CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, AHLAT´TA HALKA HİTAP ETTİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Bu toprakların her karışında bir yiğidin yattığını, bu mübarek topraklarda olmanın heyecanı yaşıyoruz"
Tarih: 26.8.2019 22:10:24/ 307okunma / 0yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Malazgirt Zaferinin 948. Yıl münasebeti ile Bitlis´in Ahlat ilçesinde halka seslenerek, "Bu toprakların her karışında bir yiğidin yattığını, bu mübarek topraklarda olmanın heyecanı yaşıyoruz. Ahlat´ta, 1 asır önce Çanakkale´de bize kefen biçenlerin heveslerini kursaklarında bırakacağız" dedi.

Malazgirt Zaferinin 948. Yıldönümü münasebeti ile Muş´un Malazgirt ilçesindeki programın ardından Ahlat´a gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Ahlat´tan Van´a giderken geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun´u minnetle andıklarını belirterek, "O bir tarihçiydi. Mevla da ondan emanetini Ahlat´tan dönerken aldı. Ömrünü tarihe, bilime veren hocamız bürokrasideki dürüstlüğü ile geride eşsiz bir eser bıraktı" dedi.

Malazgirt´ten helikopterle Ahlat´a gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk olarak Ahlat´ta inşaatı devam eden Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde incelemelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler Ahlat Selçuklu Meydan Mezarlığını ziyaret ettikten sonra 3 gündür etkinliklerin sürdüğü Çarho etkinlik alanına geçti. Etkinlik alanında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Ahlat´tan Van´a giderken yaşanan trafik kazasında hayatını kaybeden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun´u minnetle andıklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Burası çok önemlidir. Haluk hoca, ´Ahlatı görmeden tarihi anlayamazsınız´ derdi. O bir tarihçiydi. Mevla da ondan emanetini Ahlat´tan dönerken aldı. Ömrünü tarihe, bilime veren hocamız bürokrasideki dürüstlüğü ile geride eşsiz bir eser bıraktı. Dicle´nin kuzularını çakallara kaptırmama vazifesini verdi. İnşallah bizlerde hem devlet hem de STK´lar olarak ne Dicle´nin ne de Fırat´ın kuzularını çakallara kaptırtmayacağız" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı konuşmada 3 gündür Ahlat ve Malazgirt´te çeşitli etkinlikler düzenleyen Okçular Vakfına teşekkür ederek, "Etkinliklere KKTC´den başladılar. Ülkemiz ile Kıbrıs Türkleri arasındaki kardeşlik seviyesi herkese gösterildi. Bu programa öncülük ettikleri için Okçular Vakfının yöneticilerini tebrik ediyorum" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarihin, bir milletin hafızası olduğunu, istikbalinin de pusulası olduğunu belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü. "Bu toprakların her karışında bir yiğidin yattığını, bu mübarek topraklarda olmanın heyecanı yaşıyoruz. Selçuklu mezarlığını ziyaret ettim. Onun öncesinde külliyeyi ziyaret ettim. Önümüzdeki yıl bitecek. Ahlat muhteşem bir esere sahip olacak. 948. yılında cesaretleri ile Anadolu´yu bize vatan kılan şehitlerimize minnettarız. Allah, bizleri de şehitlerimizin yolundan ayırmasın. Tarih, bir milletin hafızasının olmasının yanı sıra istikbalinin de pusulasıdır. Geçmişini unutan toplumlar köklerini unutmuş ağaçlar gibidir. Biz, çağ kapatıp çağ açan bir milletiz. Tarihe damga vuran millet olarak tarih şuuru kazandırma konusunda halen eksiklerimiz var. Ahlat´ı, Malazgirt´i gençler yeterince tanımıyor. Malazgirt´i görmeden Türkiye´yi tanıyorum demeyin. Ahlat´ı tanımadan Türkiye´yi tanıyorum demeyin. Buraları tanırsanız Anadolu´yu tanırsınız. Ahlat´ı, Anadolu´nun kapısı, Türkiye´nin tapusu addedmişler. Ahlat, Belh ve Buhara ile birlikte Kubbet´ül İslam´dır."

"Osmanlıyı kuran Kayılar, burada konaklamıştır"

Selçuklu Meydan Mezarlığını da anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Selçuklu Meydan Mezarlığı´ndaki toplam 8 bin mezar ve kitabeler bu topraklardaki hafıza kayıtlarımızdır. Alparslan, Malazgirt Zaferinden önce Ahlat´ta konaklayarak, savaşı buradan planlamıştır. Osmanlı´yı kuran Kayılar, burada konaklamıştır. Tarih boyunca arifler, alimler İslam mührünün vurulmasında ciddi rol oynamıştır. Milli mücadelenin en büyük destekçilerinden olmuştur. Her köşesinden bir tarih fışkıran Ahlat, böyle bir asaletin manevi iklimin şehridir. Tüm bu birikimine ve zenginliğe sahip Ahlat, maalesef unutulmuş bir kenttir. Tarihimizi 1927´de başlatan zihniyet Ahlat´ı da ihmal etti. Görmezden geldi. Kütüphanelemizdeki eserler nasıl hurda diye satıldıysa, Ahlat´ta böyle ihmal edildi. İnşallah bu külliye ile birlikte birkaç tane butik otellerde yapılacak. Bu kabristanları ziyarete gelenler oralarda iskan etme imkanı bulsunlar. Malazgirt zaferini manasına uygun kutlarken, Ahlat´ın da millet tarafından tanınmasını sağlıyoruz. Orhun abidelerini UNESCO listesine aldırmaya çalışıyoruz" dedi.

Birilerinin karşı çıkmasına rağmen külliyeyi bitirip, Ahlatlılara kazandıracaklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Geçen yıl Cumhurbaşkanlığı olarak sembol bir eserin inşasına başladık. 10 dönüm arazi üzerine 1071 metrekare kullanım alanına sahip, Cumhurbaşkanlığı külliyesini kuruyoruz. Bu inşaatla ilgili çalışmaları çok yakından takip ediyorum. Birileri engel olmasına rağmen bu otağı Ahlat´a kazandıracağız" diye konuştu.

"Okçuluk, güreş, at sporları gibi sporlarda belli ahlaki kurallar vardı"

Ahlatın engin mirasının gençlere aktarılmasına hız vereceklerini, Anadolu´daki Türk tarihinin bilinmesi ve hak ettiği konuma ulaşması için çalışacaklarını, tarih ile spor, mimari ile ekonomi birbirinin takipçisi olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ata sporlarımıza da sahip çıkacağız. Okçuluk, güreş, at sporları gibi sporlarda belli ahlaki kurallar vardı. Okçuların, ok atma alanına abdestsiz ve sarhoş girmeleri yasaktı. Güreşçiler, ahlak ve karakterleri ile imtihan edilirdi. Güreşçilerden civanmert olmaları beklenirdi. Geleneksel spor dallarının yaygınlaşması tarihi hafızamızın yeniden canlanması demektir. Yılların ihmalini giderecek bu alanda bir çok projeyi hayata geçirdik. Okçular Vakfı ve Dünya Etnospor olarak çok önemli çalışmalara imza attılar" dedi.

"Ahlat´ta, 1 asır önce Çanakkale´de bize kefen biçenlerin heveslerini kursaklarında bırakacağız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendilerine kefen biçenlerin heveslerini kursaklarında bıraktıklarını belirterek, "Alparslan ´Size öyle bir vatan bıraktık ki, ilelebet sizin olacaktır´ dedi. 9,5 asır önce Ahlat´ta, 1 asır önce Çanakkale´de bize kefen biçenlerin heveslerini kursaklarında bırakacağız. Bizi bölmeye çalışanlara fırsat vermeyeceğiz. PKK denilen o kendini bilmezlerin bizimle hedeflerimiz arasına girmesine müsaade etmeyeceğiz. Bugüne kadar olduğu gibi birlik ve beraberliğimizin teminatı olan rabiamıza sarılacağız. 82 milyon olarak Malazgirt ruhuna sahip çıkacağız" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın Ahlat´taki programına MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, KKTC Başbakanı Ersin Tatar, TBBM Eski Başkanı Binali Yıldırım, Gençlik Hizmetleri ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İçişleri bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı, Sanayi ve Ticaret Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler,Kuvvet Komutanları Orgeneral Ümit Dündar, Orgeneral Adnan Özbal, Orgeneral Hasan Küçükaküs ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin katıldı.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ABD VE İSRAİL´E TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR
ABD VE İSRAİL´E TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR
ABD Başkanı Donald Trump ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu tarafından tek taraflı olarak hazırlanan sözde "Yüzyılın Anlaşması" planına tepkiler çığ gibi büyüdü.
SENDİKALARDAN ABD´YE TEPKİ
SENDİKALARDAN ABD´YE TEPKİ
Memur-Sen Konfederasyonu ve Eğitim-Bir-Sen Muş İl Başkanı Mahir Barışan, ABD Başkanı Donald Trump´ın Filistin-İsrail meselesine ´çözüm bulmak´ iddiasıyla ´Yüzyılın Anlaşması´ adıyla açıklanan ve büyük tepki toplayan anlaşmayı protesto etti.
HAC İÇİN 18 BİN KİŞİLİK BOŞ KONTENJAN KAYITLARI BAŞLADI
HAC İÇİN 18 BİN KİŞİLİK BOŞ KONTENJAN KAYITLARI BAŞLADI
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Hac Umre ve Seyahat Acentaları Derneği (HURSAD) Başkanı Diyaeddin Şahin, Hac başvurularında 18 binlik boş kontenjan için kayıtların 30 Ocak itibariyle başladı.
DEPREM BÖLGESİNE MUŞ´TAN YARDIMLAR SÜRÜYOR
DEPREM BÖLGESİNE MUŞ´TAN YARDIMLAR SÜRÜYOR
Muş´ta, Elazığ ve Malatya´daki depremzedeler için başlatılan kampanya kapsamında toplanan yardım malzemeleri, deprem bölgesine gönderildi.
MUŞ TSO, ELAZIĞ VE MALATYA HALKINI YALNIZ BIRAKMADI
MUŞ TSO, ELAZIĞ VE MALATYA HALKINI YALNIZ BIRAKMADI
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, Elazığ´da meydana gelen depremden sonra başlattığı yardım kampanyasını Elazığ AFAD Koordinasyon Merkezi´ne göndererek depremzedelerin yaralarının sarılmasına katkı sağladı.
DEPREMİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
DEPREMİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
Elazığ ve Malatya´da meydana gelen deprem ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Doç. Dr. Adem Palabıyık, AFAD, UMKE ve diğer arama-kurtarma ekiplerinin bütün yürekleriyle birlikte vermiş olduğu mücadele ve gösterdikleri azim ise hem olay yerindeki hem de ekran karşısındaki bütün vatandaşları duygulandırdığını belirterek takdir edilmesi gerektiğini söyledi
MUŞ VALİLİĞİ VE DAKA PROTOKOL İMZALADI
MUŞ VALİLİĞİ VE DAKA PROTOKOL İMZALADI
Muş Valiliği ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) arasında toplumun dezavantajlı kesimlerinin sosyal ve ekonomik hayata katılımını sağlamak, üretkenlik ve yetenek gelişimini desteklemek amacıyla protokoller imzalandı.
REKTÖR POLAT, IUC TOPLANTISINA KATILDI
REKTÖR POLAT, IUC TOPLANTISINA KATILDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü ve aynı zamanda Uluslararası Üniversiteler Konseyi (IUC) Doğu Anadolu Bölge Sorumlusu Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, IUC Yönetim Kurulu Toplantısı´na katıldı.
MUŞ ÖZGÜR-DER´DE ARA DÖNEM KAMPI
MUŞ ÖZGÜR-DER´DE ARA DÖNEM KAMPI
Muş Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları (Özgür-Der) bünyesinde “Gençlik Geleceğe Koşuyor” temalı kitap kahvede bir grup gençle iki günlük kamp icra edildi
DOLAR
5.9405
EURO
6.5371
Muş Durumu

"Gördüklerim, Görmediğim yaratıcının varlığına inanmaya beni mecbur ediyor."

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu