ÇOCUKLARIN AKADEMİK VE SOSYAL GELİŞİMLERİNE DAİR BİLGİLER SUNULDU
Adil Yazar İlköğretim okulundan düzenlenen geniş katılımlı veli toplantısında konuşan Okul Müdürü Arzu Uslu, öğrenci velilerine çocuklarının akademik ve sosyal gelişimlerine ilişkin çeşitli bilgiler sundu.
Tarih: 14.10.2019 17:34:09/ 385okunma / 0yorum

2019-2020 eğitim-öğretim yılı 1. Dönem veli toplantılarının ilki Muş Vali Adil Yazar ilköğretim okulunda gerçekleşti. Düzenlenen toplantıya Adil Yazar İlköğretim Okulu Müdüresi Arzu Uslu, okul öğretmen ve idarecilerinin yanı sıra öğrenci velileri katıldı. Geniş katılımlı toplantının sabah ve öğlen ayrı sınıflara yönelik yapılacağı belirtilirken katılım dikkat çekti.

Düzenlenen toplantı saygı duruşu ve istiklal Marşı´nın okunması ile başlarken, toplantının açılış konuşması Muş´ta idareci olarak eğitime kadın eli modeli ile öne çıkan, yapılan atamasının ardından gerek eğitimciliği dönemlerinde ve gerekse okul idareciliği dönemlerinde hassas yapısı ve eğitime olan düşkünlüğü ile adından sıkça söz edilen Adil Yazar ilköğretim okulu müdürü Arzu Uslu tarafından velilere  okul, aile bağlarının korunması ve çocuk gelişimlerine ilişkin özel anlatım ve açıklamalarının yanı sıra akademik ve sosyal gelişimlerine dair bilgiler aktarıldı.

Sabah ve öğlen ayrı saatlerde ayrı sınıflarda eğitim gören öğrenci velilerine yönelik düzenlenen toplantıdaki konuşmasına İmam Gazali´nin "Çocuk ,anne baba elinde bir emanettir. Mum gibi herşekli alabilir, İyi tohum ekilirse, din ve dünya saadetine kavuşur" sözleriyle başlayan okul müdürü Arzu Uslu, çocukların eğitimlerinde ailenin büyük bir önem ve sorumluluğu olduğuna dikkat çekerek, " Çocuk eğitiminde ailenin önemi ve sorumlulukları son derece önemlidir. Gerekse okul yıllarında ailenin vermiş olduğu eğitim veya takındığı tavır çocuğun kişilik gelişimini önemli oranda etkilemektedir. Bu konuda yapılan araştırmalar gösteriyor ki çocuğun kişilik gelişiminin%65´i okul öncesi dönem dediğimiz 0-6yaş döneminde oluşmaktadır. Bu dönemde çocukta oluşan olumlu veya olumsuz kişilik yapısı daha sonraki dönemlerde telafisi zor sonuçlar doğurmaktadır. Ailenin etkisi okul döneminde de devam etmektedir. Her ne kadar çocuk okula gitmiş olsa da zamanın büyük bölümünü ailenini çinde geçirmektedir. Ailedeki her hangi olumsuz bir durum çocuğun akademik başarasını da

etkilemektedir" dedi.

AİLENİN YAPTIĞI HATALAR

Zaman zaman katılımcı velilerle istişare halinde konuşmasına devam ederek, ailelere çocuklarının gelişimleri bakımından istem dışı yapmış oldukları hatalara da vurgu yapan müdür Uslu, şu ifadelere yer verdi. "Duygusal durumlarda kaygılı olan anne babalar gerçeği doğru olarak algılamakta güçlük çekerler. Bu nedenle çok küçük şeyleri bile abartma eğilimindedirler. Endişe ve kaygıları o kadar abartılı olur ki çocuğun yaşamsal alanını kısıtlama durumu ortaya çıkar. Çocuklarına yaşamış oldukları çevreden her an bir tehlike geleceğini düşünürler ve çocuğun çevresi ile ilişki kurmasını engellerler. Bazı anne babalar çocuklarıyla gerektiği gibi ilgilenmezler. Çocuğa karşı davranışlarında onu birey olarak görmeme eğilimi yüksektir. Kendileri nasıl davranıyorlarsa çocuktan da aynı davranışları beklerler. Bu durum çocuğun kişilik ve ruhsal gelişimini olumsuz etkiler. Bazı anne babalar aşırı hoş görülü olur. Çocuğun her dediğini yaparak onun mutlu olmasını sağlamaya çalışırlar. Başka bir anne baba modelinde ise bunun tam tersi bir durum söz konusudur. Aile çocuğu tamamen ilgiden ve sevgiden yoksun bırakmıştır. Bu iki aile modelinde de çocuğun sağlıklı bir kişilik gelişimi beklenemez. Hayatında istediği yere gelememiş anne babaların ideallerini çocuklarının üzerinde gerçekleştirmek istediklerini görüyoruz. Örneğin gençliğinde doktor olmak isteyip de olamayan anne veya baba bu isteğini çocukla gerçekleştirmek istiyor. Çocuğu tanımadan onun ilgi ve isteklerini görmezden gelerek sırf kendi isteğini gerçekleştirmek için çabalayan binlerce aile var ülkemizde. Gideceği liseyi veya üniversiteyi aileler istediği için tercih edipte yok olup giden binlerce genç var ülkemizde. Çocuğun elde etmiş olduğu başarıyı hemen sahiplenen, buna karşın başarısızlıkta kendisi dışında herkesi sorumlu (suçlu) tutan aileler yok mu çevrenizde?"

NELER YAPILMALI ?

Toplantıya katılım gösteren velilerin bu tür toplantıların 1 yada 2 ayda bir yapılması gerektiği kanaatinin ağırlıkta oluştuğu Adil Yazar İlköğretim Okulu veli toplantısında ebeveynlere de çeşitli uyarılarda bulunan Okul Müdürü Arzu Uslu, "Çocukların ayrı bir birey olduğunun farkına varılmalı onun ilgi ve isteklerinin olabileceği bilinmeli, çocuklar sevgiden ve ilgiden yoksun bırakılmamalı; fakat bu sevgi ve ilgi gereğinden fazla olmamalı, çocuklara sorumluluk verilmeli onu kendini ifade etmesi ve gerçekleştirmesi teşvik edilmeli, çocukların çocukluklarının yaşamalarını sağlanmalı, çocuk oyun oynamalı bisiklete binmeli. Başkalarıyla kıyaslanmamalı çünkü insanların akademik ve sosyal becerileri akraba olsalar da birbirinden farklıdır. Ailenin önceliği çocuğunun sağlıklı bir kişilik yapısı oluşturması sağlamak olmalıdır. Kendi ayakları üzerinde dura bilen, kendi kararlarını alabilen bir birey hayatında mutlu ve başarı olacaktır. Sonuç olarak buy maddeleri uzatmak mümkündür. Elbette her anne ve baba çocuğunun iyi yetişmesini ister. Bunun için tutulan yollar farklı farklı olsa da amaç aynıdır. Bu yüzden çocuğun mutluluğu ve eğitimindeki geleceği nokta ve başarısı önemlidir" diye konuştu. Toplantıya katılan öğretmenler, velilerle bire bir görüşerek derslerin işlenişi, öğrenci davranışları, veli-öğrenci ilişkisi konularında geniş değerlendirmelerde bulundu.

ÖĞRETMEN VELİ BULUŞMALARINI ÖNEMSİYORUZ

Toplantının bitiminde bir değerlendirme yapan İlkokul Müdürü Arzu Uslu, toplantıya yoğun bir veli katılımının olduğunu belirterek öğretmen-veli buluşmalarını okul olarak çok önemsediklerini dile getirdi.

VELİLERE TEŞEKKÜR ETTİ

Okul Müdüresi Uslu son olarak “Velilerimize teşekkür ediyorum. Bizleri her zaman desteklediler ve hiçbir zaman yalnız bırakmadılar. Yoğun katılımla gerçekleşen bir toplantıya daha ev sahipliği yaptık.” diyerek veli toplantılarının önemine bir kez daha vurgu yaptı.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ULUSLARARASI MATEMATİK SINAVI BAHÇEŞEHİR KOLEJİNDE
ULUSLARARASI MATEMATİK SINAVI BAHÇEŞEHİR KOLEJİNDE
Muş Bahçeşehir koleji tarafından uluslararası matematik sınavı düzenleniyor. Bahçeşehir kolejinden yapılan açıklamada, sınav ile ilgili detaylara yer verildi
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ EMİN ENGİN OKULLARI ZİYARET ETTİ
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ EMİN ENGİN OKULLARI ZİYARET ETTİ
Muş İl Millî Eğitim Müdürü Emin Engin, Muş Merkez köy okullarda incelemelerde bulunarak, okulların eğitim ve öğretim durumu hakkında bilgi aldı, öğretmenler ile bir araya gelerek 2019-2020 Eğitim Öğretim yılı çalışmaları hakkında tecrübe paylaşımı ve tavsiyelerde bulundu.
MŞÜ´DE KALİTE KURULU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
MŞÜ´DE KALİTE KURULU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Yükseköğretim Kalite Kurulu ekibince denetimden geçirilmesi üzerine bir toplantı gerçekleştirildi.
MŞÜ´DE ULUSLARARASI TARIM KONGRESİNE HAZIRLIKLAR SÜRÜYOR
MŞÜ´DE ULUSLARARASI TARIM KONGRESİNE HAZIRLIKLAR SÜRÜYOR
Daha Önce birçok Uluslararası kongre ve çalıştaya ev sahipliği yapan Muş Alparslan Üniversitesi, Uluslararası Muş Ovası Tarım kongresine hazırlıklarına devam ediyor.
KIRTASİYELER DE SEZON CANLILIĞI BAŞLADI
KIRTASİYELER DE SEZON CANLILIĞI BAŞLADI
Muş´ta yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla çocuklarının okul ihtiyaçlarını karşılama telaşına kapılan veliler soluğu kırtasiyeler ve okul üniformalarının satışlarının yapıldığı yerlerde aldı.
MŞÜ´DE “MUŞ PROJE EĞİTİMİ ÇALIŞTAYI”
MŞÜ´DE “MUŞ PROJE EĞİTİMİ ÇALIŞTAYI”
Muş Alparslan Üniversitesinde (MŞÜ) TÜBİTAK -2237/B proje eğitimi etkinliklerini destekleme programı kapsamında “Muş Proje Eğitimi Çalıştayı” düzenlenecek.
SENE BAŞI VE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
SENE BAŞI VE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, Okul Yöneticileri 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Sene Başı Hazırlık Çalışmaları Gözden Geçirilmesi ve Değerlendirilmesi Toplantısı Yaptı.
OKUL MÜDÜRLERİ TOPLANTISI DÜZENLENDİ
OKUL MÜDÜRLERİ TOPLANTISI DÜZENLENDİ
Okul Müdürleri toplantısında katılımcı okul müdürlerine yönelik çeşitli uyarılarda bulunarak eğitim kalitesinin yükseltilmesi için okul müdürleri ile istişare toplantısı gerçekleştiren İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, özellikle projelere ağırlık verilmesini istedi.
ÜCRETLİ ÖĞRETMEN BAŞVURULARI DEVAM EDİYOR
ÜCRETLİ ÖĞRETMEN BAŞVURULARI DEVAM EDİYOR
2019-2020 eğitim öğretim yılı ücretli öğretmen görevlendirilmesi son başvuru tarihi 3 Eylül Salı günü sona eriyor
DOLAR
5.7704
EURO
6.3641
Muş Durumu

Kadınları okutunuz, kadını okutmayan millet yükselemez…

Hacı Bektaşı Veli
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu