“BAĞCILIK KÜLTÜRÜ VE KIRSAL TURİZM”
Güçlü Toplum, Güçlü Gelecek için, Sağlıklı Toplum Sağlıklı Gelecek şart olup bunun en önemli unsuru da doğamızın her türlü ve her çeşit kirlenme, yıpranmalara karşı korunmasından, geliştirilip güçlendirilmesinden, halkın istifadesine sunulmasından geçmektedir.
Tarih: 7.10.2018 12:59:54/ 266okunma / 0yorum

1071 Alparslan Tarihi Kültürü Sanatı Doğayı Tabiatı Her Türlü Canlı, Cansız Varlıkları Koruma Ve Geliştirme Derneği´nden;

“BAĞCILIK KÜLTÜRÜ VE KIRSAL TURİZM”

Güçlü Toplum, Güçlü Gelecek için, Sağlıklı Toplum Sağlıklı Gelecek şart olup bunun en önemli unsuru da doğamızın her türlü ve her çeşit kirlenme, yıpranmalara karşı korunmasından, geliştirilip güçlendirilmesinden, halkın istifadesine sunulmasından geçmektedir.

Muş İli tarihi, kültürel zenginliklerinin yanında çok zengin bitki, canlı tür ve çeşitliliğine sahiptir. İlimiz genel itibari ile her köşesinde çok güçlü ve zengin medeniyetlere ait izleri barındıran tarihi kalıntıları (hanlar, hamamlar, ibadet haneler, köprüler, ören yerleri, höyükler, tümülüsler, antik çağlardan kalma kaleler… gibi) olan yüksek potansiyele sahip tarihi varlıklara sahiptir.

Bağcılık: Bağcılık bir kültürdür. Yüksek değerlerin yaşandığı, insan ilişkilerinin önde geldiği, komşuluk, akrabalık, arkadaşlık ilişkilerinin, misafirperverlik, ikram ve cömertliğin geliştiği, güçlendiği ve aynı zamanda kültürel gelişimin, yazılı ve sözlü edebiyatın yaşandığı önemli kültürel değerlerimizdendir. Bağcılık yalnızca tarımsal üretim faaliyeti olarak düşünülmemeli, kültürel yönü de dikkatten uzak tutulmamalıdır. Yüksek değerlerin yaşandığı, korunduğu, geliştirildiği bağcılık kültürünün gelecek nesillere birer bütünlük içinde aktarılması vatan görevi olarak görülmeli, bunun için teknik ve bilimsel altyapı çalışmaları desteklenerek, vatandaşlar teşvik edilmelidir.

Muş Bağlarında yüksek kaliteli ve tam organik meyveler yetiştiriliyor. Muş Bağlarında yetiştirilen ürünlerin büyük çoğunluğu tamamen yöreye özgü özellikleri ile çeşitlilikler arz etmektedir. Çeşitli yerli ve yabani armutlar, yerli ve yabani elma, erik, kiraz, vişne… yüksek besin, enerji, şerbet değerine sahip üzüm türleri, kendiliğinden çıkan ve tarih öncesine, antik çağlara kadar uzanan yaban armutları(halk deyimi ile karçın) ve yine kendiliğinden çıkmış, bağcılar tarafından bakımları yapılan antik çağlara kadar uzanan çeşitli yaban elma türleri, kıvrımlı gövde, dal, budak yapıları ile alıç türleri, kuşburnu(şilan) türleri, ve saymakla bitirilemeyecek çeşitli kuş, böcek, çiçek, bitki, aromatik bitki çeşitleri, şifalı bitki çeşitleri ile doğal hayatı örneklendiriyor. Muş Bağlarının bir başka özelliği ise Muş Güneyinde yer alan dağ yamaçlarında, Eşsiz güzelliğe sahip Muş Ovasına paralel olması ve dağlardan içeriye doğru uzantılarında ise birbirinden güzel vadilere, dereler, çaylara, tatlı su kaynaklarına açılmasıdır. Muş Bağlarının güney kısımları Haspet Kalesi, Muşet Kalesi, Arak Manastırı, Kızıl Ziyaret Tepesi, Çadır Kaya, Mirze Ağa Bulakları… gibi çok özel alanlara da sahiptir. Muş Bağlarının bulunduğu ve genel adlandırmalar ile Kale Bağları, Mongok Bağları, Mehmetcan Bağları, Pamukluk Bağları, Çiriş Bağları… yalnızca bağcılık faaliyetleri için değil çok çeşitli sosyal, kültürel, sportif faaliyet ve etkinlikler için de vatandaşlar tarafından değerlendirilmektedir. Günümüz şehir hayatının getirmiş olduğu çeşitli olumsuzlukları haftada birkaç saat dahi olsa bu bağlarda geçirerek şehir stresinin olumsuz etkilerinden bir hafta süre ile uzak kalabilmek mümkündür. Muş Bağlarının yerel, ulusal ve hatta uluslar arası alanda çeşitli sosyal, kültürel, sportif faaliyet ve etkinliklere, tanıtım ve organizasyonlara ev sahipliği yapması için tüm faktörler yerindedir. Örneğin; kampçılık, dağcılık, yamaç paraşütü, at safarisi, dağ bisikleti, doğa yürüyüşü gibi çeşitli spor faaliyetlerinin yanında kendisine özgü bağcılık faaliyetlerinin bir bütünlük içinde ele alınacağı bağcılık festivalleri, üzüm festivalleri, organik ve yöreye özgü meyva festivalleri, şenlik ve çeşitli etkinlikler ile tüm halkın katılımını teşvik edilebilecek bir potansiyele sahiptir. 21. Yüzyılın gelişmelerinin etki ve devamında kişi hayatı, aile hayatı, çevre hayatı, toplum hayatı ve sağlığı çeşitli riskleri, çeşitli ruh ve beden hastalıkları, bunalım ve buhranlarını da beraberinde getirmektedir. Bu durumda doğanın bir parçası ve en önemli unsuru olan insan, doğaya, doğal hayata bağlı ve en sosyal varlık olma özelliği ile de sosyal ve kültürel faaliyetlere sürekli ve gelişen özellikler ile bağlı olmak durumundadır. Aksi halde hem sosyal, kültürel hayat zaman içinde büyük kayıplara uğramakta, hem de kişi ruh ve beden sağlığı çeşitli hasarlara maruz kalmaktadır.

Bağcılık Kültürünün tüm halkımızın faydasına olabilecek şekilde ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının çeşitli fizibilite çalışmaları hazırlamaları ve imkan ve fırsatlar dâhilinde bunu hayata geçirecek altyapı alışmalarına başlayacak girişimlerde bulunmaları büyük önem arz etmektedir. Bağcılık hayat ve kültürünün gelişip güçlenmesi ile çeşitli iktisadi sektörler de kendiliğinden gelişebilecektir. Eko Turizm, Kırsal Turizm, Organik Ürün Pazarları, Konaklama Sektörü, Hizmet Sektörü gibi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: BAĞCILIK KÜLTÜRÜ KIRSAL TURİZM
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“EŞİMİN KATİLLERİ EN SONUNDA HAK ETTİĞİ YERİ BULDU”
“EŞİMİN KATİLLERİ EN SONUNDA HAK ETTİĞİ YERİ BULDU”
Şehit Binbaşı Arslan Kulaksız´ın eşi Sibel Kulaksız, Muş Valisi İlker Gündüzöz ve güvenlik güçlerini ziyaret etti.
HEM KURSİYERLERİNİN ORTAK AMACI, FARKINDALIK YARATMAK
HEM KURSİYERLERİNİN ORTAK AMACI, FARKINDALIK YARATMAK
Halk Eğitim kurslarındaki yoğunluklar dikkat çekiyor. Kurslardan faydalanan bayanlar bu şekilde hem boş zamanlarını değerlendiriyor, hem de el sanatları alanında kendilerini geliştirip, aile bütçelerine katkıda bulunabiliyorlar.
ÜNİVERSİTEDE ŞİİR DİNLETİSİ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ
ÜNİVERSİTEDE ŞİİR DİNLETİSİ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu ve Muş Şairler ve Yazarlar Derneği tarafından “Şiir Dinletisi” etkinliği düzenlendi.
ÖZEL ÖĞRENCİLERİN SAÇ KESİM VE BAKIMLARI YAPILDI
ÖZEL ÖĞRENCİLERİN SAÇ KESİM VE BAKIMLARI YAPILDI
Muş Çıraklık Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesindeki bir gurup gönüllü kuaför, Ali kuşçu Özel Eğitim Uygulama okulunda öğrenim gören kız ve erkek özel öğrencilerin saç kesim ve saç bakımlarını gerçekleştirdi.
BİŞKEK´TEKİ SEMPOZYUMDA GELENEKSEL SPOR OYUNLARININ GELİŞİMİ ELE ALINDI
BİŞKEK´TEKİ SEMPOZYUMDA GELENEKSEL SPOR OYUNLARININ GELİŞİMİ ELE ALINDI
Muş Alparslan Üniversitesinin akademik desteğiyle Kırgızistan´ın başkenti Bişkek´te düzenlenen “III. Uluslararası Türk Halklarının Geleneksel Spor Oyunları Sempozyumu” sona erdi
VALİ GÜNDÜZÖZ DOLANDIRICILARA KARŞI VATANDAŞLARI UYARDI
VALİ GÜNDÜZÖZ DOLANDIRICILARA KARŞI VATANDAŞLARI UYARDI
Muş Valisi İlker Gündüzöz, telefon dolandırıcılarına karşı vatandaşları uyardı.
SANCAKTEPE ŞEHİDİ MUŞ´A GETİRİLDİ
SANCAKTEPE ŞEHİDİ MUŞ´A GETİRİLDİ
İstanbul´un Sancaktepe ilçesinde, askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan Piyade Uzman Çavuş Şahin Aslan´ın cenazesi, askeri uçakla Muş´a getirildi.
VALİ GÜNDÜZÖZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
VALİ GÜNDÜZÖZ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz merkez mahalle ve merkeze bağlı köy muhtarları ile tanışma toplantısı yaptı.
ŞEHİRDEN KÖYE UZANAN KARDEŞLİK ELİ
ŞEHİRDEN KÖYE UZANAN KARDEŞLİK ELİ
Muş Alparslan Üniversitesi Hayırda Buluşanlar Topluluğu gönüllüleri, başlattıkları “Şehirden Köye Uzanan Kardeşlik Eli” projesi kapsamında Fatih İlkokulu öğrencileri ile Kumluca ve Çatbaşı köylerinde okuyan öğrencilere atkı, bere, eldiven, kitap, kırtasiye malzemeleri; Kumluca ilkokulunda okuyan yetim çocuklar için de bot, mont ve elbiselerden oluşan hediye paketleri dağıttı.
DOLAR
5.3257
EURO
6.0572
Muş Durumu

Eğer ilerlemek isterseni her yere atılma. Merhem ve mum gibi ol. Diken gibi olma…

Hacı Bektaşı Veli
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu