BİZİM ESNAFIMIZ ABD´DEN (DOLAR´DAN) BETER
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Adem Palabıyık, ‘Bizim Esnafımız ABD´den (Dolar´dan) Beter´ konusunu ele alarak “Böylece fiyatlar karşılaştırılabiliyor ve artışın miktarına göre ceza kesilebiliyor. Bunları dinlerken, keşke ilimizde de bu tür bir uygulamanın olduğunu görebilsek diye iç geçirmiyor değiliz. Anlamadığım ise şu; Müslüman ve değerlerini koruyan bir halk olarak nasıl böyle bir fırsatçılığı yapabiliyor?” dedi
Tarih: 28.9.2018 17:55:11/ 720okunma / 0yorum

 

 

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi. Adem Palabıyık, Bizim Esnafımız ABD´den (Dolar´dan) Beter´ konusunu ele aldı.

Fiyatlar karşılaştırılabildiğini ve artışın miktarına göre ceza kesilebildiğini belirten Palabıyık, “Haberlerden izlediğimiz kadarıyla marketlerdeki fiyatların takip edilmesine başlanmış görünmektedir. Belediyelerin ve çeşitli ekiplerin takip ettikleri fiyat artışları sayesinde halkın da yüzü gülmeye başlamıştır. Alım gücü düşük olan ailelerin marketlerin kapanış saatlerindeki faaliyetleri birilerinin dikkatini çekmiş olmalı ki, tedbirler yavaş yavaş alınmaya başlamış. Aslında gelişmeler sevindirici ama bu pratiğin devamlılığı, haberlerden artık daha önemli hale gelmiştir. Çünkü toplumun nasıl tepki vereceği hala netleşmedi” dedi.

“AĞIRLIK VE FİYATLARIN YAZDIĞI ETİKETLERDEKİ KODLAR, BİR SÜRE ÖNCESİNE AİT FİYATLARI DA BELİRTMEKTEDİR”

“Ekiplerin, ürün kontrollerindeki izledikleri yolları kısaca ifade edelim” diye kaydeden Palabıyık, şunları söyledi: “Öncelikle ürünlerin kod okumaları en önemli ipucu kaynakları olmaktadır. Ağırlık ve fiyatların yazdığı etiketlerdeki kodlar, bir süre öncesine ait fiyatları da belirtmektedir. Bir ay öncesi ile şimdiki ürünlerin fiyatları arasında ciddi bir artış söz konusu olmuş ise o marketlere ceza kesiliyor. Aynı uygulama etiketlerdeki ağırlık oranlarına da göre yapılıyor etiket ile gerçek ağırlık arasında farkın tespiti yine ceza kesilmesinin nedenlerinden biri sayılmaktadır.

“MUŞ İLİNİN ESNAFLARI DA HALKIN KENDİSİ, BİZZAT GÖZLEM YAPAN BİREYLER YİNE KENDİLER OLDUĞU HALDE, FİYATLARDAKİ ARTIŞ KARŞISINDA NASIL SESSİZ KALABİLİYORLAR?”

Bunun yanında eğer ürün yerli bir üretim ise cezanın oranı daha da artıyor. Yerli ürünlerin üretim, taşıma ve tüketim sürecinde, aracıların fiyatlar üzerinde yaptıkları oynamalar, bir süre sonra fark edilebiliyor. Böylece fiyatlar karşılaştırılabiliyor ve artışın miktarına göre ceza kesilebiliyor. Bunları dinlerken, keşke ilimizde de bu tür bir uygulamanın olduğunu görebilsek diye iç geçirmiyor değiliz. Anlamadığım ise şu; Müslüman ve değerlerini koruyan bir halk olarak nasıl böyle bir fırsatçılığı yapabiliyor? Muş ilinin esnafları da halkın kendisi, bizzat gözlem yapan bireyler yine kendiler olduğu halde, fiyatlardaki artış karşısında nasıl sessiz kalabiliyorlar? Özellikle AVM sahiplerinin bir araya gelip bir açıklama yapması sizce de gerekmiyor mu? Yapılanların Muş iline katkı sağlayacağını söylemeye zaten gerek yok fakat bilinçli bir esnaf topluluğunun olması ilimiz için önemli bir kazanç olacaktır. Belki de bu esnafları harekete geçirecek bir oda başkanlığı ile birlikte harekete geçebilirler, böylece meşru bir zeminde bazı olumsuzluklar dile getirilebilir hatta giderebilir.

“MARKETLERİN KAPANIŞ SAATLERİNDEKİ AİLELERİ GÖRMEMEK İÇİN ELİNİZDEN GELENİ YAPMAK ZORUNDASINIZ”

Bu yazı aracılığı ile ilimizin esnafların sesleniyorum; lütfen ürünlerinizdeki fahiş artışları kontrol edin ve artışların insafsızca olması halinde elinizden geleni Muş halkı için yapın. Sizlerin öncülüğünde atılacak adımlara karşın halkın da tepkisiz kalmayacağını bilmeniz gerekiyor. Halka ne kadar adaletli davranırsanız sizin de o kadar adalet göreceğinizi lütfen unutmayın.

Marketlerin kapanış saatlerindeki aileleri görmemek için elinizden geleni yapmak zorundasınız. Özellikle yerli üretimler ile üstesinden gelebileceğiniz bu sürecin aktif olabilmesi için zaman zaman bilinçlendirilmenin yapılmasının sizlere pozitif katkı olarak geri döneceğini lütfen unutmayın. Piyasada oynanan oyunlar belki başkaları tarafından fark edilmeyebilir lakin Allah´ın (c.c.) hakkını asla unutmayın. Unutmayın ki merhamet edilesiniz. Yoksa biri çıkıp “bizim esnafımız dolardan beter” diye beddua edecektir…”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: BİZİM ESNAFIMIZ DOLAR BETER
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİ GÜNDÜZÖZ, SU BASKINI YAŞANAN BÖLGELERİ İNCELEDİ
VALİ GÜNDÜZÖZ, SU BASKINI YAŞANAN BÖLGELERİ İNCELEDİ
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, kentte yaklaşık 2 gün boyunca devam eden sağanaktan dolayı su baskınlarının yaşandığı bölgeleri inceledi.
VALİ GÜNDÜZÖZ, KURUMLARDAN BRİFİNG ALIYOR
VALİ GÜNDÜZÖZ, KURUMLARDAN BRİFİNG ALIYOR
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğünden brifing aldı.
BU GURUR HEPİMİZİN!
BU GURUR HEPİMİZİN!
Muş Alparslan Üniversitesi Hayvancılık Sahasında Pilot Devlet Üniversitesi Seçildi
BAŞKAN ASYA, ESNAF ZİYARETLERİ İLE GÖNÜLLERE DOKUNUYOR
BAŞKAN ASYA, ESNAF ZİYARETLERİ İLE GÖNÜLLERE DOKUNUYOR
Belediye Başkanı Feyat Asya, 31 Mart´ta yapılacak seçimler öncesi AK Parti tarafından aday gösterilmesinin ardından yereldeki çalışmalarına başladı. Başkan Asya, esnaf ziyaretleri ile seçim kampanyasına start verdi.
DUAYENİN FOTOĞRAFLARI RESİM OLUYOR
DUAYENİN FOTOĞRAFLARI RESİM OLUYOR
Muş´ta genç ressamlar, bir ilke imza atarak Dünyaca Ünlü Fotoğraf Sanatçısı Ara Güler´in fotoğraflarını resmederek sergi açmayı hedefliyor
EĞİTİM-BİR-SEN MUŞ 2 NOLU ŞUBESİ İLK DİVAN TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ
EĞİTİM-BİR-SEN MUŞ 2 NOLU ŞUBESİ İLK DİVAN TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) ve Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) İl Müdürlüğü eğitim çalışanlarının üye olabildiği Eğitim-Bir-Sen Muş 2 Nolu Şubesi, ilk divan toplantısını gerçekleştirdi.
“MUŞ İLİ TARIM ALET VE MAKİNELERİ SEKTÖRÜ”
“MUŞ İLİ TARIM ALET VE MAKİNELERİ SEKTÖRÜ”
Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim Üyesi Ömer Arslan “Muş İli Tarım Alet Ve Makineleri Sektörü” başlığını kaleme aldı
KOSGEB´TEN İŞ KURACAKLARA ÇAĞRI
KOSGEB´TEN İŞ KURACAKLARA ÇAĞRI
Muş´ta iş kuracaklara çağrıda bulunan KOSGEB İl Müdürü Kenan Mergen, girişimciliği geliştirme destek programı kapsamında faaliyette bulundukları sektörlere göre değişen tutarlarda üretim yapan işletmelere 370 bin TL´ye kadar geri ödemesiz girişimcilere destek sağlanacağı, hibeden faydalanmak isteyen girişimcilerin en son başvuru tarihi olan 31 Aralık 2018´de sona ereceğini dile getirdi.
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN HASTALARA ZİYARET
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN HASTALARA ZİYARET
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz Muş Devlet Hastanesi´nde tedavi gören hastaları ziyaret ederek “Geçmiş Olsun” dileklerini iletti.
DOLAR
5.3611
EURO
6.0997
Muş Durumu

Bir köy muhtarsız olmaz.Bir iğne ustasız olmaz,sahipsiz olamaz. Bir harf kâtipsiz olamaz, biliyorsun.Nasıl oluyor ki; nihayet derecede muntazam şu Kâinat Hakim’siz olur ?

BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A)
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu