EĞİTİM BİR SEN´DEN AÇIKÖĞRETİM AÇIKLAMASI
Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen), Anadolu Üniversitesi´ne başvurarak, Açıköğretim Fakültesi sınavlarında görev alan personele, ÖSYM Başkanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilmekte olan merkezî sınavlarda ödenmekte olan ücretten aşağı olmamak üzere sınav görev ücreti ödenmesi için düzenleme yapılmasını istedi.
Tarih: 2.1.2020 16:32:03/ 177okunma / 0yorum

Konuyla ilgili olarak Eğitim-Bir-Sen Muş Şubesi´nden yapılan açıklamada, “Eğitim Bir Sen olarak, Anadolu Üniversitesi´ne başvurarak, Açıköğretim Fakültesi sınavlarında görev alan personele, ÖSYM Başkanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilmekte olan merkezî sınavlarda ödenmekte olan ücretten aşağı olmamak üzere sınav görev ücreti ödenmesi için düzenleme yapılmasını istedik. Anadolu Üniversitesi tarafından yapılan merkezî sınavlara ilişkin usul ve esaslar, Anadolu Üniversitesi Merkezî Sınav Yönergesi´nde düzenlenmiş olup, yönergenin 25. maddesinde, ‘Sınav görevlilerine ödenecek ücretler 29.5. 2017 tarihli ve 2017/10383 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sınav ve Soru Ücretlerine İlişkin Usul ve Esasla´ kapsamında belirlenir´ hükmü yer almaktadır. Açıköğretim Fakültesi tarafından yapılan merkezi sınavlarda görev alan, çoğunluğunu öğretmenlerin teşkil ettiği kamu personeline, adı geçen yönerge maddesi kapsamında sınav görev ücreti ödenmektedir. Ancak bahse konu ücretler, emsali diğer merkezî sınavlarda Milli Eğitim Bakanlığı´nın ve ÖSYM´nin ödediği sınav ücretlerine nazaran çok daha düşüktür. Örneğin, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen Açık Öğretim Lisesi ve Açık Öğretim Ortaokulu Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı ile Liseye Geçiş Sınavı Mazeret (Hafta Sonu) sınavlarında görevlendirilen personele gözetmenlik görevi için 1600 gösterge rakamının memur maaş katsayısıyla çarpımı tutarında (221,53 TL); ÖSYM´nin yaptığı sınavlarda görev alan personele gözetmenlik görevi için 1500 gösterge rakamının memur maaş katsayısıyla çarpımı tutarında (207,69 TL) ücret ödenmektedir. Oysa aynı türden merkezî sınavlarda Anadolu Üniversitesi tarafından gözetmenlik görevi için sadece 90,00 TL ücret ödenmektedir. Üniversitenin sınav görev ücretlerinde 2019 yılında hiçbir artış gerçekleştirilmemiş, halen 2018 yılında belirlenen oranda ücret ödenmektedir. Benzer nitelikte olan merkezî sınavlarda görevlendirilen öğretmenlerimiz için ÖSYM Başkanlığı´nın ve Milli Eğitim Bakanlığı´nın ödediği ücretin çok altında bir ödeme yapılıyor olması eşit işe eşit ücret politikasına aykırıdır. Bu nedenle, açık öğretim sınavlarında görev alan personele, ÖSYM ve bakanlıkça yapılan sınavlarda ödenen ücretten aşağı olmamak üzere, emeklerinin karşılığı ve emsal ücretlere denk bir miktarda ödeme yapılması gerekmektedir” denildi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
AVRUPA SPOR HAFTASI ETKİNLİKLERİ GÖSTERİLERLE BAŞLADI
AVRUPA SPOR HAFTASI ETKİNLİKLERİ GÖSTERİLERLE BAŞLADI
Avrupa Spor Haftası kapsamında 81 ilde eş zamanlı yapılan etkinlikler Muş´ta da başladı. 23-30 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek etkinliklere Muş Belediyesi´nin Göletli ve Lale Vadisi Parklarının ev sahipliğinde yapılacak olan etkinliklerin ilki sporcuların gösterileriyle renkli görüntülere sahne oldu.
KORONAVİRÜSLE MÜCADELE TEDBİRLERİNİ İNCELEDİ
KORONAVİRÜSLE MÜCADELE TEDBİRLERİNİ İNCELEDİ
Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan kararların sahadaki uygulamalarını inceleyerek, “Bölge illerine göre, ilimiz biraz daha iyi ama bu bizi gevşetmemeli. Özellikle maske, mesafe ve temizliğe dikkat edeceğiz. İstasyon caddesinde de, Cumhuriyet Caddesinde de ve diğer alanlarda da denetimlerimiz devam ediyor. Denetimlerimiz esmasında tedbirlere uymayanlara uyarılar yapılıyor. Herkes kurallara uyacak” dedi
KOÇ, SAĞLIKÇILARA YÖNELİK ŞİDDETE TEPKİ GÖSTERDİ
KOÇ, SAĞLIKÇILARA YÖNELİK ŞİDDETE TEPKİ GÖSTERDİ
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, sağlıkçılara yönelik şiddete tepki gösterdi. Yazılı basın açıklaması yapan Koç, sağlıkçıların büyük bir fedakarlık örneği göstererek hizmet verdiğini belirterek, toplumun tüm kesimleri tarafından desteklenmesi gerektiğini kaydetti.
KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ GÖNÜLLÜLERİ BEKLİYOR
KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ GÖNÜLLÜLERİ BEKLİYOR
Korona Virüs salgını döneminde bütün hijyen kurallarına uyularak, önlemler alan Kızılay Muş Şubesi Kan Bağış Merkezi, kan bağış otobüsü ile hizmet vermeye devam ediyor.
TEPE BAĞI BÖLGESİNİN YOLLARI YENİLENİYOR
TEPE BAĞI BÖLGESİNİN YOLLARI YENİLENİYOR
Muş Belediyesi üstyapı çalışmaları kapsamında cadde ve sokaklarda asfalt serimine devam ediyor.
KADINLAR ARICILIĞI TERCİH ETMEYE BAŞLADI
KADINLAR ARICILIĞI TERCİH ETMEYE BAŞLADI
Muş´ta, Tarım ve Orman Bakanlığı´nın desteğiyle bal üretimine kadın eli değdi.
KARADAĞ, TRT GAP DİYARBAKIR RADYOSU´NUN KONUĞU OLDU
KARADAĞ, TRT GAP DİYARBAKIR RADYOSU´NUN KONUĞU OLDU
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ TRT GAP Diyarbakır Radyosu´nun konuğu oldu. Programda TAGEM (Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü) tarafından desteklenen Goji Berry (Kurt Üzümü) hakkında detaylı bilgiler verdi.
ASFALT ÇALIŞMASI HÜRRİYET MAHALLESİNE GEÇTİ
ASFALT ÇALIŞMASI HÜRRİYET MAHALLESİNE GEÇTİ
Muş Belediyesi üstyapı çalışmaları kapsamında mahallelerdeki yolları asfaltlamaya devam ediyor. Çalışmaları inceleyen Belediye Başkanı Feyat Asya, tahrip olan yolların onarımını da yaparak bu konuda yaşanan sorunları ortadan kaldırdıklarını belirten “Yolları modern bir görünüme kavuşturmak için özel bir çaba sarf eden Muş Belediyesi, doğalgaz, su, kanalizasyon gibi alt yapı çalışmalarının tamamlandığı yolları tamamen yeniliyor” dedi
PANCAR ALIM KAMPANYASI BAŞLADI
PANCAR ALIM KAMPANYASI BAŞLADI
Malazgirt ilçesinde pancar alım kampanyası törenle başladı.
DOLAR
7.6630
EURO
8.9277
Muş Durumu

Sen gönlünü beslemeye bak..! Yücelere gidecek, şereflenecek odur."

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu