DEVLET DESTEĞİYLE İSTİRİDYE MANTARI ÜRETİYOR
Muş´ta, Tarım ve Orman Bakanlığının Genç Çiftçi Projesi´nden hibe desteği alan Mehmet Han Yavaş, istiridye mantarı üretiyor. İstiridye mantarı üretimi ile Muş´ta bir ilke imza attı.
Tarih: 24.7.2019 18:11:16/ 330okunma / 0yorum

 

 

Adana´da geçirdiği iş kazası sonucu işsiz kalan Mehmet Han Yavaş, mantar üretim ve organik tarım kursuna katıldı. Ardından Tarım ve Orman Bakanlığının Genç Çiftçi Projesi´ne müracaat eden Yavaş, Merkeze bağlı Gölköy köyünde ki inşaat evinin içinde oluşturduğu alanda istiridye mantarı üretimine başladı.

Eşi ile birlikte istiridye mantarı üreten Yavaş, kilosunu 25 TL´ye satarak yen bir Pazar oluşturdu.

Muş´ta bir ilki başararak ilk defa istiridye mantarı üreten Yavaş, durumundan son derece memnun olduğunu ve ailesi ile birlikte çalışmalarını sürdürdüğünü, yılda 3 defa ürün aldığını söyledi.

Mantar üreten Yavaş, şunları söyledi: “Ben daha önce dekorasyon işi yapıyordum Adana´da. Ufak bir sakatlık geçirdikten sonra araştırdım ve istiridye kültür mantarı kurslarına gittik, kurslara başvurduk. Üç ay gibi kurs döneminde öğretim yapıp hem pratik hem de teorik bir arada kurs gördükten sonra Genç Çiftçi projelerini duyduk. Genç Çiftçi projesine gelip başvurduk ve onaylandı projemiz. Genç Çitçi projesi adı altında burada tesisimizi kurduk. Ürettiğimiz ürünleri de sipariş üzerine arkadaşlarımıza veriyoruz. Beş kişilik bir aile olarak geçimimizi yapıyoruz şu anlık. Ailece çalışıyoruz hep beraber, ben ve eşim. Çocuklarda okul vs devam ediyor. Şuan kilosunu 25 tl´ye satıyoruz. Tamamen organik, evlere de sipariş veriyoruz. Sipariş üzerine dağıtımımızı yapıyoruz.”

“TESİSİ DEVLETİN KATKISI OLMADAN BU AŞAMAYA GETİRMEM MÜMKÜN DEĞİLDİ”

Devlet katkısı olmadan bu aşamaya gelmenin mümkün olmadığını kaydeden Yavaş, “Mantarları kent merkezindeki marketlere ve çevre illere gönderiyorum. Siparişleri karşılamakta zorlanıyorum. Hedefim üretim alanını genişleterek daha fazla mantar üretmek. Bu yıl 1 ton mantar üretimi gerçekleştirdim. Bölgede insanlar kırmızı etle eş değer olduğu için çok fazla mantar tüketiyor. Tesisi devletin katkısı olmadan bu aşamaya getirmem mümkün değildi. Bundan sonra da işimi geliştirmek için elimden gelen çabayı göstereceğim” dedi.

“EŞİM İŞSİZDİ VE ÇOK ZOR GÜNLER GEÇİRDİK. ŞİMDİ İSE ÇOK ŞÜKÜR İŞİMİZ GÜZEL”

Eşine yardım eden Nurcan Yavaş da “Biz bu işe başlamadan önce eşim işsizdi uzun süre rahatsızdı bacak ve omuzundan dolayı. Sonra bu kursa gitmeye karar verdi. İşte gitti birkaç ay boyunca eğitimini gördü gece gündüz. Sonra bu işi kurmaya karar verdi. Şimdi çok memnunuz. Eğer hasadımız iyi giderse çok iyi olur hep böyle. Bu şekilde kalırsa çok memnun oluruz. Bende eşime yardım ediyorum, boş durmuyoruz. Gece gündüz mantarların içindeyiz. Sürekli bakıma ve ilgiye muhtaç bebek gibi. Eşim işsizdi, çalışamıyordu, çok zorlanmıştık. Çok şükür bu işe başvurduktan sonra durumumuz baya bir düzeldi. Şimdi gayet iyi durumumuz çok şükür” dedi.

“ÇİFTÇİMİZ 2017 YILINDA BİZDEN 30 BİN TL DESTEK ALARAK BAŞLADI”

Muş Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aydın ise projeyi yerinde inceleyerek üretimden duyduğu memnuniyeti ve projelerin ürünlerini verdiğini vurgulayarak “2016, 2017 ve 2018 bakanlığımız tarafından uygulanan Genç Çiftçi projesiyle başladığımız üretim hamlelerimiz devam ediyor. Bugün burada Göl köyündeyiz. İstiridye mantarı yetiştiren bir çiftçimizin mekanındayız şuanda. Çiftçimiz 2017 yılında bizden 30 bin TL destek alarak başladı. Yılda yaklaşık 3 defa ürün hasat edebilmektedir. Her seferinde de bir ton civarında ürün almaktadır ve 25 TL´den satmaktadır. Çiftçimizin hiçbir Pazar sorunu yok” şeklinde konuştu.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
15 GÜNDÜR KAPALI OLAN KÖY YOLLARI AÇILDI
15 GÜNDÜR KAPALI OLAN KÖY YOLLARI AÇILDI
Muş´ta etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle kırsal kesimlerde yer yer kar kalınlığı 2 ila 6 metreye kadar ulaştı. Karla mücadele çalışması yapan ekipler, 15 gündür kapalı olan 9 köy ve 22 mezra yolunu ulaşıma açtı.
AFAD GÖNÜLLÜLERİ İÇİN ÇIĞ EĞİTİMİ VERİLDİ
AFAD GÖNÜLLÜLERİ İÇİN ÇIĞ EĞİTİMİ VERİLDİ
Muş İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ‘Gönüllülük Projesi´ kapsamında çığ afetinde arama ve kurtarma eğitimi veriliyor
MŞÜ SPORCULARI 2. OLDU
MŞÜ SPORCULARI 2. OLDU
Balıkesir´in Bandırma ilçesinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu (TÜSF) ve Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) iş birliğinde Üniversitelerarası Türkiye Kros Şampiyonası düzenledi. Yarışmada Muş Alparslan Üniversitesi Türkiye 2´inci oldu.
IUC HEYETİ RESMİ TEMASLARINA DEVAM EDİYOR
IUC HEYETİ RESMİ TEMASLARINA DEVAM EDİYOR
Uluslararası Üniversiteler Konseyi (IUC) heyeti resmi temaslarda bulunmaya devam ediyor. Geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile görüşen heyet bugün de Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş´ı ve daha sonra Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün´ü makamında ziyaret ederek konseyin çalışmaları hakkında bilgi verdi.
TÜRK PDR-DER´DEN PANEL
TÜRK PDR-DER´DEN PANEL
Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği (Türk PDR-DER) Muş İl Temsilciliği tarafından okulların PDR servislerinin diğer kurum ve kuruluşlarla iş birliğini artıramaya yönelik panel çalışması düzenlendi.
BAŞKAN KILIÇ, ÇİFTÇİLERiN SORUNLARINI DİNLEDİ
BAŞKAN KILIÇ, ÇİFTÇİLERiN SORUNLARINI DİNLEDİ
Malazgirt Ziraat Odası Başkanı Tahsin Kılıç ve beraberinde ki heyet, eksi 25 derecede ilçeye bağlı Aslankaya ve Nurettin köylerini ziyaret ederek, çiftçilerin sorun ve sıkıntılarını dinledi.
TSO MUŞ´TAKİ FİRMALARI ZİYARET EDİYOR
TSO MUŞ´TAKİ FİRMALARI ZİYARET EDİYOR
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, göreve geldikten sonra periyodik olarak sürdürdüğü firma ziyaretleri kapsamında Tekel depolarında faaliyet gösteren üretici firmaları ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi aldı.
2019´DA KİŞİ BAŞINA 17 BİN 394 LİRA TASARRUF ETTİK
2019´DA KİŞİ BAŞINA 17 BİN 394 LİRA TASARRUF ETTİK
Nüfusu 83 milyonu aşan Türkiye´de geçen yıl 1 trilyon 446,4 milyar liralık tasarruf mevduatı toplandı.
TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞININ NEDENLERİ, ZARARLARI VE ÖNLEME YOLLARI
TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞININ NEDENLERİ, ZARARLARI VE ÖNLEME YOLLARI
Çocuğunuzu tablet veya telefonunu bir kenara bırakması için ne sıklıkla uyarıyorsunuz? Güzel haber: Yalnızca 5 dakika daha oynadıktan sonra bırakacak. Kötü haber: 5 dakikanın gerçek dünyadaki karşılığı, teknoloji bağımlıları için “günlerce” anlamına gelebiliyor.
DOLAR
6.0470
EURO
6.5550
Muş Durumu

Nice alimler vardır ki, hakiki bilgiden, hakiki irfandan nasipleri yoktur. Bunla bilgi hafızıdır, bilgi sevgilisi değil.

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu