BAĞIMLILIK TUZAĞININ YENİ ADI: ELEKTRONİK SİGARA
Sigara bırakmaya yardımcı olduğu gerekçesiyle ve daha az zararlı iddialarıyla yeni bir pazarın oluşturulduğu elektronik sigara ile ilgili görüşlerini paylaşan Yeşilay Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Toker Ergüder; “E-sigara kategorisindeki ürünlerin sigaradan veya diğer tütün ürünlerinden farkı yok. İkisinin de temel özelliği insan sağlığını tehdit etmesi” diyor.
Tarih: 25.9.2019 17:04:27/ 264okunma / 0yorum

Son yıllarda piyasaya sürülen ve tütün endüstrisinin yeni kâr aracı olarak görülen elektronik sigaralar toplum sağlığını riske atıyor. Tütün dumanına benzeyen; ancak duman yerine aromalı nikotin buharı üreten pille çalışan cihazlara verilen elektronik sigara, 250´den fazla farklı firma markasıyla çok farklı şekillerde (geleneksel sigara, puro, pipo, kalem, USB gibi) dünyada satılıyor. Ülkemizde satışı ve kullanımı yasak olsa da internet üzerinden siparişler gibi farklı yollarla ülkemize girişi yapılıyor.

“E-Sigara Ürünlerini Piyasaya Süren Firmalar Tütün Firmalarıdır”

Elektronik sigaraların ve ısıtılmış sigaraların, sigaradan ve tütün ürünlerinden farkının olmadığını belirten, Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye Ofisi Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Program Direktörü ve Yeşilay Bilim Kurulu Üyesi, Doç. Dr. Toker Ergüder: “ Bu ürünler piyasaya çıktıktan sonra özellikle çocuklar ve gençler arasında salgın haline geldi. ABD´de bazı elektronik sigaralar var. Bunlar flash belleklere benziyor ve çocuklar bu ürünleri yanında okula getiriyor. ABD´de özellikle çocuklar arasında %75 arttı. Şu anda ABD bu ürünleri yasaklamak için çalışıyor, hatta en son alınan kararla çocukların okullara flash bellek getirmelerini yasaklayacak birtakım uygulamalar getirildi. Diğer taraftan ABD´de ve Avrupa ülkelerinde klasik sigara içenlerin oranı %14´lere düştü. Bu nedenle kaybettikleri piyasayı tekrar kazanmak için yeni ürünler sürüyorlar” dedi.

“7 Bine Yakın Farklı Aroma Seçeneği”

Elektronik sigara likitleri ve dumanının, zararsız su ve buharından değil; zararı olduğu bilinen kimyasal aerosollerden oluştuğunun altını çizen Yeşilay Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Erkan Ceylan:”Firmalar gençlere cazip seçenekler sunarak onların dikkatini çekiyor ve bağımlı hale getirmeye çabalıyor. İçinde şekerleme, çikolata, kakao, vanilya, kahve, her çeşit meyve aroması bulunuyor. Yurt dışında ve Türkiye´de e-sıvılarda yapılan kontrollerde çoğunlukla yanlış etiketlenme ve tutarsız doz olduğu gözlemlendi. Aromalar test edildiğinde, sıfır olması gerekirken nikotin saptandı. Neredeyse tamamında, nikotin ve aroma oranları belirtilenden farklı çıktı” diye konuştu.

“İçinde İnsan Sağlığına Zararlı 4 Binden Fazla Madde Bulunuyor”

Sigara kullanımının birçok hastalığa neden olduğunu belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Ulun Uluğ: “ İçinde, insan sağlığına zararlı 4 binden fazla madde bulunduran sigaranın, bağımlılık yapan etkisi nikotinden kaynaklanıyor. Bu kimyasal maddeler içinde yer alan nikotin, karbonmonoksit ve siyanidin özellikle fetüse olan etkileri belirlenmiş durumda. Elektronik sigara içenlerle, sigara içenler aynı etkiye maruz kalıyor. İkisinde de nikotin ve kanserojen maddeler bulunuyor. Bu yüzden elektronik sigara, sigara kadar zararlı.”

Elektronik Sigaraya Dair Nasıl Yasal Düzenlemeler Mevcut?

Elektronik sigara kullanımında yaşanan artış nedeniyle hem dünyada hem de Türkiye´de konuyla ilgili yasal düzenlemeler oluşturulmaya başlandı. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi´ne (FDA) önümüzdeki dönemde düzenlemelerine dayanak olması için elektronik sigaraların aromalarının yasaklanması, reklam ve sponsorluk yasağına konu olması, çocukların erişmesine yönelik önlemeler alınması ve sağlığa zararı yönünde uyarılar barındırması başlıklarını tartışmaya açtı. Türkiye´de tütün ürünlerine ilişkin en kapsamlı düzenlemeler 4733 sayılı Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun başlıkları altında toplanıyor. Yasa kapsamında internet ortamında bu ürünlerin satışının yapılması, söz konusu yasaların ihlali anlamına geliyor. Tütün ürünlerinin internet ortamı dahil olmak üzere elektronik ticaret araçları eliyle yapılması durumunda, 4733 sayılı Kanun madde 8/k uyarınca 20 bin TL´den başlayıp 100 bin TL´ye varabilen idari para cezası öngörülüyor.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş´tan Önemli Mesaj

Sigara kullanımı nedeniyle çok sayıda kişinin hayatını kaybettiğine işaret eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Dünyada ve ülkemizde yıllarca ´haram´ denilmediği için dikkate alınmayan sigara bağımlılığından insanlığı kurtarmamız lazım. Sigara haramdır ve her birimiz sigaranın haram olduğunu milletimize anlatmalıyız. Çünkü sadece bizim ülkemizde bir yılda 115 bin kişi hayatını kaybediyor. Bu ne büyük bir faciadır." ifadelerini kulandı.

Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı yaptığı açıklamada; Dünya Sağlık Örgütü ve Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, elektronik sigaranın, hakiki sigarayı bıraktırdığına ve bunlardan daha az zararlı olduğuna dair herhangi bir bilimsel kanıt olmadığını ifade etmektedir. Ayrıca konunun uzmanları, elektronik sigaranın içeriğinde alkol türevleri bulunduğunu ifade etmektedir. Dolayısıyla bu türden maddelerin kullanılması da caiz değildir." İfadelerine yer verdi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
TÜRKOĞLU´NDAN GRİP AŞISI ÇAĞRISI
TÜRKOĞLU´NDAN GRİP AŞISI ÇAĞRISI
Muş İl Sağlık Müdürü Serdal Türkoğlu, grip hastalığında aktif döneme girilmesinden ötürü ‘Grip Aşısı´yla ilgili açıklamalarda bulundu.
SONBAHAR ALERJİ ATAKLARINI TETİKLEYEBİLİR!
SONBAHAR ALERJİ ATAKLARINI TETİKLEYEBİLİR!
Yabani ot ve çalıların, ağustos sonunda ve eylül başında polen yapmaya başladığını ve polenlerin rüzgarla uzak bölgelere taşınabildiğini belirten Doç. Dr. Ebru Çelebioğlu, polen maruziyetinin de alerjisi olanlarda astım ve alerjik nezle şikayetlerinde artışa neden olabildiğini söyledi.
"KEMİK GELİŞİMİ İÇİN ÇOCUKLAR HER GÜN SÜT TÜKETMELİ"
"KEMİK GELİŞİMİ İÇİN ÇOCUKLAR HER GÜN SÜT TÜKETMELİ"
Büyüme çağındaki çocuklarda özellikle kemik kalsiyum ihtiyacının yeterince karşılanması ve ileri yaşlarda oluşabilecek kemik hastalıklarının önüne geçilebilmesi açısından süt tüketiminin önemli olduğunu hatırlatan Çocuk Gastroenterolojisi Uzmanı Doç. Dr. Necati Balamtekin, bu nedenle okul çağı çocuklarının düzenli olarak her gün süt içmesini öneriyor.
KOLOREKTAL KANSERLERİN BELİRTİLERİNİ GÖZ ARDI ETMEYİN!
KOLOREKTAL KANSERLERİN BELİRTİLERİNİ GÖZ ARDI ETMEYİN!
Son yıllarda akciğer, prostat ve meme kanserinden sonra en çok görülen ve en çok yaşam kaybına neden olan kanser türlerinden biri olan kolorektal kanserler hakkında merak edilenleri Hastane Derindere Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Muhammed Zübeyr Üçüncü´den öğrendik…
SONBAHAR KAPIDA, GRİP OLMAMAK İÇİN ÖNLEMİNİZİ ALIN, VÜCUDUNUZU SONBAHARA HAZIRLAYIN!
SONBAHAR KAPIDA, GRİP OLMAMAK İÇİN ÖNLEMİNİZİ ALIN, VÜCUDUNUZU SONBAHARA HAZIRLAYIN!
Sıcak yaz günlerinin ardından ılık, rüzgarlı ve yağmurlu sonbahar günleri yaklaşıyor ve sonbahar bazıları için “hastalık” anlamına gelebiliyor. Özellikle de bağışıklık sistemi zayıf olanların sonbahar aylarında grip, soğuk algınlığı, nezle, bakteriyel zatürre, sinüzit gibi hastalıklara yakalanma riski artıyor. İşin içine bir de grip salgını girince sonbahar ve takip eden kış ayları “hastalıklarla mücadele dönemi”ne dönüşebiliyor.
SOKAK HAYVANLARI HASTALIK VE TEHLİKE SAÇIYOR
SOKAK HAYVANLARI HASTALIK VE TEHLİKE SAÇIYOR
Muş´ta başıboş sokak hayvanları büyük tehlike saçıyor. Sürüler halinde dolaşan sokak hayvanlarının kontrol altına alınmasını isteyen vatandaşlar, yetkililerin bir an önce tedbir almasını istiyor.
ECZACILAR AKTARLARDAN ŞİKAYETÇİ: TIBBİ BİTKİLERİ AKTARLARDAN KURTARIN
ECZACILAR AKTARLARDAN ŞİKAYETÇİ: TIBBİ BİTKİLERİ AKTARLARDAN KURTARIN
Tıbbi ve aromatik bitkileri araştırmakla görevli Meclis komisyonuna bilgi veren eczacılar, aktarlardan şikayetçi oldu. Eczacılar, bazı aktarların vatandaşın hayatını tehlikeye sokacak ürünleri bilinçsizce sattığını anlattı.
BAYRAM SONRASI BESLENME ÖNERİLERİ
BAYRAM SONRASI BESLENME ÖNERİLERİ
Diyetisyen Ceyda Nur Çakın, Kurban Bayramı´nda çeşitli ikramlıklar ve fazla et tüketimi dolayısıyla bozulan beslenme şeklinin, bayram sonrasında et tüketimini azaltıp düzenli beslenerek telafi edilebileceğini söyledi.
MUŞ´TA AÇIK KALP AMELİYATI MERKEZİ AÇILDI
MUŞ´TA AÇIK KALP AMELİYATI MERKEZİ AÇILDI
Muş Devlet Hastanesi bünyesinde kurulan "Açık Kalp Ameliyatı Merkezi"nin açılışı yapıldı.
DOLAR
5.9103
EURO
6.5174
Muş Durumu

İnsanın kanadı, gayretidir.

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu