BİŞKEK´TEKİ SEMPOZYUMDA GELENEKSEL SPOR OYUNLARININ GELİŞİMİ ELE ALINDI
Muş Alparslan Üniversitesinin akademik desteğiyle Kırgızistan´ın başkenti Bişkek´te düzenlenen “III. Uluslararası Türk Halklarının Geleneksel Spor Oyunları Sempozyumu” sona erdi
Tarih: 6.12.2018 17:44:22/ 455okunma / 0yorum

Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesinin (KTMÜ) ev sahipliğinde, üniversitenin yanı sıra Türk Tarih Kurumu, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve Dünya Etnospor Konfederasyonu işbirliğinin ürünü olan sempozyum bu sene, “Avrasya Göçebe Halklarının Geleneksel Spor Oyunlarının Oluşumu ve Gelişimi” temasıyla düzenlendi.

Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ın Onur Kurulunda, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdüllatif Tüzer ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu BESYO Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Kırımoğlu´nun Düzenleme Kurulunda yer aldığı; Düzenleme Kurulu Başkanlığını BESYO Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Türkmen´in yaptığı sempozyumda, üniversiteden Dr. Esra Çıplak, Dr. M. Fatih Bilici, Dr. Ömer Kaynar, Arş. Gör. Ayça Genç ve SKS Şube Müdürü Mehmet Furkan Şahin bildiri sundu.

“Yeni bir uluslararası olimpiyat alanı oluşturulması için çalışmaktayız.”

KTMÜ´nün Cengiz Aytmatov Kampüsündeki Kasım Tınıstanov Konferans Salonunda yapılan açılış törenine; devlet yetkilileri, akademisyenler, öğrenciler ve basın mensupları katıldı. Tören Kırgızistan ve Türkiye milli marşlarının okunması ve “Türk Dünyası Geleneksel Oyun ve Sporları” filminin gösterimiyle başladı. Sempozyum Bilim Kurulu Başkanı ve KTMÜ-BESYO Müdürü Prof. Dr. Kanat Canuzakov, açılış töreninde yaptığı konuşmada, sempozyum hakkında bilgiler verdi. Prof. Dr. Canuzakov, Göçebe Oyunlarını sadece spor faaliyeti olarak ele almadıklarını, bilimsel, kültürel ve sosyolojik açıdan da değerlendirdiklerini vurguladı.

Açılış konuşmasında, “Göçebe Oyunları esas itibariyle Kırgız Cumhuriyeti´nin başlattığı ve ata topraklarında ve Türk dünyasını da içine alarak dünyaca kabul gören tarihi bir olaydır.” diyen KTMÜ Rektörü Prof. Dr. Sebahattin Balcı sözlerini şöyle sürdürdü: “Göçebe Oyunları ile başlayan bu sempozyumun amacı bu tarihi olayı daha sağlam bir zemine dayandırmaktır. Kırgızistan Devletinin bu önemli projesini üniversite olarak üstlenerek; bilimsel bir tabana oturtulması, esaslarının, kurallarının belirlenmesi, unutulan oyunlarımızın ve spor faaliyetlerinin tekrar kamuoyuna sunularak yaşatılması ve yeni bir uluslararası olimpiyat alanı oluşturulması için çalışmaktayız.”

Türk Dünyasının Her Köşesinden Akademisyenler bir araya geldi

Türkiye´nin Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat adına konuşan Kültür ve Tanıtma Müşaviri Doç. Dr. Nuri Şimşekler ise şunları söyledi: “2014, 2016, 2018 yıllarında Kırgızistan´da yapılan ve 2020´de nasipse ülkemizde yapılacak olan Dünya Göçebe Oyunları, umarım daha da profesyonelleşerek dünyaya daha da fazla tanıtılacak. Sadece bir spor gösterisi değil, Türk dünyasının kültür birikimini yansıtma adına, dünyaya tanıtma adına büyük anlam taşıyacağını umuyorum.”

Geleneksel spor oyunlarının etraflı bir şekilde ele alınarak bilimsel olarak incelenmesi ve çağımızın şartları doğrultusunda varlıklarının devam ettirilebilmesi ile ilgili meselelerin ele alındığı ve tartışıldığı sempozyuma, farklı disiplinlerden akademisyenler ve spor camiasından isimler katıldı. Kırgızistan, Türkiye, Altay, Başkurdistan, Tuva, Hakas, Yakudistan (Saka), Cuvaşistan Özerk Cumhuriyeti, ABD, Güney Kore, Japonya, Makedonya, Türkmenistan, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan´dan 153 akademisyenin iştirak ettiği sempozyumda, dokuz davetli konuşmacı katılımcılara hitap ederken toplam 106 bildiri sunuldu.

İki gün boyunca yapılan çalışmaların ardından Sempozyum Bilim Kurulu tarafından yayınlanan sempozyumun sonuç bildirisinde, özetle şu görüşlere yer verildi: “Sempozyumda Türk halklarının geleneksel sporları ve oyunları çok geniş ve derin bir yaklaşımla irdelenmiştir. Sempozyum, ana vatandan ata vatana gelen farklı ülke bilim adamlarının birbirleriyle tanışmasına, kaynaşmasına ve bu vesile ile gelecekte bilim adına yeni ufuklar açılmasına vesile olmuştur. Diğer taraftan bu durum, sempozyum konusu olan dünyanın farklı bölge ve iklimlerinde yaşayan Türk halklarının kimlik ve kültürlerini yansıtan spor ve oyunlarının tanınmasına; yeni ve farklı yaklaşımlarla irdelenerek gelecek kuşaklara aktarılmasına büyük katkı sağlamıştır.

Sempozyum aracığıyla geleneksel Türk sporları ve oyunları birçok açıdan incelenmiştir. Benzer bir şekilde Türk halklarının geçmişten bugüne yansıyan sporlarının ve oyunlarının bir kısmının tespitlerinin yapılabilmiş olması, Türk halklarındaki benzer ve farklı versiyonlarının belirlenmesi, sporların ve oyunların tarihsel süreçte çeşitli sebeplerle unutulması ve unutulmaya yüz tutması, milli niteliklerini yitirmesi, anlam boşalması gibi durum tespitleri yapılarak söz konusu sporların ve oyunların yeni ve vizyoner bir yaklaşımla kayıt altına alınması ve bu yolla canlandırılmasının gerekliliği belirlenmiştir.”

Türk oyunlarının sağlam zemine dayandırılmasının yanı sıra fiziksel ve zihinsel gelişime katkı sağlayan oyunların gün yüzüne çıkarılmasının da hedeflendiği Uluslararası Türk Halklarının Geleneksel Spor Oyunları Sempozyumlarının, beynelmilel platformda kural ve kaideleri belirlenmiş Olimpiyat Oyunları tarzında uluslararası çok sporlu bir organizasyonun da nüvesini teşkil etmesi bekleniyor.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÜÇ YERLEŞİM BİRİMİNİ HEYELAN VURDU
ÜÇ YERLEŞİM BİRİMİNİ HEYELAN VURDU
Heyelan Muş´ta 2 mahalleyi ve bir köyü susuz bıraktı. Evleri hasar gören, yolları kullanılamaz hale gelen yöre sakinleri yetkililerden çözüm bekliyor.
MUŞ´UN İLK DERİ MONT ATÖLYESİ PAZAR İSTİYOR
MUŞ´UN İLK DERİ MONT ATÖLYESİ PAZAR İSTİYOR
Deri kıyafet sevenlerin büyük sıkıntı yaşadığı imalat ve tamirat atölyesi ilk defa Muş´ta hizmete girdi. Deri Mont ustası Kenan Bilir, Muş´ta atölyenin fabrikaya dönüşmesi için yetkililerden satış pazarı isteyerek destek talep etti
ARALARINDA HUSUMET BULUNAN AİLELER BARIŞTIRILDI
ARALARINDA HUSUMET BULUNAN AİLELER BARIŞTIRILDI
Bulanık İlçesine bağlı Yoncalı Beldesinde Akgöl ve Balıkçı aileleri arasında yaşanan husumetin son bulması için araya giren Kaymakam ve Başkan V. Dr. Hacı Arslan Uzan, aileler arasında barış sağlanması için bulunduğu girişimde aileleri bir araya getirdi.
YAZIN ÇALIŞTIRILAN HAYVANLAR, KIŞIN ÖLÜME TERK EDİLİYOR
YAZIN ÇALIŞTIRILAN HAYVANLAR, KIŞIN ÖLÜME TERK EDİLİYOR
Muş´un bazı köylerinde yazın çalıştırılan hayvanlar, kışın sokağa terk ediliyor. Çoğu kişi için artık bu normal. Bu eziyete yıllardır dur diyen yok
DONAN NEHİR EĞLENCEYE DÖNDÜ
DONAN NEHİR EĞLENCEYE DÖNDÜ
Muş´ta yaşanan soğuklardan dolayı, Karasu Nehrinin bir kısmı buz tuttu. Donan nehir üzerinde çocuklar tehlikeye aldırmadan kayıp top oynadı.
KIŞ KÖY ÇOCUKLARI İÇİN EĞLENCEYE DÖNÜŞTÜ
KIŞ KÖY ÇOCUKLARI İÇİN EĞLENCEYE DÖNÜŞTÜ
Etkili olan kar yağışından sonra bastıran soğuk havaya aldırmayan köy çocukları, kendi imkanlarıyla korniş ve hortumlardan tasarladıkları kızaklarla kayarak doyasıya eğleniyorlar.
UZAN VE YENTÜR GENÇLİK MERKEZİNDE GENÇLERLE BULUŞTU
UZAN VE YENTÜR GENÇLİK MERKEZİNDE GENÇLERLE BULUŞTU
Bulanık İlçesini ziyaret eden İl Özel İdare Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür ile birlikte Kaymakam ve Başkan V. Dr. Hacı Arslan Uzan Gençlik Merkezinde vakit geçiren gençlerle sohbet etti
KAR KALINLIĞI 10 METREYE ULAŞTI
KAR KALINLIĞI 10 METREYE ULAŞTI
Muş´ta etkili olan kar yağışının ardından kapanan yolları açmaya çalışan ekipler, 10 metreye ulaşan kar dağlarını görünce şaşkına döndü.
KÖY ÇOCUKLARINA HEDİYELER DAĞITTILAR
KÖY ÇOCUKLARINA HEDİYELER DAĞITTILAR
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) öğrenci topluluklarından olan Hayırda Buluşanlar Topluluğu (HBT), köy okullarında okuyan çocuklara hediyeler dağıttı.
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Muş Durumu

Düşmanlarınızın en kuvvetlisi içinizdedir.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu