CERN´DE YOLUMUZ AÇIK: TAEK´TEN CERN TAKIMIMIZA DESTEK
Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim üyesi Dr. Yalçın Kalkan´ın yürütücü olarak Türkiye Atom Enerjisi Kurumuna (TAEK) önerdiği "CERN RD51 İş Birliği Çerçevesinde Yeni Mikro-Yapılı Gazlı Dedektörleri Araştırma ve Geliştirme Çalışmaları" başlıklı proje, TÜBİTAK ve TAEK tarafından yapılan değerlendirme sonucunda başarılı bulundu. Başarılı bulunan proje TAEK tarafından desteklendi.
Tarih: 25.9.2020 17:36:09/ 1208okunma / 0yorum

3 yıl boyunca sürdürülecek destek çerçevesinde, Muş Alparslan Üniversitesi CERN ile imzaladığı iş birliği protokolü kapsamında bilimsel araştırmalar yapan öğretim üyeleri ve öğrencileri CERN´e gerçekleştirecekleri bilimsel ziyaretler TAEK tarafından finanse edilecek. Ekibimizin ulaşım, konaklama ve günlük harcırahları destek kapsamında karşılanacak.

LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN DEV FIRSAT

Muş Alparslan Üniversitesi(MŞÜ) CERN takımını oluşturan öğretim üyelerinden Prof. Dr. Esin Kaya ve Doç. Dr. Arif Kösemen, Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Öğretim Üyelesi Doç. Dr. Sadullah Öztürk ve Yüksek Lisans öğrencisi Ayşe Nur Mutlu hâlihazırda proje ekibinde bulunuyor. Proje ekibi, Türkiye´de ilk defa üniversitemiz Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde kurulan Dedektör ve Sensör Teknolojileri Anabilim Dalı Yüksek Lisans programına yeni kayıt yaptıran ve öğrenimleri boyunca başarı gösteren öğrencilerin de projeye dâhil edilerek çalışmalarının bir kısmını CERN´de yapabilmesi için çalışacak.

CERN´DE ÇALIŞMA OFİSİMİZ OLACAK

Muş Alparslan Üniversitesi CERN takım lideri Dr. Yalçın Kalkan konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Dr. Kalkan´ın açıklamaları şu şekilde: “Öncelikle CERN çalışmalarımızı destekleyen Türkiye Atom Enerjisi Kurumuna teşekkürlerimi sunuyorum. Üniversitemiz, Dedektör ve Sensör Teknolojileri alanında ulusal ve uluslararası bilim ve teknoloji arenasında ismini sıklıkla duyurarak potansiyelini giderek geliştirmektedir. CERN ile iş birliği protokolümüz, diğer ulusal ve uluslararası iş birliklerimiz, desteklenen TÜBİTAK projelerimiz ve Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat önderliğinde üniversitemiz yönetiminin kıymetli destekleri ile giderek bilim yelpazesini genişleten ekibimiz, TAEK tarafından desteklenen yeni projemizin katkıları ile uluslararası iş birliği ağını kuvvetlendirecek, CERN ile ortak çalışmaların kapasitesini artıracaktır. Bu gelişme ile artık CERN´e yapacağımız bilimsel ziyaretlerimiz sıklaşacak. Bu da CERN´de Muş Alparslan Üniversitesi takımının çalışma ofisini açacağı anlamına geliyor. Ayrıca ülkemizde ilk defa açılan Dedektör ve Sensör Teknolojileri Anabilim Dalı bünyesinde aramıza yeni katılan öğrencilerimiz ile ekibimiz genişleyecek, potansiyelimiz artacaktır.”

CERN RD51 İŞ BİRLİĞİ NEDİR? MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ TAKIMININ İŞ BİRLİĞİNE KATKILARI NELERDİR?

İmzalanan protokol kapsamında üye üniversite olarak yer aldığımız CERN-RD51 iş birliği (Research and Development 51), dünya çapında 25 ülkeden 82 üniversite ve yaklaşık 550 araştırmacının bir araya gelmesi ile oluşturulan uluslararası bir iş birliğidir. Temel amacı, MPGD´lerin tasarımından üretimine kadar uzanan süreçte düşünce, yöntem ve altyapının belirlenerek, detektör teknolojilerinin günümüz ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde geliştirilmesidir.  Toplam 7 farklı çalışma grubundan oluşan RD51 iş birliğinde ekibimiz; “Ortak Karakterizasyon ve Fizik Sorunları” başlıklı 2. ve “Simülasyon ve Yazılım Araçları” başlıklı 4. çalışma gruplarında yer alıyor. Ekibimizin bu gruplarda elde edeceği tecrübelerle; ülkemizde gazlı detektör araştırma ve geliştirme çalışmalarının alt yapısını geliştirmek; teknoloji transferi sağlayarak ülkemizde ticarileşme potansiyeli teşkil eden; endüstrinin çeşitli alanlarında kullanılabilecek ve savunma sanayisine yönelik, yerli ve milli detektörler geliştirmeye devam etmek, bilimsel araştırma sürecinde kriz yönetimi ve deneysel sistem geliştirme becerileri geliştirmek gibi sonuçları hedefleniyor.

Dr. Kalkan ve ekibi hâlihazırda RD51 iş birliği bünyesinde; “Gazlı detektörlerde iyon probleminin analizi ve çözüm yöntemleri geliştirme”, “GEM detektörlerinde poliimid yerine metal oksit tabanlı malzemeler kullanarak, polimerin meydana getirdiği olumsuzlukları ortadan kaldırma”, “Fonksiyonel polimerler kullanarak yeni bir detektör türü geliştirme” gibi konularda araştırmalarını yürütmeye devam ediyor. Bu çalışmalar ile ilgili yapılan ve desteklenen bu yeni proje kapsamında; “Rayleigh Saçılması yöntemi ile iyonik kümelerin boyutlarının belirlenmesinin desteklenmesi”, “Gazlı detektörlerde iyonların sinyal üzerine etkilerinin simülasyonunun yapılması”, “GEM detektörlerinde poliimidin elektriksel özelliklerinin belirlenmesi ve GEM yaprağında kullanılmak üzere yeni malzeme önerilerinin araştırılması-denenmesi”, çalışmalarının yapılması planlanıyor. Bu araştırmalar kapsamında, proje süresi olarak önerilen üç yıl içerisinde yapılması planlanan deneylerin bir kısmı üniversitemiz bünyesindeki Detektör ve Sensör Teknolojileri Laboratuvarımızda, yüksek maliyetli ekipman ve CERN´de hazır bulunan ileri teknolojiyi gerektiren kısmı ise CERN-RD51 laboratuvarlarında yapılacak. Böylece deneyimli CERN uzmanları ile mevcut iş birliğinin sürdürülmesi sağlanacaktır. Teorik hesaplamalar ve simülasyon çalışmaları için ise CERN´in bilgisayar sunucuları kullanılacak, ayrıca CERN´ün kütüphane ve veri tabanı alt yapısının kullanılabilmesi de ekibimizin çalışmalarına önemli bir katkı sağlayacak.

DESTEKLENEN PROJENİN BEKLENEN SONUÇLARI

Detektör teknolojileri alanında yetkin, tecrübeli ve alanda uluslararası tanınırlığa sahip proje ekibimizle, disiplinler arası iş birliklerini geliştirmek, ihtiyaca yönelik çeşitli deneysel teknikler geliştirmek, yeni nesil detektörleri araştırmak ve geliştirmek, ülkemizin CERN´de ve dünya vitrininde bilimsel prestijini yükseltecek. Bu konuda edinilen bilgi, beceri ve tecrübeler, ülkemize ileri detektör teknolojilerinin transferini sağlamak, yapılacak benzer uygulamalar için alt yapı oluşturmak ve ileri detektör teknolojileri alanında uzmanlaşmış insan gücü kazandırmak gibi amaçlara hizmet edecek.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: CERN YOLUMUZ AÇIK TAEK CERN TAKIMIMIZA DESTEK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BAŞKAN ASYA, DİN GÖREVLİLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ
BAŞKAN ASYA, DİN GÖREVLİLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ
Belediye Başkanı Feyat Asya, Mevlid-i Nebi haftası dolayısıyla kentte görev yapan din görevlileri ile bir araya geldi.
BAŞKAN KARAYEL: İLÇEMİZ ADINA ÖNEMLİ BİR YATIRIM
BAŞKAN KARAYEL: İLÇEMİZ ADINA ÖNEMLİ BİR YATIRIM
Hasköy İlçe Belediye Başkanı Hikmet Karayel, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı´nın ilçede hayata geçirdiği Muş Engelsiz Yaşam Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürlüğü´nü son derece önemsediklerini belirterek yapılan yatırımlardan dolayı teşekkür etti.
AKADEMİSYENLER, YAPILAN ÇALIŞMALARI ANLATTI
AKADEMİSYENLER, YAPILAN ÇALIŞMALARI ANLATTI
Muş Alparslan Üniversitesi akademisyenleri TRT Kurdî kanalının canlı yayın konuğu olarak Bulanık bölgesiyle alakalı yayımlanan kitap çalışmalarının mahiyeti hakkında önemli bilgiler verdiler.
MUŞ´TA LAHANA HASADI BAŞLADI
MUŞ´TA LAHANA HASADI BAŞLADI
Muş Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aydın, bu yıl 3 bin dekar alanda lahana ekiminin yapıldığını belirterek, şehir ekonomisine yaklaşık 11 milyon lira civarında girdinin olduğunu söyledi.
JANDARMADAN UYUŞTURUCU OPERASYONU
JANDARMADAN UYUŞTURUCU OPERASYONU
Muş İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, hediye paketine gizlenen uyuşturucu sevkiyatına darbe Avustralya´ya gönderilmek üzere hediyelik pakete preslenerek zulalanmış 6 kilo 212 gram kokain ele geçirildi.
HBT MASKE KAMPANYASI BAŞLATTI
HBT MASKE KAMPANYASI BAŞLATTI
Yaptıkları farklı yardım çalışmalarıyla dikkat çeken Muş Alparslan Üniversitesi Hayırda Buluşanlar Topluluğu okulların açılmasıyla birlikte özellikte kırsal bölgelerde yaşayan çocuklar için maske kampanyası düzenledi.
BAŞKAN ASYA, MERKEZ MAHALLE MUHTARLARI İLE BİR ARAYA GELDİ
BAŞKAN ASYA, MERKEZ MAHALLE MUHTARLARI İLE BİR ARAYA GELDİ
Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, merkez mahalle muhtarları ile bir araya gelerek belediye hizmetleri hakkında bilgi verdi
KARATEKER´E OTOMOBİL ÇARPTI
KARATEKER´E OTOMOBİL ÇARPTI
Muş´ta sporcu arkadaşlarıyla Muş- Erzurum kara yolunda antrenman yapan Muşlu milli atlet İbrahim Karateker´e otomobil çarptı. Yaralanan milli atlet Karateker, olay yerine çağırılan ambulansla Muş Devlet Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı.
VALİ DOÇ. DR. İLKER GÜNDÜZÖZ´NDEN MUHTARLAR GÜNÜ MESAJI
VALİ DOÇ. DR. İLKER GÜNDÜZÖZ´NDEN MUHTARLAR GÜNÜ MESAJI
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayarak “Muhtarlarımız, bir yandan köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynarken, diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel ihtiyaçlarından biri olan katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi yerine getirmektedirler” dedi
DOLAR
8.1211
EURO
9.5974
Muş Durumu

Resüller, Nebiler miras bırakmaz, onların bıraktıkları, sadakadır

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu