DAMLA GÖNÜLLÜSÜ KIZLAR, 2 BİN YILLIK TAŞ EVİ ZİYARET ETTİ
Gençlik ve Spor Bakanlığınca yürütülen Damla Projesi kapsamında aralarında 10 farklı ülkeden yabancı uyruklu üniversiteli gençlerin de olduğu 40 kişi, köy çocuklarına yönelik düzenlediği faaliyetlerin yanı sıra 2 bin yıllık geçmişi olan Taş Evi ziyaret etti.
Tarih: 1.10.2018 17:58:07/ 133okunma / 0yorum

 

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı Proje Koordinasyon Genel Müdürlüğünce yürütülen "Damla Projesi" kapsamında, Endonezya, Sudan, Suriye, Bangladeş, Irak, Afganistan ve Kazakistan ile Türkiye´nin farklı illerinde kente gelen 40 gönüllü kız öğrenci, Korkut İlçesi´ne bağlı Altınova Beldesi´nde köy çocuklarıyla bir araya geldi.

10 gün boyunca Muş´ta çeşitli etkinlikler düzenleyen damla gönüllüsü kız öğrenciler, Korkut İlçesi´ne bağlı Altınova Beldesi´nde bulunan ve yaklaşık 2 bin yıllık geçmişi olan taş evi ziyaret etti.

Sosyal ve kültürel etkinlikler kapsamında yaklaşık 2 bin yıllık geçmişi olan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alınan Taş evi ziyaret etmek için yola çıkan 40 kız öğrenci, zorlu ve engebeli araziden yürüyerek geçti.

 “DAMLA PROJESİ İLE BİZİM HAYALLERİMİZİ GERÇEKLEŞTİRDİ”

Kütahya´dan projeye katılan Serap Öztürk, hep gülen yüzlerle karşılaştıklarını aktararak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Muş´ta ki kardeşlerimizi ziyaret etmeye geldik. Gerçekten çok müthiş zamanlar geçirdik. Burada ki halk ile iç içe olduk, hemhal olduk. Korkut ilçesindeyiz, buraya geldik ve 2 bin yıllık bir yapı. Burası çok farklı çok güzel yapıları var. Halk o kadar sıcakkanlı o kadar misafirperver ki hangi kapıyı çalsak gülen gözler, gülen yüzler içten ve samimi insanlar açtı o kapıları. Gençlik ve Spor Bakanlığı Damla Projesi ile bizim hayallerimizi gerçekleştirdi.”

“BELDEMİZE GELEN TÜM GENÇLERİMİZE VE BAKANLIĞIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Projenin amacına uygun ve çok güzel olduğunu Altınova Belediye Başkanı Mehmet Suat Özgül de “Gençlik ve Spor Bakanlığımıza teşekkür ediyoruz. Gerçekten çok güzel bir proje oldu Damla Projesi. Ve 10 ülkeden 23 tane ilden 45 tane öğrenci kardeşimiz buraya geldiler. Altınova Beldemizi ziyaret ettiler. Beldemizde halkımızla haşir neşir oldular. Ve onları da 2 bin yıllık geçmişi olan bir kaya eve getirdik. Ve şuanda bulunduğumuz yerde sit alanıdır. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünce tescillendirilen bir kaya kilisedir. Şuanda öğrenci kardeşlerimizde gördüğünüz gibi buradadırlar ve burada bir saatte yakın zaman geçirdiler. Gerçekten çok güzel oldu. Bu projenin de güzel olan taraflarından biri de kardeşlik duygusunun pekişmesine sebep oldu” dedi.

“ÇOCUKLARIN KALPLERİNE DOKUNDUK”

Gençlik ve Spor Bakanlığı Sorumlusu Proje Koordinatörü Derya Sarışık ise “Gençlik ve Spor Bakanlığı´nın Damla Projesinde 56. Dönemimiz olan Muş ilini ziyaret ediyoruz. Ulusal ve uluslararası olmak üzere 40 öğrencimizle beraber Muş´un şuan bir köyündeyiz. Gönüllü olan damlalarımızla beraber geldiğimiz bu köyde ki birçok öğrencinin kalplerine dokunmaktayız. Bizler damla olarak Muş iline düştük 56. Dönemimizde. Ve bütün yüreklere köprü olmak için buradayız. Gördüğünüz gibi bütün damla gönüllülerimiz öğrencilerle beraber hem eğlenmekte hem de rol model olmaktadır. Bizlere bunu sağlayan gençlik ve Spor Bakanlığı´na ve bizlere kapısını açan bütün Muş ilinde yaşayan ve büyüklerimize çok teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu. Ayrıca Damla gönüllüsü kızlar, İl Jandarma Alay Komutanlığını da ziyaret etti. Öte yandan Damla Projesi 56. Dönem Muş programı 10. Gününde son buldu.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ´NDEKİ KADINLAR BİRLEŞİYOR
DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ´NDEKİ KADINLAR BİRLEŞİYOR
Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği (DOGÜNKAN) Muş Ticaret ve Sanayi Odası 15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi Meclis Salonunda Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi´nde Kadın Sivil Toplum Örgütleri Arasında İşbirliği ve Ağ Oluşturulması Projesi´ istişare toplantısı düzenledi.
II. AVRASYA SPOR BİLİMLERİ KONGRESİ MUŞ´TA DÜZENLENECEK
II. AVRASYA SPOR BİLİMLERİ KONGRESİ MUŞ´TA DÜZENLENECEK
II. Avrasya Spor Bilimleri Kongresi (ESSC-2019), 2-5 Mayıs 2019 tarihlerinde Muş Alparslan Üniversitesinde düzenlenecek. Suudi Arabistan, Kosova, Makedonya ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti´nin de talip olduğu ESSC-2019´u, Türkiye adına aday olan Muş Alparslan Üniversitesinin düzenlemesine karar verildi.
ÜNİVERSİTE MUŞ´UN JEOTERMAL POTANSİYELİNİ BELİRLEME VE GELİŞTİRME ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR
ÜNİVERSİTE MUŞ´UN JEOTERMAL POTANSİYELİNİ BELİRLEME VE GELİŞTİRME ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR
Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, üniversitenin, Muş´un jeotermal potansiyelini belirlemek ve geliştirmek amacıyla sürdürdüğü çalışmalar hakkında bir basın açıklaması yaptı.
BULANIK İLÇESİNDE SU SPORLARI ŞENLİĞİ YAPILDI
BULANIK İLÇESİNDE SU SPORLARI ŞENLİĞİ YAPILDI
İçişleri Bakanlığınca görevlendirme yapılan Bulanık İlçesi´nde ‘Su Sporları Şenliği´ etkinliği düzenlendi. Haçlı gölünde yapılan su sporları şenliği renkli görüntülere sahne oldu.
EĞİTİM BİR SEN´DEN DANIŞTAY KARARI AÇIKLAMASI
EĞİTİM BİR SEN´DEN DANIŞTAY KARARI AÇIKLAMASI
Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir Sen) Muş Şubesi, Danıştay 8. Dairesi´nin ‘öğrenci andı´ kararına yönelik açıklama yaparak “idarenin takdir hakkını hiçe sayarak, hukuki denetimin dışına çıkıp hiçbir pedagojik ve bilimsel verilere dayanma ihtiyacı duymadan ilköğretim okullarında "Öğrenci Andı"nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal etmiştir” dedi
19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI
19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI
19 Ekim Muhtarlar Günü ülke genelinde olduğu gibi Muş´ta da çeşitli etkinliklerle kutlanarak günün anlam ve önemi belirtildi
ESKİ EVLERDE GÖRSEL SANATLAR
ESKİ EVLERDE GÖRSEL SANATLAR
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Görsel Sanatlar Eğitimi Bölüm Başkanı ve Doktor öğretim görevlileri, eskiden evlerin duvarlarında halı, kilim ve çeşitli materyaller üzerinde bulunan sanatsal görsellere yönelik değerlendirmelerde bulundu.
BAŞKAN ASYA: “HAYALİMİZDEKİ PROJELERİ, MİMARLARIN ÇİZİMLERİ İLE GERÇEKLEŞTİRDİK”
BAŞKAN ASYA: “HAYALİMİZDEKİ PROJELERİ, MİMARLARIN ÇİZİMLERİ İLE GERÇEKLEŞTİRDİK”
Şehir merkezindeki okulları belirli periyotlarda ziyaret ederek öğretmenlerle istişarelerde bulunan Belediye Başkanı Feyat Asya, 4,5 yılda yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verirken, “Hayallerimizi mimarların çizimleri ile gerçeğe dönüştürdük” dedi.
MUŞ MERKEZLİ DOLANDIRICILIK OPERASYONU
MUŞ MERKEZLİ DOLANDIRICILIK OPERASYONU
Muş merkezli 3 ilde düzenlenen operasyonda kamuyu bir milyon lira zarara uğrattığı tespit edilen 12 kişi yakalandı.
DOLAR
5.6134
EURO
6.4316
Muş Durumu

Ne mutludur o kişi ki yoldaşı, haset değildir…

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu