BEDRİ GENCER ÜNİVERSİTEDE SEMİNERLER VERDİ
Yıldız Teknik Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bedri Gencer, Muş Alparslan Üniversitesi Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezinin (SOSPOL) davetlisi olarak üniversitenin konuğu oldu.
Tarih: 6.11.2018 17:46:39/ 236okunma / 0yorum

Sosyal ve siyasal teori, mukayeseli tarihsel sosyoloji, modernliğin ve postmodernliğin sosyolojisi gibi alanlarda yaptığı çalışmalarla tanınan Prof. Dr. Gencer, üniversitede “Dinler Mücadelesinden Medeniyetler Mücadelesine” ve “Reform İle Aydınlanma Arasında İslam” başlıklı iki seminer verdi. Seminerlere akademik personel ve öğrenciler yoğun bir ilgi gösterdi.

Prof. Dr. Gencer, Fuat Sezgin Derslikleri 102 nolu derslikteki “Dinler Mücadelesinden Medeniyetler Mücadelesine” başlıklı ilk seminerinde modern dönemde din ile medeniyet kavramları arasındaki ilişki biçiminin tersyüz edildiğini söyledi. Bu kavram karmaşasının aşılması ve kavramların yeniden inşa edilmesi için nelerin yapılabileceğini çeşitli örneklerle analiz eden Prof. Dr. Gencer, kavram kargaşası ile ilgili tespitlerinin ardından ‘üniversite´ kavramının tarihsel sosyolojisini ele aldı.

Medeniyet kavramının dine entegre edilmeye çalışıldığını, oysa ‘İslam Dini´ ile ‘İslam Medeniyeti´ söyleminin aynı şey olmadığını ifade eden Prof. Dr. Gencer şöyle konuştu: “Medeniyet kelimesi dine izafe edilemez. İslam medeniyeti, Yahudi medeniyeti, Hıristiyan medeniyeti olmaz. Bunu şöyle izah edebiliriz; İslam matematiği yahut Yahudi matematiği olur mu? Çünkü medeniyet kelimesi Medine kelimesinden yani şehirden gelir. Medeniyet ancak şehre bağlamlandırılabilir. Örneğin filanca yüzyıllar arasında Bursa medeniyeti yahut Akdeniz medeniyeti gibi ifadeler medeniyet bağlamında kullanılabilir. İşte modernleşme, sekülerleşme dediğimiz şey tam da budur.”

“Sorulduğu vakit 32 farzı bilmeyenler, İslam´da Modernleşme hakkında büyük laflar ediyor.”

Prof. Dr. Bedri Gencer, Erdoğan Bektaş amfisindeki “Reform ile Aydınlanma Arasında İslam” başlıklı seminerinde ise külli ilim anlayışıyla hareket ettiği için kendisini hiçbir zaman sosyolog olarak görmediğini ifade ederek, bazı dini kavramların tarihi kökenini analiz etti. Batıda yaşanan Reform ve Aydınlanma pratiklerinin, Müslüman toplumlarda neden yaşanmadığını ve buna hangi âlimlerin engel olduğunu ele alan Prof. Dr. Gencer şöyle konuştu: “İslam dünyasındaki modernleşme, Müslümanların yaşayış tarzlarındaki modernleşme anlamına gelmektedir. Önemli olan bu durumun bir Müslümanın inanç biçimine nasıl yansıdığıdır ki biz buna sekülerleşme diyoruz.

İslam´da modernleşme, Müslümanların dünyaya bakışının değişmesi demektir. Bu açıdan modernleşme bir arızadır; ama esas mesele, kaynağın sorunlu olup olmadığı ve bilinip bilinmediğidir. Yani kısaca sünnet bilinmeden bidat bilinemez. Tarihe baktığımızda önemli oryantalistlerin, İslam´ı çok iyi bildikleri ve takip ettikleri görülmektedir. Ancak böylelikle İslam üzerine bir şeyler söyleyebilmişlerdir. Kısacası İslam bilinmeden, modern İslam bilinemez. Fakat günümüzde bu pratik değişmiştir. Sorulduğu vakit 32 farzı bilmeyenler, İslam´da Modernleşme hakkında büyük laflar ediyor.”

“Yakın tarihli cinayetleri aydınlatmadan Cemel Vak´asını aydınlatmaya çalışan bir toplumuz.”

İslam´da Modernleşme (1839-1939) isimli kitabında bahsettiği konulara değinen Prof. Dr. Gencer, modernleşmeyi tecdit kavramıyla ele aldığını; aydınlanma ve reform kavramını, bu bağlamda sonradan keşfettiğini ifade etti. Aydınlanma ve Reform denilince Batının akla geldiğini ifade eden Prof. Dr. Gencer, Batıda bile Aydınlanma ve Reform arasında net bir ayrımın bulunmadığını ileri sürdü ve şunları söyledi: “Bir dinin değişme sürecindeki Reform ve Aydınlanma merhalelerinin net bir ayrımını bulamadım. Dolayısıyla önce bu ayrım yapılmalı ki bu olgunun İslam´daki değişim sürecine nasıl etkide bulunduğu anlaşılabilsin.

Modern İslam´ın; Muhammed Abduh, Cemalattin Afgani ile başlatılan bu akımın, günümüze kadar devam ettiğini görebiliriz. Bunu anlayabilmek için ise hemen Asr-ı Saadet´ten sorasına bakmak gerekmektedir. Çünkü tarih bir süreçtir. Yakın zamanlarda gerçekleşen Turgut Özal ve Muhsin Yazıcıoğlu cinayetlerini aydınlatmayı gerçekleştirmeden Cemel Vak´asını ya da Sıffin Savaşını aydınlatmaya çalışan bir toplumuz.”

Konuşma bölümünün ardından soru-cevap faslına geçilen her iki seminerde modernleşme, medeniyet, din ve ideoloji ilişkisi, Batı ve İslam, şeriat ve tecdit ilişkisi gibi konulardaki soruları yanıtlayan Prof. Dr. Gencer, sıcak ve samimi bir havada geçen programdan ötürü dinleyicilere teşekkür ederek sözlerini bitirdi. İlk seminerde Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Yaşar Karadağ´ın ikinci seminerde Prof. Dr. Abdüllatif Tüzer´in elinden katılım belgesini alan Prof. Dr. Gencer´e SOSPOL Müdürü Dr. Adem Palabıyık tarafından da hediye takdim edildi. Prof. Dr. Bedri Gencer, toplu fotoğraf çekiminin ardından, külliyemizden ayrıldı.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
DOWN SENDROMLU ÇOCUKLAR UNUTULMADI
DOWN SENDROMLU ÇOCUKLAR UNUTULMADI
Muş´ta, 21 Mart Dünya Down Sendromu Günü´ne dikkat çekmek amacıyla etkinlik düzenlendi
REKTÖR POLAT´TAN DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLERE JEST
REKTÖR POLAT´TAN DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLERE JEST
Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat ile eşi Nilüfer Polat, ulusal müsabakalarda dereceye giren öğrencilerimizle buluştu.
“ÇİFTÇİMİZ NE KADAR PANCAR ÜRETİRSE HEPSİNİ ALACAĞIZ"
“ÇİFTÇİMİZ NE KADAR PANCAR ÜRETİRSE HEPSİNİ ALACAĞIZ"
Muş Şeker Üretim Anonim Şirketi Genel Müdürü Hakim Gündoğdu, çiftçi ne kadar pancar üretirse hepsini alacaklarını bildirdi.
AB PROJE DÖNGÜSÜ YÖNETİMİ EĞİTİMİ BAŞLADI
AB PROJE DÖNGÜSÜ YÖNETİMİ EĞİTİMİ BAŞLADI
Bilimsel Araştırmalar.-Yayınlar ve Projeler Uygulama ve Araştırma Merkezi (BAYPUAM) adına projelendirilen ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından desteklenen AB Proje Döngüsü Yönetimi Eğitimi, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Karadağ´ın ve Dr. Öğr. Üyesi İskender Dölek´in açılış konuşmaları ile başladı.
BAKAN YARDIMCISI YERLİKAYA: ZİLLET İTİFAKINI YERLE BİR EDECEĞİZ
BAKAN YARDIMCISI YERLİKAYA: ZİLLET İTİFAKINI YERLE BİR EDECEĞİZ
Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya, Muş´ta çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulunarak 31 Mart´ta yapılacak olan yerel seçimlere yönelik açıklamalarda bulunarak, “Biz zillet ittifakını yerle bir edeceğiz. Mandalcılara devletimizin kurumlarını talan etmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Burada çok ince bir çizgi var. Biz devletimizin imkanlarını mandalcılara asla zillet ittifakına teslim etmeyeceğiz” dedi
SABAK, TRT KURDδNİN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU
SABAK, TRT KURDδNİN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU
Yeşilay Muş Şube Başkanı Halil Sabak, TRT Kurdî´nin sabah haberleri programına konuk olarak Muş´ta yapılan çalışmaları değerlendirerek “Benim Kulübüm Yeşilay” projesini uyguluyoruz. İlk-Ortaokullarda, üniversitelerde çalışmalarımızı aktif bir şekilde sürdürüyoruz. Biz buralarda gençlerimize ve çocuklarımıza bağımlılıkla mücadele konusunda bilgiler veriyoruz” dedi
İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU´YU MUŞ´TAN GEÇTİ
İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU´YU MUŞ´TAN GEÇTİ
Bitlis´te çeşitli ziyaretlerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Muş Alparslan Havalimanı´na geldi.
BAŞKAN ASYA´DAN NEVRUZ BAYRAMI MESAJI
BAŞKAN ASYA´DAN NEVRUZ BAYRAMI MESAJI
Nevruz Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayımlayan Belediye Başkanı Feyat Asya, “Nevruz´un ülkemizin, bölgemizin ve ilimizin huzuruna ve esenliğine vesile olmasını diliyorum” dedi.
ÇANAKKALE KAHRAMANLARI ANMA ETKİNLİĞİ
ÇANAKKALE KAHRAMANLARI ANMA ETKİNLİĞİ
Muş Belediyesi´nin destekleri ile ‘Çanakkale Şehitleri´ni Anma Gecesi´nde ünlü şair Serdar Tuncer Muşlularla buluştu.
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Muş Durumu

İlim okumaktan garaz, kendi özünü bilmektir…

Yunus Emre
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu