CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI ETKİNLİKLERİ
Muş´ta, Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla konferans düzenlendi.
Tarih: 7.10.2018 12:58:51/ 107okunma / 0yorum

Muş Gençlik ve Spor Hizmetleri Gençlik Merkezi Konferans Salonunda düzenlenen konferansa katılan Muş Valisi Aziz Yıldırım, burada yaptığı konuşmada şöyle konuştu: "Camilerimiz her zaman gözümüzün önünde ama arada birde bir farkındalık olsun diye dikkatleri üzerine çekmek için bende buradayım diye bilmesi bakımından hafta içerisinde yapılan etkinliklere ihtiyacımız var."

Vali Yıldırım, camileri din görevlilerinden ayrı düşünmenin mümkün olmadığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Din görevlilerimiz, günün büyük bölümünü camide geçiriyorlar. Sadece camiye gelen cemaatle ilgilenmiyorlar, görev yaptıkları yerlerdeki hastalarla, çocuklarla, yetimlerle, öksüzlerle ve fakirlere de ilgileniyorlar. Onların dertlerini çözmeye, en azından dinlemeye ve derman olmaya çalışıyorlar. Din görevlilerimizin mesai mefhumu yoktur ve 24 saat görevlerinin başındadırlar."

Muş Müftüsü Alaeddin Bozkurt ise açılışta kısa bir konuşma yaparak haftanın din görevlileri başta olmak üzere tüm kent ve ülke için hayırlar getirmesini diledi. Konferansa, Erzurum Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr Mustafa Ağırman da katıldı.

Varto´da da Din Görevlileri Haftası Etkinliği düzenlendi

Muş´un Varto ilçesinde "Camiler ve Din Görevlileri Haftası" nedeniyle bir etkinlik düzenlendi. Camiler ve Din Görevlileri Haftası" nedeniyle Varto Kültür Merkezinde düzenlenen etkinliğe Varto Kaymakamı ev Belediye Başkan Vekili Erkan Kaçmaz, İlçe Jandarma Bölük Komutanı Jandarma Binbaşı İsmail Terzi, İlçe Emniyet Müdürü Seyfettin Yaylas, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, İlçe Müftüsü Dr. Mehmet Akif Çoşkun, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Kerem Akdağ, Cemevi Dedesi Hasan Ballı, kamu kurum müdürleri ve din görevlileri ile vatandaşlar katıldı. Sunuculuğunu Abdulkadir Özkan´ın yaptığı ve Kur´an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda bir selamlama konuşması yapan Kaymakam Kaçmaz, "Camiler ve din haftası günü münasebetiyle ilçe müftülüğümüzün düzenlemiş olduğu programda sizlerle birlikte faydalanma nasibine ulaşmaktan dolayı memnuniyetimi dile getirmek istiyorum. Din görevlilerimizin bu anlamda olmazsa olmazlarından dır. Tabii bu bir gönül işidir. Bu bir gayret işi bu bir fedakarlık işidir. Din görevlilerimizin gayret ve çabalarını takdirle karşılıyorum. Kendilerinin haftalarını kutluyorum "dedi.

Daha sonra bir konuşma yapan Varto İlçe Müftüsü Dr. Mehmet Akif Çoşkun, camilerin önemli mekanlar olduğunu söyledi. Din görevlilerinin de bu amaçla görevlerini sürdürdüklerini söyleyen Çoşkun, "Diyanet İşleri Başkanlığı 1986 yılından beri her yıl ekim ayının ilk haftasını camiler haftası olarak ilan etmiş. Camilerin vazgeçilmez değerleri olan din gönüllüsü arkadaşlarımızın emek ve gayretlerini de dikkate alarak haftanın ismini 2003 yılından itibaren Camiler ve Din Görevlileri Haftası olarak yeniden düzenlemiştir. Bu hafta boyunca her yıl farklı bir tema işlenmiş ve seçilen temalar konusunda duyarlılık oluşturulmaya çalışılmıştır. Bu yılın teması ´Camiler ve din hizmetine adanmış ömürler´programımıza katılımlarınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum. Diyanet İşleri Bakanlığımız, bu sene Camiler ve Din Görevlileri Haftası´nı ömürlerini başkalarının iyiliği, yeryüzünün imarı ve ıslahı için adayan gönül erlerini, güzel ahlakın önderlerini daha yakından tanımaya, anlamaya ve anlatmaya vesile kılmayı hedeflemişler. Tarihten günümüze hayatını insanlığa ve İslam´a adayan, mihraplardan, minberlerden, minarelerden, kürsülerden, Hakk´ın ve hakikatin sesini yükselten Allah´ın kitabını ve güzel ahlakı öğreten tüm hocalarımıza selam olsun" dedi.

Prof. Dr. Hasan Olgunun "Din hizmetine adamış ömürler´ konulu konferans vermesinin ardından program sona erdi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
10 BİN ÖĞRENCİYLE KALDIRIMDA KİTAP OKUMA ETKİNLİĞİ
10 BİN ÖĞRENCİYLE KALDIRIMDA KİTAP OKUMA ETKİNLİĞİ
Muş´ta geleneksel hale getirilen ‘Oku Muş-2´ projesi kapsamında bir araya gelen yaklaşık 10 bin öğrenci, 2 kilometrelik yol boyunca kaldırımlara oturarak 1 saat kitap okudu.+
VALİ YILDIRIM, KONAK MEZRASI HALKIYLA BİR ARAYA GELDİ
VALİ YILDIRIM, KONAK MEZRASI HALKIYLA BİR ARAYA GELDİ
Vali Aziz Yıldırım, merkeze bağlı Üçevler bölgesinde bulunan ve kentten yaklaşık 80 kilometre uzaklıkta olan İnardı-Konak Mezrasını ziyaret etti.
GENÇ RESSAMLARDAN GÖNÜLLÜ HİZMET
GENÇ RESSAMLARDAN GÖNÜLLÜ HİZMET
Muş Şehit Yücel Kurtoğlu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri, gönüllü olarak köy okullarının duvarlarına karikatür ve çizgi film karakterleri çizerek renklendiriyor. Genç ressamlar bir yandan kendini geliştirip, okulları da güzelleştiriyorlar.
OKULLAR RENKLENİYOR VE GÜZELLEŞİYOR
OKULLAR RENKLENİYOR VE GÜZELLEŞİYOR
2018 Yatırım programında yapımına başlanan ve 2018-2019 eğitim öğretime yetiştirilen Tekyol 5 derslikli İlkokulunda ilk defa uygulanan kapı giydirme uygulaması ile okullar renkleniyor ve güzelleşiyor
BAŞKAN ASYA, MELTEM´LE ZİRVEDEKİLER PROGRAMINA KONUK OLDU
BAŞKAN ASYA, MELTEM´LE ZİRVEDEKİLER PROGRAMINA KONUK OLDU
Belediye Başkanı Feyat Asya Kanal 7 Avrupa kanalında yayınlanan Meltem´le Zirvedekiler programına konuk olarak 4,5 yılda yapılan hizmetlerle ilgili izleyicileri bilgilendirdi
TERÖR ÖRGÜTÜ PROPAGANDASI YAPAN 8 KİŞİ YAKALANDI
TERÖR ÖRGÜTÜ PROPAGANDASI YAPAN 8 KİŞİ YAKALANDI
Muş´ta, PKK/KCK terör örgütü propagandası yaptıkları tespit edilen 8 kişi yakalanarak gözaltına alındı
REKTÖR PROF. DR. POLAT, BOWLİNG ŞAMPİYONASI ÖDÜL TÖRENİNE KATILDI
REKTÖR PROF. DR. POLAT, BOWLİNG ŞAMPİYONASI ÖDÜL TÖRENİNE KATILDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Ankara´da düzenlenen 2018 Türkiye Kulüpler Arası Bowling Şampiyonası ödül törenine katıldı.
MUŞ TSO BAŞKANI KOÇ İSTİŞARE TOPLANTISINA KATILDI
MUŞ TSO BAŞKANI KOÇ İSTİŞARE TOPLANTISINA KATILDI
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ile Elazığ Ticaret Borsası´nın ortaklaşa düzenlediği Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Oda-Borsa Başkanları toplantısına katılan Koç, bölgesel sorunlarda işbirliği kararı aldıklarını ve toplantının son derece verimli geçtiğini söyledi
MUŞ´UN TARIM MASTER PLANI HAZIRLANIYOR
MUŞ´UN TARIM MASTER PLANI HAZIRLANIYOR
Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi (UBF) Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ ile UBF Öğretim Üyeler Dr. Fırat Kurt, Dr. Ahmet Yenikalaycı ve Dr. Özer Kurt, Muş Tarım Master Planı ile ilgili değerlendirme toplantısına katıldı.
DOLAR
5.8113
EURO
6.7288
Muş Durumu

Emanet ehline verilmez ise, o topluluğun kıyameti yakındır..

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu