BAHAR HAVASI HASTA EDİYOR!
Mevsim geçişlerinde soğuk algınlığı vakalarında artış görülduğünü ve soğuk algınlığının genellikle griple karıştırıldığını belirten uzmanlar, soğuk algınlığı tedavisinde antibiyotiklerin yeri olmadığını, bu nedenle gereksiz antibiyotik kullanılmaması gerektiğine vurgu yapıyor.
Tarih: 23.4.2019 16:58:18/ 798okunma / 0yorum

Mevsimsel hava değişimlerinde daha sıklıkla oluşan soğuk algınlığından korunmak için neler yapılacağı konusunda bilgi veren AÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, soğuk algınlığına yol açan çeşitli virüsler (rhino virüs, parainfluenza virus, RSV virüs, adeno virus) olduğuna dikkati çekerek, bu etkenlere karşı henüz etkili bir aşı olmadığını söyledi.

Vücutta tam bağışıklık oluşturmaması nedeniyle aynı yıl içerisinde kişinin birkaç kere hastalık geçirilebildiğini kaydeden Prof. Yalçın, hastalıktan korunmanın en iyi yönteminin bağışıklık sistemini güçlü tutmak olduğunu belirtti. Bunun için düzenli ve sağlıklı beslenmeye, soğuktan korunmaya özellikle dikkat edilmesi gerektiğine işaret eden Yalçın, "Eller gün içinde düzenli ve iyice yıkanmalıdır. Hasta kişilerden uzak durmak, öpüşmekten ve yüz temasından kaçınmak gerekir" dedi.

DEĞİŞKEN HAVAYA DİKKAT

Virüslerle bulaşan bir üst solunum yolu enfeksiyonu olan soğuk algınlığının havaların ısınıp soğuması yani ani hava değişimiyle arttığını, kişinin en fazla sonbahardan kışa, kıştan ilkbahara giriş döneminde soğuk algınlığına yakalandığını söyleyen Yalçın, hastalığın 7 ila 10 gün arasında iyileştiğini belirterek, "Vücut direncini artırarak soğuk algınlığını atlatabilirsiniz. Soğuk algınlığı, burun salgısı ve tükürükle, kirlenmiş kişilerle tokalaşarak, hasta kişilerle aynı eşyaları kullanarak ve kapalı ortamlarda hapşırık veya öksürükle yani solunum yoluyla bulaşır. Hastalık, mikrop alındıktan 10 saat ile 2 gün arasında belirtiler vermeye başlar. Hastalar vücut direncine dikkat ederse kısa sürede sorunsuz iyileşir. Soğuk algınlığı küçük çocuklarda, yaşlılarda, vücut direnci düşük olanlarda, sigara içenlerde sinüzit, bronşit, orta kulak iltihabı gibi komplikasyonlara neden olabilir” diye konuştu.

SOĞUK ALGINLIĞI GRİPLE KARIŞTIRILIYOR

Soğuk algınlığının, griple çok karıştırılan bir hastalık olduğuna, iki hastalığın benzer bulgular gösterdiğine işaret eden Dr. Yalçın, "Soğuk algınlığı en sık burun akıntısı, hapşırık, boğazda yanma, burun tıkanıklığı, öksürük ve hafif ateş şikayetleriyle başlar. Belirtilere genel vücut kırgınlığı, baş ağrısı, halsizlik, üşüme, titreme eşlik edebilir. Ateş, genellikle 37.5 dereceyi geçmez. Aynı bulgularla ateş 38 derece üzerine çıkarsa grip akla gelmelidir. Hastalığı erken iyileştirecek kanıtlanmış bir ilaçlı tedavi yöntemi yoktur. Bu nedenle hastalara şikayetlerini giderecek rahatlatıcı ilaçlar verilebilir. Soğuk algınlığı tedavisinde antibiyotiklerin kesinlikle yeri yoktur" dedi, C ve D vitamini kullanımının hastalığı önlemede ve vücut direncini artırmada faydalı olduğuna dair çalışmalar olduğunu ifade etti.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: BAHAR HAVASI HASTA EDİYOR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KOLOREKTAL KANSERLERİN BELİRTİLERİNİ GÖZ ARDI ETMEYİN!
KOLOREKTAL KANSERLERİN BELİRTİLERİNİ GÖZ ARDI ETMEYİN!
Son yıllarda akciğer, prostat ve meme kanserinden sonra en çok görülen ve en çok yaşam kaybına neden olan kanser türlerinden biri olan kolorektal kanserler hakkında merak edilenleri Hastane Derindere Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Muhammed Zübeyr Üçüncü´den öğrendik…
SONBAHAR KAPIDA, GRİP OLMAMAK İÇİN ÖNLEMİNİZİ ALIN, VÜCUDUNUZU SONBAHARA HAZIRLAYIN!
SONBAHAR KAPIDA, GRİP OLMAMAK İÇİN ÖNLEMİNİZİ ALIN, VÜCUDUNUZU SONBAHARA HAZIRLAYIN!
Sıcak yaz günlerinin ardından ılık, rüzgarlı ve yağmurlu sonbahar günleri yaklaşıyor ve sonbahar bazıları için “hastalık” anlamına gelebiliyor. Özellikle de bağışıklık sistemi zayıf olanların sonbahar aylarında grip, soğuk algınlığı, nezle, bakteriyel zatürre, sinüzit gibi hastalıklara yakalanma riski artıyor. İşin içine bir de grip salgını girince sonbahar ve takip eden kış ayları “hastalıklarla mücadele dönemi”ne dönüşebiliyor.
SOKAK HAYVANLARI HASTALIK VE TEHLİKE SAÇIYOR
SOKAK HAYVANLARI HASTALIK VE TEHLİKE SAÇIYOR
Muş´ta başıboş sokak hayvanları büyük tehlike saçıyor. Sürüler halinde dolaşan sokak hayvanlarının kontrol altına alınmasını isteyen vatandaşlar, yetkililerin bir an önce tedbir almasını istiyor.
ECZACILAR AKTARLARDAN ŞİKAYETÇİ: TIBBİ BİTKİLERİ AKTARLARDAN KURTARIN
ECZACILAR AKTARLARDAN ŞİKAYETÇİ: TIBBİ BİTKİLERİ AKTARLARDAN KURTARIN
Tıbbi ve aromatik bitkileri araştırmakla görevli Meclis komisyonuna bilgi veren eczacılar, aktarlardan şikayetçi oldu. Eczacılar, bazı aktarların vatandaşın hayatını tehlikeye sokacak ürünleri bilinçsizce sattığını anlattı.
BAYRAM SONRASI BESLENME ÖNERİLERİ
BAYRAM SONRASI BESLENME ÖNERİLERİ
Diyetisyen Ceyda Nur Çakın, Kurban Bayramı´nda çeşitli ikramlıklar ve fazla et tüketimi dolayısıyla bozulan beslenme şeklinin, bayram sonrasında et tüketimini azaltıp düzenli beslenerek telafi edilebileceğini söyledi.
MUŞ´TA AÇIK KALP AMELİYATI MERKEZİ AÇILDI
MUŞ´TA AÇIK KALP AMELİYATI MERKEZİ AÇILDI
Muş Devlet Hastanesi bünyesinde kurulan "Açık Kalp Ameliyatı Merkezi"nin açılışı yapıldı.
YAZ AYLARINDA BOĞAZ REFLÜSÜNE DİKKAT!
YAZ AYLARINDA BOĞAZ REFLÜSÜNE DİKKAT!
Yaz sıcaklarında, asitli içeceklerin sık tüketilmesiyle daha sık gözlenen boğaz reflüsü ile yaz aylarında beslenme yanlışlıkları nedeniyle sık sık karşılaşılıyor.
TÜRKOĞLU´NDAN ´GIDA ZEHİRLENMELERİ´ UYARISI
TÜRKOĞLU´NDAN ´GIDA ZEHİRLENMELERİ´ UYARISI
Muş İl Sağlık Müdürü Dr. Serdal Türkoğlu, özellikle yaz aylarında artış gösteren gıda zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyararak, tavsiyelerde bulundu.
TÜTÜNLE MÜCADELEDE TÜRKİYE DÜNYA BİRİNCİSİ
TÜTÜNLE MÜCADELEDE TÜRKİYE DÜNYA BİRİNCİSİ
Dünya Tütün Raporu´na göre Türkiye tütün tüketiminin azaltılması için Dünya Sağlık Örgütü´nün tavsiyelerini tam olarak hayata geçiren birinci ülke.
DOLAR
5.7227
EURO
6.3038
Muş Durumu

Ahirette seni kurtaracak bir eserin olmadığı takdirde fani dünyada bıraktığın eserlere kıymet verme.

BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A)
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu