“BEN BAŞARDIM, TÜM KADINLARIMIZ DA BAŞARABİLİR”
Matematik bölümü mezunu, atama beklerken özel eğitimlerde mesleğini devam ettirebilmiş, atama umudunu kaybettikten sonra yöresel bir yemek lokantası açan Iraz Abak adlı Azerbeycan Devlet Pedagoloji Üniversitesi Matematik bölümü mezunu kadın girişimci, sucuk köfte yöresel lokantasında örnek biçimde çalışıyor, kazancıyla da aile bütçesine katkıda bulunuyor.
Tarih: 20.9.2018 17:33:35/ 190okunma / 0yorum

Kadınların iş hayatına atılması gerektiğini ayrıca belirten örnek girişimci Iraz Abak, evde oturma yanlısı çalışmayan kadınlara hitaben kadınlık sadece cam sil, yer sil, ev sil le olmuyor. Kadın aynı zamanda sorumluluk almalı dedi.

Evde oturan kadınlara örnek nitelikte bir işletmeci. Üniversite mezunu olmasına rağmen taşıdığı sorumluluk bilinci, atılımcı yapısıyla Muş´ta hemcinslerince örnek alınması gereken bir işletmeci, iş kadını Iraz Abak. Aslen Osmaniyeli. Üç çocuk annesi. Eşinin şark görevi dolayısıyla Muş´ta. Çocuklarının geleceklerine dair olan, azmi ve gayreti ile örnek bir anne olduğu gözlenirken, hemcinslerine çağrıda bulunmayı da ihmal etmedi. Iraz Abak, evde oturup, cam silmeyle, ev temizlemeyle, yerleri silmeyle ev kadını olunmadığına vurgu yaparken ev kadınları da sorumluluk bilinci taşımalı dedi. Abak, çocukluk yıllarından Üniversite hayatına, şu anki durumundan, hedeflediklerine yönelik sunduğu yaşam hikayesini dünden bugüne ı gazetemize anlattı.

ÇOCUKLARIMIN GELECEĞİ İÇİN ÇALIŞMAK ZORUNDA OLAN BİR ANNEYİM

Muş´ta çalışan kadınlara dair bakış açısına ayrıca dikkat çekmek isteyen Abak adlı örnek girişimci her şeyden önce ben bir anneyim ve çocuklarımın geleceğini düşünmek zorundayım. 2003 yılında Azerbeycan Devlet Pedagoloji Üniversitesi Matematik bölümünden mezun oldum.  Özel sektörlerde çalıştım. Hem çalışıp hem de KPSS sınavlarına hazırlanıyordum. KPSS hazırlığımdan sonra atamam gerçekleşmedi o dönemde. Atama konusunda torpil dönemlerini yapılanları hep duyuyor görüyoruz. Çok az sayıda atama yapıldı.  Kolay okumadık ve ben okurken de çalışan biriydim.  Evlendim, ihtiyaçlarımız olduğundan dolayı çalışmak zorundaydım. Dershanelerde öğretmenlik yapmaya başladım 12 yıllık bir dershane geçmişim var. Eşimin şark görevinden dolayı Muş´a geldik. Muş´ta da bir yıl dershanede çalıştım. Bir yıl ücretli öğretmenlik yaptım. Muş´ta öğrenci çocuklara aileleri tarafından değer verilmemesi beni daha da üzüyordu. Daha sonra bir özel kuruluşta müdürlük yaptım. 3 Yılda burada çalıştıktan sonra burada da hak ettiğimi alamadığımdan ötürü ayrılmak zorunda kaldım. Sonra memleketime gittim. Osmaniyeliyim. Orda her yerde sucuk ekmek dükkanlarının çokluğu dikkatimi çekti. Bende bu işi yapabilirim dedim. Geldim burada da bu işi yapmak üzere kolları sıvadım. Muş´ta da bayan çalışmalarına bakış açısı farklı olduğu için kararımı vermiştim ve işimi yapmak üzere çalışmalarıma hız kazandırdım. Her mesleğin zorlukları vardır. Bir bayanın her şeyden önce ne yaptığı bilmesi lazım. Kendisine güvenmesi lazım. Eşini ikna edip çalışmak için çabasını gayretini ortaya koyması lazım. Bir bayan eşini ikna konusunda gerekli müsaadeyi alabilirmi evet? Bir kadın eşinin boyun damarı gibidir. İsterse istediği yöne çevirebilir. Yeter ki o güveni verebilsin. Muş´ta bayan çalıştırılmıyor. Bayanlara çalışamaz gözü ile bakılıyor. Muş´tan çıktığınız zaman her yerde bayanların işgücüne katılımları olması gerektiği gibi. Burada normal değil sadece. İşyerime ve işlerime gelince müşteri kitlemde eğitimli insanların bakış açısı güzel. Beni de ikaz edenler oldu. Evinde otur diye. Ben çocuklarımın geleceği için çalışmak zorunda olan bir anneyim. Bunu ifade ettim. Üç çocuğum var. Onları gelecekleri benim ve eşim  için çok önemli. Dükkanımı kurmam 15 Bin tl ye mal oldu. İşlerim şükür iyi. Bir memur olsam 3 Bin belki 4 Bin tl maaş alabilirdim. Burada durum daha iyi."

BİR KADIN SADECE EV İŞİ YAPMAMALI

Kadın girişimci olarak Muş´taki bayanlara da iş hayatına atılmaları hususunda çağrıda bulunan Iraz Abak son olarak  "Kadınlara özellikle evde oturma yanlısı kadınlara çağrım, çıkıp kendinizi ifade edebilecek özelliklerinizle, yeteneklerinizle iş kurun, bir şeyler yapmak üzere eşinizin desteğini alın. Söz sahibi olun, aile bütçenize katkıda bulunun. Çalışın, iş yapın.. Bir kadın sadece ev işi yapmamalı. Cam sil, yer sil, ev sil le olmuyor. Kadın temizlikçi gözü ile görülmemeli. Buda birazda kadınların elinde bizim kendi elimizde. Diyeceklerim bunlardan ibaret." dedi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNDEN ÖRNEK ALINACAK ETKİNLİK
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNDEN ÖRNEK ALINACAK ETKİNLİK
Muş Alparslan Üniversitesi öğrencileri tarafından sosyal paylaşım alanında oluşturulan Grup49 adlı ekip Muş´ta örnek bir çalışmaya imza attı.
VALİ GÜNDÜZÖZ, ŞEHİT AİLELERİNİ YALNIZ BIRAKMIYOR
VALİ GÜNDÜZÖZ, ŞEHİT AİLELERİNİ YALNIZ BIRAKMIYOR
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz ile eşi Uzm. Dr. Meşide Gündüzöz Hakkâri´deki patlamada şehit düşen Vartolu Topçu Er İbrahim Özkur´un doğum yapan eşini evinde ziyaret etti.
“EŞİMİN KATİLLERİ EN SONUNDA HAK ETTİĞİ YERİ BULDU”
“EŞİMİN KATİLLERİ EN SONUNDA HAK ETTİĞİ YERİ BULDU”
Şehit Binbaşı Arslan Kulaksız´ın eşi Sibel Kulaksız, Muş Valisi İlker Gündüzöz ve güvenlik güçlerini ziyaret etti.
HEM KURSİYERLERİNİN ORTAK AMACI, FARKINDALIK YARATMAK
HEM KURSİYERLERİNİN ORTAK AMACI, FARKINDALIK YARATMAK
Halk Eğitim kurslarındaki yoğunluklar dikkat çekiyor. Kurslardan faydalanan bayanlar bu şekilde hem boş zamanlarını değerlendiriyor, hem de el sanatları alanında kendilerini geliştirip, aile bütçelerine katkıda bulunabiliyorlar.
ÜNİVERSİTEDE ŞİİR DİNLETİSİ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ
ÜNİVERSİTEDE ŞİİR DİNLETİSİ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu ve Muş Şairler ve Yazarlar Derneği tarafından “Şiir Dinletisi” etkinliği düzenlendi.
ÖZEL ÖĞRENCİLERİN SAÇ KESİM VE BAKIMLARI YAPILDI
ÖZEL ÖĞRENCİLERİN SAÇ KESİM VE BAKIMLARI YAPILDI
Muş Çıraklık Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesindeki bir gurup gönüllü kuaför, Ali kuşçu Özel Eğitim Uygulama okulunda öğrenim gören kız ve erkek özel öğrencilerin saç kesim ve saç bakımlarını gerçekleştirdi.
BİŞKEK´TEKİ SEMPOZYUMDA GELENEKSEL SPOR OYUNLARININ GELİŞİMİ ELE ALINDI
BİŞKEK´TEKİ SEMPOZYUMDA GELENEKSEL SPOR OYUNLARININ GELİŞİMİ ELE ALINDI
Muş Alparslan Üniversitesinin akademik desteğiyle Kırgızistan´ın başkenti Bişkek´te düzenlenen “III. Uluslararası Türk Halklarının Geleneksel Spor Oyunları Sempozyumu” sona erdi
VALİ GÜNDÜZÖZ DOLANDIRICILARA KARŞI VATANDAŞLARI UYARDI
VALİ GÜNDÜZÖZ DOLANDIRICILARA KARŞI VATANDAŞLARI UYARDI
Muş Valisi İlker Gündüzöz, telefon dolandırıcılarına karşı vatandaşları uyardı.
SANCAKTEPE ŞEHİDİ MUŞ´A GETİRİLDİ
SANCAKTEPE ŞEHİDİ MUŞ´A GETİRİLDİ
İstanbul´un Sancaktepe ilçesinde, askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan Piyade Uzman Çavuş Şahin Aslan´ın cenazesi, askeri uçakla Muş´a getirildi.
DOLAR
5.3611
EURO
6.0997
Muş Durumu

Ayağa kalkarsan hizmet kastiyle kalk, eğer konuşacak olursan hikmetle konuş, oturacağın zaman hürmetle otur…

Hacı Bektaşı Veli
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu