BİLİMSEL ARAŞTIRMA VE DENEMELERE BAŞLADI
Muş Alparslan Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Bölümü 2019-2020 üretim sezonunda farklı ürün desenlerinde Muş koşullarına uygun 75 ekmeklik buğday, 37 arpa, 18 tritikale, 11 yulaf, 5 Macar fiği ve 10 yem bitkisi (Tritikale+Macar fiği) karışımından oluşan tohumlar toprakla buluştu.
Tarih: 5.11.2019 17:06:48/ 201okunma / 0yorum

Muş Alparslan Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Bölümü 2019-2020 üretim sezonunda farklı ürün desenlerinde Muş koşullarına uygun çeşitleri belirlemek amacıyla ürün adaptasyon denemeleri gerçekleştirdi.

Muş Yıldız Alparslan Tarım İşletmesinde yapılan çalışmada 75 ekmeklik buğday, 37 arpa, 18 tritikale, 11 yulaf, 5 Macar fiği ve 10 yem bitkisi (Tritikale+Macar fiği) karışımından oluşan tohumlar toprakla buluştu. Bölgede ilk defa oluşturulan bilimsel araştırma ve deneme arazisinde gerçekleştirilen uygulamaya, Rektör Yardımcımız ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ´ın yanı sıra Uygulamalı Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Mahir Özkurt, Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Karaman, Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Yaşar, Arş. Gör. Yasir Tufan, Arş. Gör. Nida Kayaalp, Arş. Gör. Büşra Dumlu, Arş. Gör. Mustafa Güneşdoğdu ve öğrencilerimiz katılım gösterdi.

“MUŞ KOŞULLARINA UYGUN, VERİMİ VE KALİTESİ YÜKSEK ÇEŞİTLERİ ÜRETMELERİNE ÖNEMLİ ÖLÇÜDE KATKI SAĞLAYACAKLARINI DÜŞÜNÜYORUZ”

Ekim işlemlerini arazi mahallinde takip eden Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ, farklı tür bitkilerden oluşan denemeler yapma amaçlarının tahıllarda ve yem bitkilerinde Muş koşullarına uygun, tane verimi, yeşil ot verimi ve kalitesi yüksek çeşitleri belirlemek olduğunu söyledi.

Muş koşullarında farklı bitki desenlerinde kapsamlı bilimsel çalışmalar yaptıklarını belirten Prof. Karadağ sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Muş Alparslan Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi olarak yapılan adaptasyon denemelerden elde edilecek bilimsel veriler ışığında ilimizde tarımsal faaliyette bulunan çiftçilerimizin Muş koşullarına uygun, verimi ve kalitesi yüksek çeşitleri üretmelerine önemli ölçüde katkı sağlayacaklarını düşünüyoruz. Ayrıca, denemelerden elde edilen sonuçlar doğrultusunda Muş´ta bitkisel üretim yapan çiftçilere çeşit tavsiyesinde bulunabileceğiz. Bu durum, ilimiz üreticilerine ciddi katkılar sağlayacaktır.”

 

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BÜYÜK ÖNDER ATATÜRK ANILDI
BÜYÜK ÖNDER ATATÜRK ANILDI
Tüm Yurtta olduğu gibi Muş ve ilçelerinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün ebediyete intikalinin 81. yıldönümü dolayısıyla anma töreni düzenlendi.
BAŞKAN KOÇ´TAN 10 KASIM MESAJI
BAŞKAN KOÇ´TAN 10 KASIM MESAJI
10 Kasım Atatürk´ü anma dolayısıyla mesaj yayımlayan Muş TSO Başkanı Erdal Koç, Cumhuriyetin kuruluşunda eşsiz bir mücadele veren Atatürk ve aziz silah arkadaşlarını yad ettiğini ifade etti
MÜDÜR ENGİN´DEN 10 KASIM MESAJI
MÜDÜR ENGİN´DEN 10 KASIM MESAJI
Muş Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ü ebediyete irtihalinin 81. Yılı münasebetiyle bir mesaj yayınladı
MÜFTÜLÜKTEN REKTÖR PROF. DR. FETHİ AHMET POLAT´A ZİYARET
MÜFTÜLÜKTEN REKTÖR PROF. DR. FETHİ AHMET POLAT´A ZİYARET
Muş İl Müftüsü ve ilçe müftüleri Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ı ziyaret etti.
OTİZMLİ ÇOCUKLARIN OKULDA VELİLER TARAFINDAN YUHALANMASI İLE İLGİLİ BAROLARDAN ORTAK AÇIKLAMA: OLAYIN TAKİPÇİSİYİZ
OTİZMLİ ÇOCUKLARIN OKULDA VELİLER TARAFINDAN YUHALANMASI İLE İLGİLİ BAROLARDAN ORTAK AÇIKLAMA: OLAYIN TAKİPÇİSİYİZ
Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı ve 80 baro, Aksaray´daki Mehmetçik İlkokulu´nda otizmli çocukların, otizmli çocuklarla aynı binada eğitim gören diğer çocukların velileri tarafından yuhalanması ile ilgili ortak açıklama yayınladı.
ÜNİVERSİTEDE PROGRAM VE SEMİNERLER DÜZENLENDİ
ÜNİVERSİTEDE PROGRAM VE SEMİNERLER DÜZENLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesinde düzenlenen bazı ziyaret, program ve seminerler haberimizin ayrıntılarında
REKTÖR POLAT YÖK´ÜN “GELECEĞİN MESLEKLERİ, MESLEKLERİN GELECEĞİ” ÇALIŞTAYI´NA KATILDI
REKTÖR POLAT YÖK´ÜN “GELECEĞİN MESLEKLERİ, MESLEKLERİN GELECEĞİ” ÇALIŞTAYI´NA KATILDI
Yükseköğretim Kurulu tarafından, “Geleceğin Meslekleri, Mesleklerin Geleceği” başlıklı bir çalıştay gerçekleştirildi. Çalıştaya Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ta katıldı
ŞİMŞEK´TEN MEVLİD KANDİLİ KUTLAMA MESAJI
ŞİMŞEK´TEN MEVLİD KANDİLİ KUTLAMA MESAJI
AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Mevlid Kandili dolaysıyla kutlama mesajı yayınladı
BAŞKAN ASYA´DAN MEVLİD KANDİLİ MESAJI
BAŞKAN ASYA´DAN MEVLİD KANDİLİ MESAJI
Belediye Başkanı Feyat Asya, Peygamber Efendimizin (SAV) dünyaya teşriflerinin yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
DOLAR
5.7704
EURO
6.3641
Muş Durumu

Kendine yapılmasını istemediğini sen de başkasına yapma.

Konfüçyus
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu