ENGELLİ KİMLİK KARTI NERELERDE KULLANILIR?
Muş Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Bedri Korkmaz, Doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle meydana gelen bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini yüzde 40 ve üzeri oranda kaybeden ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan engelli bireylere verilen ´engelli kimlik kartı´ nerelerde kullanılır? Sağladığı hak ve avantajlar nelerdir? Gibi merak edilenleri anlattı
Tarih: 28.7.2019 12:21:29/ 374okunma / 0yorum

Engelli kimlik kartı, yüzde 40 ve üzeri oranda engelli olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan engelli bireylere verilen özel bir karttır. Bu kart ile engelli vatandaşların yaşam standartlarının yükseltilmesi hedeflenmektedir. Engelli vatandaşlar bu kart sayesinde, engelli kişilere sunulan hizmetler ve haklardan yararlanabilmektedir. Peki engelli kimlik kartı nerelerde kullanılır? Engelli kimlik kartının sağladığı hak ve avantajlar nelerdir? İşte tüm merak edilenler...

ENGELLİ KİMLİK KARTININ SAĞLADIĞI HAK VE AVANTAJLAR NELERDİR?

Belediye otobüsleri, metro seferleri, marmaray, metrobüs, tramvay, füniküler, deniz yollarının şehir içi seferleri ücretsizdir. ´Ağır engelli´ ibareli raporu olanların bir refakatçisi engelli kişi ile beraber olmak şartıyla ücretsiz ulaşımdan yararlanır. Şehirlerarası otobüslerde 20 koltuğa kadar olan taşıtlar için 1 kişiye, 20 koltuktan fazla koltuğa sahip taşıtlar için en fazla 2 kişiye, geçerli ücret tarifesi üzerinden bilet ücretinde %40 indirim mevcuttur. Aynı taşıtta taşınacak engelli yolcu sayısının 2´den fazla olması durumunda, her fazla engelli yolcu için geçerli ücret tarifesi üzerinden bilet ücretinde %30 indirim uygulanır  Refakatçi indirimi yoktur. İnternetten bilet alımlarında bu indirim uygulanmamaktadır. (8 Ocak 2018, Resmi Gazete Sayı: 30295) Türk Hava Yolları´nda (THY) iç hat uçuşlarda %20, dış hatlarda %25 indirim uygulanmaktadır. Ayrıca ´refakatçi ile seyahat etmelidir´ ibaresi bulunan doktor raporunun ibraz edilmesi halinde engelli yolcu ile aynı seferde seyahat edecek bir refakatçiye de promosyon biletler hariç tüm iç hatlarda %20 indirim sağlanmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları´nda (TCDD), yüksek hızlı trenler (YHT) dahil tüm koltuklu seferleri engellilere ücretsizdir.  HAVAŞ havaalanı servisi otobüsleri ücretsiz. Havalimanı otoparklarında 15 güne kadar ücretsiz park. 15 günü geçen sürelerde ise normal otopark tarifesi üzerinden ücretlendirme yapılıyor. İSPARK´ta yol üstü otoparkları 3 saat, açık ve katlı otoparklar 8 saat ücretsiz. İBB Meclisi kararına göre araç ruhsatında engelli ibaresi olması gerekmektedir. Engellilik oranı baz alınmamakta. Öğretmen Evleri engellilere %20 indirimli. Müze, ören yerleri, milli parklar ve piknik alanları engellilere ücretsiz. Belediye´ye ait plajlarda şezlong-şemsiye ücretsiz.

Devlet tiyatroları ücretsiz, İstanbul Şehir Tiyatroları indirimli. Spor müsabakalarına ve konserlere giriş "kura" çekimi ile ücretsiz. Sinemalarda engellilere ´öğrenci indirimi´ oranında indirim uygulanmaktadır. İSKİ´nin %50 su indiriminden faydalanabilirsiniz. DİGİTURK engelli vatandaşlara %50 indirimli. Türk Telekom %25 indirimli, TTNET internet engellilere %25 indirimli. Cep telefonu operatörlerinin indirimli engelli tarifeleri. Açık öğretim kayıtlarında ücret alınmamaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü´nün (KYK) öğrenci yurtlarından engelli öğrenciler istemde bulunmaları halinde faydalanabilmektedirler. Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından uygulanan harç ve öğrenim kredisi tahsisinde %40 ve üzerinde engelli olduğunu belgeleyenlere öncelik tanımakta ve harç kredisinin geri ödenmesinde yönetim kurulu kararı ile %50 indirim yapılmaktadır. %90 ve üzeri oranlı engelliler ve oran şartı aranmaksızın bedensel engelliler, araç satın alımında özel tüketim vergisinden (ÖTV) muaftırlar. %90 ve üzeri oranlı engelliler ve oran şartı aranmaksızın bedensel engelliler,motorlu taşıtlar vergisinden (MTV) muaftırlar.

Emlak vergisi dilekçeyle ücretsiz oluyor. (Tek daire ve 200 metrekareyi geçmeyecek şekilde vergi ödenmiyor) EKPSS (Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı) neticesine göre kamuda açık bulunan engelli kontenjanlarına atamaları yapılır. 4857 Sayılı İş Kanunu kapsamındaki 50 ve üzeri işçi çalıştıran özel sektöre ait işyerlerinde işverenler, %3 oranında engelli çalışan çalıştırmak zorundadır. Engellilik oranı ve dönemine bağlı olarak 15 illa 18 sene arasında erken emeklilik hakkı mevcuttur. Engelli vatandaşlar için Türkiye İş Kurumu, Halk Eğitim Merkezleri, Mesleki Eğitim Merkezleri, Özel Dershaneler ve Belediyeler meslek edindirme kursları açmaktadır. Engelli Maaşı (Sigortalı olunmayan dönemde alınabiliyor)
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ABD VE İSRAİL´E TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR
ABD VE İSRAİL´E TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR
ABD Başkanı Donald Trump ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu tarafından tek taraflı olarak hazırlanan sözde "Yüzyılın Anlaşması" planına tepkiler çığ gibi büyüdü.
SENDİKALARDAN ABD´YE TEPKİ
SENDİKALARDAN ABD´YE TEPKİ
Memur-Sen Konfederasyonu ve Eğitim-Bir-Sen Muş İl Başkanı Mahir Barışan, ABD Başkanı Donald Trump´ın Filistin-İsrail meselesine ´çözüm bulmak´ iddiasıyla ´Yüzyılın Anlaşması´ adıyla açıklanan ve büyük tepki toplayan anlaşmayı protesto etti.
HAC İÇİN 18 BİN KİŞİLİK BOŞ KONTENJAN KAYITLARI BAŞLADI
HAC İÇİN 18 BİN KİŞİLİK BOŞ KONTENJAN KAYITLARI BAŞLADI
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Hac Umre ve Seyahat Acentaları Derneği (HURSAD) Başkanı Diyaeddin Şahin, Hac başvurularında 18 binlik boş kontenjan için kayıtların 30 Ocak itibariyle başladı.
DEPREM BÖLGESİNE MUŞ´TAN YARDIMLAR SÜRÜYOR
DEPREM BÖLGESİNE MUŞ´TAN YARDIMLAR SÜRÜYOR
Muş´ta, Elazığ ve Malatya´daki depremzedeler için başlatılan kampanya kapsamında toplanan yardım malzemeleri, deprem bölgesine gönderildi.
MUŞ TSO, ELAZIĞ VE MALATYA HALKINI YALNIZ BIRAKMADI
MUŞ TSO, ELAZIĞ VE MALATYA HALKINI YALNIZ BIRAKMADI
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, Elazığ´da meydana gelen depremden sonra başlattığı yardım kampanyasını Elazığ AFAD Koordinasyon Merkezi´ne göndererek depremzedelerin yaralarının sarılmasına katkı sağladı.
DEPREMİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
DEPREMİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
Elazığ ve Malatya´da meydana gelen deprem ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Doç. Dr. Adem Palabıyık, AFAD, UMKE ve diğer arama-kurtarma ekiplerinin bütün yürekleriyle birlikte vermiş olduğu mücadele ve gösterdikleri azim ise hem olay yerindeki hem de ekran karşısındaki bütün vatandaşları duygulandırdığını belirterek takdir edilmesi gerektiğini söyledi
MUŞ VALİLİĞİ VE DAKA PROTOKOL İMZALADI
MUŞ VALİLİĞİ VE DAKA PROTOKOL İMZALADI
Muş Valiliği ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) arasında toplumun dezavantajlı kesimlerinin sosyal ve ekonomik hayata katılımını sağlamak, üretkenlik ve yetenek gelişimini desteklemek amacıyla protokoller imzalandı.
REKTÖR POLAT, IUC TOPLANTISINA KATILDI
REKTÖR POLAT, IUC TOPLANTISINA KATILDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü ve aynı zamanda Uluslararası Üniversiteler Konseyi (IUC) Doğu Anadolu Bölge Sorumlusu Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, IUC Yönetim Kurulu Toplantısı´na katıldı.
MUŞ ÖZGÜR-DER´DE ARA DÖNEM KAMPI
MUŞ ÖZGÜR-DER´DE ARA DÖNEM KAMPI
Muş Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları (Özgür-Der) bünyesinde “Gençlik Geleceğe Koşuyor” temalı kitap kahvede bir grup gençle iki günlük kamp icra edildi
DOLAR
5.9405
EURO
6.5371
Muş Durumu

Her evin kapısı vardır. Kabirin ki ayak tarafındandır.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu