“BEN BAŞARDIM, TÜM KADINLARIMIZ DA BAŞARABİLİR”
Matematik bölümü mezunu, atama beklerken özel eğitimlerde mesleğini devam ettirebilmiş, atama umudunu kaybettikten sonra yöresel bir yemek lokantası açan Iraz Abak adlı Azerbeycan Devlet Pedagoloji Üniversitesi Matematik bölümü mezunu kadın girişimci, sucuk köfte yöresel lokantasında örnek biçimde çalışıyor, kazancıyla da aile bütçesine katkıda bulunuyor.
Tarih: 20.9.2018 17:33:35/ 122okunma / 0yorum

Kadınların iş hayatına atılması gerektiğini ayrıca belirten örnek girişimci Iraz Abak, evde oturma yanlısı çalışmayan kadınlara hitaben kadınlık sadece cam sil, yer sil, ev sil le olmuyor. Kadın aynı zamanda sorumluluk almalı dedi.

Evde oturan kadınlara örnek nitelikte bir işletmeci. Üniversite mezunu olmasına rağmen taşıdığı sorumluluk bilinci, atılımcı yapısıyla Muş´ta hemcinslerince örnek alınması gereken bir işletmeci, iş kadını Iraz Abak. Aslen Osmaniyeli. Üç çocuk annesi. Eşinin şark görevi dolayısıyla Muş´ta. Çocuklarının geleceklerine dair olan, azmi ve gayreti ile örnek bir anne olduğu gözlenirken, hemcinslerine çağrıda bulunmayı da ihmal etmedi. Iraz Abak, evde oturup, cam silmeyle, ev temizlemeyle, yerleri silmeyle ev kadını olunmadığına vurgu yaparken ev kadınları da sorumluluk bilinci taşımalı dedi. Abak, çocukluk yıllarından Üniversite hayatına, şu anki durumundan, hedeflediklerine yönelik sunduğu yaşam hikayesini dünden bugüne ı gazetemize anlattı.

ÇOCUKLARIMIN GELECEĞİ İÇİN ÇALIŞMAK ZORUNDA OLAN BİR ANNEYİM

Muş´ta çalışan kadınlara dair bakış açısına ayrıca dikkat çekmek isteyen Abak adlı örnek girişimci her şeyden önce ben bir anneyim ve çocuklarımın geleceğini düşünmek zorundayım. 2003 yılında Azerbeycan Devlet Pedagoloji Üniversitesi Matematik bölümünden mezun oldum.  Özel sektörlerde çalıştım. Hem çalışıp hem de KPSS sınavlarına hazırlanıyordum. KPSS hazırlığımdan sonra atamam gerçekleşmedi o dönemde. Atama konusunda torpil dönemlerini yapılanları hep duyuyor görüyoruz. Çok az sayıda atama yapıldı.  Kolay okumadık ve ben okurken de çalışan biriydim.  Evlendim, ihtiyaçlarımız olduğundan dolayı çalışmak zorundaydım. Dershanelerde öğretmenlik yapmaya başladım 12 yıllık bir dershane geçmişim var. Eşimin şark görevinden dolayı Muş´a geldik. Muş´ta da bir yıl dershanede çalıştım. Bir yıl ücretli öğretmenlik yaptım. Muş´ta öğrenci çocuklara aileleri tarafından değer verilmemesi beni daha da üzüyordu. Daha sonra bir özel kuruluşta müdürlük yaptım. 3 Yılda burada çalıştıktan sonra burada da hak ettiğimi alamadığımdan ötürü ayrılmak zorunda kaldım. Sonra memleketime gittim. Osmaniyeliyim. Orda her yerde sucuk ekmek dükkanlarının çokluğu dikkatimi çekti. Bende bu işi yapabilirim dedim. Geldim burada da bu işi yapmak üzere kolları sıvadım. Muş´ta da bayan çalışmalarına bakış açısı farklı olduğu için kararımı vermiştim ve işimi yapmak üzere çalışmalarıma hız kazandırdım. Her mesleğin zorlukları vardır. Bir bayanın her şeyden önce ne yaptığı bilmesi lazım. Kendisine güvenmesi lazım. Eşini ikna edip çalışmak için çabasını gayretini ortaya koyması lazım. Bir bayan eşini ikna konusunda gerekli müsaadeyi alabilirmi evet? Bir kadın eşinin boyun damarı gibidir. İsterse istediği yöne çevirebilir. Yeter ki o güveni verebilsin. Muş´ta bayan çalıştırılmıyor. Bayanlara çalışamaz gözü ile bakılıyor. Muş´tan çıktığınız zaman her yerde bayanların işgücüne katılımları olması gerektiği gibi. Burada normal değil sadece. İşyerime ve işlerime gelince müşteri kitlemde eğitimli insanların bakış açısı güzel. Beni de ikaz edenler oldu. Evinde otur diye. Ben çocuklarımın geleceği için çalışmak zorunda olan bir anneyim. Bunu ifade ettim. Üç çocuğum var. Onları gelecekleri benim ve eşim  için çok önemli. Dükkanımı kurmam 15 Bin tl ye mal oldu. İşlerim şükür iyi. Bir memur olsam 3 Bin belki 4 Bin tl maaş alabilirdim. Burada durum daha iyi."

BİR KADIN SADECE EV İŞİ YAPMAMALI

Kadın girişimci olarak Muş´taki bayanlara da iş hayatına atılmaları hususunda çağrıda bulunan Iraz Abak son olarak  "Kadınlara özellikle evde oturma yanlısı kadınlara çağrım, çıkıp kendinizi ifade edebilecek özelliklerinizle, yeteneklerinizle iş kurun, bir şeyler yapmak üzere eşinizin desteğini alın. Söz sahibi olun, aile bütçenize katkıda bulunun. Çalışın, iş yapın.. Bir kadın sadece ev işi yapmamalı. Cam sil, yer sil, ev sil le olmuyor. Kadın temizlikçi gözü ile görülmemeli. Buda birazda kadınların elinde bizim kendi elimizde. Diyeceklerim bunlardan ibaret." dedi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI DERNEĞİNDEN 2023 VİZYONU
ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI DERNEĞİNDEN 2023 VİZYONU
Özel Eğitim Kurumları Derneği tarafından Erzincan Üniversitesi Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap konferans salonunda “2023 vizyonunda özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin yeri ve özel eğitim Türkiye buluşmaları“ konulu sempozyum düzenlendi. Özel Eğitim Kurumları Derneği Denetim Kurulu Üyesi Doğu Anadolu Bölge ve Muş İl Temsilcisi Öğün Taş, sempozyum ile ilgili değerlendirmelerde bulundu
KALE MAHALLESİ´NDEKİ YOL ÇALIŞMALARINDA SONA GELİNDİ
KALE MAHALLESİ´NDEKİ YOL ÇALIŞMALARINDA SONA GELİNDİ
Muş Belediyesi tarafından Kale Mahallesi çevresinde yürütülen yol çalışmalarında sona gelindi. Dar ve düzensiz yolları genişletip, yeni ihata duvarları yapan belediye, mahallenin ulaşım sorununu ortadan kaldırıyor
KIŞIN HABERCİSİ KESTANE ÇIKTI
KIŞIN HABERCİSİ KESTANE ÇIKTI
Sonbahar mevsiminin gelmesi ile birlikte kışın habercisi olan kestanecilerde tezgâhlarını kurmaya başladılar
KALE MAHALLESİ SAKİNLERİNDEN TOKİ´YE TEPKİ
KALE MAHALLESİ SAKİNLERİNDEN TOKİ´YE TEPKİ
Muş Sivil Toplum Örgütü dernek yöneticilerinden Kale Mahallesi sakinlerinden muhtar adayı Mehmet Özcan, TOKİ konut borçlarının düşürülmemesinin yanı sıra borçlardaki yeni artıştan dolayı tepki gösterdi. Kale mahallesi TOKİ hak sahiplerinin sorunu sadece kalenin değil Muş´un sorunudur diyen Özcan, yetkililere konuya çözüm noktasında çağrıda bulundu.
BULANIK VE MALAZGİRT MESLEK YÜKSEKOKULLARINDA ETKİNLİKLER DÜZENLENDİ
BULANIK VE MALAZGİRT MESLEK YÜKSEKOKULLARINDA ETKİNLİKLER DÜZENLENDİ
Bulanık Meslek Yüksekokulunda (MYO), Dünya Beyaz Baston Gününde, “Dünyaya Onların da Gözünden Bakalım” başlıklı bir etkinlik düzenlendi
VALİ AZİZ YILDIRIM´DAN MUHTARLAR GÜNÜ MESAJI
VALİ AZİZ YILDIRIM´DAN MUHTARLAR GÜNÜ MESAJI
Muş Valisi Aziz Yıldırım, “19 Ekim Muhtarlar Günü” dolaysıyla bir mesaj yayımladı.
ÇARESİZ AİLE DESTEK BEKLİYOR
ÇARESİZ AİLE DESTEK BEKLİYOR
Muş´un Korkut ilçesinde ilk çocuğunu "Spinal Müsküler Atrofi (SMA) Tip 1" hastalığı nedeniyle kaybeden anne Lamia Baycu, aynı hastalığa yakalanan ikinci kızı Müberra´yı da kaybetmemek için destek bekliyor
GENÇ ÇİFTÇİ PROJELERİNDE HAYVAN DAĞITIMLARI DEVAM EDİYOR
GENÇ ÇİFTÇİ PROJELERİNDE HAYVAN DAĞITIMLARI DEVAM EDİYOR
Muş Tarım Müdürlüğü tarafından Muş´ta, ´Genç Çiftçi´ projesi kapsamında manda dağıtımı yapıldı.
“BİZLER ADİL DAVRANDIKÇA, HİZMET YOLUNDA GÜÇLÜ OLDUK”
“BİZLER ADİL DAVRANDIKÇA, HİZMET YOLUNDA GÜÇLÜ OLDUK”
Danışma Meclisi toplantısında partililere hitap eden Belediye Başkanı Feyat Asya, “Bizleri bu göreve layık gören halkımızın hakkını hukukunu korumak üzere birçok hizmeti hayata geçirmeyi başardık. Bu süreçte bizler adil davrandıkça güçlü olduk. Bu güçle vatandaşlarımıza hizmet etmeye devam ediyoruz” dedi.
DOLAR
5.7710
EURO
6.6206
Muş Durumu

İman hem nurdur hem kuvvettir, hakiki imanı elde den adam kânata meydan okuyabilir.

BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A)
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu