BİZİM ESNAFIMIZ ABD´DEN (DOLAR´DAN) BETER
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Adem Palabıyık, ‘Bizim Esnafımız ABD´den (Dolar´dan) Beter´ konusunu ele alarak “Böylece fiyatlar karşılaştırılabiliyor ve artışın miktarına göre ceza kesilebiliyor. Bunları dinlerken, keşke ilimizde de bu tür bir uygulamanın olduğunu görebilsek diye iç geçirmiyor değiliz. Anlamadığım ise şu; Müslüman ve değerlerini koruyan bir halk olarak nasıl böyle bir fırsatçılığı yapabiliyor?” dedi
Tarih: 28.9.2018 17:55:11/ 675okunma / 0yorum

 

 

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi. Adem Palabıyık, Bizim Esnafımız ABD´den (Dolar´dan) Beter´ konusunu ele aldı.

Fiyatlar karşılaştırılabildiğini ve artışın miktarına göre ceza kesilebildiğini belirten Palabıyık, “Haberlerden izlediğimiz kadarıyla marketlerdeki fiyatların takip edilmesine başlanmış görünmektedir. Belediyelerin ve çeşitli ekiplerin takip ettikleri fiyat artışları sayesinde halkın da yüzü gülmeye başlamıştır. Alım gücü düşük olan ailelerin marketlerin kapanış saatlerindeki faaliyetleri birilerinin dikkatini çekmiş olmalı ki, tedbirler yavaş yavaş alınmaya başlamış. Aslında gelişmeler sevindirici ama bu pratiğin devamlılığı, haberlerden artık daha önemli hale gelmiştir. Çünkü toplumun nasıl tepki vereceği hala netleşmedi” dedi.

“AĞIRLIK VE FİYATLARIN YAZDIĞI ETİKETLERDEKİ KODLAR, BİR SÜRE ÖNCESİNE AİT FİYATLARI DA BELİRTMEKTEDİR”

“Ekiplerin, ürün kontrollerindeki izledikleri yolları kısaca ifade edelim” diye kaydeden Palabıyık, şunları söyledi: “Öncelikle ürünlerin kod okumaları en önemli ipucu kaynakları olmaktadır. Ağırlık ve fiyatların yazdığı etiketlerdeki kodlar, bir süre öncesine ait fiyatları da belirtmektedir. Bir ay öncesi ile şimdiki ürünlerin fiyatları arasında ciddi bir artış söz konusu olmuş ise o marketlere ceza kesiliyor. Aynı uygulama etiketlerdeki ağırlık oranlarına da göre yapılıyor etiket ile gerçek ağırlık arasında farkın tespiti yine ceza kesilmesinin nedenlerinden biri sayılmaktadır.

“MUŞ İLİNİN ESNAFLARI DA HALKIN KENDİSİ, BİZZAT GÖZLEM YAPAN BİREYLER YİNE KENDİLER OLDUĞU HALDE, FİYATLARDAKİ ARTIŞ KARŞISINDA NASIL SESSİZ KALABİLİYORLAR?”

Bunun yanında eğer ürün yerli bir üretim ise cezanın oranı daha da artıyor. Yerli ürünlerin üretim, taşıma ve tüketim sürecinde, aracıların fiyatlar üzerinde yaptıkları oynamalar, bir süre sonra fark edilebiliyor. Böylece fiyatlar karşılaştırılabiliyor ve artışın miktarına göre ceza kesilebiliyor. Bunları dinlerken, keşke ilimizde de bu tür bir uygulamanın olduğunu görebilsek diye iç geçirmiyor değiliz. Anlamadığım ise şu; Müslüman ve değerlerini koruyan bir halk olarak nasıl böyle bir fırsatçılığı yapabiliyor? Muş ilinin esnafları da halkın kendisi, bizzat gözlem yapan bireyler yine kendiler olduğu halde, fiyatlardaki artış karşısında nasıl sessiz kalabiliyorlar? Özellikle AVM sahiplerinin bir araya gelip bir açıklama yapması sizce de gerekmiyor mu? Yapılanların Muş iline katkı sağlayacağını söylemeye zaten gerek yok fakat bilinçli bir esnaf topluluğunun olması ilimiz için önemli bir kazanç olacaktır. Belki de bu esnafları harekete geçirecek bir oda başkanlığı ile birlikte harekete geçebilirler, böylece meşru bir zeminde bazı olumsuzluklar dile getirilebilir hatta giderebilir.

“MARKETLERİN KAPANIŞ SAATLERİNDEKİ AİLELERİ GÖRMEMEK İÇİN ELİNİZDEN GELENİ YAPMAK ZORUNDASINIZ”

Bu yazı aracılığı ile ilimizin esnafların sesleniyorum; lütfen ürünlerinizdeki fahiş artışları kontrol edin ve artışların insafsızca olması halinde elinizden geleni Muş halkı için yapın. Sizlerin öncülüğünde atılacak adımlara karşın halkın da tepkisiz kalmayacağını bilmeniz gerekiyor. Halka ne kadar adaletli davranırsanız sizin de o kadar adalet göreceğinizi lütfen unutmayın.

Marketlerin kapanış saatlerindeki aileleri görmemek için elinizden geleni yapmak zorundasınız. Özellikle yerli üretimler ile üstesinden gelebileceğiniz bu sürecin aktif olabilmesi için zaman zaman bilinçlendirilmenin yapılmasının sizlere pozitif katkı olarak geri döneceğini lütfen unutmayın. Piyasada oynanan oyunlar belki başkaları tarafından fark edilmeyebilir lakin Allah´ın (c.c.) hakkını asla unutmayın. Unutmayın ki merhamet edilesiniz. Yoksa biri çıkıp “bizim esnafımız dolardan beter” diye beddua edecektir…”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: BİZİM ESNAFIMIZ DOLAR BETER
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ´NDEKİ KADINLAR BİRLEŞİYOR
DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ´NDEKİ KADINLAR BİRLEŞİYOR
Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği (DOGÜNKAN) Muş Ticaret ve Sanayi Odası 15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi Meclis Salonunda Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi´nde Kadın Sivil Toplum Örgütleri Arasında İşbirliği ve Ağ Oluşturulması Projesi´ istişare toplantısı düzenledi.
II. AVRASYA SPOR BİLİMLERİ KONGRESİ MUŞ´TA DÜZENLENECEK
II. AVRASYA SPOR BİLİMLERİ KONGRESİ MUŞ´TA DÜZENLENECEK
II. Avrasya Spor Bilimleri Kongresi (ESSC-2019), 2-5 Mayıs 2019 tarihlerinde Muş Alparslan Üniversitesinde düzenlenecek. Suudi Arabistan, Kosova, Makedonya ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti´nin de talip olduğu ESSC-2019´u, Türkiye adına aday olan Muş Alparslan Üniversitesinin düzenlemesine karar verildi.
ÜNİVERSİTE MUŞ´UN JEOTERMAL POTANSİYELİNİ BELİRLEME VE GELİŞTİRME ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR
ÜNİVERSİTE MUŞ´UN JEOTERMAL POTANSİYELİNİ BELİRLEME VE GELİŞTİRME ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR
Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, üniversitenin, Muş´un jeotermal potansiyelini belirlemek ve geliştirmek amacıyla sürdürdüğü çalışmalar hakkında bir basın açıklaması yaptı.
BULANIK İLÇESİNDE SU SPORLARI ŞENLİĞİ YAPILDI
BULANIK İLÇESİNDE SU SPORLARI ŞENLİĞİ YAPILDI
İçişleri Bakanlığınca görevlendirme yapılan Bulanık İlçesi´nde ‘Su Sporları Şenliği´ etkinliği düzenlendi. Haçlı gölünde yapılan su sporları şenliği renkli görüntülere sahne oldu.
EĞİTİM BİR SEN´DEN DANIŞTAY KARARI AÇIKLAMASI
EĞİTİM BİR SEN´DEN DANIŞTAY KARARI AÇIKLAMASI
Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir Sen) Muş Şubesi, Danıştay 8. Dairesi´nin ‘öğrenci andı´ kararına yönelik açıklama yaparak “idarenin takdir hakkını hiçe sayarak, hukuki denetimin dışına çıkıp hiçbir pedagojik ve bilimsel verilere dayanma ihtiyacı duymadan ilköğretim okullarında "Öğrenci Andı"nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal etmiştir” dedi
19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI
19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI
19 Ekim Muhtarlar Günü ülke genelinde olduğu gibi Muş´ta da çeşitli etkinliklerle kutlanarak günün anlam ve önemi belirtildi
ESKİ EVLERDE GÖRSEL SANATLAR
ESKİ EVLERDE GÖRSEL SANATLAR
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Görsel Sanatlar Eğitimi Bölüm Başkanı ve Doktor öğretim görevlileri, eskiden evlerin duvarlarında halı, kilim ve çeşitli materyaller üzerinde bulunan sanatsal görsellere yönelik değerlendirmelerde bulundu.
BAŞKAN ASYA: “HAYALİMİZDEKİ PROJELERİ, MİMARLARIN ÇİZİMLERİ İLE GERÇEKLEŞTİRDİK”
BAŞKAN ASYA: “HAYALİMİZDEKİ PROJELERİ, MİMARLARIN ÇİZİMLERİ İLE GERÇEKLEŞTİRDİK”
Şehir merkezindeki okulları belirli periyotlarda ziyaret ederek öğretmenlerle istişarelerde bulunan Belediye Başkanı Feyat Asya, 4,5 yılda yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verirken, “Hayallerimizi mimarların çizimleri ile gerçeğe dönüştürdük” dedi.
MUŞ MERKEZLİ DOLANDIRICILIK OPERASYONU
MUŞ MERKEZLİ DOLANDIRICILIK OPERASYONU
Muş merkezli 3 ilde düzenlenen operasyonda kamuyu bir milyon lira zarara uğrattığı tespit edilen 12 kişi yakalandı.
DOLAR
5.6134
EURO
6.4316
Muş Durumu

Ayağa kalkarsan hizmet kastiyle kalk, eğer konuşacak olursan hikmetle konuş, oturacağın zaman hürmetle otur…

Hacı Bektaşı Veli
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu