BAĞIMLILIKLA MÜCADELE HIZ KESMİYOR
Bursa Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Aile Destek Merkezi´nin (GADEM), 17 ilçede başlattığı alkol ve madde bağımlılığı ile mücadele çalışmalarına hemşehri dernekleri de katıldı.
Tarih: 20.2.2020 18:18:38/ 976okunma / 0yorum

Muş İlder´de düzenlenen toplantıya katılan Bursa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ulaş Akhan, madde bağımlılığının, toplumsal birlik, beraberlik ve kardeşliğin temellerine dinamit koyan bir fitne unsuru olduğunu söyledi.

Uyuşturucu madde kullanımı sadece Türkiye´nin değil bütün dünyanın en önemli sorunlarından biri halini alırken, Bursa Büyükşehir Belediyesi de 2015 yılında hizmete açtığı Gençlik ve Aile Destek Merkezi (GADEM) ile başlattığı bağımlılıkla mücadeleyi hız kesmeden sürdürüyor. Kurulduğu günden bu yana başvuruda bulunan bağımlı ve ailelerine bireysel ve grup danışmanlığı yaparak sosyal iyileşme sürecine destek veren GADEM, toplumun tüm kesimlerini bağımlılıkla mücadele noktasında bilgilendirmeye devam ediyor. Toplumun tüm kesimlerini yakından ilgilendiren madde bağımlılığı ile mücadele konusunda mahallelerin kanaat önderleri, muhtarlar, din görevlileri, okul müdürleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla sık sık bir arayla gelen GADEM´e hemşehri derneklerinden de destek geldi. Muş İlder´de düzenlenen ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ulaş Akhan´ın da katıldığı toplantıda, GADEM uzmanları tarafından madde bağımlılığının belirtileri, mücadele noktasında yapılması gerekenler gibi pek çok konuda bilgiler verildi.

“BU FİTNEYİ ORTADAN KALDIRMALIYIZ”

Dernek temsilcilerinin yoğun ilgi gösterdiği toplantıda konuşan Bursa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ulaş Akhan, dernek faaliyetlerinin büyük bir emek ve fedakarlık gerektirdiğini hatırlatarak, bu fedakarlığı gösteren dernek yöneticilerine teşekkür etti. Madde bağımlılığını toplumsal değerlere karşı bir fitne unsuru olarak niteleyen Akhan, "Birlik, beraberlik ve kardeşliğimizin temellerine dinamit koymaya çalışan fitne unsurlarına müsaade etmemiz lazım. Nedir bu fitne ateşi? Evimizi yakan, çoluk çocuğumuz perişan eden. Terördür, ekonomik saldırılardır, bağımlılık belasıdır. Burada arkadaşlarımız bağımlılıkla ilgili size bilgi verecekler. Uyuşturucunun ne kadar tehlikeli bir madde olduğunu, toplumu nasıl çökerttiğini, toplumun temeli olan aile kurumunu nasıl yok ettiğini mesleğim gereği çok yakından görme şansım oldu. Aile çocuğunun bağımlı olduğunu öğrendiğinde önce onunla iletişim kurup, vazgeçirmeye çalışıyor. Çocuğunu vazgeçiremeyince ve maddeyi temin etmeyle alakalı çocuğundan sürekli şiddet görmeye başladığında sorun büyüyor. Hiç abartısız söylüyorum bana 10´larca aile gelmiştir ´benim çocuğumu tutuklat´ diye. Düşünebiliyor musunuz, en değerli varlığınızı, ayağına diken batmasını bile istemediğiniz, yaşamınızı adadığınız varlığınızı tutuklatmak için kaymakama başvuruyorsunuz. Bu acıları çok yakından yaşadığım için söylüyorum. Bu fitneyi ortadan kaldırmadığımız sürece aileler yok olacak. Aileler yok olduğu sürece toplumdaki bu birliği, beraberliğimizi ve dayanışmayı sağlayan o ruhu kaybedeceğiz" diye konuştu.

Muş İlder Başkanı Mehmet Veysi Tutkun da madde bağımlılığının toplumsal bir yara olduğunu hatırlatarak, bu konuda aileleri bilinçlendirmek için Bursa´nın her mahallesi, her sokağına kadar ulaşarak bu mücadeleye destek olacaklarını vurguladı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: BAĞIMLILIKLA MÜCADELE KESMİYOR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MUŞ´TA 3 KÖY KARANTİNA ALTINA ALINDI
MUŞ´TA 3 KÖY KARANTİNA ALTINA ALINDI
Muş´ta yeni tip korona virüs (KOVİD-19) pozitif vaka çıkması nedeniyle 3 köyü karantina altına alındı.
YÜCE: KANSERE KARŞI BİLİNÇLİ OLMALIYIZ
YÜCE: KANSERE KARŞI BİLİNÇLİ OLMALIYIZ
Genç Birikim Derneği ve Onkoloji Hastaları Yardımlaşma ve Sevgi Derneği (ONKO SEV) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Yüce, kanserle mücadeleye dikkat çekerek tıp dünyasının belirlediği alan dışında, dört ana eksen etrafında mücadeleyi ele almanın mümkün olduğunu söyledi.
BİYOLOJİK KÖKENLİ AFETLER-2
BİYOLOJİK KÖKENLİ AFETLER-2
Koronavirüs ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak biyolojik kökenli afetlerden örnekler veren Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Afet Yönetim, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi İskender Dölek, salgın hastalıkların çok boyutlu olaylar olduğunu söyledi.
DENETİMLER SIKLAŞTIRDI
DENETİMLER SIKLAŞTIRDI
Koronavirüs ile mücadele kapsamında Muş Belediyesi tüm ekipleri ile çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bazı ekipler kent genelinde temizlik, yıkama ve dezenfekte çalışmalarını yürütürken Zabıta Müdürlüğü´ne bağlı ekipler de işletmelerin alması gereken tedbirleri kontrol etmek için denetimlerini sürdürüyor.
GİRİŞ VE ÇIKIŞ YAPAN YOLCULARA KORONA TARAMASI
GİRİŞ VE ÇIKIŞ YAPAN YOLCULARA KORONA TARAMASI
Muş İl Sağlık Müdürlüğü tarafından polis uygulama noktalarında görevlendirilen sağlık personelleri, şehir giriş ve çıkışlarında koronavirüs taraması yaptı.
ECZANEDE KORONAVİRÜSE KARŞI NAYLONLU ÖNLEM
ECZANEDE KORONAVİRÜSE KARŞI NAYLONLU ÖNLEM
Muş´ta bir eczane koronavirüs nedeniyle müşterileri ile arasına şeffaf naylon branda çekti. Naylondan oluşturulan korunma sistemini olumlu bulan müşteriler, herkesin önlem almasını istedi.
MİLLETVEKİLİ ŞİMŞEK´TEN "EVDE KAL" ÇAĞRISI
MİLLETVEKİLİ ŞİMŞEK´TEN "EVDE KAL" ÇAĞRISI
AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele tedbirleri kapsamında "evde kal" çağrısına destek verdi
BİYOLOJİK KÖKENLİ AFETLER
BİYOLOJİK KÖKENLİ AFETLER
Muş Alparslan Üniversitesi, (MŞÜ) Afet Yönetim, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi İskender Dölek, korona virüs ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak biyolojik kökenli afetlerden örnekler verdi.
İŞKUR KAMU İŞÇİ ALIMLARINDA DİJİTAL ORTAMINDA GERÇEKLEŞECEK
İŞKUR KAMU İŞÇİ ALIMLARINDA DİJİTAL ORTAMINDA GERÇEKLEŞECEK
Sağlık Bakanlığı 14 bin daimi işçi sağlık personelinin alımını İŞKUR üzerinden tamamen dijital ortamda gerçekleştirilecek. İŞKUR Muş İl Müdürü Mehmet Emin Taylan, alımlarla ilgili açıklamalarda bulundu.
DOLAR
6.6903
EURO
7.2279
Muş Durumu

Nimete kavuşanların inkarından sakının.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu