DOĞAYA ÇÖP BIRAKANLARA TEPKİ
Çevreye gelişi güzel atılan çöp atılmasına tepki gösteren Muş Kültürü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Bayrak, “bu davranışı ne doğa ne de Muş halkı hak etmiyor” dedi
Tarih: 19.9.2019 19:57:10/ 299okunma / 0yorum

Muş Kültürü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Bayrak, çevreye gelişi güzel atılan çöplerden dolayı tepki gösterdi. Çevreye gelişi güzel çöplerin atılmasının insani bir davranış olmadığını ifade eden Bayrak, “Muş; dağlarıyla, bağlarıyla, dereleriyle, her karışıyla hepimizin ortak evi. İçeresinde yaşadığımız dört duvar neyse Muş´ta bizim için o dur, o olmalıdır. Nasıl ki birilerinin gelip evimizi, bahçemizi kirletmesini kabul etmiyorsak şehrimizi de doğamızı da kirletmemeli, kirletenlere karşı olmalıyız. Bize ve bizimle birlikte her türlü varlığa hayat veren bu topraklar, gezdiğimiz tozduğumuz, keyif çattığımız, stres attığımız bu doğa, dağlar, dereler bu zulmü hak etmiyor!

Özellikle son yıllarda insanlar daha rahat dağlara, bağlara ulaşabilsin, doğayla buluşsun, eğlensin, stres atsın, bağcılık gelişsin, turizme katkı sağlansın vb. niyetle yollar yapıldı. Dağlara ulaşım çok kolaylaştı. Bu kolaylık sonucu dağlar yoğun bir insan ziyaretine uğradı. Fakat bu kolay ulaşım evvela kendisine, sonra doğaya saygısı olmayan insanların yiyip içip eğlendikten sonra doğayı kirletmesine sebep oldu/oluyor! Eskiden yüzdesi az olan bu doğa kirliliği kolay ulaşım sayesinde had safhaya ulaştı! Özellikle Muş şehir merkezini gören dağ yamaçları çöp yığınlarıyla dolmuş vaziyette! Yemyeşil dağlarımız büyük bir risk altında.! Plastik, cam vb atıkların doğada yüzyıllar boyunca kaybolmaması riskin ne denli büyük olduğunun önemli bir göstergesidir! Bilinçsizce yakılan ya da söndürülmeyen ateşler ve atılan şişelerin ısınıp otları tutuşturması sebebiyle çıkan yangınlar da meselenin diğer bir boyutu! Daha bir kaç hafta önce üç ayrı yerde çıkan yangın sonucu büyük bağ arazileri içerisindeki canlılarla birlikte yanıp kül oldu! Oysa bu önemli sorunun çözümü çok basit. "Saygı ve duyarlılık!" Çöplerin poşetlenip şehre inilince çöp kutusuna atılması çevre kirliliğinin, yangınların, pis kokuların oluşmasına sebep olmayacak ve dolayısıyla problemi %99 halletmiş olacak” dedi.

“HERKES ÜZERİNE DÜŞEN GÖREVİ YERİNE GETİRMELİ”

“Müslümanlık, vatanseverlik, memleket severlik sadece sözlerle, bayrak sallamakla olmaz” diye kaydeden Bayrak, “Doğayı kirletmemek, caddelere çöp atmamak, yerlere tükürmemek, kaldırımları işgal etmemek, yaratılmış her şeye saygı duymak imanın, vicdanın, vatanseverliğin, medeniyetin, kültürümüzün bir gereğidir. Gittiğimiz her yere bir güzellik katmak insanlık borcumuzdur. Bizler bu borcu öderken cömert olmalıyız. Topluma örnek olmalıyız. Yakmak, yıkmak, kirletmek gibi çirkinliklere asla fırsat vermemeliyiz.!

Muş Kültürü Derneği olarak bu önemli soruna dikkatleri çekmeyi, çözümler üretmeyi kendimize borç biliyor ve gereğini yapacağımızı kamuoyuna taahhüt ediyor, halkımızı duyarlı olmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: DOĞAYA BIRAKANLARA TEPKİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ENGELLİLERE YÖNELİK TEKSTİL KURSU AÇILDI
ENGELLİLERE YÖNELİK TEKSTİL KURSU AÇILDI
Engellilere yönelik Muş Çalışma ve İş Kurumu (İŞ-KUR) tarafından "Mesleki Eğitim" projesi kapsamında açılan tekstil kursunun açılışını yapan AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Cumhurbaşkanının bu konuda talimatlarının olduğunu belirterek “Bugün açılan kursta proje kapsamında 10 engelli çalışacak. Proje bittikten sonra 2 engelli burada sürekli iş sahibi olacak. Bu firmamızda İŞ-KUR desteğiyle yaklaşık 200 kişi çalışıyor” dedi
JANDARMA TRAFİK TİMLERİ 134 ARACI DENETLEDİ
JANDARMA TRAFİK TİMLERİ 134 ARACI DENETLEDİ
Muş İl Jandarma Komutanlığı´na bağlı Trafik Timleri, ülke geneli eş zamanlı olarak gerçekleştirilen alkol denetimlerinde 134 araç sürücüsünü denetleyerek kurallara uymayanlara para cezası uyguladı.
KIZILAY KAN BAĞIŞ KAMPANYASINA DAVET
KIZILAY KAN BAĞIŞ KAMPANYASINA DAVET
Muş Kızılay Kan Bağışı Merkezi, kan bağış otobüsü ile kampanyasına devam ediyor. Vatandaşları kan bağışına beklediklerini belirten Dr. Ahmet Kotan, kan bağışının sağlık açısından önemli olduğunu söyledi
BANKACILIK TALEPLERİ TOBB´YE İLETİLDİ
BANKACILIK TALEPLERİ TOBB´YE İLETİLDİ
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, Bankacılık Sistemine Yönelik Ücretlere İlişkin Düzenlemeler ile ilgili olarak üyelerden gelen istekler ve talepler yine üyelerimizin menfaatlerini korumak amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği´ne (TOBB) iletildiğini belirtti.
MALAZGİRT-GEBZE KARDEŞLİĞİ ADINA TOPLANTI YAPILDI
MALAZGİRT-GEBZE KARDEŞLİĞİ ADINA TOPLANTI YAPILDI
Gebze´de düzenlenen Gebze Belediyesi ile Malazgirt Belediyesi Kardeş Belediye Protokolü tanıtım toplantısı Gebze Ticaret Odası ev sahipliğinde, kalabalık bir davetli grubunun katılımıyla gerçekleştirildi.
HASTANE DOĞRU YERE YAPILMALIDIR
HASTANE DOĞRU YERE YAPILMALIDIR
Muş Ticaret ve Sanayi Odası (MUŞ TSO) Meclis Başkanı Talip Devrim, yatırım programına alınan 500 yataklı hastane ile ilgili olarak açıklamalarda bulunarak “Nereye kurulursa Muş´a daha fazla katkısı olur, nereye kurulursa şehrin gelişimine etki eder, nereye kurulursa daha iyi olur bu ve benzer konularda toplumun tüm kesimleri fikirlerini beyan etmelidir ve doğru yer tespit edilmelidir” dedi
POLİSLER, KADINLARA KADES´İ TANITTI
POLİSLER, KADINLARA KADES´İ TANITTI
Muş Emniyet Müdürlüğü ekipleri, kadınlara Kadın Acil Destek İhbar Sistemi´ni (KADES) tanıttı.
ÜRÜN BAZLI GIDA DENETİM SEFERBERLİĞİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
ÜRÜN BAZLI GIDA DENETİM SEFERBERLİĞİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
İl Müdürlüğü Gıda Kontrolörleri, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli tarafından ülke genelinde eş zamanlı başlatılan denetim seferberliği kapsamında ´Ürün Bazlı´ gıda denetimleri gerçekleştirmektedir. Muş´ta rutin denetimler dışında ´Ürün Bazlı´ gıda denetimleri uygulaması ilimiz genelinde 22 Şubat 2020 tarihine kadar devam edecektir.
BARIŞAN´DAN KAMU VE EĞİTİM KURUMLARININ DEPREME DAYANIKLILIK DURUMUNA DİKKAT ÇEKTİ
BARIŞAN´DAN KAMU VE EĞİTİM KURUMLARININ DEPREME DAYANIKLILIK DURUMUNA DİKKAT ÇEKTİ
Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Muş İl Başkanı Mahir Barışan, kentteki kamu binaları ve eğitim kurumlarının depreme dayanıklılık durumuna dikkat çekti.
DOLAR
6.1023
EURO
6.5922
Muş Durumu

Sakın kendisine verdiğin kıymeti sana vermeyenle arkadaş olma.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu