“ÇOCUKLARIMIZIN KUR´AN VE CAMİ İLE BULUŞMASINI ÖNEMSİYORUZ”
Ensari Camii Kuran Kursu öğreticilerinden Muhammed Seyyid Akarsu kuran kurslarının devam ettiğini belirtirken, "Çocuklarımızın Kur´an, cami ile buluşmasını önemsiyoruz ve bu irtibatın yıl boyunca devam etmelerini sağlamak için eğitimlerimizi devam ettireceğiz dedi. Kadın kuran kursu öğreticisi Arzu Sayan ise" Hocalarımızın oraya atacakları sevgi tohumları önemli ama ailelerin de bunu sadece iki aylık Kur´an kursu ile bitmediğini, bunun ertesi sene veya kış boyunca sürdürülmesinin gerekli olduğunu onlara hissettirmeleri gerekiyor. Ailelerimize büyük iş düşüyor" dedi.
Tarih: 16.8.2018 16:05:44/ 348okunma / 0yorum

 Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tüm Türkiye´de 25 Haziran´dan itibaren ülke geneli milyonlarca il geneli yüzlerce çocuğun katılımıyla başlayan yaz Kur´an kursları, 17 Ağustos itibarıyla sona erecek. Kuran eğitimleri döneminde Muş´ta il geneli kuran kurlarındaki yoğunluk dikkat çekerken, Ensari Camii Kuran Kursu öğreticilerinden Muhammed Seyyid Akarsu kuran kurslarının devam ettiğini belirtirken, Çocuklarımızın Kur´an, cami ile buluşmasını önemsiyoruz ve bu irtibatın yıl boyunca devam etmelerini sağlamak için eğitimlerimizi devam ettireceğiz dedi.

Kur´an kurslarında yaklaşık iki ay süren eğitim sürecini değerlendiren Ensari Camii Kuran Kursu öğreticilerinden Muhammed Seyyid Akarsu “Biz yaz Kur´an kurslarımızı önemsiyoruz. Çünkü yaz tatilinde okullar kapandıktan sonra gençlerimizin okuldan boşa düştüğü zamanlarda, onlarla gerek cami ortamında gerek Kur´an kursu ortamında olsun zamanımızı paylaşmayı, onların Kur´an´la buluşması, dini bilgilerle buluşmasını, camiyle buluşmasını önemsiyoruz. Bu irtibatın devam etmesini istiyoruz.” dedi

Muş´ta binlerce çocuğun Kur´an kurslarına kayıt yaptığını vurgulayan Akarsu, " Kur´an kurslarımızda geri gönderdiğimiz öğrenci olmadı. Dolayısıyla bu manada öğrencilerimizin dönemlik olarak yapılan Kur´an kurslarında hem kurban ikliminde hem de yaz tatilinde içerisinde Kur´an-ı Kerim öğrendiklerini, temel dini bilgilerden haberdar olduklarını ve bu manada okul esnasındayken imkânsızlık sebebiyle elde edemedikleri bilgileri burada kazanma şansına sahip olduklarını düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında "Kur´an kurslarımızın sürenin daha dikkatli kullanılması adına öğrencilerimize daha farklı alternatifler sunmalıyız. Çocuklara yaz okulu statüsünde Kur´an eğitimi alabilmeleri için ortamın oluşturulmasının çok anlamlı olduğunu düşünüyorum. Bu tür etkinlikler öğrenci ve öğreticilerle daha fazla kaynaşma ortamı sağlıyor ve bu şekilde Kur´an kurslarımız cazibe merkezleri haline geliyor.” şeklinde konuştu.

Kadın Kuran kursu öğreticisi Arzu Sayan ise Kur´an kurslarına gelen çocukların aldıkları eğitimin yazla sınırlı kalmaması gerektiğine dikkat çekerken"Biz hocalarımızın hep şunu söylüyoruz: Sizin yazın bir şekilde tanıştığınız çevrenizde oluşmuş olan bu genç kardeşlerimizle hiç olmazsa hafta sonlarında kendi camilerimizde ve kurslarımızda misafir ederek onlarla periyodik programlarla bu ilişkilerinizi sürdürün diyoruz. Çocuk sadece yazın aldığı bilgi ile sınırlı kalmasın. Onun için hayat tarzı haline gelsin. Hayatı okuma ve anlamlandırma manasında değeri olsun. Hamdolsun bunu yapmaya çalışıyoruz.  Kur´an kursuna gelmiş çocuklarımızın kişilikleri açısından gelecekle ilgili hesaplamaları anlamında önemli olduğunu ifade etmek istiyorum. Yazın 1-2 ay süreyle de olsa Kur´an-ı Kerim kursuna gelenler, gelmeyenlere göre çok daha kazançlı durumdalar.” ifadelerini kullandı.

Dini eğitimin devam etmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Sayan, “Hocalarımızın oraya atacakları sevgi tohumları önemli ama ailelerin de bunu sadece iki aylık Kur´an kursu ile bitmediğini, bunun ertesi sene veya kış boyunca sürdürülmesinin gerekli olduğunu onlara hissettirmeleri gerekiyor. Aileler çocuklarının motive ederlerse ve hocalarımız da üzerlerine düşeni yaparlarsa bu irtibat kış boyunca da devam eder.” dedi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNDEN ÖRNEK ALINACAK ETKİNLİK
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNDEN ÖRNEK ALINACAK ETKİNLİK
Muş Alparslan Üniversitesi öğrencileri tarafından sosyal paylaşım alanında oluşturulan Grup49 adlı ekip Muş´ta örnek bir çalışmaya imza attı.
VALİ GÜNDÜZÖZ, ŞEHİT AİLELERİNİ YALNIZ BIRAKMIYOR
VALİ GÜNDÜZÖZ, ŞEHİT AİLELERİNİ YALNIZ BIRAKMIYOR
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz ile eşi Uzm. Dr. Meşide Gündüzöz Hakkâri´deki patlamada şehit düşen Vartolu Topçu Er İbrahim Özkur´un doğum yapan eşini evinde ziyaret etti.
“EŞİMİN KATİLLERİ EN SONUNDA HAK ETTİĞİ YERİ BULDU”
“EŞİMİN KATİLLERİ EN SONUNDA HAK ETTİĞİ YERİ BULDU”
Şehit Binbaşı Arslan Kulaksız´ın eşi Sibel Kulaksız, Muş Valisi İlker Gündüzöz ve güvenlik güçlerini ziyaret etti.
HEM KURSİYERLERİNİN ORTAK AMACI, FARKINDALIK YARATMAK
HEM KURSİYERLERİNİN ORTAK AMACI, FARKINDALIK YARATMAK
Halk Eğitim kurslarındaki yoğunluklar dikkat çekiyor. Kurslardan faydalanan bayanlar bu şekilde hem boş zamanlarını değerlendiriyor, hem de el sanatları alanında kendilerini geliştirip, aile bütçelerine katkıda bulunabiliyorlar.
ÜNİVERSİTEDE ŞİİR DİNLETİSİ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ
ÜNİVERSİTEDE ŞİİR DİNLETİSİ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu ve Muş Şairler ve Yazarlar Derneği tarafından “Şiir Dinletisi” etkinliği düzenlendi.
ÖZEL ÖĞRENCİLERİN SAÇ KESİM VE BAKIMLARI YAPILDI
ÖZEL ÖĞRENCİLERİN SAÇ KESİM VE BAKIMLARI YAPILDI
Muş Çıraklık Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesindeki bir gurup gönüllü kuaför, Ali kuşçu Özel Eğitim Uygulama okulunda öğrenim gören kız ve erkek özel öğrencilerin saç kesim ve saç bakımlarını gerçekleştirdi.
BİŞKEK´TEKİ SEMPOZYUMDA GELENEKSEL SPOR OYUNLARININ GELİŞİMİ ELE ALINDI
BİŞKEK´TEKİ SEMPOZYUMDA GELENEKSEL SPOR OYUNLARININ GELİŞİMİ ELE ALINDI
Muş Alparslan Üniversitesinin akademik desteğiyle Kırgızistan´ın başkenti Bişkek´te düzenlenen “III. Uluslararası Türk Halklarının Geleneksel Spor Oyunları Sempozyumu” sona erdi
VALİ GÜNDÜZÖZ DOLANDIRICILARA KARŞI VATANDAŞLARI UYARDI
VALİ GÜNDÜZÖZ DOLANDIRICILARA KARŞI VATANDAŞLARI UYARDI
Muş Valisi İlker Gündüzöz, telefon dolandırıcılarına karşı vatandaşları uyardı.
SANCAKTEPE ŞEHİDİ MUŞ´A GETİRİLDİ
SANCAKTEPE ŞEHİDİ MUŞ´A GETİRİLDİ
İstanbul´un Sancaktepe ilçesinde, askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan Piyade Uzman Çavuş Şahin Aslan´ın cenazesi, askeri uçakla Muş´a getirildi.
DOLAR
5.3611
EURO
6.0997
Muş Durumu

İmanın efdali: nerede olursan ol, Allah’ın (CC) seninle olduğunu bilmendir.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu