“BAĞCILIK KÜLTÜRÜ VE KIRSAL TURİZM”
Güçlü Toplum, Güçlü Gelecek için, Sağlıklı Toplum Sağlıklı Gelecek şart olup bunun en önemli unsuru da doğamızın her türlü ve her çeşit kirlenme, yıpranmalara karşı korunmasından, geliştirilip güçlendirilmesinden, halkın istifadesine sunulmasından geçmektedir.
Tarih: 7.10.2018 12:59:54/ 332okunma / 0yorum

1071 Alparslan Tarihi Kültürü Sanatı Doğayı Tabiatı Her Türlü Canlı, Cansız Varlıkları Koruma Ve Geliştirme Derneği´nden;

“BAĞCILIK KÜLTÜRÜ VE KIRSAL TURİZM”

Güçlü Toplum, Güçlü Gelecek için, Sağlıklı Toplum Sağlıklı Gelecek şart olup bunun en önemli unsuru da doğamızın her türlü ve her çeşit kirlenme, yıpranmalara karşı korunmasından, geliştirilip güçlendirilmesinden, halkın istifadesine sunulmasından geçmektedir.

Muş İli tarihi, kültürel zenginliklerinin yanında çok zengin bitki, canlı tür ve çeşitliliğine sahiptir. İlimiz genel itibari ile her köşesinde çok güçlü ve zengin medeniyetlere ait izleri barındıran tarihi kalıntıları (hanlar, hamamlar, ibadet haneler, köprüler, ören yerleri, höyükler, tümülüsler, antik çağlardan kalma kaleler… gibi) olan yüksek potansiyele sahip tarihi varlıklara sahiptir.

Bağcılık: Bağcılık bir kültürdür. Yüksek değerlerin yaşandığı, insan ilişkilerinin önde geldiği, komşuluk, akrabalık, arkadaşlık ilişkilerinin, misafirperverlik, ikram ve cömertliğin geliştiği, güçlendiği ve aynı zamanda kültürel gelişimin, yazılı ve sözlü edebiyatın yaşandığı önemli kültürel değerlerimizdendir. Bağcılık yalnızca tarımsal üretim faaliyeti olarak düşünülmemeli, kültürel yönü de dikkatten uzak tutulmamalıdır. Yüksek değerlerin yaşandığı, korunduğu, geliştirildiği bağcılık kültürünün gelecek nesillere birer bütünlük içinde aktarılması vatan görevi olarak görülmeli, bunun için teknik ve bilimsel altyapı çalışmaları desteklenerek, vatandaşlar teşvik edilmelidir.

Muş Bağlarında yüksek kaliteli ve tam organik meyveler yetiştiriliyor. Muş Bağlarında yetiştirilen ürünlerin büyük çoğunluğu tamamen yöreye özgü özellikleri ile çeşitlilikler arz etmektedir. Çeşitli yerli ve yabani armutlar, yerli ve yabani elma, erik, kiraz, vişne… yüksek besin, enerji, şerbet değerine sahip üzüm türleri, kendiliğinden çıkan ve tarih öncesine, antik çağlara kadar uzanan yaban armutları(halk deyimi ile karçın) ve yine kendiliğinden çıkmış, bağcılar tarafından bakımları yapılan antik çağlara kadar uzanan çeşitli yaban elma türleri, kıvrımlı gövde, dal, budak yapıları ile alıç türleri, kuşburnu(şilan) türleri, ve saymakla bitirilemeyecek çeşitli kuş, böcek, çiçek, bitki, aromatik bitki çeşitleri, şifalı bitki çeşitleri ile doğal hayatı örneklendiriyor. Muş Bağlarının bir başka özelliği ise Muş Güneyinde yer alan dağ yamaçlarında, Eşsiz güzelliğe sahip Muş Ovasına paralel olması ve dağlardan içeriye doğru uzantılarında ise birbirinden güzel vadilere, dereler, çaylara, tatlı su kaynaklarına açılmasıdır. Muş Bağlarının güney kısımları Haspet Kalesi, Muşet Kalesi, Arak Manastırı, Kızıl Ziyaret Tepesi, Çadır Kaya, Mirze Ağa Bulakları… gibi çok özel alanlara da sahiptir. Muş Bağlarının bulunduğu ve genel adlandırmalar ile Kale Bağları, Mongok Bağları, Mehmetcan Bağları, Pamukluk Bağları, Çiriş Bağları… yalnızca bağcılık faaliyetleri için değil çok çeşitli sosyal, kültürel, sportif faaliyet ve etkinlikler için de vatandaşlar tarafından değerlendirilmektedir. Günümüz şehir hayatının getirmiş olduğu çeşitli olumsuzlukları haftada birkaç saat dahi olsa bu bağlarda geçirerek şehir stresinin olumsuz etkilerinden bir hafta süre ile uzak kalabilmek mümkündür. Muş Bağlarının yerel, ulusal ve hatta uluslar arası alanda çeşitli sosyal, kültürel, sportif faaliyet ve etkinliklere, tanıtım ve organizasyonlara ev sahipliği yapması için tüm faktörler yerindedir. Örneğin; kampçılık, dağcılık, yamaç paraşütü, at safarisi, dağ bisikleti, doğa yürüyüşü gibi çeşitli spor faaliyetlerinin yanında kendisine özgü bağcılık faaliyetlerinin bir bütünlük içinde ele alınacağı bağcılık festivalleri, üzüm festivalleri, organik ve yöreye özgü meyva festivalleri, şenlik ve çeşitli etkinlikler ile tüm halkın katılımını teşvik edilebilecek bir potansiyele sahiptir. 21. Yüzyılın gelişmelerinin etki ve devamında kişi hayatı, aile hayatı, çevre hayatı, toplum hayatı ve sağlığı çeşitli riskleri, çeşitli ruh ve beden hastalıkları, bunalım ve buhranlarını da beraberinde getirmektedir. Bu durumda doğanın bir parçası ve en önemli unsuru olan insan, doğaya, doğal hayata bağlı ve en sosyal varlık olma özelliği ile de sosyal ve kültürel faaliyetlere sürekli ve gelişen özellikler ile bağlı olmak durumundadır. Aksi halde hem sosyal, kültürel hayat zaman içinde büyük kayıplara uğramakta, hem de kişi ruh ve beden sağlığı çeşitli hasarlara maruz kalmaktadır.

Bağcılık Kültürünün tüm halkımızın faydasına olabilecek şekilde ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının çeşitli fizibilite çalışmaları hazırlamaları ve imkan ve fırsatlar dâhilinde bunu hayata geçirecek altyapı alışmalarına başlayacak girişimlerde bulunmaları büyük önem arz etmektedir. Bağcılık hayat ve kültürünün gelişip güçlenmesi ile çeşitli iktisadi sektörler de kendiliğinden gelişebilecektir. Eko Turizm, Kırsal Turizm, Organik Ürün Pazarları, Konaklama Sektörü, Hizmet Sektörü gibi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: BAĞCILIK KÜLTÜRÜ KIRSAL TURİZM
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
YAZIN ÇALIŞTIRILAN HAYVANLAR, KIŞIN ÖLÜME TERK EDİLİYOR
YAZIN ÇALIŞTIRILAN HAYVANLAR, KIŞIN ÖLÜME TERK EDİLİYOR
Muş´un bazı köylerinde yazın çalıştırılan hayvanlar, kışın sokağa terk ediliyor. Çoğu kişi için artık bu normal. Bu eziyete yıllardır dur diyen yok
DONAN NEHİR EĞLENCEYE DÖNDÜ
DONAN NEHİR EĞLENCEYE DÖNDÜ
Muş´ta yaşanan soğuklardan dolayı, Karasu Nehrinin bir kısmı buz tuttu. Donan nehir üzerinde çocuklar tehlikeye aldırmadan kayıp top oynadı.
KIŞ KÖY ÇOCUKLARI İÇİN EĞLENCEYE DÖNÜŞTÜ
KIŞ KÖY ÇOCUKLARI İÇİN EĞLENCEYE DÖNÜŞTÜ
Etkili olan kar yağışından sonra bastıran soğuk havaya aldırmayan köy çocukları, kendi imkanlarıyla korniş ve hortumlardan tasarladıkları kızaklarla kayarak doyasıya eğleniyorlar.
UZAN VE YENTÜR GENÇLİK MERKEZİNDE GENÇLERLE BULUŞTU
UZAN VE YENTÜR GENÇLİK MERKEZİNDE GENÇLERLE BULUŞTU
Bulanık İlçesini ziyaret eden İl Özel İdare Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür ile birlikte Kaymakam ve Başkan V. Dr. Hacı Arslan Uzan Gençlik Merkezinde vakit geçiren gençlerle sohbet etti
KAR KALINLIĞI 10 METREYE ULAŞTI
KAR KALINLIĞI 10 METREYE ULAŞTI
Muş´ta etkili olan kar yağışının ardından kapanan yolları açmaya çalışan ekipler, 10 metreye ulaşan kar dağlarını görünce şaşkına döndü.
KÖY ÇOCUKLARINA HEDİYELER DAĞITTILAR
KÖY ÇOCUKLARINA HEDİYELER DAĞITTILAR
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) öğrenci topluluklarından olan Hayırda Buluşanlar Topluluğu (HBT), köy okullarında okuyan çocuklara hediyeler dağıttı.
5 METRE KARDA ZORLU ÇALIŞMA
5 METRE KARDA ZORLU ÇALIŞMA
Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği ekipleri, karla mücadele çalışmasına aralıksız devam ediyor. 8 köy ve 18 mezranın bulunduğu grup Üçevler köy yolunda ekipler, kar kalınlığının yer yer 3 ila 5 metreyi bulduğu bölgede güçlükle ilerledi.
MUŞ İÇİN ÇAL KLİPLERİNE DESTEK OLANLAR KAHVALTIDA BULUŞTU
MUŞ İÇİN ÇAL KLİPLERİNE DESTEK OLANLAR KAHVALTIDA BULUŞTU
Muş İçin Çal Projesine katkı sağlayan ve destek veren isimler, üniversitede kahvaltıda buluştu.
ÖĞRENCİLERDEN KÜÇÜK KARDEŞLERİNE GİYİM VE KIRTASİYE DESTEĞİ
ÖĞRENCİLERDEN KÜÇÜK KARDEŞLERİNE GİYİM VE KIRTASİYE DESTEĞİ
Muş Alparslan Üniversitesinin Hayırda Buluşanlar Topluluğu (HBT) gönüllüsü öğrencileri, Korkut´a bağlı Mollababa Köyü İlkokulundaki kardeşleriyle buluştu.
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072
Muş Durumu

Bela insanın diline bağlıdır. Bir kimse bir şeyi ‘yapmam’ dedi mi, şeytan her işini bırakıp onu yaptırana kadar uğraşır.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu