CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, AHLAT´TA HALKA HİTAP ETTİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Bu toprakların her karışında bir yiğidin yattığını, bu mübarek topraklarda olmanın heyecanı yaşıyoruz"
Tarih: 26.8.2019 22:10:24/ 255okunma / 0yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Malazgirt Zaferinin 948. Yıl münasebeti ile Bitlis´in Ahlat ilçesinde halka seslenerek, "Bu toprakların her karışında bir yiğidin yattığını, bu mübarek topraklarda olmanın heyecanı yaşıyoruz. Ahlat´ta, 1 asır önce Çanakkale´de bize kefen biçenlerin heveslerini kursaklarında bırakacağız" dedi.

Malazgirt Zaferinin 948. Yıldönümü münasebeti ile Muş´un Malazgirt ilçesindeki programın ardından Ahlat´a gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Ahlat´tan Van´a giderken geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun´u minnetle andıklarını belirterek, "O bir tarihçiydi. Mevla da ondan emanetini Ahlat´tan dönerken aldı. Ömrünü tarihe, bilime veren hocamız bürokrasideki dürüstlüğü ile geride eşsiz bir eser bıraktı" dedi.

Malazgirt´ten helikopterle Ahlat´a gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk olarak Ahlat´ta inşaatı devam eden Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde incelemelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler Ahlat Selçuklu Meydan Mezarlığını ziyaret ettikten sonra 3 gündür etkinliklerin sürdüğü Çarho etkinlik alanına geçti. Etkinlik alanında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Ahlat´tan Van´a giderken yaşanan trafik kazasında hayatını kaybeden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun´u minnetle andıklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Burası çok önemlidir. Haluk hoca, ´Ahlatı görmeden tarihi anlayamazsınız´ derdi. O bir tarihçiydi. Mevla da ondan emanetini Ahlat´tan dönerken aldı. Ömrünü tarihe, bilime veren hocamız bürokrasideki dürüstlüğü ile geride eşsiz bir eser bıraktı. Dicle´nin kuzularını çakallara kaptırmama vazifesini verdi. İnşallah bizlerde hem devlet hem de STK´lar olarak ne Dicle´nin ne de Fırat´ın kuzularını çakallara kaptırtmayacağız" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı konuşmada 3 gündür Ahlat ve Malazgirt´te çeşitli etkinlikler düzenleyen Okçular Vakfına teşekkür ederek, "Etkinliklere KKTC´den başladılar. Ülkemiz ile Kıbrıs Türkleri arasındaki kardeşlik seviyesi herkese gösterildi. Bu programa öncülük ettikleri için Okçular Vakfının yöneticilerini tebrik ediyorum" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarihin, bir milletin hafızası olduğunu, istikbalinin de pusulası olduğunu belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü. "Bu toprakların her karışında bir yiğidin yattığını, bu mübarek topraklarda olmanın heyecanı yaşıyoruz. Selçuklu mezarlığını ziyaret ettim. Onun öncesinde külliyeyi ziyaret ettim. Önümüzdeki yıl bitecek. Ahlat muhteşem bir esere sahip olacak. 948. yılında cesaretleri ile Anadolu´yu bize vatan kılan şehitlerimize minnettarız. Allah, bizleri de şehitlerimizin yolundan ayırmasın. Tarih, bir milletin hafızasının olmasının yanı sıra istikbalinin de pusulasıdır. Geçmişini unutan toplumlar köklerini unutmuş ağaçlar gibidir. Biz, çağ kapatıp çağ açan bir milletiz. Tarihe damga vuran millet olarak tarih şuuru kazandırma konusunda halen eksiklerimiz var. Ahlat´ı, Malazgirt´i gençler yeterince tanımıyor. Malazgirt´i görmeden Türkiye´yi tanıyorum demeyin. Ahlat´ı tanımadan Türkiye´yi tanıyorum demeyin. Buraları tanırsanız Anadolu´yu tanırsınız. Ahlat´ı, Anadolu´nun kapısı, Türkiye´nin tapusu addedmişler. Ahlat, Belh ve Buhara ile birlikte Kubbet´ül İslam´dır."

"Osmanlıyı kuran Kayılar, burada konaklamıştır"

Selçuklu Meydan Mezarlığını da anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Selçuklu Meydan Mezarlığı´ndaki toplam 8 bin mezar ve kitabeler bu topraklardaki hafıza kayıtlarımızdır. Alparslan, Malazgirt Zaferinden önce Ahlat´ta konaklayarak, savaşı buradan planlamıştır. Osmanlı´yı kuran Kayılar, burada konaklamıştır. Tarih boyunca arifler, alimler İslam mührünün vurulmasında ciddi rol oynamıştır. Milli mücadelenin en büyük destekçilerinden olmuştur. Her köşesinden bir tarih fışkıran Ahlat, böyle bir asaletin manevi iklimin şehridir. Tüm bu birikimine ve zenginliğe sahip Ahlat, maalesef unutulmuş bir kenttir. Tarihimizi 1927´de başlatan zihniyet Ahlat´ı da ihmal etti. Görmezden geldi. Kütüphanelemizdeki eserler nasıl hurda diye satıldıysa, Ahlat´ta böyle ihmal edildi. İnşallah bu külliye ile birlikte birkaç tane butik otellerde yapılacak. Bu kabristanları ziyarete gelenler oralarda iskan etme imkanı bulsunlar. Malazgirt zaferini manasına uygun kutlarken, Ahlat´ın da millet tarafından tanınmasını sağlıyoruz. Orhun abidelerini UNESCO listesine aldırmaya çalışıyoruz" dedi.

Birilerinin karşı çıkmasına rağmen külliyeyi bitirip, Ahlatlılara kazandıracaklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Geçen yıl Cumhurbaşkanlığı olarak sembol bir eserin inşasına başladık. 10 dönüm arazi üzerine 1071 metrekare kullanım alanına sahip, Cumhurbaşkanlığı külliyesini kuruyoruz. Bu inşaatla ilgili çalışmaları çok yakından takip ediyorum. Birileri engel olmasına rağmen bu otağı Ahlat´a kazandıracağız" diye konuştu.

"Okçuluk, güreş, at sporları gibi sporlarda belli ahlaki kurallar vardı"

Ahlatın engin mirasının gençlere aktarılmasına hız vereceklerini, Anadolu´daki Türk tarihinin bilinmesi ve hak ettiği konuma ulaşması için çalışacaklarını, tarih ile spor, mimari ile ekonomi birbirinin takipçisi olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ata sporlarımıza da sahip çıkacağız. Okçuluk, güreş, at sporları gibi sporlarda belli ahlaki kurallar vardı. Okçuların, ok atma alanına abdestsiz ve sarhoş girmeleri yasaktı. Güreşçiler, ahlak ve karakterleri ile imtihan edilirdi. Güreşçilerden civanmert olmaları beklenirdi. Geleneksel spor dallarının yaygınlaşması tarihi hafızamızın yeniden canlanması demektir. Yılların ihmalini giderecek bu alanda bir çok projeyi hayata geçirdik. Okçular Vakfı ve Dünya Etnospor olarak çok önemli çalışmalara imza attılar" dedi.

"Ahlat´ta, 1 asır önce Çanakkale´de bize kefen biçenlerin heveslerini kursaklarında bırakacağız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendilerine kefen biçenlerin heveslerini kursaklarında bıraktıklarını belirterek, "Alparslan ´Size öyle bir vatan bıraktık ki, ilelebet sizin olacaktır´ dedi. 9,5 asır önce Ahlat´ta, 1 asır önce Çanakkale´de bize kefen biçenlerin heveslerini kursaklarında bırakacağız. Bizi bölmeye çalışanlara fırsat vermeyeceğiz. PKK denilen o kendini bilmezlerin bizimle hedeflerimiz arasına girmesine müsaade etmeyeceğiz. Bugüne kadar olduğu gibi birlik ve beraberliğimizin teminatı olan rabiamıza sarılacağız. 82 milyon olarak Malazgirt ruhuna sahip çıkacağız" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın Ahlat´taki programına MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, KKTC Başbakanı Ersin Tatar, TBBM Eski Başkanı Binali Yıldırım, Gençlik Hizmetleri ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İçişleri bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı, Sanayi ve Ticaret Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler,Kuvvet Komutanları Orgeneral Ümit Dündar, Orgeneral Adnan Özbal, Orgeneral Hasan Küçükaküs ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin katıldı.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
GAZİ MUHARREM ÇELİK, BABA OCAĞI MUŞ´A GÖNDERİLDİ
GAZİ MUHARREM ÇELİK, BABA OCAĞI MUŞ´A GÖNDERİLDİ
Türk Silahlı Kuvvetleri´nin Fırat´ın doğusunda başlattığı Barış Pınarı Harekatı´nda görevli Uzman Çavuş Muharrem Çelik, PYD/PKK´lı teröristlerle girilen çatışmada bacağından yaralandı. Sol bacağında sinirlerin bulunduğu bölgeye isabet eden kurşun, felç tehlikesine karşı doktorlar tarafından çıkarılmadı.
ASYA, RADYO PROGRAMINDA HİZMETLERİNİ ANLATTI
ASYA, RADYO PROGRAMINDA HİZMETLERİNİ ANLATTI
Belediye Başkanı Feyat Asya, TRT Erzurum Radyosu canlı yayınına telefonla bağlanarak ‘4 Mevsim Muş´ konulu fotoğraf yarışması ve belediye hizmetleri hakkında bilgi verdi
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN YAYLA HATIRLATMASI “BİR PİRİNÇ TANESİ BİLE BIRAKMAYIN”
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN YAYLA HATIRLATMASI “BİR PİRİNÇ TANESİ BİLE BIRAKMAYIN”
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, havaların soğuması ile birlikte yaylacıların dönüş yolculuğunu hatırlatarak yaşam malzemesi bırakılmaması uyarısında bulundu. “Orada bir pirinç tanesi bile bizim Muşlu hemşehrilerimiz inanıyorum ki bırakmayacaklar” diye ifade eden Vali Gündüzöz, “Dönerken orada stokladıkları erzakları bırakmamaları lazım. Eğer bu erzakları yanlarında indirmezlerse terör örgütlerine bir lojistik destek sağlamış olurlar. Hain terör örgütü buradan beslenir. Onun için herkes aynı hassasiyeti yapacak” dedi
KADINLAR, KURSLARLA SOSYALLEŞİYOR
KADINLAR, KURSLARLA SOSYALLEŞİYOR
Muş´ta, ev hanımları ve genç kızlar, açılan ahşap boyama kursu ile eskimiş, yıpranmış ahşap eşyaları ya da hiç el değmemiş ham malzemeleri özenle yeniden boyayarak birer sanat eseri haline getiriyor
BAŞKAN ASYA: “PARK VE YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYALIM”
BAŞKAN ASYA: “PARK VE YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYALIM”
Son 5 yıl içinde Muş´a çok sayıda park kazandırdıklarını söyleyen Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, “İnsanlarımızın güzel vakit geçirmesi için hizmete açtığımız park ve yeşil alanları hep birlikte koruyalım. Ortak kullanım alanları olan parklarımızı ortak bir bilinçle korumalıyız. Buraları tahrip etmek isteyenlere birlikte fırsat vermemeliyiz. Bilinçsizce yapılan kullanımlara şahit olduğumuzda uyaralım” dedi
MUŞ´A KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ ALINDI
MUŞ´A KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ ALINDI
Yaptığı hizmetlerle adından söz ettiren Türk Kızılayı, Muş´a kan bağış otobüsü kazandırdı.
HBT ETKİNLİKLERE BAŞLADI
HBT ETKİNLİKLERE BAŞLADI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Hayırda Buluşanlar Öğrenci Topluluğu, 2019-2020 Eğitim Öğretim dönemindeki etkinliklerine başladı.
AKDAĞ VE BERABERİNDEKİ HEYET KOÇ´U ZİYARET ETTİ
AKDAĞ VE BERABERİNDEKİ HEYET KOÇ´U ZİYARET ETTİ
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, çeşitli ziyaret ve incelemeler içim bölgeye gelen KOSGEB Başkan Yardımcısı Ahmet Akdağ ve beraberindeki heyeti makamında ağırladı. Yönetim kurulu ve meclis üyeler ile birlikte KOSGEB Başkan Yardımcısı Akdağ, KOBİ Gelişim Dairesi Başkanı Erdal Çınar, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Mehmet Öğüt, KOSGEB Van Müdürü Bilal Emre Yörük ve KOSGEB Muş Müdürü Kenan Mergen´i makamında ağırladı.
BARIŞAN "TERÖRÜ BİTİRECEK HAREKÂTI DESTEKLİYORUZ"
BARIŞAN "TERÖRÜ BİTİRECEK HAREKÂTI DESTEKLİYORUZ"
Memur-Sen muş il başkanı Mahir Barışan, Fırat´ın doğusunda başlatılan "Barış Pınarı Harekatını" desteklediklerini açıkladı.
DOLAR
5.9103
EURO
6.5174
Muş Durumu

İnsanlar sahip olduklarını küçümser, sahip olamadıklarını önemser

Konfüçyus
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu