ENGELLİLER AŞÇI ÇIRAĞI KURSUNDA
Türkiye Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü ile Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğinde engelli bireylerin istihdamını artırmak ve meslek edinmelerini sağlamak amacıyla aşçılık kursu açtı.
Tarih: 21.1.2019 18:19:04/ 273okunma / 0yorum

 

 

Türkiye Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü ile Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğinde Muş Zihinsel ve Fiziksel Derneği tarafından yürütülecek olan ‘Aşçı Çırağı Projesi´ açılışına Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, Gençlik ve Spor İl Müdürü Emrullah Güler, İş-Kur İl Müdürü Mehmet Emin Taylan, Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Vedat Beyazduman ile zihinsel ve fiziksel engelli bireyler katıldı.

‘Aşçı Çırağı´ projesiyle zihinsel engelli bireylerin aşçılık mesleğini öğrenmesi ve normal şartlarda kendi ihtiyaçlarını karşılamasının amaçlandığı proje açılışına katılan Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, engelli, yaşlı, kadın ve çocuk herkes için gönül belediyecilik anlayışıyla hareket edeceklerini söyledi.

Eğitmenlere ve kursiyerlere başarılar dileklerinde bulunarak konuşmasını sürdüren Başkan Asya, “Kurslarınıza, etkinliklerinize belki çok gönlümüzün istediği şekilde paydaş olamadık. Ama bu sözü veriyorum ki bu dönem sizlerle birlikte engellisine, yaşlısına, çocuğundan kadınına gönül belediyeciliğini icra edeceğiz. İnşallah sizin makul talebiniz karşısında kendi yeriniz olacak” dedi.

“KURS MALİYETİ 28 BİN 200 LİRADIR”

Kurs maliyetinin yaklaşık 28 bin 200 lira olduğunu ifade eden Türkiye Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Muş İl Müdürü Mehmet Emin Taylan da “Bu kurs da bizim işbirliği içerisinde yaptığımız bir kurstur. Bundan öncede kurslarımız vardı ve bundan sonra da bu tür kurslarda zaten bütün desteklerimizi vereceğiz. Bu kursumuzun bize şu andaki maliyeti 28 bin 200 liradır. 18 Ocak 2019 tarihinde başladı ve 8 Mart 2019´da sona erecek. 10 kişi ile bu kursa başladık ve 178 saat sürecek. Günde 5 saatten fazla zihinsel engellilere kurs veremiyoruz. Bu kurslar bittikten sonra devamı gelecektir” ifadelerini kullandı.

“ENGELLİ BİREYLER, DAVETLİLERE DE ÇORBA İKRAMINDA BULUNDULAR”

Açılış kurdelesinin kesilmesi ve yapılan konuşmaların ardından mutfak kısmına geçen zihinsel engelli bireyler, şef aşçının tarifi ile mutfakta ne yapmaları konusunda bilgilendirildi. Şefin tarifi ile çorba yapan engelli bireyler, davetlilere de çorba ikramında bulundular.

Muş Zihinsel ve Fiziksel Engelliler Derneği Başkanı Şirin Balkaya, projede emeği geçen herkese teşekkür etti.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ENGELLİLER AŞÇI ÇIRAĞI KURSUNDA
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
EMNİYETİN KADES EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR
EMNİYETİN KADES EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR
Muş Valiliğinden yapılan açıklamada, Muş Emniyet Müdürlüğü tarafından KADES eğitimlerinin devam ettiği bildirildi
YATAY GEÇİŞ BAŞVURU ŞARTLARI VE DEĞERLENDİRME TAKVİMİ YAYINLADI
YATAY GEÇİŞ BAŞVURU ŞARTLARI VE DEĞERLENDİRME TAKVİMİ YAYINLADI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) 2019-2020 eğitim öğretim yılı bahar yarıyılı yatay geçiş başvuru şartları ve değerlendirme takvimi yayınladı
MUŞ´TAN SUNULAN 8 PROJE DAKA TARAFINDAN KABUL EDİLDİ
MUŞ´TAN SUNULAN 8 PROJE DAKA TARAFINDAN KABUL EDİLDİ
Doğu Anadolu Kalkınma Ajansına (DAKA) Teknik Destek Projesi kapsamında Muş´tan yapılan başvuruların 8 tanesi kabul edildi.
TKDK PROJE BAŞVURU SÜRESİ UZATILDI
TKDK PROJE BAŞVURU SÜRESİ UZATILDI
8. Başvuru Çağrı İlanı kapsamında 103- Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar için son başvuru kabul tarihi uzatılmıştır
HBT´DEN İHTİYAÇ SAHİPLERİNE KÖMÜR YARDIMI
HBT´DEN İHTİYAÇ SAHİPLERİNE KÖMÜR YARDIMI
MŞÜ Hayırda Buluşanlar Öğrenci Topluluğu, Muş´taki ihtiyaç sahibi ailelere kömür yardımında bulundu
REKTÖR YARDIMCISI KARADAĞ BİNGÖL´DE
REKTÖR YARDIMCISI KARADAĞ BİNGÖL´DE
“Tarım Öğretiminin 174. Yılı” etkinlikleri kapsamında Bingöl Üniversitesi´nde kutlama programı gerçekleştirildi. Bingöl Üniversitesi Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferans Salonu´nda gerçekleştirilen programa davetli konuşmacı olarak Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ katılım gösterdi.
TULİP MENTÖRLÜK PROGRAMI GERÇEKLEŞTİ
TULİP MENTÖRLÜK PROGRAMI GERÇEKLEŞTİ
İstanbul Aydın Üniversitesi´nin ev sahipliğinde “Türkiye Üniversite Liderlik İyileştirme Programı” (TULİP) gerçekleştirildi. Türkiye´nin çeşitli üniversitelerinde görev yapan kadın akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirilen program kapsamında kadınların liderlik ve yöneticilik basamaklarında görev almasını teşvik etmek amacıyla çalışmalar gerçekleştirildi.
TKDK DESTEĞİYLE MODERN ÇİFTLİK KURDU
TKDK DESTEĞİYLE MODERN ÇİFTLİK KURDU
Sungu beldesinde, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun yüzde 75´lik hibe desteğiyle kurulan çiftlikte 250 büyükbaş hayvan ile çalışmasını sürdürüyor. Çiftlikte modern bir şekilde hayvancılık yapıldığını belirten Sungu Belediye Başkanı Mehmet Salih Gürtürk, bu çiftlikler sayesinde istihdam ve ekonomiye ciddi bir katkı sağlandığını söyledi.
SOĞUK HAVAYI SÜT SATIŞI İLE FIRSATA ÇEVİRDİ
SOĞUK HAVAYI SÜT SATIŞI İLE FIRSATA ÇEVİRDİ
Hava sıcaklığının düştüğü Muş´ta, kahvehanede çay yerine süt tercih ediliyor. Günde 60 ile 70 litre arası süt satışı yapan işletme sahipleri, bu uygulamadan oldukça memnun.
DOLAR
5.9191
EURO
6.5680
Muş Durumu

İlim okumaktan garaz, kendi özünü bilmektir…

Yunus Emre
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu