EĞİTİMDE ATILIM VE GELİŞİM ARAMA KONFERANSI PROGRAMI DÜZENLENDİ
Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ‘Eğitimde Atılım ve Gelişim Arama Konferansı Çalıştay´ programı düzenlendi.
Tarih: 1.10.2018 17:59:36/ 145okunma / 0yorum

 

 

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ‘Eğitimde Atılım ve Gelişim Arama Konferansı Çalıştayı düzenlendi. Programa; Vali Aziz Yıldırım, Belediye Başkanı Feyat Asya, Vali Yardımcısı Alper Çifçi, Sakarya Üniversitesi Doç. Dr. Ali Arslan, İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, ilçe milli eğitim müdürleri, il/ilçe müdür yardımcıları ve şube müdürleri ile basın mensupları katıldı.

İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan program İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, açılış konuşmasını yaptı. Saygıdeğer meslektaşlarım, Sayın Valimizin destekleri ve himayelerinde gerçekleştirileceğimiz Muş Milli Eğitim Müdürlüğü, Eğitimde Atılım ve Gelişim Arama Konferansına hoş geldiniz. Hızlı bir değişim ve dönüşümün yaşandığı günümüzde şüphesiz bu değişimler ve dönüşümlerden en çok etkilenen alan eğitim olduğunu belirten Müdür İlci, bilgi çağı olan 21. Yüzyılda küresel düzeyde ihtiyaç duyulan ilerlemelerle çocukların, gençlerin ve yetişkinlerin her seviyede kaliteli eğitime ulaşabilmesi amaçları olduğunu söyledi.

Müdür İlci, konuşmasında “Bilimsel ve teknolojik ilerlemeler, bilgi iletişim teknolojilerinde yaşanan devrim niteliğindeki dönüşümlerle bilgi çağı olarak tanımlanan 21. yüzyılda eğitim ve insan kaynaklarının geliştirilmesine yatırım yapılmasının ekonomik ve sosyal kalkınma için taşıdığı önem artmıştır. Herkese küresel düzeyde ihtiyaç duyulan bilgi, değer ve becerilerin kazandırılması, çocukların, gençlerin ve yetişkinlerin her seviyede kaliteli eğitime erişebilmesi yönünde çalışmalar hız kazanmıştır.

Eğitim uzun soluklu ve emek isteyen bir süreçtir. Uzun eğitim sürecinde; toplumsal, ekonomik ve siyasi faktörler değişmeyi, planlı ve plansız olarak tetikler. “Her yenileşme, yeni bilgilerin keşfedilmesiyle başlamakta, araştırma, gelişme, yayılma ve adaptasyon aşamalarından geçerek kurumsallaşmaktadır. Eğitimin amacını ve okulların işleyişini yeniden tanımlamanın bir zorunlu­luk haline gelmesinin temelinde toplumsal yapıdaki değişime olan “talep, değer ve tekniklerin” değişmesi vardır.

Sayın Valimi, saygıdeğer konuklar bugün burada yapacağımız bu “eğitimde atılım, gelişim ve arama konferansı ile ilimizde Eğitim Öğretimin daha nitelikli hale gelmesi çocuklarımızı ve gençlerimizi inşa ederken milli ve manevi değerlerimizi esas alarak bilinçli bir şekilde hareket etmenin arayışı içinde olup kalkınmayı temel alan ulusal ve uluslararası düzeyde hazırlanan kalkınma stratejilerinde eğitim, öğretim ve insan sermayesine yatırım anahtar kelimeleri olup, eğitimin kalitesinin artmasıyla oluşacak nitelikli işgününün Ülkemizin kalkınması ve büyümesini beraberinde getirecektir.

Saygıdeğer konuklar bugün burada yapacağımız “eğitimde atılım, gelişim ve arama konferansının gerçekleşmesi için bizlerden hiçbir zaman maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen Sayın Valime İlimiz adına, çocuklarımız adına, öğretmenlerimizin adına şükranlarımı arz ederim. Uzaktan, yakından gelerek bu çalıştayımıza katılan siz değerli meslektaşlarıma teşekkür eder, Çalıştayımıza yöneticilik yapacak olan Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Arslan hocamıza verdiği emek ve katkılardan dolayı şimdiden teşekkür ederim. 2 gün sürecek bu çalıştayın İlimize, çocuklarımıza ve Ülkemize hayırlar getirmesini diler hepinize saygılar sunarım” dedi.

“EĞİTİM DEDİĞİMİZDE EĞİTİM VERİLEN KİŞİNİN EĞİTİM SONRASINDA HAREKETLERİNDE BİR DAVRANIŞ DEĞİŞİMİ OLUP-OLMADIĞINA BAKIYORUZ”

Programda bir konuşma yapan Vali Aziz Yıldırım da “Yunus Emre´nin dediği gibi ‘İlim İlim Bilmektir İlim Kendin Bilmektir Sen Kendin Bilmezsen Bu Nice Okumaktır.´ Eğitim dediğimizde eğitim verilen kişinin eğitim sonrasında hareketlerinde bir davranış değişimi olup-olmadığına bakıyoruz. Eğer olumlu yönde ciddi bir davranış değişimi varsa buna eğitilmiş insan diyoruz ve eğitim amacına ulaşmıştır diyoruz.

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk´ün ‘Öğretmenler Yeni Nesil Sizin Eseriniz Olacaktır.´ dediği gibi öğretmenlik kutsal bir harekettir. Öğretmenlik bir devletin bir neslin yetişmesinde onlara kimlik kazandırılmasında çok önemli bir meslektir.

Hepiniz mahiyetinizdekilerden mesulsünüz. Böyle temiz ve sorumluğunu bilen insanlar olarak okulunuza, öğretmenlerimize, öğrencilerimize, velilerimize ve dolayısıyla ilçemize, ilimize, şehrimize, ülkemize nasıl faydalı bir yetiştiririz onun gayreti içerisinde olmalıyız. Bakın, bir takım göstergeler ile değişik alanlarda istatistikler yapılıyor.

Bu istatistiklerde kendimizi daha üst seviyelere taşıyabilmek için daha fazla gayret göstermeliyiz. Bu konuda eğitim camiasına, eğitim gönüllüleri olarak sizlerin rolü çok önemli. Bugün yapılacak olan çalıştayda önce eksiklerimizi gözden geçireceğiz, dikkat etmediklerimize dikkat edeceğiz, kendimizi yeniden planlayacak ve bu sürede aslında Çalıştay sonunda belki de kendimizi geliştirmiş olacağız.

Sakarya´dan buraya kadar gelip emek veren değerli hocamıza teşekkür ediyorum. Burada güzel çalışma yapılacak. Yeni bilgi ve metotları birlikte öğreneceğiz. Eksiğimiz nedir? Neyi nasıl yaparsak daha iyi bir sonuç elde edebiliriz? Hepimiz onları keşfedeceğiz. Bu çalıştaya katılan herkese çok teşekkür ediyorum. Bu çalıştayın en güzel şekilde geçmesi ve hedeflenen başarılı sonuçlara ulaşmasını temenni ediyorum. Hepimize kolay gelsin. Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Allaha emanet olun” dedi.

Sakarya Üniversitesi Doç. Dr. Ali Arslan tarafından yapılan konuşmanın ardından çalıştaya geçildi. Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü ‘Eğitimde Atılım ve Gelişim Arama Çalıştay´ında ortak akıl ile mevcut durum ortaya konularak gelecek planlaması yapıldı. 2 gün sürecek çalıştayda katılımcılar U masa düzeninde değişen dünya analizleri, kurumsal geçmiş, geçmişten bugüne kuruluşun tarihi bağlantısı, nasıl bir kuruluş olma isteği sorgulaması, özet bir vizyon tasarımlarının yanında kuruluşun olumlu-olumsuz yönlerinin de ele alındığı İl Milli Eğitim Müdürlüğü yönetimi, strateji ve politikalar, öğretmen ve öğretmen motivasyonu, öğrencilere sunulan hizmetler ve öğrenci tutumları, insan kaynakları, veliler, okul aile birlikleri, mali ve fiziki mekanlar, alanlara göre birimler, okullar, katılımcılık, sürekli gelişme ve geliştirme, kalite yönetimi, süreçler, ölçmeye ve bilgiye dayalı yaklaşım, yeni fikirler ve projeler ele alındı.

Çalıştayda gelecek planlaması yapılarak her yıl için ayrı 5 yıllık projeler üzerinde de çalışmalar yapılacak.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ´NDEKİ KADINLAR BİRLEŞİYOR
DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ´NDEKİ KADINLAR BİRLEŞİYOR
Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği (DOGÜNKAN) Muş Ticaret ve Sanayi Odası 15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi Meclis Salonunda Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi´nde Kadın Sivil Toplum Örgütleri Arasında İşbirliği ve Ağ Oluşturulması Projesi´ istişare toplantısı düzenledi.
II. AVRASYA SPOR BİLİMLERİ KONGRESİ MUŞ´TA DÜZENLENECEK
II. AVRASYA SPOR BİLİMLERİ KONGRESİ MUŞ´TA DÜZENLENECEK
II. Avrasya Spor Bilimleri Kongresi (ESSC-2019), 2-5 Mayıs 2019 tarihlerinde Muş Alparslan Üniversitesinde düzenlenecek. Suudi Arabistan, Kosova, Makedonya ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti´nin de talip olduğu ESSC-2019´u, Türkiye adına aday olan Muş Alparslan Üniversitesinin düzenlemesine karar verildi.
ÜNİVERSİTE MUŞ´UN JEOTERMAL POTANSİYELİNİ BELİRLEME VE GELİŞTİRME ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR
ÜNİVERSİTE MUŞ´UN JEOTERMAL POTANSİYELİNİ BELİRLEME VE GELİŞTİRME ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR
Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, üniversitenin, Muş´un jeotermal potansiyelini belirlemek ve geliştirmek amacıyla sürdürdüğü çalışmalar hakkında bir basın açıklaması yaptı.
BULANIK İLÇESİNDE SU SPORLARI ŞENLİĞİ YAPILDI
BULANIK İLÇESİNDE SU SPORLARI ŞENLİĞİ YAPILDI
İçişleri Bakanlığınca görevlendirme yapılan Bulanık İlçesi´nde ‘Su Sporları Şenliği´ etkinliği düzenlendi. Haçlı gölünde yapılan su sporları şenliği renkli görüntülere sahne oldu.
EĞİTİM BİR SEN´DEN DANIŞTAY KARARI AÇIKLAMASI
EĞİTİM BİR SEN´DEN DANIŞTAY KARARI AÇIKLAMASI
Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir Sen) Muş Şubesi, Danıştay 8. Dairesi´nin ‘öğrenci andı´ kararına yönelik açıklama yaparak “idarenin takdir hakkını hiçe sayarak, hukuki denetimin dışına çıkıp hiçbir pedagojik ve bilimsel verilere dayanma ihtiyacı duymadan ilköğretim okullarında "Öğrenci Andı"nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal etmiştir” dedi
19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI
19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI
19 Ekim Muhtarlar Günü ülke genelinde olduğu gibi Muş´ta da çeşitli etkinliklerle kutlanarak günün anlam ve önemi belirtildi
ESKİ EVLERDE GÖRSEL SANATLAR
ESKİ EVLERDE GÖRSEL SANATLAR
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Görsel Sanatlar Eğitimi Bölüm Başkanı ve Doktor öğretim görevlileri, eskiden evlerin duvarlarında halı, kilim ve çeşitli materyaller üzerinde bulunan sanatsal görsellere yönelik değerlendirmelerde bulundu.
BAŞKAN ASYA: “HAYALİMİZDEKİ PROJELERİ, MİMARLARIN ÇİZİMLERİ İLE GERÇEKLEŞTİRDİK”
BAŞKAN ASYA: “HAYALİMİZDEKİ PROJELERİ, MİMARLARIN ÇİZİMLERİ İLE GERÇEKLEŞTİRDİK”
Şehir merkezindeki okulları belirli periyotlarda ziyaret ederek öğretmenlerle istişarelerde bulunan Belediye Başkanı Feyat Asya, 4,5 yılda yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verirken, “Hayallerimizi mimarların çizimleri ile gerçeğe dönüştürdük” dedi.
MUŞ MERKEZLİ DOLANDIRICILIK OPERASYONU
MUŞ MERKEZLİ DOLANDIRICILIK OPERASYONU
Muş merkezli 3 ilde düzenlenen operasyonda kamuyu bir milyon lira zarara uğrattığı tespit edilen 12 kişi yakalandı.
DOLAR
5.6134
EURO
6.4316
Muş Durumu

"Yenileceğinden korkan, daima yenilir."

YILDIRIM BEYAZIT
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu