EĞİTİM BİR SEN´DEN UZAKTAN EĞİTİM AÇIKLAMASI
Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Muş İl Başkanı Mahir Barışan, uzaktan eğitimle ilgili açıklama yaptı.
Tarih: 24.3.2020 16:08:36/ 1588okunma / 0yorum

 

Yazılı bir açıklama yapan Başkan Mahir Barışan, hiç bir anne babanın çocuğuna güzel bir eğitimden daha iyi bir miras bırakamayacağını ifade etti. Eğitimin tarih boyunca insanlığın önemsediği, beslenmeden sonra ki hemen hemen en önemli konu olduğunu ifade eden Başkan Barışan, "Ülkeler yükselişlerini hep iyi bir eğitim modelini uygulamaya, çöküşlerini yine iyi bir eğitim modeline sahip olamamakla izah etmişlerdir veya ona bağlamışlardır. Anne baba olarak evde çocuklarımıza formel eğitimi verirken genelde devlet ve devletin denetim vazifesi gördüğü özel okullar eliyle de çocuklarımıza formel eğitim imkanını sağlamaktayız.  Aile ortamında verdiğimiz eğitimi mükemmel veya mükemmele yakın addederken, okulda verilen eğitimi genelde yetersiz, eksik olarak değerlendiririz. İlk fırsatta her veli toplantısında güzellemeler yapar, en iyi yol ve metot gösterir, öğretmeni beğenmez, o kadar ileri gideriz ki öğretmenin sınıf yönetiminden, eğitim sistemine kadar her şeyi eleştiririz. O kadar empati yoksunuyuz ki bir gün gelecek evde çocuklarımıza öğretmenlik yapacağımız aklımıza gelmez oluverir. Gün gelir bu gerçekle yüzleşince de kendi çocuğumuzun öğretmeninde görmediğimiz eksikleri gidermek için en iyi öğretmen olmaya çalışırız. Gerçekle yüzleşince teori ile pratiğin aynı olmadığı gerçeğini kavrarız" dedi.

"Ülke olarak Covid-19 ile mücadele ettiğimiz bu dönemde basından izlediğimiz kadarıyla; ülkemiz insanının devletimizin belirlediği ve uyguladığı tedbirlere gösterdiği duyarlılık veya duyarsızlık eğitimin öğretimin ne denli önemli olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur" diyen Barışan şunları kaydetti, "Bu durumu, gelişen olayları yorumlamayı konunun uzmanlarına bırakalım. Başlıktaki konuyla ilgili saptamalar ve değerlendirmelerde bulunalım. Uzaktan eğitimin ilk ders zilini Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk çaldı. Veli ve öğrenciler olarak sevindik; çünkü önemsenme değerbilirlik bu olsa gerek. Moral motivasyonumuzun dip yaptığı bu dönemde eğitimin en yetkili kişisinin ders zilini çalması tatlı bir mutluluk verdi bize. Ders başlamadan eminim ki birçok öğrenci, heyecanlı bir şekilde televizyon ve bilgisayarın başında pür dikkat derslerini izlemeye, dinlemeye koyulmuştur. Evdeki öğretmenin kendisine yabancı olması, uzakta olması ders anlatmaya odaklanması, kendini görmemesi, notlarını kontrol etmemesi, cevaplarını sorgulamaması, yaramazlıklarını görmemesi, uyarmaması, ödevlerini kontrol etmemesi öğrencilerin uzaktaki öğretmenlerini çok sevmelerini sağlamıştır. Üzüldükleri noktalar ise okullarına gidememek, arkadaşlarını görememek oyun oynayamamak, aktivitelerde bulunmamak. Ne olursa olsun öğretmenlerimizin yerine kimsenin tutamayacağı duygusu, koridorlarda dolaşamamak bahçede koşamamak vs sayabiliriz."

Velilerin empati yapmasını isteyen Barışan şu ifadeleri kullandı, "Veliler olarak, kendimizi sınıfta hissettik, pür dikkat ekrana kitlendik. Çocuğumuz gözlerini kırptığında biz de kaşlarımızı çattık. Soruya ekran öğretmeninden önce cevap vermesini istedik. Not tutmasını, ekran öğretmeninin uyarılarına kulak vermesini istedik. Ders aralarında evin antresinde koridorlarında koşmasını, kardeşiyle yaramazlık yapmasına tahammül ettik mi? Hatta daha ileri giderek açıkça şiddet uyguladık mı acaba. Tahammül kat sayımızı ne kadar ölçtük? Öğrencimize okul ortamında gayri ihtiyari eğitimi için bir uyarı yapıldığında çocuğun elinden tutup hastaneye koşup darp raporu almanın öğretmeni, okul idaresini, adli ve idari anlamda şikayet etmenin muhasebesini yaptık mı? Bu süreçte ders çalışmadığı, dersi dinlemediği, ödevini yapmadığı, yaramazlık yaptığı için çocuğuna şiddet uygulayan (fiziki-psikolojik) veliler, öğrencilerimize darp raporu alma hakkımız mahfuzdur. Sizi şikayet ederiz. Size de para ve hapis cezası verilir ona göre. İroni bir tarafa. Uzaktan eğitimin ilk günü hem bizim hem öğrencilerimiz için heyecanlı geçti, derslerin 20 dakika olması ders aralarındaki aperatif bilgiler öğrencilerimizin konsantrasyon kaybını engellediği gibi motivasyonlarını diri tuttu. Ama ne kadar rahat maliyeti az erişilebilirliği sınırsız olsa da yüz yüze eğitimin yerini hiçbir şey tutamaz. Milli Eğitim Bakanımıza bu güzel çalışmadan dolayı teşekkür ediyorum. İlk gün çok başarılı geçti. Ama sloganımız şu; en iyi eğitim okulda verilen eğitim.  Biraz empati yapalım; öğretmen olmak mı veli olarak kalmak mı? Varın siz karar verin. Eğitim ordusunun eşsiz neferleri olan öğretmenlerimiz her şeye layık ve bir o kadar vazgeçilmezler. Velilerimize sabırlı olmalarını tavsiye eder; geleceğimiz olan öğrencilerin de biran önce sevdikleri okul ortamına kavuşmaları temennisiyle kalın sağlıcakla."

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: EĞİTİM UZAKTAN EĞİTİM AÇIKLAMASI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MUŞ´TA 3 KÖY KARANTİNA ALTINA ALINDI
MUŞ´TA 3 KÖY KARANTİNA ALTINA ALINDI
Muş´ta yeni tip korona virüs (KOVİD-19) pozitif vaka çıkması nedeniyle 3 köyü karantina altına alındı.
YÜCE: KANSERE KARŞI BİLİNÇLİ OLMALIYIZ
YÜCE: KANSERE KARŞI BİLİNÇLİ OLMALIYIZ
Genç Birikim Derneği ve Onkoloji Hastaları Yardımlaşma ve Sevgi Derneği (ONKO SEV) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Yüce, kanserle mücadeleye dikkat çekerek tıp dünyasının belirlediği alan dışında, dört ana eksen etrafında mücadeleyi ele almanın mümkün olduğunu söyledi.
BİYOLOJİK KÖKENLİ AFETLER-2
BİYOLOJİK KÖKENLİ AFETLER-2
Koronavirüs ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak biyolojik kökenli afetlerden örnekler veren Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Afet Yönetim, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi İskender Dölek, salgın hastalıkların çok boyutlu olaylar olduğunu söyledi.
DENETİMLER SIKLAŞTIRDI
DENETİMLER SIKLAŞTIRDI
Koronavirüs ile mücadele kapsamında Muş Belediyesi tüm ekipleri ile çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bazı ekipler kent genelinde temizlik, yıkama ve dezenfekte çalışmalarını yürütürken Zabıta Müdürlüğü´ne bağlı ekipler de işletmelerin alması gereken tedbirleri kontrol etmek için denetimlerini sürdürüyor.
GİRİŞ VE ÇIKIŞ YAPAN YOLCULARA KORONA TARAMASI
GİRİŞ VE ÇIKIŞ YAPAN YOLCULARA KORONA TARAMASI
Muş İl Sağlık Müdürlüğü tarafından polis uygulama noktalarında görevlendirilen sağlık personelleri, şehir giriş ve çıkışlarında koronavirüs taraması yaptı.
ECZANEDE KORONAVİRÜSE KARŞI NAYLONLU ÖNLEM
ECZANEDE KORONAVİRÜSE KARŞI NAYLONLU ÖNLEM
Muş´ta bir eczane koronavirüs nedeniyle müşterileri ile arasına şeffaf naylon branda çekti. Naylondan oluşturulan korunma sistemini olumlu bulan müşteriler, herkesin önlem almasını istedi.
MİLLETVEKİLİ ŞİMŞEK´TEN "EVDE KAL" ÇAĞRISI
MİLLETVEKİLİ ŞİMŞEK´TEN "EVDE KAL" ÇAĞRISI
AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele tedbirleri kapsamında "evde kal" çağrısına destek verdi
BİYOLOJİK KÖKENLİ AFETLER
BİYOLOJİK KÖKENLİ AFETLER
Muş Alparslan Üniversitesi, (MŞÜ) Afet Yönetim, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi İskender Dölek, korona virüs ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak biyolojik kökenli afetlerden örnekler verdi.
İŞKUR KAMU İŞÇİ ALIMLARINDA DİJİTAL ORTAMINDA GERÇEKLEŞECEK
İŞKUR KAMU İŞÇİ ALIMLARINDA DİJİTAL ORTAMINDA GERÇEKLEŞECEK
Sağlık Bakanlığı 14 bin daimi işçi sağlık personelinin alımını İŞKUR üzerinden tamamen dijital ortamda gerçekleştirilecek. İŞKUR Muş İl Müdürü Mehmet Emin Taylan, alımlarla ilgili açıklamalarda bulundu.
DOLAR
6.6903
EURO
7.2279
Muş Durumu

Ayağa kalkarsan hizmet kastiyle kalk, eğer konuşacak olursan hikmetle konuş, oturacağın zaman hürmetle otur…

Hacı Bektaşı Veli
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu