BARIŞAN´DAN KAMU VE EĞİTİM KURUMLARININ DEPREME DAYANIKLILIK DURUMUNA DİKKAT ÇEKTİ
Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Muş İl Başkanı Mahir Barışan, kentteki kamu binaları ve eğitim kurumlarının depreme dayanıklılık durumuna dikkat çekti.
Tarih: 20.2.2020 18:22:47/ 1003okunma / 0yorum

Yazılı bir açıklama yapan Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen İl Başkanı Mahir Barışan, Elazığ depremini hatırlattı. Elazığ´da 6,8 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini belirten Başkan Barışan, "Sarsıntı sadece Elazığ´a komşu illerimiz değil, Elazığ´a komşu olmayan illerden de sarsıntı hissedildi. Deprem sonrası her anlamda yaşananları, eksileri artıları bir kenara bırakırsak ülke olarak afetlere karşı her geçen gün daha iyi tedbirler ve önlemler aldığımızı rahatlıkla ifade edebilirim. Fakat gel gör ki aynı iyileştirme, aynı başarı maalesef kendini inşaat sektöründe göstermemektedir. Ülkemiz birinci derece deprem kuşağında yer almasına rağmen yaptığımız binalar, yapılar çok da bunun farkında olmadığımızı gösteriyor" dedi.

“DENETİM NASILDIR? KİMLER TARAFINDAN YAPILIYOR VEYA BU TÜR YAPILAR KİM TARAFINDAN YAPILIYOR?”

Kamu kurumlarının ve eğitim kurumlarının binalarına da değinen Barışan açıklamasını şöyle sürdürdü, "İlimizde yapılan kamu kurumları ile mesken olarak yapılan binaların ne kadarı deprem olasılığı göz önünde bulundurularak yapılıyor. Denetim nasıldır? Kimler tarafından yapılıyor veya bu tür yapılar kim tarafından yapılıyor? Onu çok bilmiyoruz. Otokontrol sistemi ya yok ya da çok zayıf. Vatandaşa hizmet veren binalarımızın depreme dayanıklılığı ne durumdadır. Doğrusu kurumlarımızı gezdiğimizde depreme dayanıklıdır. Bunun için gerekli denetimler yapılmıştır gibi ibarelere rastlamıyoruz. İlimiz birinci derece deprem kuşağında yer almasına rağmen binalarımızın yüksekliği ürkütücüdür. Okullarımızın durumu nedir? Milli Eğitim Müdürlüğü inşaat birimi bu konuda herhangi bir hazırlık yapmış mıdır? Okullarımız incelenmiş midir? Depreme dayanıklı olup olmadıklarına dair bir çalışma yapılmış mıdır? Bu çok önemli, çünkü buralarda eğitim öğretim gören çocuklarımız, yarınlarımız var. Handikaplarımızdan bir tanesi de genelde kurumlarımızın binalarını hizmet veren müdürlüklerimiz değil de başka kurumlar tarafından yapılıp teslim edilmektedir. Okullarımızı Milli Eğitim Müdürlüğü yapsın, denetimini de kendisi yapsın. Çünkü hizmeti alan kendisi, tip proje olarak yapılan okullarımızın birçoğu ilimizin iklim şartlarına, zemin sağlamlığına uygun değil. Daha yeni yapılan okullarımızı dolaştığımda 2 yıllık ömrü olan okullarımızın çatısı akmakta, lağımı patlamakta, kolonu çatlamakta, duvarı yıkılmakta."

“OKUL MÜDÜRLERİMİZ ŞANTİYE ŞEFİ DEĞİLDİR”

"Yapılan okulun üzerinden henüz bir yıl geçmemişken başlıyoruz tadilat, onarım ve güçlendirme çalışmalarına" diyen Barışan şunları kaydetti, "İdarecilerimiz eğitim öğretim ile ilgileneceklerine birer şantiye şefi inşaat ustası olup çıkıyorlar, üstüne üstlük yeni yapılan binayı ´eksikleri var teslim almıyoruz´ dediklerinde ya zılgıtı yiyorlar ya da cezayı. Sizce de şu çok tuhaf değil mi? Yapılan binanın kullanımından ben sorumlu olacağım, artısını eksisini ben yaşayacağım, ceremesini ben çekeceğim, o halde neden ben yapmıyorum? Başka bir kurum yapıp bana teslim ediyor. Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde İnşaat ve Emlak Birimi var. Milli Eğitim Hukuk Birimi avukat çalıştırıyor, pekala inşaat birimi tekniker dışında inşaat mühendisi çalıştırabilir veya hizmet satın alabilir. Deprem ve diğer afetlere karşı il olarak, kurumlar olarak ne kadar hazırlıklıyız? İş işten geçmeden hazırlığımızı yapalım önlemimizi alalım. Ne kadar hızlı yaptığımız değil, ne kadar sağlam yaptığımız önemli."

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MUŞ´TA 3 KÖY KARANTİNA ALTINA ALINDI
MUŞ´TA 3 KÖY KARANTİNA ALTINA ALINDI
Muş´ta yeni tip korona virüs (KOVİD-19) pozitif vaka çıkması nedeniyle 3 köyü karantina altına alındı.
YÜCE: KANSERE KARŞI BİLİNÇLİ OLMALIYIZ
YÜCE: KANSERE KARŞI BİLİNÇLİ OLMALIYIZ
Genç Birikim Derneği ve Onkoloji Hastaları Yardımlaşma ve Sevgi Derneği (ONKO SEV) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Yüce, kanserle mücadeleye dikkat çekerek tıp dünyasının belirlediği alan dışında, dört ana eksen etrafında mücadeleyi ele almanın mümkün olduğunu söyledi.
BİYOLOJİK KÖKENLİ AFETLER-2
BİYOLOJİK KÖKENLİ AFETLER-2
Koronavirüs ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak biyolojik kökenli afetlerden örnekler veren Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Afet Yönetim, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi İskender Dölek, salgın hastalıkların çok boyutlu olaylar olduğunu söyledi.
DENETİMLER SIKLAŞTIRDI
DENETİMLER SIKLAŞTIRDI
Koronavirüs ile mücadele kapsamında Muş Belediyesi tüm ekipleri ile çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bazı ekipler kent genelinde temizlik, yıkama ve dezenfekte çalışmalarını yürütürken Zabıta Müdürlüğü´ne bağlı ekipler de işletmelerin alması gereken tedbirleri kontrol etmek için denetimlerini sürdürüyor.
GİRİŞ VE ÇIKIŞ YAPAN YOLCULARA KORONA TARAMASI
GİRİŞ VE ÇIKIŞ YAPAN YOLCULARA KORONA TARAMASI
Muş İl Sağlık Müdürlüğü tarafından polis uygulama noktalarında görevlendirilen sağlık personelleri, şehir giriş ve çıkışlarında koronavirüs taraması yaptı.
ECZANEDE KORONAVİRÜSE KARŞI NAYLONLU ÖNLEM
ECZANEDE KORONAVİRÜSE KARŞI NAYLONLU ÖNLEM
Muş´ta bir eczane koronavirüs nedeniyle müşterileri ile arasına şeffaf naylon branda çekti. Naylondan oluşturulan korunma sistemini olumlu bulan müşteriler, herkesin önlem almasını istedi.
MİLLETVEKİLİ ŞİMŞEK´TEN "EVDE KAL" ÇAĞRISI
MİLLETVEKİLİ ŞİMŞEK´TEN "EVDE KAL" ÇAĞRISI
AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele tedbirleri kapsamında "evde kal" çağrısına destek verdi
BİYOLOJİK KÖKENLİ AFETLER
BİYOLOJİK KÖKENLİ AFETLER
Muş Alparslan Üniversitesi, (MŞÜ) Afet Yönetim, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi İskender Dölek, korona virüs ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak biyolojik kökenli afetlerden örnekler verdi.
İŞKUR KAMU İŞÇİ ALIMLARINDA DİJİTAL ORTAMINDA GERÇEKLEŞECEK
İŞKUR KAMU İŞÇİ ALIMLARINDA DİJİTAL ORTAMINDA GERÇEKLEŞECEK
Sağlık Bakanlığı 14 bin daimi işçi sağlık personelinin alımını İŞKUR üzerinden tamamen dijital ortamda gerçekleştirilecek. İŞKUR Muş İl Müdürü Mehmet Emin Taylan, alımlarla ilgili açıklamalarda bulundu.
DOLAR
6.6903
EURO
7.2279
Muş Durumu

Köpeklerin dudakları değdi diye deniz kirlenmez…

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu