DEVLET DESTEĞİYLE İSTİRİDYE MANTARI ÜRETİYOR
Muş´ta, Tarım ve Orman Bakanlığının Genç Çiftçi Projesi´nden hibe desteği alan Mehmet Han Yavaş, istiridye mantarı üretiyor. İstiridye mantarı üretimi ile Muş´ta bir ilke imza attı.
Tarih: 24.7.2019 18:11:16/ 246okunma / 0yorum

 

 

Adana´da geçirdiği iş kazası sonucu işsiz kalan Mehmet Han Yavaş, mantar üretim ve organik tarım kursuna katıldı. Ardından Tarım ve Orman Bakanlığının Genç Çiftçi Projesi´ne müracaat eden Yavaş, Merkeze bağlı Gölköy köyünde ki inşaat evinin içinde oluşturduğu alanda istiridye mantarı üretimine başladı.

Eşi ile birlikte istiridye mantarı üreten Yavaş, kilosunu 25 TL´ye satarak yen bir Pazar oluşturdu.

Muş´ta bir ilki başararak ilk defa istiridye mantarı üreten Yavaş, durumundan son derece memnun olduğunu ve ailesi ile birlikte çalışmalarını sürdürdüğünü, yılda 3 defa ürün aldığını söyledi.

Mantar üreten Yavaş, şunları söyledi: “Ben daha önce dekorasyon işi yapıyordum Adana´da. Ufak bir sakatlık geçirdikten sonra araştırdım ve istiridye kültür mantarı kurslarına gittik, kurslara başvurduk. Üç ay gibi kurs döneminde öğretim yapıp hem pratik hem de teorik bir arada kurs gördükten sonra Genç Çiftçi projelerini duyduk. Genç Çiftçi projesine gelip başvurduk ve onaylandı projemiz. Genç Çitçi projesi adı altında burada tesisimizi kurduk. Ürettiğimiz ürünleri de sipariş üzerine arkadaşlarımıza veriyoruz. Beş kişilik bir aile olarak geçimimizi yapıyoruz şu anlık. Ailece çalışıyoruz hep beraber, ben ve eşim. Çocuklarda okul vs devam ediyor. Şuan kilosunu 25 tl´ye satıyoruz. Tamamen organik, evlere de sipariş veriyoruz. Sipariş üzerine dağıtımımızı yapıyoruz.”

“TESİSİ DEVLETİN KATKISI OLMADAN BU AŞAMAYA GETİRMEM MÜMKÜN DEĞİLDİ”

Devlet katkısı olmadan bu aşamaya gelmenin mümkün olmadığını kaydeden Yavaş, “Mantarları kent merkezindeki marketlere ve çevre illere gönderiyorum. Siparişleri karşılamakta zorlanıyorum. Hedefim üretim alanını genişleterek daha fazla mantar üretmek. Bu yıl 1 ton mantar üretimi gerçekleştirdim. Bölgede insanlar kırmızı etle eş değer olduğu için çok fazla mantar tüketiyor. Tesisi devletin katkısı olmadan bu aşamaya getirmem mümkün değildi. Bundan sonra da işimi geliştirmek için elimden gelen çabayı göstereceğim” dedi.

“EŞİM İŞSİZDİ VE ÇOK ZOR GÜNLER GEÇİRDİK. ŞİMDİ İSE ÇOK ŞÜKÜR İŞİMİZ GÜZEL”

Eşine yardım eden Nurcan Yavaş da “Biz bu işe başlamadan önce eşim işsizdi uzun süre rahatsızdı bacak ve omuzundan dolayı. Sonra bu kursa gitmeye karar verdi. İşte gitti birkaç ay boyunca eğitimini gördü gece gündüz. Sonra bu işi kurmaya karar verdi. Şimdi çok memnunuz. Eğer hasadımız iyi giderse çok iyi olur hep böyle. Bu şekilde kalırsa çok memnun oluruz. Bende eşime yardım ediyorum, boş durmuyoruz. Gece gündüz mantarların içindeyiz. Sürekli bakıma ve ilgiye muhtaç bebek gibi. Eşim işsizdi, çalışamıyordu, çok zorlanmıştık. Çok şükür bu işe başvurduktan sonra durumumuz baya bir düzeldi. Şimdi gayet iyi durumumuz çok şükür” dedi.

“ÇİFTÇİMİZ 2017 YILINDA BİZDEN 30 BİN TL DESTEK ALARAK BAŞLADI”

Muş Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aydın ise projeyi yerinde inceleyerek üretimden duyduğu memnuniyeti ve projelerin ürünlerini verdiğini vurgulayarak “2016, 2017 ve 2018 bakanlığımız tarafından uygulanan Genç Çiftçi projesiyle başladığımız üretim hamlelerimiz devam ediyor. Bugün burada Göl köyündeyiz. İstiridye mantarı yetiştiren bir çiftçimizin mekanındayız şuanda. Çiftçimiz 2017 yılında bizden 30 bin TL destek alarak başladı. Yılda yaklaşık 3 defa ürün hasat edebilmektedir. Her seferinde de bir ton civarında ürün almaktadır ve 25 TL´den satmaktadır. Çiftçimizin hiçbir Pazar sorunu yok” şeklinde konuştu.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÖĞRENCİLERDEN BARIŞ PINARI HAREKATINA DESTEK
ÖĞRENCİLERDEN BARIŞ PINARI HAREKATINA DESTEK
Muş´ta ilkokulu öğrencileri, Türkiye´nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı´na komando marşı okuyarak destek verdi.
SEVGİ OLMADAN HİÇBİR ŞEY OLMAZ
SEVGİ OLMADAN HİÇBİR ŞEY OLMAZ
Bulanık ilçesine bağlı Gölköy İlk ve Ortaokulunu ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Metin Aksu, öğretmenlere önerilerde bulunarak “Bizlere emanet edilen çocuklarımıza bir anne ve bir baba gibi kucaklayıp en iyi şekilde şekillendirmeliyiz. İnsan yetiştirmek ve geleceğe hazırlamaya çalışıyoruz. Sevgi olmadan hiçbir şey olmaz. Sevgi olmazsa lezzetti ve tadı olmaz. Bu mesleğe sevgimizi katmalıyız” dedi
ÇAĞLAYAN: GENÇLERİN İSTİHDAMI ÖNEMLİ
ÇAĞLAYAN: GENÇLERİN İSTİHDAMI ÖNEMLİ
Muş´ta esnaf ziyaretlerini aralıksız sürdüren Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Muş İl Başkanı Mehmet Şirin Çağlayan ve beraberindeki heyet, sorunları dinleyerek gençlerin istihdam edilmesi için gayretlerde bulunduklarını söylediler.
YER ALTI HATLARININ AYNI ANDA KAZILIP DÖŞENMESİ TEKNİK OLARAK MÜMKÜN DEĞİLDİ
YER ALTI HATLARININ AYNI ANDA KAZILIP DÖŞENMESİ TEKNİK OLARAK MÜMKÜN DEĞİLDİ
Belediye Başkanı Feyat Asya Sunay Mahallesi Kurtuluş Caddesindeki altyapı çalışmalarını yerinde inceledi. Başkan Asya incelemeler sırasında ziyaret ettiği esnafları proje hakkında bilgilendirdi.
KÖY OKULLARINDA AŞI TARAMASINA BAŞLADI
KÖY OKULLARINDA AŞI TARAMASINA BAŞLADI
Muş İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, 2019- 2020 eğitim öğretim yılında ilk ve ortaokullarda aşı taramasına başladı.
DENGBEJLİK KÜLTÜRÜ YAŞATILIYOR
DENGBEJLİK KÜLTÜRÜ YAŞATILIYOR
Muş´ta dengbejlik kültürünü yaşatan dengbejler, köy ve beldeleri ziyaret ederek türküler seslendiriyorlar.
YENİ ÖĞRENCİLERE MUŞ´U TANITIYORUZ
YENİ ÖĞRENCİLERE MUŞ´U TANITIYORUZ
Muş Belediyesi bu yıl üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilerin Muş´a adaptasyonunu sağlamak, tarihi ve turistik yerleri tanıtmak amacıyla belirli periyotlarda şehir turu düzenliyor
ÇOCUKLARIN AKADEMİK VE SOSYAL GELİŞİMLERİ ANLATILDI
ÇOCUKLARIN AKADEMİK VE SOSYAL GELİŞİMLERİ ANLATILDI
Merkez Vali Adil Yazar İlköğretim Okulu öğrenci velilerine çocuklarının akademik ve sosyal gelişimlerine yönelik bilgiler verildi.
GÖNÜLLÜLER KÖY OKULUNU BOYADI
GÖNÜLLÜLER KÖY OKULUNU BOYADI
Muş´ta, Gençlik ve Spor Bakanlığı´nın ‘Damla Projesi´ gönüllüleri, köy okullarını boyayarak çeşitli eğitsel çizgi film karakterleri ile çiçek gibi yaptılar. Gönüllü üniversite öğrencileri, amaçlarının köy okullarındaki çocukların gönüllerine dokunmak istediklerini belirttiler
DOLAR
5.8806
EURO
6.5255
Muş Durumu

İki düşman arasında öyle konuş ki, barıştıklarında utanmayasın.

SADİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu