DÜĞÜNLERDE SİLAH SIKMALARA TEPKİ GÖSTERDİ
Muş´ta ki alimler, din görevlileri, kanaat önderleri ve sivil toplum örgütü temsilcileri, TRT Kurdî Sabah Haberleri canlı yayınına konuk olarak düğünlerde silah sıkmalarına ilişkin bu tür adet ve geleneklerden uzak durulması gerektiğini belirterek tepki gösterdiler.
Tarih: 31.7.2019 19:49:37/ 199okunma / 0yorum

 

 

TRT Muş Muhabiri Şahin Şahin´in konuğu olarak TRT Kurdi canlı yayına bağlanan alimler, dön görevlileri, kanaat önderleri ve sivil toplum örgütü temsilcileri, düğünlerde silah sıkmalara yönelik açıklamalarda bulunarak bu davranışın İslam´da ve insanlıkta hiçbir yerinin olmadığını söylediler.

Hadislerden örnekler vererek bir değerlendirme yapan Din Âlimleri Birliği Derneği Başkanı Molla Mahsum Yıkın, insanların rahatsız edilmeyeceği şekilde davranılması gerektiğini söyledi.

Silah sıkma, havai fişek atma ve bir başkasını rahatsız etmenin hiçbir mantığının olmadığını belirten Molla Yıkın, “Bu düğünlerde atılan silahlar hakkında vatandaşlarımıza seslenmek istiyoruz. Bu silah atma son zamanlarda bir adet haline geldi. Ama baktığımız zaman topluma ve insanlığa büyük zararları vardır. Topluma ve insanlığa zararı olan her şeyi de dinimiz haram kılmış ve yasaklamıştır. Dolayısıyla gürültü yaparak insanlara zarar vermek ve rahatsız etmek kul hakkına girmek olduğu için haramdır. Gecenin geç saatlerinde yüksek seslerle gürültü çıkarmak, sesli düğün yapmak insanlıkta yeri yoktur. Evet, doğrudur düğün bir şenlik ve güzelliktir ama bunu düğün salonlarında vatandaşları rahatsız etmeyecek şekilde yapılabilir. Özellikle silah atmak birçok yerde insanların ölümlerine yaralanmasına yâda felçli kalmasına sebep oluyor. Yâda aileler arasında husumetin meydana gelmesine de sebep oluyor. Dolayısıyla bu tür şeylerin insanlıkta da dinde de yeri yoktur. Kesinlikle bu tür adetleri aramızdan kaldırmamız lazım çünkü toluma zarar veriyor. Bizler din görevlileri ve toplumun kanaat önderleri olarak yetkililerden isteğimiz vardır. İl Emniyet Müdürü, Belediye Başkanı ve Vali olmak üzere bu konu üzerinde durmalarını istiyoruz. Mahalleler arasında yüksek sesle düğün yapan vatandaşları uyarmalarını talep ediyoruz” dedi.

“KENDİMİZİ BU TÜR TUTUM VE DAVRANIŞLARDAN UZAK TUTMAMIZ GEREKİYOR”

Bir diğer konuk olan Din Görevlisi Celil Aslan da şunları söyledi: “Düğünlerde silah atma kültürü etik bir olay değildir. Sıkıntı sadece düğünlerde silah atmak değildir. Özellikle konvoy halinde şehir turu atarak kornalara basmalarına da karşıyız. Çevreyi insanları hasta olan vatandaşları rahatsız ediyorlar. Bizler yetkili mercilere sesimizi duyurmak istiyoruz. Bunlara gerekli müdahaleler yapılmasını istiyoruz. Şehrimizi güzel bir şekilde İslam dinine göre hep beraber kalkındırmamız gerekir. Cenabı Allah 18 bin âlem yaratmıştır. Bu 18 bin âlem içerisinde en müşerref olanı insandır. O yüzden insanlara saygı duymak zarar göreceği şeylerden kendimizi korumaktır.  Peygamber efendimizin bir hadisi şerifinde şöyle buyuruyor. “Müslüman kimdir? Diğer Müslümanların elinden ve dilinden güvende olan kişidir.” Silah atan kişilerin hiç birinin elinde güvende olunmaz. Onun için biz de kendimizi ve etrafımızda insanların güvende olabilmesi için bu tür şeylerden uzak tutup onları muhafaza etmemiz gerekir. Silah atmayalım konvoy halinde şehir turu atıp insanlara rahatsızlık vermeyelim. Özellikle ders çalışan öğrenciler bu tür şeylerden çok etkileniyorlar.

Diyanet Sen Muş Şube Başkanı Ferzende Aras ve Başkan Yardımcısı Faim Yalçın´da tepki göstererek insanları sağduyuya davet ettiler.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN YAYLA HATIRLATMASI “BİR PİRİNÇ TANESİ BİLE BIRAKMAYIN”
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN YAYLA HATIRLATMASI “BİR PİRİNÇ TANESİ BİLE BIRAKMAYIN”
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, havaların soğuması ile birlikte yaylacıların dönüş yolculuğunu hatırlatarak yaşam malzemesi bırakılmaması uyarısında bulundu. “Orada bir pirinç tanesi bile bizim Muşlu hemşehrilerimiz inanıyorum ki bırakmayacaklar” diye ifade eden Vali Gündüzöz, “Dönerken orada stokladıkları erzakları bırakmamaları lazım. Eğer bu erzakları yanlarında indirmezlerse terör örgütlerine bir lojistik destek sağlamış olurlar. Hain terör örgütü buradan beslenir. Onun için herkes aynı hassasiyeti yapacak” dedi
KADINLAR, KURSLARLA SOSYALLEŞİYOR
KADINLAR, KURSLARLA SOSYALLEŞİYOR
Muş´ta, ev hanımları ve genç kızlar, açılan ahşap boyama kursu ile eskimiş, yıpranmış ahşap eşyaları ya da hiç el değmemiş ham malzemeleri özenle yeniden boyayarak birer sanat eseri haline getiriyor
BAŞKAN ASYA: “PARK VE YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYALIM”
BAŞKAN ASYA: “PARK VE YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYALIM”
Son 5 yıl içinde Muş´a çok sayıda park kazandırdıklarını söyleyen Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, “İnsanlarımızın güzel vakit geçirmesi için hizmete açtığımız park ve yeşil alanları hep birlikte koruyalım. Ortak kullanım alanları olan parklarımızı ortak bir bilinçle korumalıyız. Buraları tahrip etmek isteyenlere birlikte fırsat vermemeliyiz. Bilinçsizce yapılan kullanımlara şahit olduğumuzda uyaralım” dedi
MUŞ´A KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ ALINDI
MUŞ´A KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ ALINDI
Yaptığı hizmetlerle adından söz ettiren Türk Kızılayı, Muş´a kan bağış otobüsü kazandırdı.
HBT ETKİNLİKLERE BAŞLADI
HBT ETKİNLİKLERE BAŞLADI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Hayırda Buluşanlar Öğrenci Topluluğu, 2019-2020 Eğitim Öğretim dönemindeki etkinliklerine başladı.
AKDAĞ VE BERABERİNDEKİ HEYET KOÇ´U ZİYARET ETTİ
AKDAĞ VE BERABERİNDEKİ HEYET KOÇ´U ZİYARET ETTİ
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, çeşitli ziyaret ve incelemeler içim bölgeye gelen KOSGEB Başkan Yardımcısı Ahmet Akdağ ve beraberindeki heyeti makamında ağırladı. Yönetim kurulu ve meclis üyeler ile birlikte KOSGEB Başkan Yardımcısı Akdağ, KOBİ Gelişim Dairesi Başkanı Erdal Çınar, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Mehmet Öğüt, KOSGEB Van Müdürü Bilal Emre Yörük ve KOSGEB Muş Müdürü Kenan Mergen´i makamında ağırladı.
BARIŞAN "TERÖRÜ BİTİRECEK HAREKÂTI DESTEKLİYORUZ"
BARIŞAN "TERÖRÜ BİTİRECEK HAREKÂTI DESTEKLİYORUZ"
Memur-Sen muş il başkanı Mahir Barışan, Fırat´ın doğusunda başlatılan "Barış Pınarı Harekatını" desteklediklerini açıkladı.
ALPARSLAN-2 BARAJI MUŞ OVASINA CAN VERECEK
ALPARSLAN-2 BARAJI MUŞ OVASINA CAN VERECEK
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan Alpaslan-2 Barajı´da çalışmalar devam ediyor.
MÜSİAD´DAN TKDK´YA İŞBİRLİĞİ ZİYARETİ
MÜSİAD´DAN TKDK´YA İŞBİRLİĞİ ZİYARETİ
TKDK ile MÜSİAD arasında imzalanan “IPARD Programı İş Birliği Protokolü” ile ilgili MÜSAİD İl Temsilcisi Ferhat Üzel´i makamında ağırlayan TKDK İl Koordinatörü Mehmet Emin Turan, yapılacak işbirliği ile ilimize birçok yatırımın kazandırılacağına inandıklarını belirtti.
DOLAR
5.8417
EURO
6.4405
Muş Durumu

Özünle, gözünle, sözünle işinde ol…

Hacı Bektaşı Veli
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu