DOĞU´DA İHRACAT YAKLAŞIK 187 MİLYON DOLARA YÜKSELDİ
Doğu Anadolu İhracatçılar Birliğine (DAİB) üye firmalarca Mayıs ayında yapılan ihracat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 21,6 artarak 186 milyon 993 bin dolara yükseldi.
Tarih: 20.6.2019 17:29:08/ 1981okunma / 0yorum

Doğu Anadolu İhracatçılar Birliğine, DAİB verilerinden yapılan derlemeye göre, mayıs ayında birliğin sorumluluk alanındaki Ağrı, Ardahan, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Erzurum, Erzincan, Elazığ, Iğdır, Hakkari, Muş, Şırnak, Tunceli, Van, Kars ve Siirt´ten 153 ülkeye ihracat gerçekleştirildi.

DAİB üyesi firmaların mayıs ayı toplam ihracatı 186 milyon 993 bin dolar olarak kayıtlara geçti. Mayıs ayında DAİB´in ihracatının en fazla arttığı sektörler tarım, madencilik, sanayi, mobilya, kağıt ve orman ürünleri oldu. Geçen yıl mayıs ayında 123 milyon dolarlık sanayi, 22 milyon dolarlık tarım, 7 milyon 676 bin dolarlık da madencilik sektöründen ürün satan DAİB üyesi firmalar, bu yılın aynı ayında tarımda yüzde 32´lik artışla 29 milyon dolarlık, sanayide yüzde 19´luk artışla 148 milyon dolarlık, madencilik sektöründe yüzde 17,51´lik artışla 9 milyon 20 bin dolarlık dış satıma imza attı.

Birliğin mayıs ayındaki dış satımının büyük çoğunluğu olan 148 milyon dolarlık kısmını sanayi ürünleri oluşturdu. Bu kapsamda DAİB´in mayıs ayındaki ihracatında ilk sırayı 29 milyon 415 bin dolar ile makine, 24 milyon 710 bin dolar ile kimya ve 21 milyon 561 bin dolar ile hazır giyim sektörleri izledi. Mobilya, kağıt ve orman ürünlerinde de aynı ayda 12 milyon 905 bin dolarlık ihracat yapıldı. DAİB üyesi firmalar, tarım ürünleri ihracatı kapsamında ise söz konusu ayda hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamullerinden 3 milyon 454 bin dolarlık, yaş meyve ve sebzeden 5 milyon 526 bin dolarlık, meyve sebze mamullerinden ise 3 milyon 482 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Birliğin mayıs ayı ihracatında ülke bazında ilk sırada Irak yer aldı. Söz konusu ayda Irak´a 37 milyon dolarlık ürün satıldı, bu ülkeyi 13 milyon 577 bin dolar ile Azerbaycan-Nahçivan, 11 milyon dolar ile Almanya, 9 milyon 895 bin dolar ile İran takip etti. DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Tanrıver, mayıs ayında ihracatın geçen yılın aynı ayına göre yüzde 21,6 arttığını belirterek,186 milyon 993 bin dolarlık ihracat yaptıklarını söyledi. DAİB yönetimine geldiği süreçten itibaren bölgede ciddi çalışmalar ve program yaptıklarını anlatan Tanrıver, bu çalışmaların neticesini de yavaş yavaş görmeye başladıklarını ifade etti.

"İhracattaki artışımız devam edecek"

Tanrıver, amaçlarının bölgede ihracatı artırmak olduğuna işaret ederek, "İhracatımız arttıkça ülkemizin ekonomisi de bizler de rahatlıyoruz. Krizlerde en hızlı çözümü ihracatla buluyoruz. Birliğimizin ihracatındaki artışı bizi ve ihracatçılarımızı sevindirdi. Yıl sonunda kadar ihracattaki artışımız devam edecek." dedi.

Doğu Anadolu´nun ihracattaki hak ettiği yere yakın zamanda geleceğini bildiren Tanrıver, Birliğin bağlı bulunduğu illerdeki komşu ülkeler ciddi iş birliği yaptığını aktardı. Tanrıver, Erzurum ve doğu illerindeki bütün iş adamlarını ihracatçı yapmayı istediklerini belirterek, "Tek isteğimiz iş adamlarımız ülkemize güvensin, ellerindeki birikimleri yatırıma ve üretime dönüştürsün. Üretirsek ihracatı her zaman yaparız. Mayıs ayında Erzurum´da 6 firmamız ilk defa ihracatla tanıştı, bu bizin için çok önemli." diye konuştu.

Birliğin mayıs ayında en çok Irak´a ihracat yaptığını dile getiren Tanrıver, söz konusu ayda en fazla ihracat artışının tarım, madencilik, sanayi, mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörlerinden yapıldığını vurguladı.

Kambiyo vergisi muafiyeti ihracatçıları sevindirdi

Resmi Gazete´de yayımlanan sanayi sicil belgesi sahibi işletmeler ve ihracatçı birliklerine üye ihracatçılardan kambiyo vergisi alınmaması haberine sevindiklerini anlatan Tanrıver, sözlerini şöyle tamamladı: "Biz ihracatçılar olarak Türkiye İhracatçılar Meclisine (TİM) her gün bu konuyu gündeme getirdik. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, söz konusu düzenlemeyi katıldığı TİM 26. Olağan Genel Kurulu ve İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni´nde duyurmuştu. 18 Haziran itibarıyla binde 1´lik vergi ihracatçılardan kalktı. Bizim için bu durum ciddi avantaj oldu. Az da olsa ihracatçımızın üzerindeki bu külfeti kaldırdık. Çözüm odaklı ihracatçılarımızın sorunlarını TİM´e bildirip çözüyoruz."
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
TSO BAŞKANI KOÇ´TAN THY AÇIKLAMASI
TSO BAŞKANI KOÇ´TAN THY AÇIKLAMASI
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç yazılı olarak yaptığı basın açıklamasına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´a THY konusunda çağrıda bulunduklarını açıkladı.
KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ 13. ETAP TANITIM TOPLANTISI YAPILDI
KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ 13. ETAP TANITIM TOPLANTISI YAPILDI
Muş Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar 13. Etap yüzde 50 Hibe Projeleri tanıtım toplantısı yapıldı.
DAKA´DAN BÖLGEYE 260 MİLYON TL DESTEK
DAKA´DAN BÖLGEYE 260 MİLYON TL DESTEK
Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından yürütülen mali destek programları, güdümlü proje desteği, Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı ve diğer destek mekanizmaları kapsamında fonlanan projeler yoluyla bölgeye 260 milyon TL´nin üzerinde destek sağlandı.
TSO´NUN YURT DIŞI GEZİLERİ TİCARETE DÖNÜŞÜYOR
TSO´NUN YURT DIŞI GEZİLERİ TİCARETE DÖNÜŞÜYOR
Yaklaşık 4 ay önce Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı tarafından düzenlenen Macaristan gezisine katılan Bülent Tuğrul örnek bir girişimde bulundu. Muş´un Korkut ilçesine bağlı Karakale köyünde Tarım ve Orman Bakanlığı´nın desteği ile ahır kuran Tuğrul, büyükbaş hayvan alımını ise Macaristan´dan gerçekleştirdi.
KOSGEB MÜDÜRÜ MERGEN´DEN GİRİŞİMCİLERE ÇAĞRI
KOSGEB MÜDÜRÜ MERGEN´DEN GİRİŞİMCİLERE ÇAĞRI
KOSGEB destekleri hakkında bilgi almak isteyen girişimci adaylara çağrıda bulunan KOSGEB Muş İl Müdürü Kenan Mergen, KOBİ ve girişimcilerimiz, Kurumumuzun resmi web sayfası, (kosgeb.gov.tr), KOSGEB İl Müdürlükleri, 444 1 567 KOSGEB Çağrı Merkezi, Yazılı ve görsel medya, RTÜK onaylı kamu spotları, aracılığı ile kötü niyetli kişi ve kuruluşlara karşı sürekli bilgilendirilmektedir" dedi.
TSO BAŞKANI KOÇ, ESNAF VE TÜCCARLARI ZİYARET EDİYOR
TSO BAŞKANI KOÇ, ESNAF VE TÜCCARLARI ZİYARET EDİYOR
Göreve başladığı günden itibaren her kuruma, kuruluşa, tüccara eşit mesafede olacaklarını belirten Muş Ticaret ve sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, sık sık tüccarları, esnafları, iş insanlarını ziyaret ediyor.
DAKA ÖNCÜLÜĞÜNDE MESLEKİ EĞİTİM, KARİYER, İSTİHDAM VE İNOVASYON FUARI
DAKA ÖNCÜLÜĞÜNDE MESLEKİ EĞİTİM, KARİYER, İSTİHDAM VE İNOVASYON FUARI
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda Bitlis, Hakkari, Muş ve Van illerinden oluşan TRB2 bölgesinde faaliyet gösteren Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) öncülüğünde ilk defa Mesleki Eğitim, Kariyer, İstihdam ve İnovasyon Fuarı (MEKİİF´19) gerçekleştirilecek.
MALİYET DÜŞÜRMENİN SÜRDÜRÜLEBİLİR SEKTÖREL GELİŞİME ETKİSİ
MALİYET DÜŞÜRMENİN SÜRDÜRÜLEBİLİR SEKTÖREL GELİŞİME ETKİSİ
Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim Üyesi Ömer Arslan, “Maliyet Düşürmenin Sürdürülebilir Sektörel Gelişime Etkisi” başlığını kaleme aldı
KANATLI HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİNE DEVLET DESTEĞİ
KANATLI HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİNE DEVLET DESTEĞİ
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından ilan edilenIPARD II Beşinci Başvuru Çağrı İlanı kapsamında hindi, kaz ve broyler yetiştiriciliğine %40´tan başlayan oranda hibe desteği verilecek.
DOLAR
6.1023
EURO
6.5922
Muş Durumu

Aşk davaya benzer, cefa çekmek de şahide: Şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki !

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu