‘AYDINLIK GELECEKLER İÇİN ELİMDEN TUT´ PROJESİ
Muş Valiliği Koordinasyonunda Korkut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Aydınlık gelecekler için elimden tut´ projesi başarılı bir şekilde uygulanmaya başlandı.
Tarih: 10.10.2018 17:34:51/ 121okunma / 0yorum

 

 

Muş Valiliği Koordinasyonunda ve Kalkınma Bakanlığı destekli 2017 Yılı Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında Korkut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Aydınlık Gelecekler İçin Elimden Tut Projesi´ projesi uygulanmaya başlandı.

Korkut ilçesinin fiziki ve iklim şartlarından dolayı gençlerin yönelebileceği sosyal ve kültürel alanlar olmadığı için, bu açığın “Kültür- Sanat Atölyesi” kurularak kapatılmasını hedeflendiğini belirten İlçe Milli Eğitim Müdürü Caner Budak, birçok dezavantajlı gencin faydalanacağını söyledi.

Proje kapsamında oluşturulan çok amaçlı salonda incelemelerde bulunan Budak, “Korkut ilçesi fiziki şartlar dolayısıyla sosyal etkinliklerin yapılabildiği bir yer değil bu ihtiyacı gidermek adına sosyal destekleme programları çerçevesinde 2017 yılında başvuru yaptık.

‘Aydınlık Gelecekler İçin Elimden Tut Projesi´ adı altında özellikle eğitim çağı dışına çıkmış yetişkin vatandaşlarımızın sanatsal manada bu ihtiyaçlarını karşılamak için böyle bir yer yaptık. Burada daha önce konferans salonu olarak kullanılan küçük çaplı bir yer vardı. Onarımdan geçirdik koltukları, ses, elektrik, ışık sistemlerini yenileyerek daha modern bir hale getirdik” dedi.

“KURSLAR AÇARAK HİZMET VERECEĞİZ”

Oluşturulan salonda çeşitli kurslar açarak hizmet vereceklerini kaydeden Budak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu salonumuzda ayrıca gitar, saz, ebru resim sanatı ve tiyatro kurslarımızı açtık. Öğrenci başvurularımızı da aldık. Öğretmenlerimiz ile kurslarımız devam ediyor. Kurslar sayesinde vatandaşlarımız boş zamanlarını kendilerine yeni yetenekler edinerek kendilerini geliştiriyorlar. Bu kursların avantajı şuanda örgün eğitimde olan çocuklarımız ve yetişkin eğitim dışına çıkmış gençlerimizin boş zamanlarını burada kültürel ve sanatsal etkinliklerini gerçekleştirmelerini sağlıyoruz. Daha önce ilçede programlar için törenler için böyle bir yer yoktu. Bundan sonra belirli gün ve haftalar ve yıllık programlar ya da vatandaşların büyük çapta yapacağı kutlamalar burada yapılacak bu ihtiyaçlarını gidermiş olduk.”

“PROJEYLE GENÇLERİMİZ SOSYAL MANADA DAHA AKTİF DONANIMLI BİREYLER HALİNE GELMELERİ HEDEFLENMEKTEDİR”

Proje ile ilgili detaylı bilgiler veren Budak, “Projenin temelinde örgün eğitimden ayrılmış veya ayrılmaya eğilimli gençlerin zararlı alışkanlıklara yönelmesini engellemek ve enerjilerini, eğilimlerini kültürel-sanatsal etkinliklerle kullanmaları bulunmaktadır.

Oluşturulacak tiyatro, resim ve müzik atölyelerinde gençlerimiz eğitilerek ortaya çıkan eserlerin gösterimini yaparak sosyal manada daha aktif donanımlı bireyler haline gelmeleri hedeflenmektedir. Projemiz Korkut İlçemizde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bağlı konferans salonu binasında tiyatro sahnesi oluşturulması, salonda bulunan eksik sandalyelerin temini, salon bünyesinde resim ve müzik atölyelerinin oluşturulması, bu atölyeler için eksik olan malzemelerin temini projenin temel faaliyetleridir.

Salonda oluşturduğumuz tiyatro salonu ayriyeten sinema salonu olarak kullanılabilecektir. İlçemize bağlı köy okullarında okuyan öğrencilerimiz sırayla düzenli aralıklarla burada sinema filmi izleyeceklerdir. Milli maçlar ilçe bürokratları, güvenlik görevlileri ve yöre gençleriyle birlikte izlenilerek birlik ve beraberliğe katkı sağlayacaktır.

Eğitim boyunca gençlerimize düzenli aralıklarla kariyer günleri yapılarak geleceklerini inşa etmede yol gösterici olacaktır” ifadelerini kullandı.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
10 BİN ÖĞRENCİYLE KALDIRIMDA KİTAP OKUMA ETKİNLİĞİ
10 BİN ÖĞRENCİYLE KALDIRIMDA KİTAP OKUMA ETKİNLİĞİ
Muş´ta geleneksel hale getirilen ‘Oku Muş-2´ projesi kapsamında bir araya gelen yaklaşık 10 bin öğrenci, 2 kilometrelik yol boyunca kaldırımlara oturarak 1 saat kitap okudu.+
VALİ YILDIRIM, KONAK MEZRASI HALKIYLA BİR ARAYA GELDİ
VALİ YILDIRIM, KONAK MEZRASI HALKIYLA BİR ARAYA GELDİ
Vali Aziz Yıldırım, merkeze bağlı Üçevler bölgesinde bulunan ve kentten yaklaşık 80 kilometre uzaklıkta olan İnardı-Konak Mezrasını ziyaret etti.
GENÇ RESSAMLARDAN GÖNÜLLÜ HİZMET
GENÇ RESSAMLARDAN GÖNÜLLÜ HİZMET
Muş Şehit Yücel Kurtoğlu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri, gönüllü olarak köy okullarının duvarlarına karikatür ve çizgi film karakterleri çizerek renklendiriyor. Genç ressamlar bir yandan kendini geliştirip, okulları da güzelleştiriyorlar.
OKULLAR RENKLENİYOR VE GÜZELLEŞİYOR
OKULLAR RENKLENİYOR VE GÜZELLEŞİYOR
2018 Yatırım programında yapımına başlanan ve 2018-2019 eğitim öğretime yetiştirilen Tekyol 5 derslikli İlkokulunda ilk defa uygulanan kapı giydirme uygulaması ile okullar renkleniyor ve güzelleşiyor
BAŞKAN ASYA, MELTEM´LE ZİRVEDEKİLER PROGRAMINA KONUK OLDU
BAŞKAN ASYA, MELTEM´LE ZİRVEDEKİLER PROGRAMINA KONUK OLDU
Belediye Başkanı Feyat Asya Kanal 7 Avrupa kanalında yayınlanan Meltem´le Zirvedekiler programına konuk olarak 4,5 yılda yapılan hizmetlerle ilgili izleyicileri bilgilendirdi
TERÖR ÖRGÜTÜ PROPAGANDASI YAPAN 8 KİŞİ YAKALANDI
TERÖR ÖRGÜTÜ PROPAGANDASI YAPAN 8 KİŞİ YAKALANDI
Muş´ta, PKK/KCK terör örgütü propagandası yaptıkları tespit edilen 8 kişi yakalanarak gözaltına alındı
REKTÖR PROF. DR. POLAT, BOWLİNG ŞAMPİYONASI ÖDÜL TÖRENİNE KATILDI
REKTÖR PROF. DR. POLAT, BOWLİNG ŞAMPİYONASI ÖDÜL TÖRENİNE KATILDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Ankara´da düzenlenen 2018 Türkiye Kulüpler Arası Bowling Şampiyonası ödül törenine katıldı.
MUŞ TSO BAŞKANI KOÇ İSTİŞARE TOPLANTISINA KATILDI
MUŞ TSO BAŞKANI KOÇ İSTİŞARE TOPLANTISINA KATILDI
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ile Elazığ Ticaret Borsası´nın ortaklaşa düzenlediği Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Oda-Borsa Başkanları toplantısına katılan Koç, bölgesel sorunlarda işbirliği kararı aldıklarını ve toplantının son derece verimli geçtiğini söyledi
MUŞ´UN TARIM MASTER PLANI HAZIRLANIYOR
MUŞ´UN TARIM MASTER PLANI HAZIRLANIYOR
Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi (UBF) Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ ile UBF Öğretim Üyeler Dr. Fırat Kurt, Dr. Ahmet Yenikalaycı ve Dr. Özer Kurt, Muş Tarım Master Planı ile ilgili değerlendirme toplantısına katıldı.
DOLAR
5.8113
EURO
6.7288
Muş Durumu

İki nimet vardır ki, insanların çoğu onların kıymetini hakkıyla takdir edemezler: onlardan biri sıhhat, diğeri de boş vakittir.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu