEM DE AİLE BÜTÇEŞERİNE KATKI SUNUYOR”

Muş Zihinsel Ve Fiziksel Engelliler Derneği Yönetim Kurulu üyesi Bedri Korkmaz, projede emeği geçen herkese teşekkür ederek bu projenin çok önemli olduğunu söyledi. Engellilerin bir yandan meslek sahibi olduklarını bir yandan da aile bütçelerine katkı sunduklarını ifade ederek şunları söyledi: “kursumuz hatanı 5 günü ve günlük olarak 5 saat ebru sanatı eğitimi kursu verilmektedir kursumuza katıla 10 zihinsel engelli arkadaşlarının yönelik 2 ay boyunca ve 152 saatlik ebru sanatı eğitim verilecektir özelikle zihinsel engelli bireylerin alacağı bu eğitimlerle mesleki becerilerin yükselmesi açısında çok büyük bir önem taşımaktadır.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ENGELLİLER İÇİN KURSLAR AÇILDI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN YAYLA HATIRLATMASI “BİR PİRİNÇ TANESİ BİLE BIRAKMAYIN”
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN YAYLA HATIRLATMASI “BİR PİRİNÇ TANESİ BİLE BIRAKMAYIN”
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, havaların soğuması ile birlikte yaylacıların dönüş yolculuğunu hatırlatarak yaşam malzemesi bırakılmaması uyarısında bulundu. “Orada bir pirinç tanesi bile bizim Muşlu hemşehrilerimiz inanıyorum ki bırakmayacaklar” diye ifade eden Vali Gündüzöz, “Dönerken orada stokladıkları erzakları bırakmamaları lazım. Eğer bu erzakları yanlarında indirmezlerse terör örgütlerine bir lojistik destek sağlamış olurlar. Hain terör örgütü buradan beslenir. Onun için herkes aynı hassasiyeti yapacak” dedi
KADINLAR, KURSLARLA SOSYALLEŞİYOR
KADINLAR, KURSLARLA SOSYALLEŞİYOR
Muş´ta, ev hanımları ve genç kızlar, açılan ahşap boyama kursu ile eskimiş, yıpranmış ahşap eşyaları ya da hiç el değmemiş ham malzemeleri özenle yeniden boyayarak birer sanat eseri haline getiriyor
BAŞKAN ASYA: “PARK VE YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYALIM”
BAŞKAN ASYA: “PARK VE YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYALIM”
Son 5 yıl içinde Muş´a çok sayıda park kazandırdıklarını söyleyen Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, “İnsanlarımızın güzel vakit geçirmesi için hizmete açtığımız park ve yeşil alanları hep birlikte koruyalım. Ortak kullanım alanları olan parklarımızı ortak bir bilinçle korumalıyız. Buraları tahrip etmek isteyenlere birlikte fırsat vermemeliyiz. Bilinçsizce yapılan kullanımlara şahit olduğumuzda uyaralım” dedi
MUŞ´A KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ ALINDI
MUŞ´A KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ ALINDI
Yaptığı hizmetlerle adından söz ettiren Türk Kızılayı, Muş´a kan bağış otobüsü kazandırdı.
HBT ETKİNLİKLERE BAŞLADI
HBT ETKİNLİKLERE BAŞLADI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Hayırda Buluşanlar Öğrenci Topluluğu, 2019-2020 Eğitim Öğretim dönemindeki etkinliklerine başladı.
AKDAĞ VE BERABERİNDEKİ HEYET KOÇ´U ZİYARET ETTİ
AKDAĞ VE BERABERİNDEKİ HEYET KOÇ´U ZİYARET ETTİ
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, çeşitli ziyaret ve incelemeler içim bölgeye gelen KOSGEB Başkan Yardımcısı Ahmet Akdağ ve beraberindeki heyeti makamında ağırladı. Yönetim kurulu ve meclis üyeler ile birlikte KOSGEB Başkan Yardımcısı Akdağ, KOBİ Gelişim Dairesi Başkanı Erdal Çınar, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Mehmet Öğüt, KOSGEB Van Müdürü Bilal Emre Yörük ve KOSGEB Muş Müdürü Kenan Mergen´i makamında ağırladı.
BARIŞAN "TERÖRÜ BİTİRECEK HAREKÂTI DESTEKLİYORUZ"
BARIŞAN "TERÖRÜ BİTİRECEK HAREKÂTI DESTEKLİYORUZ"
Memur-Sen muş il başkanı Mahir Barışan, Fırat´ın doğusunda başlatılan "Barış Pınarı Harekatını" desteklediklerini açıkladı.
ALPARSLAN-2 BARAJI MUŞ OVASINA CAN VERECEK
ALPARSLAN-2 BARAJI MUŞ OVASINA CAN VERECEK
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan Alpaslan-2 Barajı´da çalışmalar devam ediyor.
MÜSİAD´DAN TKDK´YA İŞBİRLİĞİ ZİYARETİ
MÜSİAD´DAN TKDK´YA İŞBİRLİĞİ ZİYARETİ
TKDK ile MÜSİAD arasında imzalanan “IPARD Programı İş Birliği Protokolü” ile ilgili MÜSAİD İl Temsilcisi Ferhat Üzel´i makamında ağırlayan TKDK İl Koordinatörü Mehmet Emin Turan, yapılacak işbirliği ile ilimize birçok yatırımın kazandırılacağına inandıklarını belirtti.
DOLAR
5.8417
EURO
6.4405
Muş Durumu

En büyük ibadet topluma hizmet etmetir…

Hacı Bektaşı Veli
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu