EĞİTİMDE ATILIM VE GELİŞİM ARAMA KONFERANSI PROGRAMI DÜZENLENDİ
Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ‘Eğitimde Atılım ve Gelişim Arama Konferansı Çalıştay´ programı düzenlendi.
Tarih: 1.10.2018 17:59:36/ 201okunma / 0yorum

 

 

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ‘Eğitimde Atılım ve Gelişim Arama Konferansı Çalıştayı düzenlendi. Programa; Vali Aziz Yıldırım, Belediye Başkanı Feyat Asya, Vali Yardımcısı Alper Çifçi, Sakarya Üniversitesi Doç. Dr. Ali Arslan, İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, ilçe milli eğitim müdürleri, il/ilçe müdür yardımcıları ve şube müdürleri ile basın mensupları katıldı.

İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan program İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, açılış konuşmasını yaptı. Saygıdeğer meslektaşlarım, Sayın Valimizin destekleri ve himayelerinde gerçekleştirileceğimiz Muş Milli Eğitim Müdürlüğü, Eğitimde Atılım ve Gelişim Arama Konferansına hoş geldiniz. Hızlı bir değişim ve dönüşümün yaşandığı günümüzde şüphesiz bu değişimler ve dönüşümlerden en çok etkilenen alan eğitim olduğunu belirten Müdür İlci, bilgi çağı olan 21. Yüzyılda küresel düzeyde ihtiyaç duyulan ilerlemelerle çocukların, gençlerin ve yetişkinlerin her seviyede kaliteli eğitime ulaşabilmesi amaçları olduğunu söyledi.

Müdür İlci, konuşmasında “Bilimsel ve teknolojik ilerlemeler, bilgi iletişim teknolojilerinde yaşanan devrim niteliğindeki dönüşümlerle bilgi çağı olarak tanımlanan 21. yüzyılda eğitim ve insan kaynaklarının geliştirilmesine yatırım yapılmasının ekonomik ve sosyal kalkınma için taşıdığı önem artmıştır. Herkese küresel düzeyde ihtiyaç duyulan bilgi, değer ve becerilerin kazandırılması, çocukların, gençlerin ve yetişkinlerin her seviyede kaliteli eğitime erişebilmesi yönünde çalışmalar hız kazanmıştır.

Eğitim uzun soluklu ve emek isteyen bir süreçtir. Uzun eğitim sürecinde; toplumsal, ekonomik ve siyasi faktörler değişmeyi, planlı ve plansız olarak tetikler. “Her yenileşme, yeni bilgilerin keşfedilmesiyle başlamakta, araştırma, gelişme, yayılma ve adaptasyon aşamalarından geçerek kurumsallaşmaktadır. Eğitimin amacını ve okulların işleyişini yeniden tanımlamanın bir zorunlu­luk haline gelmesinin temelinde toplumsal yapıdaki değişime olan “talep, değer ve tekniklerin” değişmesi vardır.

Sayın Valimi, saygıdeğer konuklar bugün burada yapacağımız bu “eğitimde atılım, gelişim ve arama konferansı ile ilimizde Eğitim Öğretimin daha nitelikli hale gelmesi çocuklarımızı ve gençlerimizi inşa ederken milli ve manevi değerlerimizi esas alarak bilinçli bir şekilde hareket etmenin arayışı içinde olup kalkınmayı temel alan ulusal ve uluslararası düzeyde hazırlanan kalkınma stratejilerinde eğitim, öğretim ve insan sermayesine yatırım anahtar kelimeleri olup, eğitimin kalitesinin artmasıyla oluşacak nitelikli işgününün Ülkemizin kalkınması ve büyümesini beraberinde getirecektir.

Saygıdeğer konuklar bugün burada yapacağımız “eğitimde atılım, gelişim ve arama konferansının gerçekleşmesi için bizlerden hiçbir zaman maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen Sayın Valime İlimiz adına, çocuklarımız adına, öğretmenlerimizin adına şükranlarımı arz ederim. Uzaktan, yakından gelerek bu çalıştayımıza katılan siz değerli meslektaşlarıma teşekkür eder, Çalıştayımıza yöneticilik yapacak olan Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Arslan hocamıza verdiği emek ve katkılardan dolayı şimdiden teşekkür ederim. 2 gün sürecek bu çalıştayın İlimize, çocuklarımıza ve Ülkemize hayırlar getirmesini diler hepinize saygılar sunarım” dedi.

“EĞİTİM DEDİĞİMİZDE EĞİTİM VERİLEN KİŞİNİN EĞİTİM SONRASINDA HAREKETLERİNDE BİR DAVRANIŞ DEĞİŞİMİ OLUP-OLMADIĞINA BAKIYORUZ”

Programda bir konuşma yapan Vali Aziz Yıldırım da “Yunus Emre´nin dediği gibi ‘İlim İlim Bilmektir İlim Kendin Bilmektir Sen Kendin Bilmezsen Bu Nice Okumaktır.´ Eğitim dediğimizde eğitim verilen kişinin eğitim sonrasında hareketlerinde bir davranış değişimi olup-olmadığına bakıyoruz. Eğer olumlu yönde ciddi bir davranış değişimi varsa buna eğitilmiş insan diyoruz ve eğitim amacına ulaşmıştır diyoruz.

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk´ün ‘Öğretmenler Yeni Nesil Sizin Eseriniz Olacaktır.´ dediği gibi öğretmenlik kutsal bir harekettir. Öğretmenlik bir devletin bir neslin yetişmesinde onlara kimlik kazandırılmasında çok önemli bir meslektir.

Hepiniz mahiyetinizdekilerden mesulsünüz. Böyle temiz ve sorumluğunu bilen insanlar olarak okulunuza, öğretmenlerimize, öğrencilerimize, velilerimize ve dolayısıyla ilçemize, ilimize, şehrimize, ülkemize nasıl faydalı bir yetiştiririz onun gayreti içerisinde olmalıyız. Bakın, bir takım göstergeler ile değişik alanlarda istatistikler yapılıyor.

Bu istatistiklerde kendimizi daha üst seviyelere taşıyabilmek için daha fazla gayret göstermeliyiz. Bu konuda eğitim camiasına, eğitim gönüllüleri olarak sizlerin rolü çok önemli. Bugün yapılacak olan çalıştayda önce eksiklerimizi gözden geçireceğiz, dikkat etmediklerimize dikkat edeceğiz, kendimizi yeniden planlayacak ve bu sürede aslında Çalıştay sonunda belki de kendimizi geliştirmiş olacağız.

Sakarya´dan buraya kadar gelip emek veren değerli hocamıza teşekkür ediyorum. Burada güzel çalışma yapılacak. Yeni bilgi ve metotları birlikte öğreneceğiz. Eksiğimiz nedir? Neyi nasıl yaparsak daha iyi bir sonuç elde edebiliriz? Hepimiz onları keşfedeceğiz. Bu çalıştaya katılan herkese çok teşekkür ediyorum. Bu çalıştayın en güzel şekilde geçmesi ve hedeflenen başarılı sonuçlara ulaşmasını temenni ediyorum. Hepimize kolay gelsin. Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Allaha emanet olun” dedi.

Sakarya Üniversitesi Doç. Dr. Ali Arslan tarafından yapılan konuşmanın ardından çalıştaya geçildi. Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü ‘Eğitimde Atılım ve Gelişim Arama Çalıştay´ında ortak akıl ile mevcut durum ortaya konularak gelecek planlaması yapıldı. 2 gün sürecek çalıştayda katılımcılar U masa düzeninde değişen dünya analizleri, kurumsal geçmiş, geçmişten bugüne kuruluşun tarihi bağlantısı, nasıl bir kuruluş olma isteği sorgulaması, özet bir vizyon tasarımlarının yanında kuruluşun olumlu-olumsuz yönlerinin de ele alındığı İl Milli Eğitim Müdürlüğü yönetimi, strateji ve politikalar, öğretmen ve öğretmen motivasyonu, öğrencilere sunulan hizmetler ve öğrenci tutumları, insan kaynakları, veliler, okul aile birlikleri, mali ve fiziki mekanlar, alanlara göre birimler, okullar, katılımcılık, sürekli gelişme ve geliştirme, kalite yönetimi, süreçler, ölçmeye ve bilgiye dayalı yaklaşım, yeni fikirler ve projeler ele alındı.

Çalıştayda gelecek planlaması yapılarak her yıl için ayrı 5 yıllık projeler üzerinde de çalışmalar yapılacak.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİ GÜNDÜZÖZ, SU BASKINI YAŞANAN BÖLGELERİ İNCELEDİ
VALİ GÜNDÜZÖZ, SU BASKINI YAŞANAN BÖLGELERİ İNCELEDİ
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, kentte yaklaşık 2 gün boyunca devam eden sağanaktan dolayı su baskınlarının yaşandığı bölgeleri inceledi.
VALİ GÜNDÜZÖZ, KURUMLARDAN BRİFİNG ALIYOR
VALİ GÜNDÜZÖZ, KURUMLARDAN BRİFİNG ALIYOR
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğünden brifing aldı.
BU GURUR HEPİMİZİN!
BU GURUR HEPİMİZİN!
Muş Alparslan Üniversitesi Hayvancılık Sahasında Pilot Devlet Üniversitesi Seçildi
BAŞKAN ASYA, ESNAF ZİYARETLERİ İLE GÖNÜLLERE DOKUNUYOR
BAŞKAN ASYA, ESNAF ZİYARETLERİ İLE GÖNÜLLERE DOKUNUYOR
Belediye Başkanı Feyat Asya, 31 Mart´ta yapılacak seçimler öncesi AK Parti tarafından aday gösterilmesinin ardından yereldeki çalışmalarına başladı. Başkan Asya, esnaf ziyaretleri ile seçim kampanyasına start verdi.
DUAYENİN FOTOĞRAFLARI RESİM OLUYOR
DUAYENİN FOTOĞRAFLARI RESİM OLUYOR
Muş´ta genç ressamlar, bir ilke imza atarak Dünyaca Ünlü Fotoğraf Sanatçısı Ara Güler´in fotoğraflarını resmederek sergi açmayı hedefliyor
EĞİTİM-BİR-SEN MUŞ 2 NOLU ŞUBESİ İLK DİVAN TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ
EĞİTİM-BİR-SEN MUŞ 2 NOLU ŞUBESİ İLK DİVAN TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) ve Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) İl Müdürlüğü eğitim çalışanlarının üye olabildiği Eğitim-Bir-Sen Muş 2 Nolu Şubesi, ilk divan toplantısını gerçekleştirdi.
“MUŞ İLİ TARIM ALET VE MAKİNELERİ SEKTÖRÜ”
“MUŞ İLİ TARIM ALET VE MAKİNELERİ SEKTÖRÜ”
Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim Üyesi Ömer Arslan “Muş İli Tarım Alet Ve Makineleri Sektörü” başlığını kaleme aldı
KOSGEB´TEN İŞ KURACAKLARA ÇAĞRI
KOSGEB´TEN İŞ KURACAKLARA ÇAĞRI
Muş´ta iş kuracaklara çağrıda bulunan KOSGEB İl Müdürü Kenan Mergen, girişimciliği geliştirme destek programı kapsamında faaliyette bulundukları sektörlere göre değişen tutarlarda üretim yapan işletmelere 370 bin TL´ye kadar geri ödemesiz girişimcilere destek sağlanacağı, hibeden faydalanmak isteyen girişimcilerin en son başvuru tarihi olan 31 Aralık 2018´de sona ereceğini dile getirdi.
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN HASTALARA ZİYARET
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN HASTALARA ZİYARET
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz Muş Devlet Hastanesi´nde tedavi gören hastaları ziyaret ederek “Geçmiş Olsun” dileklerini iletti.
DOLAR
5.3611
EURO
6.0997
Muş Durumu

"Tenini besleyip geliştirmeye bakma, çünkü o sonunda topraga verilecek bir kurbandir.

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu