BEDRİ GENCER ÜNİVERSİTEDE SEMİNERLER VERDİ
Yıldız Teknik Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bedri Gencer, Muş Alparslan Üniversitesi Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezinin (SOSPOL) davetlisi olarak üniversitenin konuğu oldu.
Tarih: 6.11.2018 17:46:39/ 182okunma / 0yorum

Sosyal ve siyasal teori, mukayeseli tarihsel sosyoloji, modernliğin ve postmodernliğin sosyolojisi gibi alanlarda yaptığı çalışmalarla tanınan Prof. Dr. Gencer, üniversitede “Dinler Mücadelesinden Medeniyetler Mücadelesine” ve “Reform İle Aydınlanma Arasında İslam” başlıklı iki seminer verdi. Seminerlere akademik personel ve öğrenciler yoğun bir ilgi gösterdi.

Prof. Dr. Gencer, Fuat Sezgin Derslikleri 102 nolu derslikteki “Dinler Mücadelesinden Medeniyetler Mücadelesine” başlıklı ilk seminerinde modern dönemde din ile medeniyet kavramları arasındaki ilişki biçiminin tersyüz edildiğini söyledi. Bu kavram karmaşasının aşılması ve kavramların yeniden inşa edilmesi için nelerin yapılabileceğini çeşitli örneklerle analiz eden Prof. Dr. Gencer, kavram kargaşası ile ilgili tespitlerinin ardından ‘üniversite´ kavramının tarihsel sosyolojisini ele aldı.

Medeniyet kavramının dine entegre edilmeye çalışıldığını, oysa ‘İslam Dini´ ile ‘İslam Medeniyeti´ söyleminin aynı şey olmadığını ifade eden Prof. Dr. Gencer şöyle konuştu: “Medeniyet kelimesi dine izafe edilemez. İslam medeniyeti, Yahudi medeniyeti, Hıristiyan medeniyeti olmaz. Bunu şöyle izah edebiliriz; İslam matematiği yahut Yahudi matematiği olur mu? Çünkü medeniyet kelimesi Medine kelimesinden yani şehirden gelir. Medeniyet ancak şehre bağlamlandırılabilir. Örneğin filanca yüzyıllar arasında Bursa medeniyeti yahut Akdeniz medeniyeti gibi ifadeler medeniyet bağlamında kullanılabilir. İşte modernleşme, sekülerleşme dediğimiz şey tam da budur.”

“Sorulduğu vakit 32 farzı bilmeyenler, İslam´da Modernleşme hakkında büyük laflar ediyor.”

Prof. Dr. Bedri Gencer, Erdoğan Bektaş amfisindeki “Reform ile Aydınlanma Arasında İslam” başlıklı seminerinde ise külli ilim anlayışıyla hareket ettiği için kendisini hiçbir zaman sosyolog olarak görmediğini ifade ederek, bazı dini kavramların tarihi kökenini analiz etti. Batıda yaşanan Reform ve Aydınlanma pratiklerinin, Müslüman toplumlarda neden yaşanmadığını ve buna hangi âlimlerin engel olduğunu ele alan Prof. Dr. Gencer şöyle konuştu: “İslam dünyasındaki modernleşme, Müslümanların yaşayış tarzlarındaki modernleşme anlamına gelmektedir. Önemli olan bu durumun bir Müslümanın inanç biçimine nasıl yansıdığıdır ki biz buna sekülerleşme diyoruz.

İslam´da modernleşme, Müslümanların dünyaya bakışının değişmesi demektir. Bu açıdan modernleşme bir arızadır; ama esas mesele, kaynağın sorunlu olup olmadığı ve bilinip bilinmediğidir. Yani kısaca sünnet bilinmeden bidat bilinemez. Tarihe baktığımızda önemli oryantalistlerin, İslam´ı çok iyi bildikleri ve takip ettikleri görülmektedir. Ancak böylelikle İslam üzerine bir şeyler söyleyebilmişlerdir. Kısacası İslam bilinmeden, modern İslam bilinemez. Fakat günümüzde bu pratik değişmiştir. Sorulduğu vakit 32 farzı bilmeyenler, İslam´da Modernleşme hakkında büyük laflar ediyor.”

“Yakın tarihli cinayetleri aydınlatmadan Cemel Vak´asını aydınlatmaya çalışan bir toplumuz.”

İslam´da Modernleşme (1839-1939) isimli kitabında bahsettiği konulara değinen Prof. Dr. Gencer, modernleşmeyi tecdit kavramıyla ele aldığını; aydınlanma ve reform kavramını, bu bağlamda sonradan keşfettiğini ifade etti. Aydınlanma ve Reform denilince Batının akla geldiğini ifade eden Prof. Dr. Gencer, Batıda bile Aydınlanma ve Reform arasında net bir ayrımın bulunmadığını ileri sürdü ve şunları söyledi: “Bir dinin değişme sürecindeki Reform ve Aydınlanma merhalelerinin net bir ayrımını bulamadım. Dolayısıyla önce bu ayrım yapılmalı ki bu olgunun İslam´daki değişim sürecine nasıl etkide bulunduğu anlaşılabilsin.

Modern İslam´ın; Muhammed Abduh, Cemalattin Afgani ile başlatılan bu akımın, günümüze kadar devam ettiğini görebiliriz. Bunu anlayabilmek için ise hemen Asr-ı Saadet´ten sorasına bakmak gerekmektedir. Çünkü tarih bir süreçtir. Yakın zamanlarda gerçekleşen Turgut Özal ve Muhsin Yazıcıoğlu cinayetlerini aydınlatmayı gerçekleştirmeden Cemel Vak´asını ya da Sıffin Savaşını aydınlatmaya çalışan bir toplumuz.”

Konuşma bölümünün ardından soru-cevap faslına geçilen her iki seminerde modernleşme, medeniyet, din ve ideoloji ilişkisi, Batı ve İslam, şeriat ve tecdit ilişkisi gibi konulardaki soruları yanıtlayan Prof. Dr. Gencer, sıcak ve samimi bir havada geçen programdan ötürü dinleyicilere teşekkür ederek sözlerini bitirdi. İlk seminerde Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Yaşar Karadağ´ın ikinci seminerde Prof. Dr. Abdüllatif Tüzer´in elinden katılım belgesini alan Prof. Dr. Gencer´e SOSPOL Müdürü Dr. Adem Palabıyık tarafından da hediye takdim edildi. Prof. Dr. Bedri Gencer, toplu fotoğraf çekiminin ardından, külliyemizden ayrıldı.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ARIBAŞ´TAN BAŞKAN ASYA´YA İADE-İ ZİYARET
ARIBAŞ´TAN BAŞKAN ASYA´YA İADE-İ ZİYARET
Muş İl Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş, Belediye Başkanı Feyat Asya´yı ziyaret etti
GÜZELTEPE KAYAK MERKEZİNDE KURS TANITIMI YAPILDI
GÜZELTEPE KAYAK MERKEZİNDE KURS TANITIMI YAPILDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sürekli Eğitim Merkezi (SEM) tarafından düzenlenecek Kayak Kursunun tanıtımı kayak merkezinde yapıldı.
BAŞKAN ASYA, ÖZEL FİNAL LİSESİ ÖĞRETMENLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ
BAŞKAN ASYA, ÖZEL FİNAL LİSESİ ÖĞRETMENLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ
Belediye Başkanı Feyat Asya, okul ziyaretleri kapsamında Özel Muş Final Lisesi öğretmenleri ile bir araya geldi.
MUŞLU 300 ÇİFTÇİYE SÜT SIĞIRCILIĞI EĞİTİMLERİ VERİLİYOR
MUŞLU 300 ÇİFTÇİYE SÜT SIĞIRCILIĞI EĞİTİMLERİ VERİLİYOR
Tarımsal üretimde beşeri sermayenin geliştirilmesine yönelik faaliyetler kapsamında Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA), Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DAP İdaresi), Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ), Muş Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Muş ve ilçelerinde tarım ve hayvancılık alanında faaliyet gösteren üretici birliklerinin işbirliğiyle Muşlu çiftçilere yönelik süt sığırcılığı eğitimleri başladı.
DAĞCILIK KIŞ GELİŞİM EĞİTİMİ MUŞ`TA YAPILACAK
DAĞCILIK KIŞ GELİŞİM EĞİTİMİ MUŞ`TA YAPILACAK
Türkiye Dağcılık Federasyonu 2019 yılı Faaliyet Programında yer alan “Kış Gelişim Eğitimi” 16-22 Şubat 2019 tarihinde ilimizde gerçekleştirilecek.
DONDURUCU SOĞUKLAR YAŞAMI OLUMSUZ ETKİLİYOR
DONDURUCU SOĞUKLAR YAŞAMI OLUMSUZ ETKİLİYOR
Muş´ta kar yağışının ardından etkili olan dondurucu soğuk hava, yaşamı olumsuz etkiliyor.
“MUŞ MOBİLYA İMALATI SEKTÖRÜ”
“MUŞ MOBİLYA İMALATI SEKTÖRÜ”
Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim Üyesi Ömer Arslan, “Muş Mobilya İmalatı Sektörü” başlığını kaleme aldı
YENTÜR, "EKİPLERİMİZ 7/24 ESASINA GÖRE ÇALIŞIYOR"
YENTÜR, "EKİPLERİMİZ 7/24 ESASINA GÖRE ÇALIŞIYOR"
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kapanan köy yollarını ulaşıma açmak için karla mücadele ekiplerinin bölgede çalışmalarını sürdürdüğünü bildirdi.
DENETİM SERBESTLİKLE EĞİTİME KATKI SUNMAYA BAŞLADILAR
DENETİM SERBESTLİKLE EĞİTİME KATKI SUNMAYA BAŞLADILAR
Muş´ta denetimli serbestlik uygulamasından yararlanan yükümlüler, Adalet ile Milli Eğitim Bakanlıkları arasında imzalanan protokol kapsamında yarıyıl tatilinde okulların boya, badana, onarım ve temizlik işlerini yaparak eğitime katkı sağlıyor.
DOLAR
5.3142
EURO
6.0386
Muş Durumu

Mürşitlik alıcılık değil, vericiliktir…

Hacı Bektaşı Veli
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu