BİLAL ERDOĞAN: "MALAZGİRT TÖRENLERİ, ÇANAKKALE ANMA TÖRENLERİ GİBİ OLACAK"
Anadolu´nun fethi ve Malazgirt Zaferi´nin 948. yıl dönümü etkinliklerinin birinci adımı bu yıl ilk kez Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti´nde organize edilecek.
Tarih: 23.8.2019 19:44:31/ 307okunma / 0yorum

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti´ninbaşkenti Lefkoşada bulunan Hala Sultan Camii´nde Okçular Vakfı öncülüğünde gerçekleştirilen programda, 23-26 Ağustos arasında Malazgirt ve Ahlat ile eş zamanlı olarak gerçekleşecek etkinlikler hakkında bilgilendirme yapıldı. Okçular Vakfı Kurucu Başkanı Haydar Ali Yıldız ve Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi Bilal Erdoğan´ın katılımıyla gerçekleşen programda, Anadolu´nun fethi ve Malazgirt Zaferi´nin 948. yıl dönümünün idrak edileceği etkinlik ve şehitleri anma töreni hakkında bilgi verildi.

Beyoğlu Belediye Başkanı ve Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Haydar Ali Yıldız, bu yıl anma etkinliklerini KKTC´den başlattıklarını kaydederek bunun anlamının büyük olduğunu söyledi. Anadolu bir eve benzetilecek olursa bu evin temelinin atıldığı yerin Malazgirt olduğuna dikkat çeken Yıldız, "Kıbrıs ta bir vatandır, yavru vatan olması anne ile yavrusu arasındaki muhabbetten ileri geliyor" dedi.

Uğruna mücadele edilen topraklara yüzyıllardır vatan dediklerini kaydeden Yıldız, Anadolu´daki gönüllerin fethinin 1071´de Malazgirt´te başladığını belirtti. Yıldız, Okçular Vakfı olarak bin yıllık bir sorumluluğu üzerilerine aldıklarını ve Malazgirt´i anma etkinliklerini de planlanmayı üzerilerine vazife olarak aldıklarını söyledi.

"Kıbrıs vatandır, vatanımızdır"

Yıldız, "Bugün Yavru Vatan Kıbrıs´tayız. Kıbrıs´ta uğruna mücadele edilen, gözyaşı dökülen, sevinçlerimizi yaşadığımız, kederlerini yaşadığımız bir toprak parçasıdır. Dolayısı ile vatandır, vatanımızdır" dedi. Kimsenin toprağında, vatanında gözleri olmadığını kaydeden Yıldız, "Kimsenin bizim vatanımızda da gözü olmasına müsaade etmeyeceğimizin kararlılığıdır, bu liderimizin kararlılığıdır" dedi.

Kıbrıslı Kardeşleri ile Anadolu´daki kardeşlerinin bir ve beraber olduğunu dünyaya beyan etmiş olduklarını kaydeden Yıldız, 26 Ağustos Malazgirt anma etkinliklerin için Kıbrıs´tan da 160 genç ile birlikte tarihi medeniyet şehri Ahlat´a gideceklerini söyledi. Yıldız, konuşmasında Ahlat´ta yapılacak etkinlikler hakkında bilgi de verdi.

Yalova Milletvekili ve Ak Parti Gençlik Kolları Genel Başkanı Ahmet Büyükgümüş konuşmasına, "Malazgirt Zaferi ile birlikte Anadolu´nun kapılarını Türklere açan tek millet olarak yaşama irademizin bir garantisinin ilan edildiği bir tarihi dönüm noktasını bir fethi anmış oluyoruz" ifadelerini kullanarak başladı. Fetih ruhu hakkında bilgiler de veren Büyükgümüş, bu yıl dördüncüsünü organize edilen Malazgirt Zaferi´ni anma programının gençler açısından önemine işaret etti.

"Etkinliklerle tarihimizi yeniden hatırlıyoruz"

Büyükgümüş, "Biz bu etkinliklerle tarihimizi yeniden hatırlıyoruz, bir araya gelerek bu değerlerimizi yeniden hissediyoruz" dedi. Hem Malazgirit Zaferi kutlamları, hem Okçular Vakfı´nın diğer çalışmaları bakımından son dönemde üzerilerine çok adil olmayan yaftalar yapıştırılmaya çalışıldığını kaydeden Büyükgümüş, bunlara en güzel cevabın vakfın çalışmalarına destek verenler tarafından verildiğini söyledi.

Büyükgümüş, Okçular Vakfı´nın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan´ın kendilerine çizdiği vizyon ve teşvikler ile kurulduğunu da anlattı. Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Necmettin Bilal Erdoğan, Malazgirt Anma etkinliklerinin 948´inci için tanıtım toplantısı düzenlendiğini kaydederek Okçular Vakfı olarak etkinlik tanıtımlarını gönül coğrafyalarının farklı yerlerinde yaptıklarını söyledi.

Bugüne kadar bu nedenle çeşitli yerlere gittiklerini ve farklı kitlelere ulaşmaya çalıştıklarını kaydeden Erdoğan, geleneksel Türk okçuluğunu, Okçular Vakfı´nın temsil ettiği geleneği, fetih kupasını, Malazgirt´te Cumhurbaşkanı´nın himayelerinde gerçekleştirilen anma etkinliklerinde tanıttıklarını kaydetti.

Bilal Erdoğan toplantıda yaptığı konuşmada, "Ahlat-Malazgirt etkinlikleri, nasıl son 15 yılda Çanakkale anma törenleri çok büyük bir profil arz etmeye başladıysa, aynı profilde aynı ihtişamda kutlanan bir gün haline gelecek" ifadelerini kullandı.

"İşin özünde bir toprağın vatan olması yatıyor"

Hem Ahlat´da hem Malazgirit´de yarından başlayarak Pazartesi gününe kadar çok çeşitli etkinlikler ile vatandaşların bir araya geleceğini kaydeden Erdoğan, "Ahlatı tanıyacaklar, Malazgirti´in tarihdeki önemini anlayacaklar" dedi.

Erdoğan, konuşmasında etkinlikler hakkında bilgi de verdi. Basın mensuplarına verilen kahvaltının ardından başlayan basın toplantısının bitiminde gelen misafirlere ok atışı yaptırıldı. Programı gerçekleştirmelerinin amacının daha çok insanın Ahlat ve Malazgirt´te gerçekleştirilecek etkinliklere katılması olduğunu söyleyen Erdoğan, "1071´den beri buradayız diyoruz, Anadolu´nun kapılarının Türklere açılmasından bahsediyoruz ama işin özünde bir toprağın vatan olması yatıyor" dedi.

 Programda Kıbrıs´ın 1571 yılında Yavuz Sultan Selim döneminde fethedildiği ve 1974 Kıbrıs Barış Harekatıyla uğrunda mücadele edilen bir toprak parçası olduğu dikkate alındığında etkinliğin anlamının bir kez daha arttığına dikkat çekildi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN YAYLA HATIRLATMASI “BİR PİRİNÇ TANESİ BİLE BIRAKMAYIN”
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN YAYLA HATIRLATMASI “BİR PİRİNÇ TANESİ BİLE BIRAKMAYIN”
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, havaların soğuması ile birlikte yaylacıların dönüş yolculuğunu hatırlatarak yaşam malzemesi bırakılmaması uyarısında bulundu. “Orada bir pirinç tanesi bile bizim Muşlu hemşehrilerimiz inanıyorum ki bırakmayacaklar” diye ifade eden Vali Gündüzöz, “Dönerken orada stokladıkları erzakları bırakmamaları lazım. Eğer bu erzakları yanlarında indirmezlerse terör örgütlerine bir lojistik destek sağlamış olurlar. Hain terör örgütü buradan beslenir. Onun için herkes aynı hassasiyeti yapacak” dedi
KADINLAR, KURSLARLA SOSYALLEŞİYOR
KADINLAR, KURSLARLA SOSYALLEŞİYOR
Muş´ta, ev hanımları ve genç kızlar, açılan ahşap boyama kursu ile eskimiş, yıpranmış ahşap eşyaları ya da hiç el değmemiş ham malzemeleri özenle yeniden boyayarak birer sanat eseri haline getiriyor
BAŞKAN ASYA: “PARK VE YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYALIM”
BAŞKAN ASYA: “PARK VE YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYALIM”
Son 5 yıl içinde Muş´a çok sayıda park kazandırdıklarını söyleyen Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, “İnsanlarımızın güzel vakit geçirmesi için hizmete açtığımız park ve yeşil alanları hep birlikte koruyalım. Ortak kullanım alanları olan parklarımızı ortak bir bilinçle korumalıyız. Buraları tahrip etmek isteyenlere birlikte fırsat vermemeliyiz. Bilinçsizce yapılan kullanımlara şahit olduğumuzda uyaralım” dedi
MUŞ´A KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ ALINDI
MUŞ´A KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ ALINDI
Yaptığı hizmetlerle adından söz ettiren Türk Kızılayı, Muş´a kan bağış otobüsü kazandırdı.
HBT ETKİNLİKLERE BAŞLADI
HBT ETKİNLİKLERE BAŞLADI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Hayırda Buluşanlar Öğrenci Topluluğu, 2019-2020 Eğitim Öğretim dönemindeki etkinliklerine başladı.
AKDAĞ VE BERABERİNDEKİ HEYET KOÇ´U ZİYARET ETTİ
AKDAĞ VE BERABERİNDEKİ HEYET KOÇ´U ZİYARET ETTİ
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, çeşitli ziyaret ve incelemeler içim bölgeye gelen KOSGEB Başkan Yardımcısı Ahmet Akdağ ve beraberindeki heyeti makamında ağırladı. Yönetim kurulu ve meclis üyeler ile birlikte KOSGEB Başkan Yardımcısı Akdağ, KOBİ Gelişim Dairesi Başkanı Erdal Çınar, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Mehmet Öğüt, KOSGEB Van Müdürü Bilal Emre Yörük ve KOSGEB Muş Müdürü Kenan Mergen´i makamında ağırladı.
BARIŞAN "TERÖRÜ BİTİRECEK HAREKÂTI DESTEKLİYORUZ"
BARIŞAN "TERÖRÜ BİTİRECEK HAREKÂTI DESTEKLİYORUZ"
Memur-Sen muş il başkanı Mahir Barışan, Fırat´ın doğusunda başlatılan "Barış Pınarı Harekatını" desteklediklerini açıkladı.
ALPARSLAN-2 BARAJI MUŞ OVASINA CAN VERECEK
ALPARSLAN-2 BARAJI MUŞ OVASINA CAN VERECEK
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan Alpaslan-2 Barajı´da çalışmalar devam ediyor.
MÜSİAD´DAN TKDK´YA İŞBİRLİĞİ ZİYARETİ
MÜSİAD´DAN TKDK´YA İŞBİRLİĞİ ZİYARETİ
TKDK ile MÜSİAD arasında imzalanan “IPARD Programı İş Birliği Protokolü” ile ilgili MÜSAİD İl Temsilcisi Ferhat Üzel´i makamında ağırlayan TKDK İl Koordinatörü Mehmet Emin Turan, yapılacak işbirliği ile ilimize birçok yatırımın kazandırılacağına inandıklarını belirtti.
DOLAR
5.8417
EURO
6.4405
Muş Durumu

Melaike, çanı olan kervana arkadaş olmaz.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu