BUĞDAY HASADI BAŞLADI
Muş Yıldız Alparslan Tarım İşletmesi´ndeki 32 bin dekarda da ekimi yapılan buğday hasadı, 16 adet biçerdöver ile yoğun bir tempoyla başladı. İşletme, sertifikalı olarak tohumları, başta Doğu Anadolu Bölgesi başta olmak üzer İç Anadolu ve diğer bölgelerdeki bayiler kanalıyla sunmuş olacak.
Tarih: 22.7.2019 16:10:24/ 380okunma / 0yorum

 

 

Sıcaklığın 35 dereceyi aştığı kent genelinde, buğday başaklarının olgunlaşması ile biçerdöverler ovaya girdi ve ilk hasat yapılmaya başlandı. 32 bin dekarda ekimi yapılan buğdayın, 16 adet biçerdöver ile hasadına başladıklarını söyleyen Muş Yıldız Alparslan Tarım İşletme Müdürü ve aynı zamanda Ziraat Yüksek Mühendisi Nufil Yeşilyurt, çalışmaları inceleyerek hassasiyetle hasadın yapıldığını söyledi.

Hasattan hemen sonra tohum hazırlıklarına başlayacaklarını ifade eden Yeşilyurt, “16 adet biçerdöver ile günde yaklaşık 2 bin 500 ile 3 bin dekar alanın hasadını yapmaktayız. Toplam buğday ekiliş alanımız, 32 bin dekar. Bin 560 dekarda arpa vardı, onun hasadı bitti. Bütün ürettiğimiz ürünler, tohumluk amacıyla ekilmekte ve üretimi yapılmaktadır. Bu ürettiğimiz ürünler, tohumluk hassasiyetiyle hasat edilmektedir. Ekimden hasada kadar bütün faaliyetler, bütün kontroller tohumluk amacıyla yapılmaktadır. Hasat sonrasında da hemen tohum hazırlıklarına başlayacağız. Sertifikalı olarak tohumları, başta bizim bölgemiz olmak üzere bütün İç Anadolu ve diğer bölgelerine, çiftçilerin istifadesine bayiler kanalıyla sunmuş olacağız” dedi.

“MAYIS AYINDAN İTİBAREN DE 2 AYLIK BİR KURAKLIK ETKİLİ OLDU”

Kuraklık nedeniyle buğdayların boylarının kısa kaldığını kaydeden Yeşilyurt, sözlerini şöyle sürdürdü: “Verimlerde bu yıl; önce Ekim ayından Mayıs ayına kadar etkili olan aşırı yağışlar nedeniyle, bilhassa taban arazilerde bitki gelişmeleri çok zayıf oldu. Mayıs ayından itibaren de 2 aylık bir kuraklık etkindi. Kuraklığın etkisiyle de genelde buğdayların boyları kısa kaldı. Başaklar küçük ve tane sayısı az miktarda oluştu. Bu nedenle de verimler işletmemizde ve bölgemizde, geçen yılın yarısı kadar. Hatta yüzde 40´a kadar anca bir verim beklentimiz var. Şuanda 100 kg düşen yerler de var, 400 kg olan parsellerde var. Genelde meyilli parsellerde verimler yüksek, taban arazilerde verimler düşük olarak seyir etmektedir. Ama kalite olarak; bu sene geçen seneden daha iyi bir kaliteli bekliyoruz. Buğdayın kalitesi geçen yıldan daha kaliteli görünüyor.”

“BİZ KORUYUCU OLARAK, İLAÇLAMA YAPTIĞIMIZ İÇİN HASTALIKLARI KONTROL ALTINA ALDIK”

Ekinde oluşan hastalıkları kısa sürede kontrol altına aldıklarının altını çizen Yeşilyurt, “Yağış nedeniyle gübreleme olsun, ilaçlama olsun, bunlara geç girildi. Bundan dolayı da verimler etkilendi. Biz koruyucu olarak, ilaçlama yaptığımız için hastalıkları kontrol altına aldık. Ayrıca zararlı olarak, bu sene bölgemizde yine süren yoğunluğu fazlaydı, trips çekirge gibi zararlar bunlara karşıda mücadelemizi yaptık. Çünkü süneye karşı mücadele yapmasanız buğdayda, biliyorsunuz buğdayda olur süne, arpada olmaz. Buğdayda, buğdayı protein yapısını bozuyor ve ekmek yapısını bozuyor. Bu nedenle %3´ten fazla olmaması gerekiyor. Eğer ki oran yükselirse, bu sefer kalite bozuluyor ve ürünün satın alınmasında gerek tüccar, gerek Termo tarından satın alınmasında, fiyatlar yemlik seviyesine kadar düşebiliyor. Bu nedenle bölgemizde ilaçlama ile mücadelenin bakarak, görülerek, yoğunluğuna göre ilaçlamanın mutlaka yapılması gerekiyor. Bizde bu mücadelemizi zamanında gerçekleştirdik ve bu konuda kalite olarak ürünümüzün kalitesi gayet iyi seviyede bulunmaktadır” dedi. 

“BU BÖLGEDE ÇOK MİKTARDA KAR YAĞIYOR VE KAR ÖRTÜSÜ UZUN ZAMAN ARAZİDE KALIYOR”

Kar yağışının da ciddi bir etken olduğunu vurgulayan Yeşilyurt, “Cüce sürme, bir adi sürme ve birde rastık hastalığı var. Bunlar tohum ilaçlamasıyla kontrol altına alınabilecek hastalıklar olarak biz planlıyoruz ama cüce sürme hastalığı, bölgemizde tohum ilaçlamalarıyla kontrol altına alınamıyor. Çünkü bu bölgede çok miktarda kar yağıyor ve kar örtüsü uzun zaman arazide kalıyor. Dolayısıyla bu sağlam başakların yanında kardeş başaklarda genelde cüce sürme oluşabiliyor. Cüce sürmede bazen yılın durumuna göre bazen %1-2 bazen %5 ile 10 kadar hastalıklı başaklar olduğu gibi tarla seviyesinden 30-40 cm boyda başak boyu, normal bitki boyu, başak boyu 70-80 cm ise bu 30-40 cm oluşuyor. Cüce sürme başakları, eğer cidden hasat yapılırsa bu sefer sağlam tanelerin içerisine karışıyor. Satışta TMYO´ya olsun, tüccara olsun kaliteyi bozabiliyor ve bir fiyattan düşürüyor. Düşük bir fiyattan satın alma durumu oluşuyor. Bu nedenle biz burada tohumculuk yaptığımız için bu cüce sürmeli başakları altta bırakarak, sağlam başakları üstten biçerdöverlerle alıyoruz ve bu sporlu olan cüce sürme başaklarını tanelerini biçerdöverlerin deposuna karıştırmamış oluyoruz. Tohumluk kalitesi olarak daha yüksek bir tohumluk elde edebilmek için uygulamayı yapmış oluyoruz” ifadelerini kullandı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: BUĞDAY HASADI BAŞLADI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
15 GÜNDÜR KAPALI OLAN KÖY YOLLARI AÇILDI
15 GÜNDÜR KAPALI OLAN KÖY YOLLARI AÇILDI
Muş´ta etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle kırsal kesimlerde yer yer kar kalınlığı 2 ila 6 metreye kadar ulaştı. Karla mücadele çalışması yapan ekipler, 15 gündür kapalı olan 9 köy ve 22 mezra yolunu ulaşıma açtı.
AFAD GÖNÜLLÜLERİ İÇİN ÇIĞ EĞİTİMİ VERİLDİ
AFAD GÖNÜLLÜLERİ İÇİN ÇIĞ EĞİTİMİ VERİLDİ
Muş İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ‘Gönüllülük Projesi´ kapsamında çığ afetinde arama ve kurtarma eğitimi veriliyor
MŞÜ SPORCULARI 2. OLDU
MŞÜ SPORCULARI 2. OLDU
Balıkesir´in Bandırma ilçesinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu (TÜSF) ve Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) iş birliğinde Üniversitelerarası Türkiye Kros Şampiyonası düzenledi. Yarışmada Muş Alparslan Üniversitesi Türkiye 2´inci oldu.
IUC HEYETİ RESMİ TEMASLARINA DEVAM EDİYOR
IUC HEYETİ RESMİ TEMASLARINA DEVAM EDİYOR
Uluslararası Üniversiteler Konseyi (IUC) heyeti resmi temaslarda bulunmaya devam ediyor. Geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile görüşen heyet bugün de Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş´ı ve daha sonra Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün´ü makamında ziyaret ederek konseyin çalışmaları hakkında bilgi verdi.
TÜRK PDR-DER´DEN PANEL
TÜRK PDR-DER´DEN PANEL
Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği (Türk PDR-DER) Muş İl Temsilciliği tarafından okulların PDR servislerinin diğer kurum ve kuruluşlarla iş birliğini artıramaya yönelik panel çalışması düzenlendi.
BAŞKAN KILIÇ, ÇİFTÇİLERiN SORUNLARINI DİNLEDİ
BAŞKAN KILIÇ, ÇİFTÇİLERiN SORUNLARINI DİNLEDİ
Malazgirt Ziraat Odası Başkanı Tahsin Kılıç ve beraberinde ki heyet, eksi 25 derecede ilçeye bağlı Aslankaya ve Nurettin köylerini ziyaret ederek, çiftçilerin sorun ve sıkıntılarını dinledi.
TSO MUŞ´TAKİ FİRMALARI ZİYARET EDİYOR
TSO MUŞ´TAKİ FİRMALARI ZİYARET EDİYOR
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, göreve geldikten sonra periyodik olarak sürdürdüğü firma ziyaretleri kapsamında Tekel depolarında faaliyet gösteren üretici firmaları ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi aldı.
2019´DA KİŞİ BAŞINA 17 BİN 394 LİRA TASARRUF ETTİK
2019´DA KİŞİ BAŞINA 17 BİN 394 LİRA TASARRUF ETTİK
Nüfusu 83 milyonu aşan Türkiye´de geçen yıl 1 trilyon 446,4 milyar liralık tasarruf mevduatı toplandı.
TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞININ NEDENLERİ, ZARARLARI VE ÖNLEME YOLLARI
TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞININ NEDENLERİ, ZARARLARI VE ÖNLEME YOLLARI
Çocuğunuzu tablet veya telefonunu bir kenara bırakması için ne sıklıkla uyarıyorsunuz? Güzel haber: Yalnızca 5 dakika daha oynadıktan sonra bırakacak. Kötü haber: 5 dakikanın gerçek dünyadaki karşılığı, teknoloji bağımlıları için “günlerce” anlamına gelebiliyor.
DOLAR
6.0470
EURO
6.5550
Muş Durumu

Bircok insan mutluluğu burnunun üstünde unuttuğu gözlük gibi etrafta arar.

Konfüçyus
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu