BİZİM ESNAFIMIZ ABD´DEN (DOLAR´DAN) BETER
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Adem Palabıyık, ‘Bizim Esnafımız ABD´den (Dolar´dan) Beter´ konusunu ele alarak “Böylece fiyatlar karşılaştırılabiliyor ve artışın miktarına göre ceza kesilebiliyor. Bunları dinlerken, keşke ilimizde de bu tür bir uygulamanın olduğunu görebilsek diye iç geçirmiyor değiliz. Anlamadığım ise şu; Müslüman ve değerlerini koruyan bir halk olarak nasıl böyle bir fırsatçılığı yapabiliyor?” dedi
Tarih: 28.9.2018 17:55:11/ 777okunma / 0yorum

 

 

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi. Adem Palabıyık, Bizim Esnafımız ABD´den (Dolar´dan) Beter´ konusunu ele aldı.

Fiyatlar karşılaştırılabildiğini ve artışın miktarına göre ceza kesilebildiğini belirten Palabıyık, “Haberlerden izlediğimiz kadarıyla marketlerdeki fiyatların takip edilmesine başlanmış görünmektedir. Belediyelerin ve çeşitli ekiplerin takip ettikleri fiyat artışları sayesinde halkın da yüzü gülmeye başlamıştır. Alım gücü düşük olan ailelerin marketlerin kapanış saatlerindeki faaliyetleri birilerinin dikkatini çekmiş olmalı ki, tedbirler yavaş yavaş alınmaya başlamış. Aslında gelişmeler sevindirici ama bu pratiğin devamlılığı, haberlerden artık daha önemli hale gelmiştir. Çünkü toplumun nasıl tepki vereceği hala netleşmedi” dedi.

“AĞIRLIK VE FİYATLARIN YAZDIĞI ETİKETLERDEKİ KODLAR, BİR SÜRE ÖNCESİNE AİT FİYATLARI DA BELİRTMEKTEDİR”

“Ekiplerin, ürün kontrollerindeki izledikleri yolları kısaca ifade edelim” diye kaydeden Palabıyık, şunları söyledi: “Öncelikle ürünlerin kod okumaları en önemli ipucu kaynakları olmaktadır. Ağırlık ve fiyatların yazdığı etiketlerdeki kodlar, bir süre öncesine ait fiyatları da belirtmektedir. Bir ay öncesi ile şimdiki ürünlerin fiyatları arasında ciddi bir artış söz konusu olmuş ise o marketlere ceza kesiliyor. Aynı uygulama etiketlerdeki ağırlık oranlarına da göre yapılıyor etiket ile gerçek ağırlık arasında farkın tespiti yine ceza kesilmesinin nedenlerinden biri sayılmaktadır.

“MUŞ İLİNİN ESNAFLARI DA HALKIN KENDİSİ, BİZZAT GÖZLEM YAPAN BİREYLER YİNE KENDİLER OLDUĞU HALDE, FİYATLARDAKİ ARTIŞ KARŞISINDA NASIL SESSİZ KALABİLİYORLAR?”

Bunun yanında eğer ürün yerli bir üretim ise cezanın oranı daha da artıyor. Yerli ürünlerin üretim, taşıma ve tüketim sürecinde, aracıların fiyatlar üzerinde yaptıkları oynamalar, bir süre sonra fark edilebiliyor. Böylece fiyatlar karşılaştırılabiliyor ve artışın miktarına göre ceza kesilebiliyor. Bunları dinlerken, keşke ilimizde de bu tür bir uygulamanın olduğunu görebilsek diye iç geçirmiyor değiliz. Anlamadığım ise şu; Müslüman ve değerlerini koruyan bir halk olarak nasıl böyle bir fırsatçılığı yapabiliyor? Muş ilinin esnafları da halkın kendisi, bizzat gözlem yapan bireyler yine kendiler olduğu halde, fiyatlardaki artış karşısında nasıl sessiz kalabiliyorlar? Özellikle AVM sahiplerinin bir araya gelip bir açıklama yapması sizce de gerekmiyor mu? Yapılanların Muş iline katkı sağlayacağını söylemeye zaten gerek yok fakat bilinçli bir esnaf topluluğunun olması ilimiz için önemli bir kazanç olacaktır. Belki de bu esnafları harekete geçirecek bir oda başkanlığı ile birlikte harekete geçebilirler, böylece meşru bir zeminde bazı olumsuzluklar dile getirilebilir hatta giderebilir.

“MARKETLERİN KAPANIŞ SAATLERİNDEKİ AİLELERİ GÖRMEMEK İÇİN ELİNİZDEN GELENİ YAPMAK ZORUNDASINIZ”

Bu yazı aracılığı ile ilimizin esnafların sesleniyorum; lütfen ürünlerinizdeki fahiş artışları kontrol edin ve artışların insafsızca olması halinde elinizden geleni Muş halkı için yapın. Sizlerin öncülüğünde atılacak adımlara karşın halkın da tepkisiz kalmayacağını bilmeniz gerekiyor. Halka ne kadar adaletli davranırsanız sizin de o kadar adalet göreceğinizi lütfen unutmayın.

Marketlerin kapanış saatlerindeki aileleri görmemek için elinizden geleni yapmak zorundasınız. Özellikle yerli üretimler ile üstesinden gelebileceğiniz bu sürecin aktif olabilmesi için zaman zaman bilinçlendirilmenin yapılmasının sizlere pozitif katkı olarak geri döneceğini lütfen unutmayın. Piyasada oynanan oyunlar belki başkaları tarafından fark edilmeyebilir lakin Allah´ın (c.c.) hakkını asla unutmayın. Unutmayın ki merhamet edilesiniz. Yoksa biri çıkıp “bizim esnafımız dolardan beter” diye beddua edecektir…”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: BİZİM ESNAFIMIZ DOLAR BETER
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
HBT ÇOCUKLARI MUTLU ETMEYE DEVAM EDİYOR
HBT ÇOCUKLARI MUTLU ETMEYE DEVAM EDİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi Hayırda Buluşanlar Öğrenci Topluluğu (HBT), Muş´un birçok yerine kardeşlik elini uzatmaya devam ediyor.
205 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI
205 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI
İki gündür etkili olan kar yağışı ve tipi 205 köy yolu ulaşıma kapandı. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, vatandaşların olduğu tüm bölgelerde 57 iş makinası ve 98 personelle yol açma çalışmalarının aralıksız sürdüğünü belirterek “köy muhtarlarımız ile irtibat halindeyiz ve olağanüstü bir durumda ekiplerimizi sorun yaşanan bölgelere gönderip vatandaşımızın sorununu gidermeye çalışıyoruz” dedi
VALİ GÜNDÜZÖZ, SYDV´DAN BRİFİNG ALDI
VALİ GÜNDÜZÖZ, SYDV´DAN BRİFİNG ALDI
Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Muş-Merkez Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı´ndan bilgi aldı.
JANDARMADAN TERÖR ÖRGÜTÜNE DARBE
JANDARMADAN TERÖR ÖRGÜTÜNE DARBE
İl Jandarma Komutanlığına bağlı birliklerin Bulanık ve Korkut ilçelerinde düzenlediği terör operasyonunda 13 zanlı gözaltına alındı.
ÖĞRENCİ YURDU KÜTÜPHANESİNE KİTAP BAĞIŞI
ÖĞRENCİ YURDU KÜTÜPHANESİNE KİTAP BAĞIŞI
Muş Alparslan Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Bilgisayar İşletmeni Mahmut Özdemirkol´un öncülüğünde Liberte Yayın Grubu tarafından Danişmend Gazi Erkek Öğrenci Yurduna kitap bağışı yapıldı.
UYUŞTURUCU OPERASYONU
UYUŞTURUCU OPERASYONU
Muş İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, bir kilo 174 gram toz esrar ele geçirdi.
BAŞKAN ASYA, YARIN PROJELERİNİ AÇIKLAYACAK
BAŞKAN ASYA, YARIN PROJELERİNİ AÇIKLAYACAK
Belediye Başkanı ve AK Parti Muş Belediye Başkan Adayı Feyat Asya 31 Mart Mahalli İdareler seçimi öncesi seçim manifestosunu ve projelerini açıklıyor. Asya, Muş Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonunda saat 14.00´te gerçekleştirilecek olan manifesto ve proje tanıtım programına tüm vatandaşların davetli olduğunu söyledi.
PERİYODİK MUAYENE UYARISI YAPILDI
PERİYODİK MUAYENE UYARISI YAPILDI
Muş Valiliği tarafından ölçü ve tartı aletlerinin muayenelerinin zamanında yapılması konusunda uyarı yapıldı.
PTT HEYETİ, TSO BAŞKANI KOÇ´U ZİYARET ETTİ
PTT HEYETİ, TSO BAŞKANI KOÇ´U ZİYARET ETTİ
PTT İl Müdürü Fahrettin Ocak, Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç´u ziyaret etti
DOLAR
5.2922
EURO
5.9886
Muş Durumu

Kırk küpü yerden göğe dizseler, ortadan birini çekeler, var sen seyreyle gümbürtüyü…

Yunus Emre
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu