BAĞIMLILIK TUZAĞININ YENİ ADI: ELEKTRONİK SİGARA
Sigara bırakmaya yardımcı olduğu gerekçesiyle ve daha az zararlı iddialarıyla yeni bir pazarın oluşturulduğu elektronik sigara ile ilgili görüşlerini paylaşan Yeşilay Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Toker Ergüder; “E-sigara kategorisindeki ürünlerin sigaradan veya diğer tütün ürünlerinden farkı yok. İkisinin de temel özelliği insan sağlığını tehdit etmesi” diyor.
Tarih: 25.9.2019 17:04:27/ 1156okunma / 0yorum

Son yıllarda piyasaya sürülen ve tütün endüstrisinin yeni kâr aracı olarak görülen elektronik sigaralar toplum sağlığını riske atıyor. Tütün dumanına benzeyen; ancak duman yerine aromalı nikotin buharı üreten pille çalışan cihazlara verilen elektronik sigara, 250´den fazla farklı firma markasıyla çok farklı şekillerde (geleneksel sigara, puro, pipo, kalem, USB gibi) dünyada satılıyor. Ülkemizde satışı ve kullanımı yasak olsa da internet üzerinden siparişler gibi farklı yollarla ülkemize girişi yapılıyor.

“E-Sigara Ürünlerini Piyasaya Süren Firmalar Tütün Firmalarıdır”

Elektronik sigaraların ve ısıtılmış sigaraların, sigaradan ve tütün ürünlerinden farkının olmadığını belirten, Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye Ofisi Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Program Direktörü ve Yeşilay Bilim Kurulu Üyesi, Doç. Dr. Toker Ergüder: “ Bu ürünler piyasaya çıktıktan sonra özellikle çocuklar ve gençler arasında salgın haline geldi. ABD´de bazı elektronik sigaralar var. Bunlar flash belleklere benziyor ve çocuklar bu ürünleri yanında okula getiriyor. ABD´de özellikle çocuklar arasında %75 arttı. Şu anda ABD bu ürünleri yasaklamak için çalışıyor, hatta en son alınan kararla çocukların okullara flash bellek getirmelerini yasaklayacak birtakım uygulamalar getirildi. Diğer taraftan ABD´de ve Avrupa ülkelerinde klasik sigara içenlerin oranı %14´lere düştü. Bu nedenle kaybettikleri piyasayı tekrar kazanmak için yeni ürünler sürüyorlar” dedi.

“7 Bine Yakın Farklı Aroma Seçeneği”

Elektronik sigara likitleri ve dumanının, zararsız su ve buharından değil; zararı olduğu bilinen kimyasal aerosollerden oluştuğunun altını çizen Yeşilay Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Erkan Ceylan:”Firmalar gençlere cazip seçenekler sunarak onların dikkatini çekiyor ve bağımlı hale getirmeye çabalıyor. İçinde şekerleme, çikolata, kakao, vanilya, kahve, her çeşit meyve aroması bulunuyor. Yurt dışında ve Türkiye´de e-sıvılarda yapılan kontrollerde çoğunlukla yanlış etiketlenme ve tutarsız doz olduğu gözlemlendi. Aromalar test edildiğinde, sıfır olması gerekirken nikotin saptandı. Neredeyse tamamında, nikotin ve aroma oranları belirtilenden farklı çıktı” diye konuştu.

“İçinde İnsan Sağlığına Zararlı 4 Binden Fazla Madde Bulunuyor”

Sigara kullanımının birçok hastalığa neden olduğunu belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Ulun Uluğ: “ İçinde, insan sağlığına zararlı 4 binden fazla madde bulunduran sigaranın, bağımlılık yapan etkisi nikotinden kaynaklanıyor. Bu kimyasal maddeler içinde yer alan nikotin, karbonmonoksit ve siyanidin özellikle fetüse olan etkileri belirlenmiş durumda. Elektronik sigara içenlerle, sigara içenler aynı etkiye maruz kalıyor. İkisinde de nikotin ve kanserojen maddeler bulunuyor. Bu yüzden elektronik sigara, sigara kadar zararlı.”

Elektronik Sigaraya Dair Nasıl Yasal Düzenlemeler Mevcut?

Elektronik sigara kullanımında yaşanan artış nedeniyle hem dünyada hem de Türkiye´de konuyla ilgili yasal düzenlemeler oluşturulmaya başlandı. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi´ne (FDA) önümüzdeki dönemde düzenlemelerine dayanak olması için elektronik sigaraların aromalarının yasaklanması, reklam ve sponsorluk yasağına konu olması, çocukların erişmesine yönelik önlemeler alınması ve sağlığa zararı yönünde uyarılar barındırması başlıklarını tartışmaya açtı. Türkiye´de tütün ürünlerine ilişkin en kapsamlı düzenlemeler 4733 sayılı Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun başlıkları altında toplanıyor. Yasa kapsamında internet ortamında bu ürünlerin satışının yapılması, söz konusu yasaların ihlali anlamına geliyor. Tütün ürünlerinin internet ortamı dahil olmak üzere elektronik ticaret araçları eliyle yapılması durumunda, 4733 sayılı Kanun madde 8/k uyarınca 20 bin TL´den başlayıp 100 bin TL´ye varabilen idari para cezası öngörülüyor.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş´tan Önemli Mesaj

Sigara kullanımı nedeniyle çok sayıda kişinin hayatını kaybettiğine işaret eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Dünyada ve ülkemizde yıllarca ´haram´ denilmediği için dikkate alınmayan sigara bağımlılığından insanlığı kurtarmamız lazım. Sigara haramdır ve her birimiz sigaranın haram olduğunu milletimize anlatmalıyız. Çünkü sadece bizim ülkemizde bir yılda 115 bin kişi hayatını kaybediyor. Bu ne büyük bir faciadır." ifadelerini kulandı.

Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı yaptığı açıklamada; Dünya Sağlık Örgütü ve Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, elektronik sigaranın, hakiki sigarayı bıraktırdığına ve bunlardan daha az zararlı olduğuna dair herhangi bir bilimsel kanıt olmadığını ifade etmektedir. Ayrıca konunun uzmanları, elektronik sigaranın içeriğinde alkol türevleri bulunduğunu ifade etmektedir. Dolayısıyla bu türden maddelerin kullanılması da caiz değildir." İfadelerine yer verdi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÇOCUKLUK ÇAĞINDA ASTIM HASTALIĞINA DİKKAT!
ÇOCUKLUK ÇAĞINDA ASTIM HASTALIĞINA DİKKAT!
Çocukluk çağının en sık rastlanan kronik hastalığı olan astım hastalığı, çocukluk çağında okul kaybı ve hastane yatışlarının önemli sebeplerinden biridir. Astım hastalığının oluşmasında genetik ve çevresel etkenler bir arada rol oynadığını belirten Hastane Derindere Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hanefi Savaş, çocuklarda astım hastalığı hakkında önemli bilgiler verdi.
MUŞ VALİLİĞİ´NDEN İDDİALARA İLİŞKİN AÇIKLAMA
MUŞ VALİLİĞİ´NDEN İDDİALARA İLİŞKİN AÇIKLAMA
Muş Valiliği, Malazgirt Devlet Hastanesi´nde geçen yıl 4 yaşındaki çocuğun ihmal sebebiyle hayatını kaybettiği iddialarıyla ilgili açıklama yaptı. Adli sürecin devam ettiğinin bildirildiği açıklamada, "Yargıya intikal eden somut olaya ilişkin şüphesiz bağımsız Türk yargısı en doğru kararı verecektir" denildi.
MUŞ´TA MENENJİT VAKASINA RASTLANMADI
MUŞ´TA MENENJİT VAKASINA RASTLANMADI
Muş Sağlık Müdürü Dr. Serdal Türkoğlu, menenjit şüphesiyle Erzurum´a sevk edilen hastanın tetkik sonuçlarının negatif çıktığını, bu yıl kentte menenjit vakasına rastlamadıklarını söyledi.
İNME TEŞHİSİ KONULAN KADININ YARDIMINA MEHMETÇİK HELİKOPTERLE YETİŞTİ
İNME TEŞHİSİ KONULAN KADININ YARDIMINA MEHMETÇİK HELİKOPTERLE YETİŞTİ
Şırnak´ta yaşayan ve beyin damarlarında pıhtı oluşan Ayşe Ataman, askeri helikopterle sevk edildiği Muş´ta tedavi altına alındı.
GRİP VAKALARINDA ARTIŞ YAŞANIYOR
GRİP VAKALARINDA ARTIŞ YAŞANIYOR
Sıcaklığın yurt genelinde iyice azalması grip vakalarını artırdı. Uzmanlar vatandaşları enfeksiyon hastalıklarına karşı savunmasız bırakan grip konusunda uyararak aşı önerisinde bulunuyor
"REÇETESİZ ANTİBİYOTİK KULLANIMI FAYDADAN ÇOK ZARAR GETİRİYOR"
"REÇETESİZ ANTİBİYOTİK KULLANIMI FAYDADAN ÇOK ZARAR GETİRİYOR"
Doktor tavsiyesi olmadan kullanılan, doğru dozda alınmayan antibiyotiklerin, başta böbrek ve karaciğer olmak üzere organlara zarar verebileceği bildirildi.
KIŞ AYLARINDA METABOLİZMAYI HIZLANDIRMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER
KIŞ AYLARINDA METABOLİZMAYI HIZLANDIRMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER
Mevsim geçişlerine bağlı olarak bağışıklık sistemimiz ve yaz aylarına göre daha az hareketli olduğumuz için de metabolizmamız olumsuz etkilenebiliyor. Bu sebeplerden dolayı yeterli ve dengeli beslenmenin önemi bu aylarda daha da artıyor. Hastane Derindere Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşegül Yavuz kış aylarında daha az hastalanmak ve metabolizmamızı hızlandırmak için yapmamız gerekenleri anlattı.
MUŞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ, KARBONMONOKSİT ZEHİRLENMESİ UYARISI YAPTI
MUŞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ, KARBONMONOKSİT ZEHİRLENMESİ UYARISI YAPTI
Muş İl Sağlık Müdürlüğü, kış aylarında yaşanan karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyardı.
HER GÜN DÜZENLİ YÜRÜYÜŞÜN FAYDALARI
HER GÜN DÜZENLİ YÜRÜYÜŞÜN FAYDALARI
Yürümek, kilo vermek isteyenler için iyi, basit ve maliyetsiz bir seçenek olduğu gibi genel sağlık açısından da son derece yararlı bir aktivite. Yürüyüş; kalp-damar hastalıkları, obezite, diyabet, depresyon gibi çok sayıda hastalıktan korunmada ve hastalıkların tedavi sürecinde olumlu katkı sağlıyor
DOLAR
5.9288
EURO
6.5473
Muş Durumu

Ya Ali, cenazemi sen yıkayacaksın. Borcumu sen ödeyeceksin, zimmetimi sen ifa edeceksin…

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu