ÇOCUKLARIN AKADEMİK VE SOSYAL GELİŞİMLERİ ANLATILDI
Merkez Vali Adil Yazar İlköğretim Okulu öğrenci velilerine çocuklarının akademik ve sosyal gelişimlerine yönelik bilgiler verildi.
Tarih: 15.10.2019 17:59:00/ 257okunma / 0yorum

 

2019-2020 eğitim-öğretim yılı 1. Dönem veli toplantılarının ilki Muş Vali Adil Yazar ilköğretim okulunda gerçekleşti. Düzenlenen toplantıya Adil Yazar İlköğretim Okulu Müdüresi Arzu Uslu, okul öğretmen ve idarecilerinin yanı sıra öğrenci velileri katıldı. Geniş katılımlı toplantının sabah ve öğlen ayrı sınıflara yönelik yapılacağı belirtilirken katılım dikkat çekti.

Düzenlenen toplantı saygı duruşu ve istiklal Marşı´nın okunması ile başlayan toplantının açılış konuşmasını Vali Adil Yazar İlkokulu Müdürü Arzu Uslu yaptı.

Okul, aile bağlarının korunması ve çocuk gelişimlerine ilişkin açıklamalarda bulunan Uslu, açıklamalarının yanı sıra akademik ve sosyal gelişimlerine dair bilgiler aktarıldı.

Sabah ve öğlen ayrı saatlerde ayrı sınıflarda eğitim gören öğrenci velilerine yönelik düzenlenen toplantıdaki konuşmasına İmam Gazali´nin "Çocuk, anne baba elinde bir emanettir. Mum gibi her şekli alabilir, İyi tohum ekilirse, din ve dünya saadetine kavuşur" sözleriyle başlayan okul müdürü Arzu Uslu, çocukların eğitimlerinde ailenin büyük bir önem ve sorumluluğu olduğuna dikkat çekerek, " Çocuk eğitiminde ailenin önemi ve sorumlulukları son derece önemlidir. Gerekse okul yıllarında ailenin vermiş olduğu eğitim veya takındığı tavır çocuğun kişilik gelişimini önemli oranda etkilemektedir. Bu konuda yapılan araştırmalar gösteriyor ki çocuğun kişilik gelişiminin%65´i okul öncesi dönem dediğimiz 0-6yaş döneminde oluşmaktadır. Bu dönemde çocukta oluşan olumlu veya

Olumsuz kişilik yapısı daha sonraki dönemlerde telafisi zor sonuçlar doğurmaktadır. Ailenin etkisi okul döneminde de devam etmektedir. Her ne kadar çocuk okula gitmiş olsa da zamanın büyük bölümünü ailenin içinde geçirmektedir. Ailedeki her hangi olumsuz bir durum çocuğun akademik başarasını da etkilemektedir" dedi.

“AİLENİN YAPTIĞI HATALAR”

Zaman zaman katılımcı velilerle istişare halinde konuşmasına devam ederek, ailelere çocuklarının gelişimleri bakımından istem dışı yapmış oldukları hatalara da vurgu yapan müdür Uslu, şu ifadelere yer verdi.

"Duygusal durumlarda kaygılı olan anne babalar gerçeği doğru olarak algılamakta güçlük çekerler. Bu nedenle çok küçük şeyleri bile abartma eğilimindedirler. Endişe ve kaygıları o kadar abartılı olur ki çocuğun yaşamsal alanını kısıtlama durumu ortaya çıkar. Çocuklarına yaşamış oldukları çevreden her an bir tehlike geleceğini düşünürler ve çocuğun çevresi ile ilişki kurmasını engellerler. Bazı anne babalar çocuklarıyla gerektiği gibi ilgilenmezler. Çocuğa karşı davranışlarında onu birey olarak görmeme eğilimi yüksektir. Kendileri nasıl davranıyorlarsa çocuktan da aynı davranışları beklerler. Bu durum çocuğun kişilik ve ruhsal gelişimini olumsuz etkiler. Bazı anne babalar aşırı hoş görülü olur. Çocuğun her dediğini yaparak onun mutlu olmasını sağlamaya çalışırlar. Başka bir anne baba modelinde ise bunun tam tersi bir durum söz konusudur. Aile çocuğu tamamen ilgiden ve sevgiden yoksun bırakmıştır. Bu iki aile modelinde de çocuğun sağlıklı bir kişilik gelişimi beklenemez. Hayatında istediği yere gelememiş anne babaların ideallerini çocuklarının üzerinde gerçekleştirmek istediklerini görüyoruz. Örneğin gençliğinde doktor olmak isteyip de olamayan anne veya baba bu isteğini çocukla gerçekleştirmek istiyor. Çocuğu tanımadan onun ilgi ve isteklerini görmezden gelerek sırf kendi isteğini gerçekleştirmek için çabalayan binlerce aile var ülkemizde.

Gideceği liseyi veya üniversiteyi aileler istediği için tercih edipte yok olup giden binlerce genç var ülkemizde. Çocuğun elde etmiş olduğu başarıyı hemen sahiplenen, buna karşın başarısızlıkta kendisi dışında herkesi sorumlu (suçlu) tutan aileler yok mu çevrenizde?"

NELER YAPILMALI?

Toplantıya katılım gösteren velilerin bu tür toplantıların 1 yada 2 ayda bir yapılması gerektiği kanaatinin ağırlıkta oluştuğu Adil Yazar İlköğretim okulu veli toplantısında ebeveynlere de çeşitli uyarılarda bulunan Okul Müdürü Arzu Uslu, "Çocukların ayrı bir birey olduğunun farkına varılmalı onun ilgi ve isteklerinin olabileceği bilinmeli, çocuklar sevgiden ve ilgiden yoksun bırakılmamalı; fakat bu sevgi ve ilgi gereğinden fazla olmamalı, çocuklara sorumluluk verilmeli onu kendini ifade etmesi ve gerçekleştirmesi teşvik edilmeli, çocukların çocukluklarının yaşamalarını sağlanmalı, çocuk oyun oynamalı bisiklete binmeli. Başkalarıyla kıyaslanmamalı çünkü insanların akademik ve sosyal becerileri akraba olsalar da birbirinden farklıdır. Ailenin önceliği çocuğunun sağlıklı bir kişilik yapısı oluşturması sağlamak olmalıdır. Kendi ayakları üzerinde dura bilen, kendi kararlarını alabilen bir birey hayatında mutlu ve başarı olacaktır. Sonuç olarak buy maddeleri uzatmak mümkündür. Elbette her anne ve baba çocuğunun iyi yetişmesini ister. Bunun için tutulan yollar farklı farklı olsa da amaç aynıdır. Bu yüzden çocuğun mutluluğu ve eğitimindeki geleceği nokta ve başarısı önemlidir “diye konuştu.

Toplantıya katılan öğretmenler, velilerle bire bir görüşerek derslerin işlenişi, öğrenci davranışları, veli-öğrenci ilişkisi konularında geniş değerlendirmelerde bulundu.

ÖĞRETMEN VELİ BULUŞMALARINI ÖNEMSİYORUZ

Toplantının bitiminde bir değerlendirme yapan İlkokul Müdürü Arzu Uslu, toplantıya yoğun bir veli katılımının olduğunu belirterek öğretmen-veli buluşmalarını okul olarak çok önemsediklerini dile getirdi.

VELİLERE TEŞEKKÜR ETTİ

Okul Müdüresi Uslu son olarak “Velilerimize teşekkür ediyorum. Bizleri her zaman desteklediler ve hiçbir zaman yalnız bırakmadılar. Yoğun katılımla gerçekleşen bir toplantıya daha ev sahipliği yaptık.” diyerek veli toplantılarının önemine bir kez daha vurgu yaptı.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ASYA, 2. DÖNEMİNİ DEĞERLENDİRDİ
ASYA, 2. DÖNEMİNİ DEĞERLENDİRDİ
Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, yaygın ve yerel basın mensupları ile bir araya gelerek 2´inci döneminin 6 ayının tamamlanmasıyla birlikte altyapı ve üstyapı çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulunarak, yol çalışmalarında son aşamaya geldiklerini söyledi.
KAÇAK ACENTECİLİK VE TUR FAALİYETLERİNE İTİBAR ETMEYİN
KAÇAK ACENTECİLİK VE TUR FAALİYETLERİNE İTİBAR ETMEYİN
Son zamanlarda artan kaçak tur, gezi, transfer ve buna benzer organizasyonlara yönelik açıklamalarda bulunan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Üyesi (TÜRSAB) ve Avaz Turizm Seyahat Acentesi sahibi Necat Kül, vatandaşların bu konuda özellikle duyarlı olması gerektiğini söyledi.
KIŞLIK KURUTULMUŞ SEBZELERE YOĞUN İLGİ
KIŞLIK KURUTULMUŞ SEBZELERE YOĞUN İLGİ
Kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte soğuk havaların etkisini iyice hissettirdiği Muş´ta, yaz mevsiminde kurutulan organik patlıcan, biber, acur, bamya ve domates gibi ürünler yoğun ilgi görüyor.
TÜGVA´DAN GAZZE ŞEHİTLERİ AÇIKLAMASI
TÜGVA´DAN GAZZE ŞEHİTLERİ AÇIKLAMASI
Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Muş İl Temsilciği, İsrail´in Gazze´ye yönelik sürdürdüğü saldırılarını protesto etmek ve bölgede verilen 34 şehidi anmak için basın açıklaması düzenledi.
TERÖRİSTLERE AİT 3 SIĞINAĞA İMHA EDİLDİ
TERÖRİSTLERE AİT 3 SIĞINAĞA İMHA EDİLDİ
Muş İl Jandarma Komutanlığı birlikleri, Varto ilçesinde terör örgütü PKK´ya yönelik düzenlediği operasyonda tespit edilen 3 sığınağı imha edildi.
MECLİS, YAPILAN PROJELERİ AÇIKLADI
MECLİS, YAPILAN PROJELERİ AÇIKLADI
Muş İl Genel Meclisi, merkez ve ilçeler itibariyle 2019 yılı yatırım programı kapsamında olan ham yol, sathi kaplama ve BSK yolu olarak yapımı gerçekleşmeyen projenin olup olmadığıyla ilgili araştırma ve inceleme yaptı. Yol Yapım ve Ulaşım Hizmetleri İhtisas Komisyonu projelerin yaklaşık olarak hepsinin gerçekleştirildiğinin tespit edildiğini açıklayarak rapor haline getirdi.
DİLİMLİ KÖYÜNDE CAMİ AÇILIŞI YAPILDI
DİLİMLİ KÖYÜNDE CAMİ AÇILIŞI YAPILDI
Merkeze bağlı Dilimli köyünde hayırseverlerin desteği ile yapımı tamamlanan Camii düzenlenen törenle hizmete açıldı. İl Müftüsü Alettin Bozkurt, dualarla açılışı yapılan caminin hayırlı olması dileğinde bulundu
MİNİK ÖĞRENCİLERDEN KIZILAY HAFTASI ETKİNLİĞİ
MİNİK ÖĞRENCİLERDEN KIZILAY HAFTASI ETKİNLİĞİ
Korkut İlçe Anadolulu minik öğrencileri ve öğretmenleri, Kızılay Haftası dolayısıyla hazırladıkları kolileri ihtiyaç sahibi ailelere dağıtarak örnek davranışta bulundular.
AYTEMİŞ, KEFALET SİGORTASI HAKKINDA BİLGİ VERDİ
AYTEMİŞ, KEFALET SİGORTASI HAKKINDA BİLGİ VERDİ
Muş´ta faaliyet gösteren Quıck Sigorta A.Ş. Muş Yetkili Acentesi İhsan Aytemiş, Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç´u ziyaret ederek Kefalet Sigortası ile ilgili bilgiler verdi.
DOLAR
5.7303
EURO
6.3378
Muş Durumu

Verdiğini hatırlayan ve kalbinden geçiren kimse seha (cömertlik) ismine layık değildir..

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu