“ÇOCUKLARIMIZIN KUR´AN VE CAMİ İLE BULUŞMASINI ÖNEMSİYORUZ”
Ensari Camii Kuran Kursu öğreticilerinden Muhammed Seyyid Akarsu kuran kurslarının devam ettiğini belirtirken, "Çocuklarımızın Kur´an, cami ile buluşmasını önemsiyoruz ve bu irtibatın yıl boyunca devam etmelerini sağlamak için eğitimlerimizi devam ettireceğiz dedi. Kadın kuran kursu öğreticisi Arzu Sayan ise" Hocalarımızın oraya atacakları sevgi tohumları önemli ama ailelerin de bunu sadece iki aylık Kur´an kursu ile bitmediğini, bunun ertesi sene veya kış boyunca sürdürülmesinin gerekli olduğunu onlara hissettirmeleri gerekiyor. Ailelerimize büyük iş düşüyor" dedi.
Tarih: 16.8.2018 16:05:44/ 397okunma / 0yorum

 Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tüm Türkiye´de 25 Haziran´dan itibaren ülke geneli milyonlarca il geneli yüzlerce çocuğun katılımıyla başlayan yaz Kur´an kursları, 17 Ağustos itibarıyla sona erecek. Kuran eğitimleri döneminde Muş´ta il geneli kuran kurlarındaki yoğunluk dikkat çekerken, Ensari Camii Kuran Kursu öğreticilerinden Muhammed Seyyid Akarsu kuran kurslarının devam ettiğini belirtirken, Çocuklarımızın Kur´an, cami ile buluşmasını önemsiyoruz ve bu irtibatın yıl boyunca devam etmelerini sağlamak için eğitimlerimizi devam ettireceğiz dedi.

Kur´an kurslarında yaklaşık iki ay süren eğitim sürecini değerlendiren Ensari Camii Kuran Kursu öğreticilerinden Muhammed Seyyid Akarsu “Biz yaz Kur´an kurslarımızı önemsiyoruz. Çünkü yaz tatilinde okullar kapandıktan sonra gençlerimizin okuldan boşa düştüğü zamanlarda, onlarla gerek cami ortamında gerek Kur´an kursu ortamında olsun zamanımızı paylaşmayı, onların Kur´an´la buluşması, dini bilgilerle buluşmasını, camiyle buluşmasını önemsiyoruz. Bu irtibatın devam etmesini istiyoruz.” dedi

Muş´ta binlerce çocuğun Kur´an kurslarına kayıt yaptığını vurgulayan Akarsu, " Kur´an kurslarımızda geri gönderdiğimiz öğrenci olmadı. Dolayısıyla bu manada öğrencilerimizin dönemlik olarak yapılan Kur´an kurslarında hem kurban ikliminde hem de yaz tatilinde içerisinde Kur´an-ı Kerim öğrendiklerini, temel dini bilgilerden haberdar olduklarını ve bu manada okul esnasındayken imkânsızlık sebebiyle elde edemedikleri bilgileri burada kazanma şansına sahip olduklarını düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında "Kur´an kurslarımızın sürenin daha dikkatli kullanılması adına öğrencilerimize daha farklı alternatifler sunmalıyız. Çocuklara yaz okulu statüsünde Kur´an eğitimi alabilmeleri için ortamın oluşturulmasının çok anlamlı olduğunu düşünüyorum. Bu tür etkinlikler öğrenci ve öğreticilerle daha fazla kaynaşma ortamı sağlıyor ve bu şekilde Kur´an kurslarımız cazibe merkezleri haline geliyor.” şeklinde konuştu.

Kadın Kuran kursu öğreticisi Arzu Sayan ise Kur´an kurslarına gelen çocukların aldıkları eğitimin yazla sınırlı kalmaması gerektiğine dikkat çekerken"Biz hocalarımızın hep şunu söylüyoruz: Sizin yazın bir şekilde tanıştığınız çevrenizde oluşmuş olan bu genç kardeşlerimizle hiç olmazsa hafta sonlarında kendi camilerimizde ve kurslarımızda misafir ederek onlarla periyodik programlarla bu ilişkilerinizi sürdürün diyoruz. Çocuk sadece yazın aldığı bilgi ile sınırlı kalmasın. Onun için hayat tarzı haline gelsin. Hayatı okuma ve anlamlandırma manasında değeri olsun. Hamdolsun bunu yapmaya çalışıyoruz.  Kur´an kursuna gelmiş çocuklarımızın kişilikleri açısından gelecekle ilgili hesaplamaları anlamında önemli olduğunu ifade etmek istiyorum. Yazın 1-2 ay süreyle de olsa Kur´an-ı Kerim kursuna gelenler, gelmeyenlere göre çok daha kazançlı durumdalar.” ifadelerini kullandı.

Dini eğitimin devam etmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Sayan, “Hocalarımızın oraya atacakları sevgi tohumları önemli ama ailelerin de bunu sadece iki aylık Kur´an kursu ile bitmediğini, bunun ertesi sene veya kış boyunca sürdürülmesinin gerekli olduğunu onlara hissettirmeleri gerekiyor. Aileler çocuklarının motive ederlerse ve hocalarımız da üzerlerine düşeni yaparlarsa bu irtibat kış boyunca da devam eder.” dedi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
YAZIN ÇALIŞTIRILAN HAYVANLAR, KIŞIN ÖLÜME TERK EDİLİYOR
YAZIN ÇALIŞTIRILAN HAYVANLAR, KIŞIN ÖLÜME TERK EDİLİYOR
Muş´un bazı köylerinde yazın çalıştırılan hayvanlar, kışın sokağa terk ediliyor. Çoğu kişi için artık bu normal. Bu eziyete yıllardır dur diyen yok
DONAN NEHİR EĞLENCEYE DÖNDÜ
DONAN NEHİR EĞLENCEYE DÖNDÜ
Muş´ta yaşanan soğuklardan dolayı, Karasu Nehrinin bir kısmı buz tuttu. Donan nehir üzerinde çocuklar tehlikeye aldırmadan kayıp top oynadı.
KIŞ KÖY ÇOCUKLARI İÇİN EĞLENCEYE DÖNÜŞTÜ
KIŞ KÖY ÇOCUKLARI İÇİN EĞLENCEYE DÖNÜŞTÜ
Etkili olan kar yağışından sonra bastıran soğuk havaya aldırmayan köy çocukları, kendi imkanlarıyla korniş ve hortumlardan tasarladıkları kızaklarla kayarak doyasıya eğleniyorlar.
UZAN VE YENTÜR GENÇLİK MERKEZİNDE GENÇLERLE BULUŞTU
UZAN VE YENTÜR GENÇLİK MERKEZİNDE GENÇLERLE BULUŞTU
Bulanık İlçesini ziyaret eden İl Özel İdare Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür ile birlikte Kaymakam ve Başkan V. Dr. Hacı Arslan Uzan Gençlik Merkezinde vakit geçiren gençlerle sohbet etti
KAR KALINLIĞI 10 METREYE ULAŞTI
KAR KALINLIĞI 10 METREYE ULAŞTI
Muş´ta etkili olan kar yağışının ardından kapanan yolları açmaya çalışan ekipler, 10 metreye ulaşan kar dağlarını görünce şaşkına döndü.
KÖY ÇOCUKLARINA HEDİYELER DAĞITTILAR
KÖY ÇOCUKLARINA HEDİYELER DAĞITTILAR
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) öğrenci topluluklarından olan Hayırda Buluşanlar Topluluğu (HBT), köy okullarında okuyan çocuklara hediyeler dağıttı.
5 METRE KARDA ZORLU ÇALIŞMA
5 METRE KARDA ZORLU ÇALIŞMA
Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği ekipleri, karla mücadele çalışmasına aralıksız devam ediyor. 8 köy ve 18 mezranın bulunduğu grup Üçevler köy yolunda ekipler, kar kalınlığının yer yer 3 ila 5 metreyi bulduğu bölgede güçlükle ilerledi.
MUŞ İÇİN ÇAL KLİPLERİNE DESTEK OLANLAR KAHVALTIDA BULUŞTU
MUŞ İÇİN ÇAL KLİPLERİNE DESTEK OLANLAR KAHVALTIDA BULUŞTU
Muş İçin Çal Projesine katkı sağlayan ve destek veren isimler, üniversitede kahvaltıda buluştu.
ÖĞRENCİLERDEN KÜÇÜK KARDEŞLERİNE GİYİM VE KIRTASİYE DESTEĞİ
ÖĞRENCİLERDEN KÜÇÜK KARDEŞLERİNE GİYİM VE KIRTASİYE DESTEĞİ
Muş Alparslan Üniversitesinin Hayırda Buluşanlar Topluluğu (HBT) gönüllüsü öğrencileri, Korkut´a bağlı Mollababa Köyü İlkokulundaki kardeşleriyle buluştu.
DOLAR
5.2922
EURO
5.9886
Muş Durumu

İki kişiyi aşan, bir başkasına da söylenen her sır, yayılır.

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu