ASYA, 2. DÖNEMİNİ DEĞERLENDİRDİ
Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, yaygın ve yerel basın mensupları ile bir araya gelerek 2´inci döneminin 6 ayının tamamlanmasıyla birlikte altyapı ve üstyapı çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulunarak, yol çalışmalarında son aşamaya geldiklerini söyledi.
Tarih: 17.11.2019 17:25:33/ 346okunma / 0yorum

 

Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, kentteki yaygın ve yerel basın mensupları ile bir araya geldi. Burada yapılan çalışmalarda ilgili değerlendirmelerde bulunan Başkan Asya, 7 aylık süreci bitirmek üzere olduklarını ve geçen dönemde altyapının çok ciddi sıkıntılarını, meşakkatlerini göğüslediklerini söyledi.

Alt yapı çalışmalarının zorluklarını hatırlatan Başkan Asya, “Göreve geldiğimiz günden bu güne kadar da sizler vasıtasıyla halkımızı doğru kaymaktan bilgilendirme noktasında desteğinizi ve yardımlarınızı ve bu şehirde ortak bir akıl oluşturma noktasında da hem şahsıma hem mesai arkadaşlarıma hemde şehrimizin menfaatine olan işlerde desteklerden dolayı da bir kez daha sizlere teşekkür ediyorum. Bizler de yeni dönemin altı ayını bitirdik yedinci ayına girmek üzereyiz. Geçen dönemde alt yapının çok ciddi sıkıntı ve meşakkatlerini sizlerle birlikte göğüsledik. Bu yılda toparlanma sürecimizi hızlandırmak üzere alt yapının ana arterlerini bitirdik. Gerek kanalizasyon şebekelerinin yenilenmesi ve içme suyu şebekelerinin yenilenmesi birlikte içme suyu depolarımız, yağmur suyu kanallarımız, doğalgaz ve eş zamanlı olarak da TEDAŞ ve telekomu da dahil etmek üzere işin ana hatlarını bitirme aşamasına getirdik. Bu çalışmaları bitirirken de bu işlerin çok da kolay olmadığını sizler kanalıyla bir kez daha beyan etmek istiyorum. İçme suyu şebeke değişimi ve depoların yenilenmesi sırasında içme suyunu gündüzleri kesmek üzere çalışmalarımızı sürdürdük” dedi.

“ARTIK MAHALLE BAZLI ÇALIŞMALARIMIZIN SONUNA GELDİK”

Alt yapı çalışmasında gelinen noktalara değinen Başkan Asya, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün itibariyle de artık mahalle bazlı çalışmalarımızın sonuna geldik. Alt yapı ile birlikte üst yapıyı da bitirdiğimiz Yeşilce mahallemiz, 15 Temmuz Milli İrade mahallemiz, Yeşilyurt mahallemiz ve Zafer mahallemiz ile birlikte alt yapısını bitirdiğimiz Sütlüce mahallemizin de alt yapısını bitirdik. Bu yıl ağırlığımız Sunay mahallesinde, Kültür mahallesinde, Saray mahallesinde, Hürriyet mahallesinde Muratpaşa ve Kale mahallemizde olmak üzere de geldiğimiz nokta da hamdolsun iyi bir noktaya geldik. Bu yıl asfalt ihalemizin bazı sıkıntılarından kaynaklı ihalenin iptal edilmesinden sonra kendi asfalt prentimizi hakkıyla bir restorasyonunu yapmak üzere mesai arkadaşlarımın ciddi manada gönüllülük esasına dayadı. Başkan yardımcıları arkadaşlarımız başta olmak üzere fen işleri ve etüt proje şube müdürümüz zabıta ekibi ile birlikte adeta sahalarda seferber oldu. Başaramayacaklar dedikleri noktada hamdolsun dün itibariyle 50 bin 250 ton asfalt Muş Belediyesinin kendi asfalt prentinde belki Muş tarihinin en kaliteli asfaltını üretmek suretiyle mahallelerimizin ana arterlerini vatandaşlarımızın ve okullarımızın ciddi manada yoğunluk oluşturduğu bölgelerin asfaltını son aşamaya getirmiş bulunmaktayız. Telekom İlkokulu, Mehmet Akif Ersoy ilkokulu, Eko İnşaat ilkokulu bunlar çok ciddi manada sıkıntılı okullarımızdı. Adil Yazar Okulu ve İmam Hatibe İstasyon caddesine bağlayan arterlerde okullarımızın kalıcı asfaltlarını bu yıl döktük. Geçici asfaltımız sadece Cumhuriyet Caddemizin dışında diğer cadde ve sokaklarımıza kalıcı asfaltlar yaptık. Saray mahallemizin ara sokaklarında gerek asfalt gerek parke taşı döşemesiyle birlikte son aşamaya geldiğimiz birkaç sokaklarımız kaldı. Hürriyet mahallemiz Reis konağı dediğimiz bölgeden Mehmet Akif Ersoy okuluna kadar Tuba Cami civarı ara arterlerle birlikte alt yapısının bittiği bütün yolların asfalt ve kaldırım çalışmaları bitmiş durumdadır. Geldiğimiz nota vatandaşın psikolojik durumunu da ve hayır dua aldığımızı da çok ciddi manada sokakta, çarşıda, pazarda his ediyoruz. Kolay bir iş olmadığını 17 Şubat 2017 de yer teslimi yaptığımız günden bu güne kadar her platformda söyledik.”

“HALKIMIZDAN CİDDİ ANLAMDA DESTEK ALDIK”

“Bu şehrin altı üstüne gelecek tabiri caizse, doğalgaz geldiği zaman kılcal damara kadar kazı yapılması gerektiğini söyledik” diye belirten Başkan Asya, “Halkımız özellikle kadın ablalarımız, teyzelerimiz ve kardeşlerimiz bu noktada ciddi bir destek verdiler bize. Bununla birlikte biz sadece alt yapıya takılı kalmadığımızı da bilmenizi istiyoruz. Geçen dönemden eksik kalan Şehirlerarası otobüs terminalinin yolunu ve yol ışıklandırmasını eksiklerini tamamladık. İhalesi yapıldı inşallah en kısa sürede Ulaştırma ve Altyapı bakanımızı da davet ettik inşallah en kısa sürede Muş Şehirlerarası Otobüs terminalimizi Muş´un şanına şerefine yakışır bir şekilde hizmete sunmuş olacağız. Göletli parkımızda eksik kalan çevre düzenlemesi, peyzaj çalışmaları kameyleler ile birlikte ihata duvarları ve kapılarda bitme aşamasında şuanda gün sayıyoruz. Kafeteryayı da kendi belediyemizin şirketi bünyesinde çalıştırmak üzere şuan tefrişat işleri yapılıyor. Lale vadisinde vatandaşlardan gelen talepler üzere yeni ışıklandırma ihalesini yaptırdık ve yetersiz görünen ışıkları bu yıl bir kez daha gözden geçirmek üzere son aşamaya getirdik ve halkımızın hizmetine sunmuş olduk. Yıldızlı han restorasyonu geçen yıldan devam eden işimizi onu da bitme aşamasına getirdik. Kısa bir süre içinde onun da çalışmalarını yapmış olacağız. Atatürk bulvarının aşınma tabakası dediğimiz asfalt çalışmasını da belediye ekiplerimizce yaptık. Karayolları kavşağı oradan tren garına emniyet müdürlüğünün altına kara yoluna bağlayan kısım ise karayolunun ağında olduğu için karayolları bölge müdürümüz ile yaptığımız görüşme sonucu bu yıl yetiştiremediler inşallah son tabaka asfaltını da onların atacağını taahhüt ettiler. Yeni mahalle ve Zafer mahallesindeki bilgi evlerimizin ismini birini Şule Yüksel Şener hanımefendinin ismi diğeri de Kültür Bakan yardımcımız bilim adamı Prof. Dr. Haluk Dursun hocamızın ismini vermek suretiyle şuanda tefrişatları yapılıyor. Kurslarımız iki bilgi evimizde başlamış durumdadır. Tarihi çarşı sokak sağlıklaştırma projemiz de son rutüşleri yapılmakta kısa sürede onu da bitirmiş olacağız. Tabi altyapıya girdiğimiz andan bugüne kadar da yollarda sıra dışı ve bilgimizin dahilinde ancak anlık gelişen gerek doğalgaz eski su şebekesi kullandığımız için de yol yama çalışmalarımız da bütün mahallerimizde ihtiyaca göre devam etmektedir. Bir diğer ciddi sıkıntımızda Saray mahallemizde, Muratpaşa mahallemizde, Kale mahallemizde ve Sütlüce mahallemizde birçok kapalı yollarımız vardı. Bu kapalı yollarımızı kamulaştırma işlemlerini yapmak üzere de kapalı yolları açıp halkımızın hizmetine sunmuş olduk. Geçen yıldan devam eden yaklaşık 164 milyon 396 bin 411 bin liralık yatırım programımızda 2019 yılında oluşturulan algılara rağmen 45 milyon 016 bin 715 TL bugün itibariyle bu projelerimize ödemelerimizin yapmış olmanın sevinci ile bir kez daha Allah´a ham ediyorum. Bunları yaparken elbette ki iş yapan yerde eksiklik olur” dedi.

“MAKUL TALEPLERİ HER DAİM YERİNE GETİRDİK”

Eksikliklerin olduğunu ve mümkün olduğu kadar imkanlar dahilinde çözüm ürettiklerini kaydeden Başkan Asya, şunları söyledi: “Eksiklerimizi sizler birçok noktada sosyal medya hesabınızdan bazen sms yoluyla bazen de yüz yüze bütün halkımızın söylediğini kabul ettiğimiz gibi makul taleplerin derhal yerine getirdiğimiz gibi sizlerin ve halkımızın taleplerini de göz önünde bulunduruyoruz. Elbette ki her işin bir eksikliği olur, bu eksikleri bir başkasının manevi duygularını sömürmek suretiyle yapmak ahlaksızlığın daniskasıdır. Başka bir tabir bulamıyorum. Kaza mukadderdir. Kazalar Allah´ın takdirindendir. Başka bir izahı yoktur. Ama bunun bir başkasının manevi duygularını sömürmek hiçbir meslek grubuna ve hiçbir ahlaki yapıya uymadığını da burada beyan etmek istiyorum. Elbette yanlışlar izah edilecektir. Tabi ki yazacaksınız. Kaza olduğu zaman Malazgirt´teydim geldim tabi ki bir çalışanımdır. Muş Belediyesinde çalışan yaklaşık 600 tane ailenin sorununu kendi sorunum gibi görüyorum. Özellikle kaza geçiren arkadaşımıza da rabbim sabır versin, beterinden korusun. Vefat eden hamında bizim bir arkadaşımızın hanımıydı. Dediler ki “belediyede çalışıyor siz gitmeseniz nasıl olur” nasıl gitmem dedim, gittik ilk saatten düne kadar 3 defa mesai arkadaşlarımız, meclis üyesi arkadaşlarımızla ve toplumun kanaat önderleri ile birlikte gittik. O insanların tek tesellisi kaderdir. Hiç kimse bilinçli bir şekilde bu kazayı yapmayacağının görüşünü beyan ettiler. Ben o aileye bir kez daha burada minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Cenazeyi defnettikten sonra beni cenaze sahibi konumuna getirdiler ve taziyelerini bize takdim ettiler. Ben merhum kardeşimize Allah2tan rahmet diliyorum. Ailesine bir kez daha başsağlığı diliyorum. O aile bizim şerefimiz ve onurumuzdur. O ailenin yapısını toplumumuzun her kesimine de örnek olmasını cenabı Allah´tan temenni ediyorum.”

“KİM NE DERSE DESİN DÖNÜP ARKAMIZA BAKMAYACAĞIZ”

Yapılan çalışmalarla ilgili dedikodulara kulak asmayıp hizmetlere devam ettiklerini vurgulayan Başkan Asya, “Değerli dostlar bizler normal şartlarda planladığımız 15 Kasım iş sezonunun resmi kapanışıdır. Bizde iller bankası ve yetkili firmaya da yazımızı yazdık dedik ki biz işi kapatalım. Daha sonra arkadaşlarımızla istişare yaptık. Meteoroloji müdürlüğünden aldığımız bilgiye göre de havanın güzel gideceğini bilgisini aldık. Bir daha altyapı firmamızı çağırıp şuanda kurulu olan ekipleriniz ile birlikte hava şartlarının elverişli olduğu süre çalışmalarımıza devam edeceğiz. Hedefimiz Sunay Mahallesi ve Kültür mahallesindeki bütün asfaltını bitirmektir. Muratpaşa ve Kale mahallemizin altyapısının biten yollarımızın çalışmalarını bitirmek üzere bütün arkadaşlarım gayretle ve samimiyetle gönüllülük esasına dayanarak mesai mefhumu tanımadan saat 6´da başlayıp bazen gece 11´e kadar asfalt çalışmalarımızın devam ettiği sizleri tarafında da malumudur. Bizler bu minval üzerinde çalışmalarımızı devam edeceğiz. Kim ne derse desin dönüp arkamıza bakmayacağız. Ama yanlış yaptıklarımız sizler tarafından ses geldiği zaman dört kulakla değil bütün bedenimizle dönüp dinler gereğini yaparız. İnşallah 2020 yılımızın programlarını, etüdünü ve projelerini de bu çalışmalarımızı kısmen bitirdikten sonra da ekip arkadaşlarımızla tekrar oturup 2020 yılının daha dolu geçmesi üzerine çalışmalarımızı plan projelerimizi yapacağımızı beyan ederim” ifadelerini kullandı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ASYA DÖNEMİNİ DEĞERLENDİRDİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
AVRUPA SPOR HAFTASI ETKİNLİKLERİ GÖSTERİLERLE BAŞLADI
AVRUPA SPOR HAFTASI ETKİNLİKLERİ GÖSTERİLERLE BAŞLADI
Avrupa Spor Haftası kapsamında 81 ilde eş zamanlı yapılan etkinlikler Muş´ta da başladı. 23-30 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek etkinliklere Muş Belediyesi´nin Göletli ve Lale Vadisi Parklarının ev sahipliğinde yapılacak olan etkinliklerin ilki sporcuların gösterileriyle renkli görüntülere sahne oldu.
KORONAVİRÜSLE MÜCADELE TEDBİRLERİNİ İNCELEDİ
KORONAVİRÜSLE MÜCADELE TEDBİRLERİNİ İNCELEDİ
Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan kararların sahadaki uygulamalarını inceleyerek, “Bölge illerine göre, ilimiz biraz daha iyi ama bu bizi gevşetmemeli. Özellikle maske, mesafe ve temizliğe dikkat edeceğiz. İstasyon caddesinde de, Cumhuriyet Caddesinde de ve diğer alanlarda da denetimlerimiz devam ediyor. Denetimlerimiz esmasında tedbirlere uymayanlara uyarılar yapılıyor. Herkes kurallara uyacak” dedi
KOÇ, SAĞLIKÇILARA YÖNELİK ŞİDDETE TEPKİ GÖSTERDİ
KOÇ, SAĞLIKÇILARA YÖNELİK ŞİDDETE TEPKİ GÖSTERDİ
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, sağlıkçılara yönelik şiddete tepki gösterdi. Yazılı basın açıklaması yapan Koç, sağlıkçıların büyük bir fedakarlık örneği göstererek hizmet verdiğini belirterek, toplumun tüm kesimleri tarafından desteklenmesi gerektiğini kaydetti.
KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ GÖNÜLLÜLERİ BEKLİYOR
KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ GÖNÜLLÜLERİ BEKLİYOR
Korona Virüs salgını döneminde bütün hijyen kurallarına uyularak, önlemler alan Kızılay Muş Şubesi Kan Bağış Merkezi, kan bağış otobüsü ile hizmet vermeye devam ediyor.
TEPE BAĞI BÖLGESİNİN YOLLARI YENİLENİYOR
TEPE BAĞI BÖLGESİNİN YOLLARI YENİLENİYOR
Muş Belediyesi üstyapı çalışmaları kapsamında cadde ve sokaklarda asfalt serimine devam ediyor.
KADINLAR ARICILIĞI TERCİH ETMEYE BAŞLADI
KADINLAR ARICILIĞI TERCİH ETMEYE BAŞLADI
Muş´ta, Tarım ve Orman Bakanlığı´nın desteğiyle bal üretimine kadın eli değdi.
KARADAĞ, TRT GAP DİYARBAKIR RADYOSU´NUN KONUĞU OLDU
KARADAĞ, TRT GAP DİYARBAKIR RADYOSU´NUN KONUĞU OLDU
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ TRT GAP Diyarbakır Radyosu´nun konuğu oldu. Programda TAGEM (Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü) tarafından desteklenen Goji Berry (Kurt Üzümü) hakkında detaylı bilgiler verdi.
ASFALT ÇALIŞMASI HÜRRİYET MAHALLESİNE GEÇTİ
ASFALT ÇALIŞMASI HÜRRİYET MAHALLESİNE GEÇTİ
Muş Belediyesi üstyapı çalışmaları kapsamında mahallelerdeki yolları asfaltlamaya devam ediyor. Çalışmaları inceleyen Belediye Başkanı Feyat Asya, tahrip olan yolların onarımını da yaparak bu konuda yaşanan sorunları ortadan kaldırdıklarını belirten “Yolları modern bir görünüme kavuşturmak için özel bir çaba sarf eden Muş Belediyesi, doğalgaz, su, kanalizasyon gibi alt yapı çalışmalarının tamamlandığı yolları tamamen yeniliyor” dedi
PANCAR ALIM KAMPANYASI BAŞLADI
PANCAR ALIM KAMPANYASI BAŞLADI
Malazgirt ilçesinde pancar alım kampanyası törenle başladı.
DOLAR
7.6630
EURO
8.9277
Muş Durumu

Çoban uyudu mu kurt emin olur.

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu