BULANIK´TA SOKAK SAĞLIKLAŞTIRILMASI PROJESİNİN AÇILIŞI YAPILDI
İçişleri Bakanlığı görevlendirmesiyle birlikte Bulanık ilçesinde hayata geçirilen ‘Sokak Sağlıklaştırılması Projesi´ düzenlenen törenle hizmete açıldı.
Tarih: 28.9.2018 17:51:17/ 126okunma / 0yorum

 

 

Bulanık ilçesinde yapımı tamamlanan “Sokak Sağlıklaştırılması Projesi´nin” açılışı yapıldı.Saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başlayan açılış töreni Bulanık Kaymakamı ve Bulanık Belediye Başkan Vekili Hacı Arslan Uzan´ın selamlama konuşmasıyla başladı.

Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Hacı Arslan Uzan, belediyeciliğinm bir gönül işi olduğunu ve şehrin çehresini değiştirmeye devam ettiklerini söyledi. Geçmişte terörden ciddi anlamda bedel ödemiş bir ilçe olduklarını ifade eden Uzan, “belediyecilik bir gönül işidir. Biz Bulanık Belediyesi olarak şehrimizin çehresini yüzünü değiştirmeye devam ediyoruz elhamdülillah. Geçmişte terörden ciddi anlamda bedel ödemiş bir ilçemiz var. Ama bu terörün tortularını silmek, tekrar şehrimizin normalleşmesi için hem batıdaki bir kentimizin hâsıl olan hizmetleri burada da getirmek adına ben ve ekip arkadaşlarım var gücümüzle çalışıyoruz.

Bu projelerimizden en önemlisi, benim de en sevdiğim projemiz sokak sağlıklaştırması projemiz. Gerçekten şehrimizin bir kimliği yoktu. Biz Bulanık Belediyesi olarak burda kent estetiği yönetmeliği çıkarttık ve şehrimizin ana dokusunu belirledik. Betopandan cephe giydirmeleri ve alınlıkların yüzde 95´ini bitirdik. Yaklaşık 1 buçuk milyonluk projeyi biz 958 bin liraya ihalesini yaptık. Şükürler olsun 303 işyerinin cephe ve kolon giydirmelerini tamamladık. Ve coğrafyamıza uygun, sert iklime uygun ahşap desenli betopan giydirdik. Şehrimizin en önemli problemlerinden birisi altyapı problemi. Gerçekten 100 yıllık bir ilçe ancak sadece yüzde 30´unda kanalizasyon vardı; yüzde 70´inde yoktu. İçme suyu kısıtlı saatlerde veriliyordu. Şükürler olsun İller Bankamızın desteği ile bu projeyi de 51 milyona ihale ettirdik. Şehrimizin 7 farklı noktasında isale hattımızda, kanalizasyonumuz da ciddi çalışma var. Fiziki gerçekleştirme olarak yüzde 50´lerdeyiz. İnşallah bitirdiğimizde şehrimiz 24 saat su alacak. Saniyede 150 litre şehrimize su gelecek. Bu çok önemli bir projeydi. Bu projelerimizde bize destek olan Bulanık Halkına çok teşekkür ederiz” dedi.

“ÇARŞI MERKEZİNDE YÜZDE 95 HİZMETLERİMİZ TAMAMLANDI”

“Çarşı caddemizdeki değişimin yüzde doksan beşi tamamlandı. Bulanık güzelleşiyor” diye kaydeden Başkan Uzan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Allah razı olsun bu proje boyunca bize destek veren herkesten. Bulanık halkına da sabırlarından dolayı teşekkür ediyorum, sağ olsunlar. Yine diğer projelerimizden birisi de Körsu. Biliyorsunuz yıllardan beri sıkıntılıydı. Yapılan çalışmalar sonucunda dereyi ıslah ettik. İlçemizde vatandaşlarımızın dinlenebileceği, zaman geçirebileceği bir yer haline getireceğiz. Park, Bisiklet yolu ve yürüyüş yolu projemizin de bugün açılışını yapacağız. Birlik ve beraberliği huzur ortamı sağlandığı sürece Allah´ın izniyle ileride daha yaşanabilecek bir kent haline geleceğiz.”

“ÖZELLİKLE BU BÖLGE İÇİN ŞUNA İHTİYACIMIZ VAR DEDİĞİMİZ ZAMAN SAĞ OLSUNLAR BİZİ HİÇ GERİ ÇEVİRMEDİLER”

Ardından kürsüye çıkan Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek de “Kaymakamız sağolsun. Çok heyecanlı ve verimli. Evet çok güzel işler başarmışız tebrik ediyorum. Sokaklarımızın güzelleşmesi, derelerimizin ıslahı, beldelerimizin, köylerimizin yolarının iyi hale gelmesi insanları mutlu etmek hem hizmet hem sevaptır. Başta Cumhurbaşkanımızın ve hükümetimizin desteği arkamızda hakikatten de gittiğimiz zaman özellikle bu bölge için şuna ihtiyacımız var dediğimiz zaman sağ olsunlar bizi hiç geri çevirmediler. Şu anda Körsu deremiz bu sene Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünde 7 taşkın korumadan birisi sayın valimiz de şahit oldu sadece bu sene bizim takiben 60 milyon TL şehrimizin altyapısını yapıyoruz. Çok zor bir iş yine tebrik ediyorum kaymakamımızı cesaretinden dolayı. Daha iyi hizmet, daha iyi okul, daha iyi yüksekokul,  hamdolsun ki bu sene onları da başardık. Bölgemiz güzelleşiyor. Artık her alanda güzelleşecek. Hep beraber inşallah güzel şeyler başaracağız. Güzel şeyler olduğu zaman kötü şeyler defoluyor. Güzel şeyler olduğu zaman kan, terör defoluyor. Artık biz bu bölgede çocuklarımızın ölmesini istemiyoruz. Analarımızın ağlamasını istemiyoruz. İnancınız olsun ki Bulanık´a güzel şeyler yapmak istiyoruz. Ama bu konuda sizlere ihtiyacımız var. Size hizmet edeceğiz. Daha temiz içme suyu, daha güzel sokaklar, daha güzel parklar, daha güzel okullar, daha verimli insanlar, daha verimli huzur. Evet, bu konuda özellikle büyüklerimizin de karalılığı var. Biz buradayız. Teşkilatlarımızla birlikte, demokrasiyle birlikte buradayız. Sizin emrinizde olacağız” dedi.

“HEP BİRLİKTE HİZMETLERİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Muş Ak Parti Milletvekili Mehmet Emin Şimşek´in konuşmasının ardından kürsüye çıkarak bir konuşma yapan Vali Yıldırım, “Sayın Kaymakamım, saygıdeğer Milletvekilimiz, Jandarma Komutanımız, Emniyet Müdürümüz ve çok değerli katılımcılar. Kaymakamımız ve aynı zamanda Belediye Başkan Vekilimiz tarafından Bulanık da yaşayan vatandaşlarımız için yapılmış olan hizmetlerin açılışında sizlerle birlikteyiz. Hepiniz hoş geldiniz.

Bugün sadece üç tane hizmetin, tesisin açılışını yapacağız. Çünkü Kaymakam Bey´e dedim ki diğer açılışları daha sonra yapalım ki buraya Bulanık da yaşayan hemşehrilerimizi görmek için gelmeye bir nedenimiz daha olsun. İnşallah diğer yeni açılışlarımızda kısa sürede olacak.

Yapılan bu güzel hizmet, hepinizin gördüğü gibi ilçemizin çehresini değiştirdi. Bir şehre gittiğiniz zaman, bir beldeye gittiğiniz zaman gözünüz oradaki güzellikleri hemen algılıyor ve o güzellikleri zihnimize kazıyor. O mekândan ayrıldığınızda o hafızanıza aldığınız güzelliklerde sizinle geliyor. Bir başka yerde oradan bahsedildiği zaman hemen o güzellikler aklınıza geliyor. Şehirleşmenin, güzel ve sağlıklı şehirleşmenin en güzel yanı budur işte.

Geçen gün Ankara´dan misafirlerim geldi. Doğal olarak Muş´u gezmek, görmek istediler. Muş´u gezerken tabi ki buralara da gönderdik. Lakin pek çoğunuzun haberi bile olmadı. Gezdiler, dolaştılar ve döndüklerinde Bulanık ile ilgili bu sokak vardı akıllarında. Dediler ki çok güzel olmuş. Göze çirkin gelen o renk cümbüşü yok. Dükkânların, işletmelerin, mağazaların üzerindeki harfler hepsi bir karar. Bunları duymak bile ne kadar güzel bir iş yaptığımızın resmidir. Yaşadığımız yer güzelleştikçe moralimiz bile daha düzgün oluyor. Onun için bu hizmetlerin belediyemiz aracılığıyla, kaymakamlığımız aracılığıyla, ilgili olan diğer kurumlar aracılığıyla gelmiş olması önemli değil. Önemli olan bu hizmetler geldikten sonra sizlerin bir başkasının bunları korumasına ihtiyaç duymadan bunlara sahip çıkabilmenizdir.

Korumaktan kastım da kullanırken korumaktır. Bakın kısa süre sonra Bulanık Belediyemizin yapmış olduğu diğer hizmetleri de bir bir açacağız. Yollar var, asfalt var,  kanalizasyonumuz var, burada yapılan içme suyu tesislerimiz var.  Onun için diyorum ki hizmetlerimize sahip çıkalım. Hizmet getirenlerimize sahip çıkalım. Olumsuz örneklerin tekrar olmaması için özellikle bu hizmetlerin devamı için de artık sizlerin çok daha dikkatli olması gerekir. Bunu da sizden bekliyoruz. Bizim hizmet anlayışımız, Bulanık vatandaşının hizmeti için tahsis edilmiş olan kaynağın düzgün kullanılması ve burada yaşayan vatandaşlarımıza, çoluğuyla çocuğuyla yaşlısıyla genciyle kadınıyla erkeğiyle herkesin hizmetine sunulmasıdır. Devletimiz bunun için kaynaklar gönderiyor. Sizlerin ihtiyacının karşılanması için buraya gönderiyor. Bu kaynaklara sizlerin sahip çıkması lazım. Önceden gelen para başka yerlere gidiyordu, bugün gelen para sizlere hizmet olarak dönüyor bunun kıymetini bilmek ve bunu mutlaka korumak gerekiyor.

İnşallah bundan sonra demin de söyledigim gibi daha güzel hizmetlerle hep birlikte olacağız. Daha güzel açılışlar yapacağız. İnşallah yeter ki birlik ve beraberliğimizi bozmadan devletimize sahip çıkalım. Bizim için tahsis edilmiş olan kaynaklara sahip çıkalım. Bize yapılan bize sunulan hizmetlere sahip çıkalım. Bunların kimler tarafından bizlere sunulduğunu da unutmayalım. Burada bizimle birlikte olan tüm hemşehrilerimize teşekkürlerimi sunuyorum, kalın sağlıcakla. Allah yar ve yardımcınız olsun. Saygılarımla” dedi.

Vali Aziz Yıldırım ve beraberindeki heyet Sokak Sağlıklaştırılması Projesi´nin açılış kurdelesini kestikten sonra sokak esnafını ziyaret ederek, hayırlı işler diledi.

 

Vali Aziz Yıldırım´a programda Muş Ak Parti Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Bulanık Kaymakamı ve Bulanık Belediye Başkan Vekili Hacı Arslan Uzan, İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, İl Jandarma Komutanı Bülent Baykal ve İlçe Protokol Üyeleri ile çok sayıda vatandaş eşlik etti.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ´NDEKİ KADINLAR BİRLEŞİYOR
DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ´NDEKİ KADINLAR BİRLEŞİYOR
Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği (DOGÜNKAN) Muş Ticaret ve Sanayi Odası 15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi Meclis Salonunda Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi´nde Kadın Sivil Toplum Örgütleri Arasında İşbirliği ve Ağ Oluşturulması Projesi´ istişare toplantısı düzenledi.
II. AVRASYA SPOR BİLİMLERİ KONGRESİ MUŞ´TA DÜZENLENECEK
II. AVRASYA SPOR BİLİMLERİ KONGRESİ MUŞ´TA DÜZENLENECEK
II. Avrasya Spor Bilimleri Kongresi (ESSC-2019), 2-5 Mayıs 2019 tarihlerinde Muş Alparslan Üniversitesinde düzenlenecek. Suudi Arabistan, Kosova, Makedonya ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti´nin de talip olduğu ESSC-2019´u, Türkiye adına aday olan Muş Alparslan Üniversitesinin düzenlemesine karar verildi.
ÜNİVERSİTE MUŞ´UN JEOTERMAL POTANSİYELİNİ BELİRLEME VE GELİŞTİRME ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR
ÜNİVERSİTE MUŞ´UN JEOTERMAL POTANSİYELİNİ BELİRLEME VE GELİŞTİRME ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR
Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, üniversitenin, Muş´un jeotermal potansiyelini belirlemek ve geliştirmek amacıyla sürdürdüğü çalışmalar hakkında bir basın açıklaması yaptı.
BULANIK İLÇESİNDE SU SPORLARI ŞENLİĞİ YAPILDI
BULANIK İLÇESİNDE SU SPORLARI ŞENLİĞİ YAPILDI
İçişleri Bakanlığınca görevlendirme yapılan Bulanık İlçesi´nde ‘Su Sporları Şenliği´ etkinliği düzenlendi. Haçlı gölünde yapılan su sporları şenliği renkli görüntülere sahne oldu.
EĞİTİM BİR SEN´DEN DANIŞTAY KARARI AÇIKLAMASI
EĞİTİM BİR SEN´DEN DANIŞTAY KARARI AÇIKLAMASI
Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir Sen) Muş Şubesi, Danıştay 8. Dairesi´nin ‘öğrenci andı´ kararına yönelik açıklama yaparak “idarenin takdir hakkını hiçe sayarak, hukuki denetimin dışına çıkıp hiçbir pedagojik ve bilimsel verilere dayanma ihtiyacı duymadan ilköğretim okullarında "Öğrenci Andı"nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal etmiştir” dedi
19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI
19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI
19 Ekim Muhtarlar Günü ülke genelinde olduğu gibi Muş´ta da çeşitli etkinliklerle kutlanarak günün anlam ve önemi belirtildi
ESKİ EVLERDE GÖRSEL SANATLAR
ESKİ EVLERDE GÖRSEL SANATLAR
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Görsel Sanatlar Eğitimi Bölüm Başkanı ve Doktor öğretim görevlileri, eskiden evlerin duvarlarında halı, kilim ve çeşitli materyaller üzerinde bulunan sanatsal görsellere yönelik değerlendirmelerde bulundu.
BAŞKAN ASYA: “HAYALİMİZDEKİ PROJELERİ, MİMARLARIN ÇİZİMLERİ İLE GERÇEKLEŞTİRDİK”
BAŞKAN ASYA: “HAYALİMİZDEKİ PROJELERİ, MİMARLARIN ÇİZİMLERİ İLE GERÇEKLEŞTİRDİK”
Şehir merkezindeki okulları belirli periyotlarda ziyaret ederek öğretmenlerle istişarelerde bulunan Belediye Başkanı Feyat Asya, 4,5 yılda yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verirken, “Hayallerimizi mimarların çizimleri ile gerçeğe dönüştürdük” dedi.
MUŞ MERKEZLİ DOLANDIRICILIK OPERASYONU
MUŞ MERKEZLİ DOLANDIRICILIK OPERASYONU
Muş merkezli 3 ilde düzenlenen operasyonda kamuyu bir milyon lira zarara uğrattığı tespit edilen 12 kişi yakalandı.
DOLAR
5.6134
EURO
6.4316
Muş Durumu

"Ne kadar bilirsen bil; söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır."

MEVLANA (R.A)
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu