BUĞDAY HASADI BAŞLADI
Muş Yıldız Alparslan Tarım İşletmesi´ndeki 32 bin dekarda da ekimi yapılan buğday hasadı, 16 adet biçerdöver ile yoğun bir tempoyla başladı. İşletme, sertifikalı olarak tohumları, başta Doğu Anadolu Bölgesi başta olmak üzer İç Anadolu ve diğer bölgelerdeki bayiler kanalıyla sunmuş olacak.
Tarih: 22.7.2019 16:10:24/ 265okunma / 0yorum

 

 

Sıcaklığın 35 dereceyi aştığı kent genelinde, buğday başaklarının olgunlaşması ile biçerdöverler ovaya girdi ve ilk hasat yapılmaya başlandı. 32 bin dekarda ekimi yapılan buğdayın, 16 adet biçerdöver ile hasadına başladıklarını söyleyen Muş Yıldız Alparslan Tarım İşletme Müdürü ve aynı zamanda Ziraat Yüksek Mühendisi Nufil Yeşilyurt, çalışmaları inceleyerek hassasiyetle hasadın yapıldığını söyledi.

Hasattan hemen sonra tohum hazırlıklarına başlayacaklarını ifade eden Yeşilyurt, “16 adet biçerdöver ile günde yaklaşık 2 bin 500 ile 3 bin dekar alanın hasadını yapmaktayız. Toplam buğday ekiliş alanımız, 32 bin dekar. Bin 560 dekarda arpa vardı, onun hasadı bitti. Bütün ürettiğimiz ürünler, tohumluk amacıyla ekilmekte ve üretimi yapılmaktadır. Bu ürettiğimiz ürünler, tohumluk hassasiyetiyle hasat edilmektedir. Ekimden hasada kadar bütün faaliyetler, bütün kontroller tohumluk amacıyla yapılmaktadır. Hasat sonrasında da hemen tohum hazırlıklarına başlayacağız. Sertifikalı olarak tohumları, başta bizim bölgemiz olmak üzere bütün İç Anadolu ve diğer bölgelerine, çiftçilerin istifadesine bayiler kanalıyla sunmuş olacağız” dedi.

“MAYIS AYINDAN İTİBAREN DE 2 AYLIK BİR KURAKLIK ETKİLİ OLDU”

Kuraklık nedeniyle buğdayların boylarının kısa kaldığını kaydeden Yeşilyurt, sözlerini şöyle sürdürdü: “Verimlerde bu yıl; önce Ekim ayından Mayıs ayına kadar etkili olan aşırı yağışlar nedeniyle, bilhassa taban arazilerde bitki gelişmeleri çok zayıf oldu. Mayıs ayından itibaren de 2 aylık bir kuraklık etkindi. Kuraklığın etkisiyle de genelde buğdayların boyları kısa kaldı. Başaklar küçük ve tane sayısı az miktarda oluştu. Bu nedenle de verimler işletmemizde ve bölgemizde, geçen yılın yarısı kadar. Hatta yüzde 40´a kadar anca bir verim beklentimiz var. Şuanda 100 kg düşen yerler de var, 400 kg olan parsellerde var. Genelde meyilli parsellerde verimler yüksek, taban arazilerde verimler düşük olarak seyir etmektedir. Ama kalite olarak; bu sene geçen seneden daha iyi bir kaliteli bekliyoruz. Buğdayın kalitesi geçen yıldan daha kaliteli görünüyor.”

“BİZ KORUYUCU OLARAK, İLAÇLAMA YAPTIĞIMIZ İÇİN HASTALIKLARI KONTROL ALTINA ALDIK”

Ekinde oluşan hastalıkları kısa sürede kontrol altına aldıklarının altını çizen Yeşilyurt, “Yağış nedeniyle gübreleme olsun, ilaçlama olsun, bunlara geç girildi. Bundan dolayı da verimler etkilendi. Biz koruyucu olarak, ilaçlama yaptığımız için hastalıkları kontrol altına aldık. Ayrıca zararlı olarak, bu sene bölgemizde yine süren yoğunluğu fazlaydı, trips çekirge gibi zararlar bunlara karşıda mücadelemizi yaptık. Çünkü süneye karşı mücadele yapmasanız buğdayda, biliyorsunuz buğdayda olur süne, arpada olmaz. Buğdayda, buğdayı protein yapısını bozuyor ve ekmek yapısını bozuyor. Bu nedenle %3´ten fazla olmaması gerekiyor. Eğer ki oran yükselirse, bu sefer kalite bozuluyor ve ürünün satın alınmasında gerek tüccar, gerek Termo tarından satın alınmasında, fiyatlar yemlik seviyesine kadar düşebiliyor. Bu nedenle bölgemizde ilaçlama ile mücadelenin bakarak, görülerek, yoğunluğuna göre ilaçlamanın mutlaka yapılması gerekiyor. Bizde bu mücadelemizi zamanında gerçekleştirdik ve bu konuda kalite olarak ürünümüzün kalitesi gayet iyi seviyede bulunmaktadır” dedi. 

“BU BÖLGEDE ÇOK MİKTARDA KAR YAĞIYOR VE KAR ÖRTÜSÜ UZUN ZAMAN ARAZİDE KALIYOR”

Kar yağışının da ciddi bir etken olduğunu vurgulayan Yeşilyurt, “Cüce sürme, bir adi sürme ve birde rastık hastalığı var. Bunlar tohum ilaçlamasıyla kontrol altına alınabilecek hastalıklar olarak biz planlıyoruz ama cüce sürme hastalığı, bölgemizde tohum ilaçlamalarıyla kontrol altına alınamıyor. Çünkü bu bölgede çok miktarda kar yağıyor ve kar örtüsü uzun zaman arazide kalıyor. Dolayısıyla bu sağlam başakların yanında kardeş başaklarda genelde cüce sürme oluşabiliyor. Cüce sürmede bazen yılın durumuna göre bazen %1-2 bazen %5 ile 10 kadar hastalıklı başaklar olduğu gibi tarla seviyesinden 30-40 cm boyda başak boyu, normal bitki boyu, başak boyu 70-80 cm ise bu 30-40 cm oluşuyor. Cüce sürme başakları, eğer cidden hasat yapılırsa bu sefer sağlam tanelerin içerisine karışıyor. Satışta TMYO´ya olsun, tüccara olsun kaliteyi bozabiliyor ve bir fiyattan düşürüyor. Düşük bir fiyattan satın alma durumu oluşuyor. Bu nedenle biz burada tohumculuk yaptığımız için bu cüce sürmeli başakları altta bırakarak, sağlam başakları üstten biçerdöverlerle alıyoruz ve bu sporlu olan cüce sürme başaklarını tanelerini biçerdöverlerin deposuna karıştırmamış oluyoruz. Tohumluk kalitesi olarak daha yüksek bir tohumluk elde edebilmek için uygulamayı yapmış oluyoruz” ifadelerini kullandı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: BUĞDAY HASADI BAŞLADI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÖĞRENCİLERDEN BARIŞ PINARI HAREKATINA DESTEK
ÖĞRENCİLERDEN BARIŞ PINARI HAREKATINA DESTEK
Muş´ta ilkokulu öğrencileri, Türkiye´nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı´na komando marşı okuyarak destek verdi.
SEVGİ OLMADAN HİÇBİR ŞEY OLMAZ
SEVGİ OLMADAN HİÇBİR ŞEY OLMAZ
Bulanık ilçesine bağlı Gölköy İlk ve Ortaokulunu ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Metin Aksu, öğretmenlere önerilerde bulunarak “Bizlere emanet edilen çocuklarımıza bir anne ve bir baba gibi kucaklayıp en iyi şekilde şekillendirmeliyiz. İnsan yetiştirmek ve geleceğe hazırlamaya çalışıyoruz. Sevgi olmadan hiçbir şey olmaz. Sevgi olmazsa lezzetti ve tadı olmaz. Bu mesleğe sevgimizi katmalıyız” dedi
ÇAĞLAYAN: GENÇLERİN İSTİHDAMI ÖNEMLİ
ÇAĞLAYAN: GENÇLERİN İSTİHDAMI ÖNEMLİ
Muş´ta esnaf ziyaretlerini aralıksız sürdüren Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Muş İl Başkanı Mehmet Şirin Çağlayan ve beraberindeki heyet, sorunları dinleyerek gençlerin istihdam edilmesi için gayretlerde bulunduklarını söylediler.
YER ALTI HATLARININ AYNI ANDA KAZILIP DÖŞENMESİ TEKNİK OLARAK MÜMKÜN DEĞİLDİ
YER ALTI HATLARININ AYNI ANDA KAZILIP DÖŞENMESİ TEKNİK OLARAK MÜMKÜN DEĞİLDİ
Belediye Başkanı Feyat Asya Sunay Mahallesi Kurtuluş Caddesindeki altyapı çalışmalarını yerinde inceledi. Başkan Asya incelemeler sırasında ziyaret ettiği esnafları proje hakkında bilgilendirdi.
KÖY OKULLARINDA AŞI TARAMASINA BAŞLADI
KÖY OKULLARINDA AŞI TARAMASINA BAŞLADI
Muş İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, 2019- 2020 eğitim öğretim yılında ilk ve ortaokullarda aşı taramasına başladı.
DENGBEJLİK KÜLTÜRÜ YAŞATILIYOR
DENGBEJLİK KÜLTÜRÜ YAŞATILIYOR
Muş´ta dengbejlik kültürünü yaşatan dengbejler, köy ve beldeleri ziyaret ederek türküler seslendiriyorlar.
YENİ ÖĞRENCİLERE MUŞ´U TANITIYORUZ
YENİ ÖĞRENCİLERE MUŞ´U TANITIYORUZ
Muş Belediyesi bu yıl üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilerin Muş´a adaptasyonunu sağlamak, tarihi ve turistik yerleri tanıtmak amacıyla belirli periyotlarda şehir turu düzenliyor
ÇOCUKLARIN AKADEMİK VE SOSYAL GELİŞİMLERİ ANLATILDI
ÇOCUKLARIN AKADEMİK VE SOSYAL GELİŞİMLERİ ANLATILDI
Merkez Vali Adil Yazar İlköğretim Okulu öğrenci velilerine çocuklarının akademik ve sosyal gelişimlerine yönelik bilgiler verildi.
GÖNÜLLÜLER KÖY OKULUNU BOYADI
GÖNÜLLÜLER KÖY OKULUNU BOYADI
Muş´ta, Gençlik ve Spor Bakanlığı´nın ‘Damla Projesi´ gönüllüleri, köy okullarını boyayarak çeşitli eğitsel çizgi film karakterleri ile çiçek gibi yaptılar. Gönüllü üniversite öğrencileri, amaçlarının köy okullarındaki çocukların gönüllerine dokunmak istediklerini belirttiler
DOLAR
5.8806
EURO
6.5255
Muş Durumu

İki kişiyi aşan, bir başkasına da söylenen her sır, yayılır.

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu