DOĞAYA ÇÖP BIRAKANLARA TEPKİ
Çevreye gelişi güzel atılan çöp atılmasına tepki gösteren Muş Kültürü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Bayrak, “bu davranışı ne doğa ne de Muş halkı hak etmiyor” dedi
Tarih: 19.9.2019 19:57:10/ 216okunma / 0yorum

Muş Kültürü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Bayrak, çevreye gelişi güzel atılan çöplerden dolayı tepki gösterdi. Çevreye gelişi güzel çöplerin atılmasının insani bir davranış olmadığını ifade eden Bayrak, “Muş; dağlarıyla, bağlarıyla, dereleriyle, her karışıyla hepimizin ortak evi. İçeresinde yaşadığımız dört duvar neyse Muş´ta bizim için o dur, o olmalıdır. Nasıl ki birilerinin gelip evimizi, bahçemizi kirletmesini kabul etmiyorsak şehrimizi de doğamızı da kirletmemeli, kirletenlere karşı olmalıyız. Bize ve bizimle birlikte her türlü varlığa hayat veren bu topraklar, gezdiğimiz tozduğumuz, keyif çattığımız, stres attığımız bu doğa, dağlar, dereler bu zulmü hak etmiyor!

Özellikle son yıllarda insanlar daha rahat dağlara, bağlara ulaşabilsin, doğayla buluşsun, eğlensin, stres atsın, bağcılık gelişsin, turizme katkı sağlansın vb. niyetle yollar yapıldı. Dağlara ulaşım çok kolaylaştı. Bu kolaylık sonucu dağlar yoğun bir insan ziyaretine uğradı. Fakat bu kolay ulaşım evvela kendisine, sonra doğaya saygısı olmayan insanların yiyip içip eğlendikten sonra doğayı kirletmesine sebep oldu/oluyor! Eskiden yüzdesi az olan bu doğa kirliliği kolay ulaşım sayesinde had safhaya ulaştı! Özellikle Muş şehir merkezini gören dağ yamaçları çöp yığınlarıyla dolmuş vaziyette! Yemyeşil dağlarımız büyük bir risk altında.! Plastik, cam vb atıkların doğada yüzyıllar boyunca kaybolmaması riskin ne denli büyük olduğunun önemli bir göstergesidir! Bilinçsizce yakılan ya da söndürülmeyen ateşler ve atılan şişelerin ısınıp otları tutuşturması sebebiyle çıkan yangınlar da meselenin diğer bir boyutu! Daha bir kaç hafta önce üç ayrı yerde çıkan yangın sonucu büyük bağ arazileri içerisindeki canlılarla birlikte yanıp kül oldu! Oysa bu önemli sorunun çözümü çok basit. "Saygı ve duyarlılık!" Çöplerin poşetlenip şehre inilince çöp kutusuna atılması çevre kirliliğinin, yangınların, pis kokuların oluşmasına sebep olmayacak ve dolayısıyla problemi %99 halletmiş olacak” dedi.

“HERKES ÜZERİNE DÜŞEN GÖREVİ YERİNE GETİRMELİ”

“Müslümanlık, vatanseverlik, memleket severlik sadece sözlerle, bayrak sallamakla olmaz” diye kaydeden Bayrak, “Doğayı kirletmemek, caddelere çöp atmamak, yerlere tükürmemek, kaldırımları işgal etmemek, yaratılmış her şeye saygı duymak imanın, vicdanın, vatanseverliğin, medeniyetin, kültürümüzün bir gereğidir. Gittiğimiz her yere bir güzellik katmak insanlık borcumuzdur. Bizler bu borcu öderken cömert olmalıyız. Topluma örnek olmalıyız. Yakmak, yıkmak, kirletmek gibi çirkinliklere asla fırsat vermemeliyiz.!

Muş Kültürü Derneği olarak bu önemli soruna dikkatleri çekmeyi, çözümler üretmeyi kendimize borç biliyor ve gereğini yapacağımızı kamuoyuna taahhüt ediyor, halkımızı duyarlı olmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: DOĞAYA BIRAKANLARA TEPKİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÖĞRENCİLERDEN BARIŞ PINARI HAREKATINA DESTEK
ÖĞRENCİLERDEN BARIŞ PINARI HAREKATINA DESTEK
Muş´ta ilkokulu öğrencileri, Türkiye´nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı´na komando marşı okuyarak destek verdi.
SEVGİ OLMADAN HİÇBİR ŞEY OLMAZ
SEVGİ OLMADAN HİÇBİR ŞEY OLMAZ
Bulanık ilçesine bağlı Gölköy İlk ve Ortaokulunu ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Metin Aksu, öğretmenlere önerilerde bulunarak “Bizlere emanet edilen çocuklarımıza bir anne ve bir baba gibi kucaklayıp en iyi şekilde şekillendirmeliyiz. İnsan yetiştirmek ve geleceğe hazırlamaya çalışıyoruz. Sevgi olmadan hiçbir şey olmaz. Sevgi olmazsa lezzetti ve tadı olmaz. Bu mesleğe sevgimizi katmalıyız” dedi
ÇAĞLAYAN: GENÇLERİN İSTİHDAMI ÖNEMLİ
ÇAĞLAYAN: GENÇLERİN İSTİHDAMI ÖNEMLİ
Muş´ta esnaf ziyaretlerini aralıksız sürdüren Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Muş İl Başkanı Mehmet Şirin Çağlayan ve beraberindeki heyet, sorunları dinleyerek gençlerin istihdam edilmesi için gayretlerde bulunduklarını söylediler.
YER ALTI HATLARININ AYNI ANDA KAZILIP DÖŞENMESİ TEKNİK OLARAK MÜMKÜN DEĞİLDİ
YER ALTI HATLARININ AYNI ANDA KAZILIP DÖŞENMESİ TEKNİK OLARAK MÜMKÜN DEĞİLDİ
Belediye Başkanı Feyat Asya Sunay Mahallesi Kurtuluş Caddesindeki altyapı çalışmalarını yerinde inceledi. Başkan Asya incelemeler sırasında ziyaret ettiği esnafları proje hakkında bilgilendirdi.
KÖY OKULLARINDA AŞI TARAMASINA BAŞLADI
KÖY OKULLARINDA AŞI TARAMASINA BAŞLADI
Muş İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, 2019- 2020 eğitim öğretim yılında ilk ve ortaokullarda aşı taramasına başladı.
DENGBEJLİK KÜLTÜRÜ YAŞATILIYOR
DENGBEJLİK KÜLTÜRÜ YAŞATILIYOR
Muş´ta dengbejlik kültürünü yaşatan dengbejler, köy ve beldeleri ziyaret ederek türküler seslendiriyorlar.
YENİ ÖĞRENCİLERE MUŞ´U TANITIYORUZ
YENİ ÖĞRENCİLERE MUŞ´U TANITIYORUZ
Muş Belediyesi bu yıl üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilerin Muş´a adaptasyonunu sağlamak, tarihi ve turistik yerleri tanıtmak amacıyla belirli periyotlarda şehir turu düzenliyor
ÇOCUKLARIN AKADEMİK VE SOSYAL GELİŞİMLERİ ANLATILDI
ÇOCUKLARIN AKADEMİK VE SOSYAL GELİŞİMLERİ ANLATILDI
Merkez Vali Adil Yazar İlköğretim Okulu öğrenci velilerine çocuklarının akademik ve sosyal gelişimlerine yönelik bilgiler verildi.
GÖNÜLLÜLER KÖY OKULUNU BOYADI
GÖNÜLLÜLER KÖY OKULUNU BOYADI
Muş´ta, Gençlik ve Spor Bakanlığı´nın ‘Damla Projesi´ gönüllüleri, köy okullarını boyayarak çeşitli eğitsel çizgi film karakterleri ile çiçek gibi yaptılar. Gönüllü üniversite öğrencileri, amaçlarının köy okullarındaki çocukların gönüllerine dokunmak istediklerini belirttiler
DOLAR
5.8806
EURO
6.5255
Muş Durumu

Bir köy muhtarsız olmaz.Bir iğne ustasız olmaz,sahipsiz olamaz. Bir harf kâtipsiz olamaz, biliyorsun.Nasıl oluyor ki; nihayet derecede muntazam şu Kâinat Hakim’siz olur ?

BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A)
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu