DÜĞÜNLERDE SİLAH SIKMALARA TEPKİ GÖSTERDİ
Muş´ta ki alimler, din görevlileri, kanaat önderleri ve sivil toplum örgütü temsilcileri, TRT Kurdî Sabah Haberleri canlı yayınına konuk olarak düğünlerde silah sıkmalarına ilişkin bu tür adet ve geleneklerden uzak durulması gerektiğini belirterek tepki gösterdiler.
Tarih: 31.7.2019 19:49:37/ 261okunma / 0yorum

 

 

TRT Muş Muhabiri Şahin Şahin´in konuğu olarak TRT Kurdi canlı yayına bağlanan alimler, dön görevlileri, kanaat önderleri ve sivil toplum örgütü temsilcileri, düğünlerde silah sıkmalara yönelik açıklamalarda bulunarak bu davranışın İslam´da ve insanlıkta hiçbir yerinin olmadığını söylediler.

Hadislerden örnekler vererek bir değerlendirme yapan Din Âlimleri Birliği Derneği Başkanı Molla Mahsum Yıkın, insanların rahatsız edilmeyeceği şekilde davranılması gerektiğini söyledi.

Silah sıkma, havai fişek atma ve bir başkasını rahatsız etmenin hiçbir mantığının olmadığını belirten Molla Yıkın, “Bu düğünlerde atılan silahlar hakkında vatandaşlarımıza seslenmek istiyoruz. Bu silah atma son zamanlarda bir adet haline geldi. Ama baktığımız zaman topluma ve insanlığa büyük zararları vardır. Topluma ve insanlığa zararı olan her şeyi de dinimiz haram kılmış ve yasaklamıştır. Dolayısıyla gürültü yaparak insanlara zarar vermek ve rahatsız etmek kul hakkına girmek olduğu için haramdır. Gecenin geç saatlerinde yüksek seslerle gürültü çıkarmak, sesli düğün yapmak insanlıkta yeri yoktur. Evet, doğrudur düğün bir şenlik ve güzelliktir ama bunu düğün salonlarında vatandaşları rahatsız etmeyecek şekilde yapılabilir. Özellikle silah atmak birçok yerde insanların ölümlerine yaralanmasına yâda felçli kalmasına sebep oluyor. Yâda aileler arasında husumetin meydana gelmesine de sebep oluyor. Dolayısıyla bu tür şeylerin insanlıkta da dinde de yeri yoktur. Kesinlikle bu tür adetleri aramızdan kaldırmamız lazım çünkü toluma zarar veriyor. Bizler din görevlileri ve toplumun kanaat önderleri olarak yetkililerden isteğimiz vardır. İl Emniyet Müdürü, Belediye Başkanı ve Vali olmak üzere bu konu üzerinde durmalarını istiyoruz. Mahalleler arasında yüksek sesle düğün yapan vatandaşları uyarmalarını talep ediyoruz” dedi.

“KENDİMİZİ BU TÜR TUTUM VE DAVRANIŞLARDAN UZAK TUTMAMIZ GEREKİYOR”

Bir diğer konuk olan Din Görevlisi Celil Aslan da şunları söyledi: “Düğünlerde silah atma kültürü etik bir olay değildir. Sıkıntı sadece düğünlerde silah atmak değildir. Özellikle konvoy halinde şehir turu atarak kornalara basmalarına da karşıyız. Çevreyi insanları hasta olan vatandaşları rahatsız ediyorlar. Bizler yetkili mercilere sesimizi duyurmak istiyoruz. Bunlara gerekli müdahaleler yapılmasını istiyoruz. Şehrimizi güzel bir şekilde İslam dinine göre hep beraber kalkındırmamız gerekir. Cenabı Allah 18 bin âlem yaratmıştır. Bu 18 bin âlem içerisinde en müşerref olanı insandır. O yüzden insanlara saygı duymak zarar göreceği şeylerden kendimizi korumaktır.  Peygamber efendimizin bir hadisi şerifinde şöyle buyuruyor. “Müslüman kimdir? Diğer Müslümanların elinden ve dilinden güvende olan kişidir.” Silah atan kişilerin hiç birinin elinde güvende olunmaz. Onun için biz de kendimizi ve etrafımızda insanların güvende olabilmesi için bu tür şeylerden uzak tutup onları muhafaza etmemiz gerekir. Silah atmayalım konvoy halinde şehir turu atıp insanlara rahatsızlık vermeyelim. Özellikle ders çalışan öğrenciler bu tür şeylerden çok etkileniyorlar.

Diyanet Sen Muş Şube Başkanı Ferzende Aras ve Başkan Yardımcısı Faim Yalçın´da tepki göstererek insanları sağduyuya davet ettiler.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
REKTÖR YARDIMCISI KARADAĞ BİNGÖL´DE
REKTÖR YARDIMCISI KARADAĞ BİNGÖL´DE
“Tarım Öğretiminin 174. Yılı” etkinlikleri kapsamında Bingöl Üniversitesi´nde kutlama programı gerçekleştirildi. Bingöl Üniversitesi Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferans Salonu´nda gerçekleştirilen programa davetli konuşmacı olarak Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ katılım gösterdi.
TULİP MENTÖRLÜK PROGRAMI GERÇEKLEŞTİ
TULİP MENTÖRLÜK PROGRAMI GERÇEKLEŞTİ
İstanbul Aydın Üniversitesi´nin ev sahipliğinde “Türkiye Üniversite Liderlik İyileştirme Programı” (TULİP) gerçekleştirildi. Türkiye´nin çeşitli üniversitelerinde görev yapan kadın akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirilen program kapsamında kadınların liderlik ve yöneticilik basamaklarında görev almasını teşvik etmek amacıyla çalışmalar gerçekleştirildi.
TKDK DESTEĞİYLE MODERN ÇİFTLİK KURDU
TKDK DESTEĞİYLE MODERN ÇİFTLİK KURDU
Sungu beldesinde, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun yüzde 75´lik hibe desteğiyle kurulan çiftlikte 250 büyükbaş hayvan ile çalışmasını sürdürüyor. Çiftlikte modern bir şekilde hayvancılık yapıldığını belirten Sungu Belediye Başkanı Mehmet Salih Gürtürk, bu çiftlikler sayesinde istihdam ve ekonomiye ciddi bir katkı sağlandığını söyledi.
SOĞUK HAVAYI SÜT SATIŞI İLE FIRSATA ÇEVİRDİ
SOĞUK HAVAYI SÜT SATIŞI İLE FIRSATA ÇEVİRDİ
Hava sıcaklığının düştüğü Muş´ta, kahvehanede çay yerine süt tercih ediliyor. Günde 60 ile 70 litre arası süt satışı yapan işletme sahipleri, bu uygulamadan oldukça memnun.
HASTA RUHUMUZ
HASTA RUHUMUZ
Sağlık Eğitimcisi Veysi Bozyel, sağlıklı olmanın bedenen ve ruhen iyi olduğunu belirterek önemli önerilerde bulundu.
PERİYODİK MUAYENE UYARISI YAPILDI
PERİYODİK MUAYENE UYARISI YAPILDI
Muş Valiliği ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayenesi ile ilgili uyarılarda bulunarak, 28 Şubat tarihinde sürenin tamamlanacağını ve bu tarihe kadar beyannamelerin verilmesi uyarısı yapıldı
FOTOĞRAF SANATÇILARI KARTPOSTALLIK GÖRÜNTÜLERE HAYRAN KALDI
FOTOĞRAF SANATÇILARI KARTPOSTALLIK GÖRÜNTÜLERE HAYRAN KALDI
Muş´ta kar yağışından sonra etkisini iyice gösteren soğuk hava adeta hayatı felç ederken, fotoğraf sanatçıları ise donan Murat Nehri kenarında kartpostallık görüntüleri andıran anları fotoğraf kareleriyle ölümsüzleştirdiler.
MUŞ BELEDİYESİ´NİN PROJELERİ AKILLI ŞEHİRLER VE BELEDİYELER KONGRESİNDE GÖRÜCÜYE ÇIKTI
MUŞ BELEDİYESİ´NİN PROJELERİ AKILLI ŞEHİRLER VE BELEDİYELER KONGRESİNDE GÖRÜCÜYE ÇIKTI
Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı iş birliğinde Türkiye Belediyeler Birliği tarafından ‘Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi´ düzenlendi.
SOKAK HAYVANLARINA YEM VE YİYECEK VERDİLER
SOKAK HAYVANLARINA YEM VE YİYECEK VERDİLER
AK Parti Muş İl Gençlik Kolları Başkanlığı, olumsuz iklim şartlarından dolayı açlıkla karşı karşıya kalan hayvanları unutmadı.
DOLAR
5.8979
EURO
6.5412
Muş Durumu

Dünyada bir garip veya bir yolcuymuş gibi yaşa

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu