ASYA, 2. DÖNEMİNİ DEĞERLENDİRDİ
Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, yaygın ve yerel basın mensupları ile bir araya gelerek 2´inci döneminin 6 ayının tamamlanmasıyla birlikte altyapı ve üstyapı çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulunarak, yol çalışmalarında son aşamaya geldiklerini söyledi.
Tarih: 17.11.2019 17:25:33/ 266okunma / 0yorum

 

Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, kentteki yaygın ve yerel basın mensupları ile bir araya geldi. Burada yapılan çalışmalarda ilgili değerlendirmelerde bulunan Başkan Asya, 7 aylık süreci bitirmek üzere olduklarını ve geçen dönemde altyapının çok ciddi sıkıntılarını, meşakkatlerini göğüslediklerini söyledi.

Alt yapı çalışmalarının zorluklarını hatırlatan Başkan Asya, “Göreve geldiğimiz günden bu güne kadar da sizler vasıtasıyla halkımızı doğru kaymaktan bilgilendirme noktasında desteğinizi ve yardımlarınızı ve bu şehirde ortak bir akıl oluşturma noktasında da hem şahsıma hem mesai arkadaşlarıma hemde şehrimizin menfaatine olan işlerde desteklerden dolayı da bir kez daha sizlere teşekkür ediyorum. Bizler de yeni dönemin altı ayını bitirdik yedinci ayına girmek üzereyiz. Geçen dönemde alt yapının çok ciddi sıkıntı ve meşakkatlerini sizlerle birlikte göğüsledik. Bu yılda toparlanma sürecimizi hızlandırmak üzere alt yapının ana arterlerini bitirdik. Gerek kanalizasyon şebekelerinin yenilenmesi ve içme suyu şebekelerinin yenilenmesi birlikte içme suyu depolarımız, yağmur suyu kanallarımız, doğalgaz ve eş zamanlı olarak da TEDAŞ ve telekomu da dahil etmek üzere işin ana hatlarını bitirme aşamasına getirdik. Bu çalışmaları bitirirken de bu işlerin çok da kolay olmadığını sizler kanalıyla bir kez daha beyan etmek istiyorum. İçme suyu şebeke değişimi ve depoların yenilenmesi sırasında içme suyunu gündüzleri kesmek üzere çalışmalarımızı sürdürdük” dedi.

“ARTIK MAHALLE BAZLI ÇALIŞMALARIMIZIN SONUNA GELDİK”

Alt yapı çalışmasında gelinen noktalara değinen Başkan Asya, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün itibariyle de artık mahalle bazlı çalışmalarımızın sonuna geldik. Alt yapı ile birlikte üst yapıyı da bitirdiğimiz Yeşilce mahallemiz, 15 Temmuz Milli İrade mahallemiz, Yeşilyurt mahallemiz ve Zafer mahallemiz ile birlikte alt yapısını bitirdiğimiz Sütlüce mahallemizin de alt yapısını bitirdik. Bu yıl ağırlığımız Sunay mahallesinde, Kültür mahallesinde, Saray mahallesinde, Hürriyet mahallesinde Muratpaşa ve Kale mahallemizde olmak üzere de geldiğimiz nokta da hamdolsun iyi bir noktaya geldik. Bu yıl asfalt ihalemizin bazı sıkıntılarından kaynaklı ihalenin iptal edilmesinden sonra kendi asfalt prentimizi hakkıyla bir restorasyonunu yapmak üzere mesai arkadaşlarımın ciddi manada gönüllülük esasına dayadı. Başkan yardımcıları arkadaşlarımız başta olmak üzere fen işleri ve etüt proje şube müdürümüz zabıta ekibi ile birlikte adeta sahalarda seferber oldu. Başaramayacaklar dedikleri noktada hamdolsun dün itibariyle 50 bin 250 ton asfalt Muş Belediyesinin kendi asfalt prentinde belki Muş tarihinin en kaliteli asfaltını üretmek suretiyle mahallelerimizin ana arterlerini vatandaşlarımızın ve okullarımızın ciddi manada yoğunluk oluşturduğu bölgelerin asfaltını son aşamaya getirmiş bulunmaktayız. Telekom İlkokulu, Mehmet Akif Ersoy ilkokulu, Eko İnşaat ilkokulu bunlar çok ciddi manada sıkıntılı okullarımızdı. Adil Yazar Okulu ve İmam Hatibe İstasyon caddesine bağlayan arterlerde okullarımızın kalıcı asfaltlarını bu yıl döktük. Geçici asfaltımız sadece Cumhuriyet Caddemizin dışında diğer cadde ve sokaklarımıza kalıcı asfaltlar yaptık. Saray mahallemizin ara sokaklarında gerek asfalt gerek parke taşı döşemesiyle birlikte son aşamaya geldiğimiz birkaç sokaklarımız kaldı. Hürriyet mahallemiz Reis konağı dediğimiz bölgeden Mehmet Akif Ersoy okuluna kadar Tuba Cami civarı ara arterlerle birlikte alt yapısının bittiği bütün yolların asfalt ve kaldırım çalışmaları bitmiş durumdadır. Geldiğimiz nota vatandaşın psikolojik durumunu da ve hayır dua aldığımızı da çok ciddi manada sokakta, çarşıda, pazarda his ediyoruz. Kolay bir iş olmadığını 17 Şubat 2017 de yer teslimi yaptığımız günden bu güne kadar her platformda söyledik.”

“HALKIMIZDAN CİDDİ ANLAMDA DESTEK ALDIK”

“Bu şehrin altı üstüne gelecek tabiri caizse, doğalgaz geldiği zaman kılcal damara kadar kazı yapılması gerektiğini söyledik” diye belirten Başkan Asya, “Halkımız özellikle kadın ablalarımız, teyzelerimiz ve kardeşlerimiz bu noktada ciddi bir destek verdiler bize. Bununla birlikte biz sadece alt yapıya takılı kalmadığımızı da bilmenizi istiyoruz. Geçen dönemden eksik kalan Şehirlerarası otobüs terminalinin yolunu ve yol ışıklandırmasını eksiklerini tamamladık. İhalesi yapıldı inşallah en kısa sürede Ulaştırma ve Altyapı bakanımızı da davet ettik inşallah en kısa sürede Muş Şehirlerarası Otobüs terminalimizi Muş´un şanına şerefine yakışır bir şekilde hizmete sunmuş olacağız. Göletli parkımızda eksik kalan çevre düzenlemesi, peyzaj çalışmaları kameyleler ile birlikte ihata duvarları ve kapılarda bitme aşamasında şuanda gün sayıyoruz. Kafeteryayı da kendi belediyemizin şirketi bünyesinde çalıştırmak üzere şuan tefrişat işleri yapılıyor. Lale vadisinde vatandaşlardan gelen talepler üzere yeni ışıklandırma ihalesini yaptırdık ve yetersiz görünen ışıkları bu yıl bir kez daha gözden geçirmek üzere son aşamaya getirdik ve halkımızın hizmetine sunmuş olduk. Yıldızlı han restorasyonu geçen yıldan devam eden işimizi onu da bitme aşamasına getirdik. Kısa bir süre içinde onun da çalışmalarını yapmış olacağız. Atatürk bulvarının aşınma tabakası dediğimiz asfalt çalışmasını da belediye ekiplerimizce yaptık. Karayolları kavşağı oradan tren garına emniyet müdürlüğünün altına kara yoluna bağlayan kısım ise karayolunun ağında olduğu için karayolları bölge müdürümüz ile yaptığımız görüşme sonucu bu yıl yetiştiremediler inşallah son tabaka asfaltını da onların atacağını taahhüt ettiler. Yeni mahalle ve Zafer mahallesindeki bilgi evlerimizin ismini birini Şule Yüksel Şener hanımefendinin ismi diğeri de Kültür Bakan yardımcımız bilim adamı Prof. Dr. Haluk Dursun hocamızın ismini vermek suretiyle şuanda tefrişatları yapılıyor. Kurslarımız iki bilgi evimizde başlamış durumdadır. Tarihi çarşı sokak sağlıklaştırma projemiz de son rutüşleri yapılmakta kısa sürede onu da bitirmiş olacağız. Tabi altyapıya girdiğimiz andan bugüne kadar da yollarda sıra dışı ve bilgimizin dahilinde ancak anlık gelişen gerek doğalgaz eski su şebekesi kullandığımız için de yol yama çalışmalarımız da bütün mahallerimizde ihtiyaca göre devam etmektedir. Bir diğer ciddi sıkıntımızda Saray mahallemizde, Muratpaşa mahallemizde, Kale mahallemizde ve Sütlüce mahallemizde birçok kapalı yollarımız vardı. Bu kapalı yollarımızı kamulaştırma işlemlerini yapmak üzere de kapalı yolları açıp halkımızın hizmetine sunmuş olduk. Geçen yıldan devam eden yaklaşık 164 milyon 396 bin 411 bin liralık yatırım programımızda 2019 yılında oluşturulan algılara rağmen 45 milyon 016 bin 715 TL bugün itibariyle bu projelerimize ödemelerimizin yapmış olmanın sevinci ile bir kez daha Allah´a ham ediyorum. Bunları yaparken elbette ki iş yapan yerde eksiklik olur” dedi.

“MAKUL TALEPLERİ HER DAİM YERİNE GETİRDİK”

Eksikliklerin olduğunu ve mümkün olduğu kadar imkanlar dahilinde çözüm ürettiklerini kaydeden Başkan Asya, şunları söyledi: “Eksiklerimizi sizler birçok noktada sosyal medya hesabınızdan bazen sms yoluyla bazen de yüz yüze bütün halkımızın söylediğini kabul ettiğimiz gibi makul taleplerin derhal yerine getirdiğimiz gibi sizlerin ve halkımızın taleplerini de göz önünde bulunduruyoruz. Elbette ki her işin bir eksikliği olur, bu eksikleri bir başkasının manevi duygularını sömürmek suretiyle yapmak ahlaksızlığın daniskasıdır. Başka bir tabir bulamıyorum. Kaza mukadderdir. Kazalar Allah´ın takdirindendir. Başka bir izahı yoktur. Ama bunun bir başkasının manevi duygularını sömürmek hiçbir meslek grubuna ve hiçbir ahlaki yapıya uymadığını da burada beyan etmek istiyorum. Elbette yanlışlar izah edilecektir. Tabi ki yazacaksınız. Kaza olduğu zaman Malazgirt´teydim geldim tabi ki bir çalışanımdır. Muş Belediyesinde çalışan yaklaşık 600 tane ailenin sorununu kendi sorunum gibi görüyorum. Özellikle kaza geçiren arkadaşımıza da rabbim sabır versin, beterinden korusun. Vefat eden hamında bizim bir arkadaşımızın hanımıydı. Dediler ki “belediyede çalışıyor siz gitmeseniz nasıl olur” nasıl gitmem dedim, gittik ilk saatten düne kadar 3 defa mesai arkadaşlarımız, meclis üyesi arkadaşlarımızla ve toplumun kanaat önderleri ile birlikte gittik. O insanların tek tesellisi kaderdir. Hiç kimse bilinçli bir şekilde bu kazayı yapmayacağının görüşünü beyan ettiler. Ben o aileye bir kez daha burada minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Cenazeyi defnettikten sonra beni cenaze sahibi konumuna getirdiler ve taziyelerini bize takdim ettiler. Ben merhum kardeşimize Allah2tan rahmet diliyorum. Ailesine bir kez daha başsağlığı diliyorum. O aile bizim şerefimiz ve onurumuzdur. O ailenin yapısını toplumumuzun her kesimine de örnek olmasını cenabı Allah´tan temenni ediyorum.”

“KİM NE DERSE DESİN DÖNÜP ARKAMIZA BAKMAYACAĞIZ”

Yapılan çalışmalarla ilgili dedikodulara kulak asmayıp hizmetlere devam ettiklerini vurgulayan Başkan Asya, “Değerli dostlar bizler normal şartlarda planladığımız 15 Kasım iş sezonunun resmi kapanışıdır. Bizde iller bankası ve yetkili firmaya da yazımızı yazdık dedik ki biz işi kapatalım. Daha sonra arkadaşlarımızla istişare yaptık. Meteoroloji müdürlüğünden aldığımız bilgiye göre de havanın güzel gideceğini bilgisini aldık. Bir daha altyapı firmamızı çağırıp şuanda kurulu olan ekipleriniz ile birlikte hava şartlarının elverişli olduğu süre çalışmalarımıza devam edeceğiz. Hedefimiz Sunay Mahallesi ve Kültür mahallesindeki bütün asfaltını bitirmektir. Muratpaşa ve Kale mahallemizin altyapısının biten yollarımızın çalışmalarını bitirmek üzere bütün arkadaşlarım gayretle ve samimiyetle gönüllülük esasına dayanarak mesai mefhumu tanımadan saat 6´da başlayıp bazen gece 11´e kadar asfalt çalışmalarımızın devam ettiği sizleri tarafında da malumudur. Bizler bu minval üzerinde çalışmalarımızı devam edeceğiz. Kim ne derse desin dönüp arkamıza bakmayacağız. Ama yanlış yaptıklarımız sizler tarafından ses geldiği zaman dört kulakla değil bütün bedenimizle dönüp dinler gereğini yaparız. İnşallah 2020 yılımızın programlarını, etüdünü ve projelerini de bu çalışmalarımızı kısmen bitirdikten sonra da ekip arkadaşlarımızla tekrar oturup 2020 yılının daha dolu geçmesi üzerine çalışmalarımızı plan projelerimizi yapacağımızı beyan ederim” ifadelerini kullandı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ASYA DÖNEMİNİ DEĞERLENDİRDİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BARIŞAN´DAN KAMU VE EĞİTİM KURUMLARININ DEPREME DAYANIKLILIK DURUMUNA DİKKAT ÇEKTİ
BARIŞAN´DAN KAMU VE EĞİTİM KURUMLARININ DEPREME DAYANIKLILIK DURUMUNA DİKKAT ÇEKTİ
Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Muş İl Başkanı Mahir Barışan, kentteki kamu binaları ve eğitim kurumlarının depreme dayanıklılık durumuna dikkat çekti.
YENTÜR, TRT EKRANLARINDA KARLA MÜCADELE ÇALIŞMASINI ANLATTI
YENTÜR, TRT EKRANLARINDA KARLA MÜCADELE ÇALIŞMASINI ANLATTI
Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, TRT Kurdî kanalının sabah haberlerine canlı yayın konuğu olarak karla mücadele çalışmalarını değerlendirerek “İl Özel İdaresi olarak karla mücadelede toplam 11 ekip oluşturduk. 95 personeli etkin bir şekilde 24 saat esasına göre karla mücadeleye son hız hizmetlerini sürdürüyor. Nefesin olduğu her yere biz hizmet götürüyoruz. Vatandaşımızın hızlı bir şekilde ulaşımını sağlayabilmek için İl Özel İdaresi ekipleri gece-gündüz çalışmaktadır” dedi
SATRANÇ TURNUVASI DÜZENLENDİ
SATRANÇ TURNUVASI DÜZENLENDİ
Türkiye Satranç Federasyonu Muş İl Temsilciliği, Okul Sporları kapsamında 6 farklı branşta 54 okuldan 270 öğrencinin katılımıyla Satranç Turnuvası düzenledi. Gençlik ve Spor Müdürü Emrullah Güler, dereceye giren sporculara ödüllerini vererek başarılar diledi.
MŞÜ´DE ÇARŞAMBA SEMİNERİ DEVAM EDİYOR
MŞÜ´DE ÇARŞAMBA SEMİNERİ DEVAM EDİYOR
İslami İlimler Fakültesi (İİF) Vali Erdoğan Bektaş Amfisi´nde her hafta gerçekleştirilen “Çarşamba Seminerleri” kapsamında bu hafta “Tefsîrü´l-Menâr Bağlamında Islah Ekolü´nün Kur´an´ı Anlama ve Açıklama Yöntemi” konulu seminer düzenlendi.
BAĞIMLILIKLA MÜCADELE HIZ KESMİYOR
BAĞIMLILIKLA MÜCADELE HIZ KESMİYOR
Bursa Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Aile Destek Merkezi´nin (GADEM), 17 ilçede başlattığı alkol ve madde bağımlılığı ile mücadele çalışmalarına hemşehri dernekleri de katıldı.
ESNAFIN SORUNLARINI DİNLEDİLER
ESNAFIN SORUNLARINI DİNLEDİLER
Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Muş İl Başkanı Mehmet Şirin Çağlayan ve beraberinde ki heyet, esnaf ziyaretlerinde bulunarak birçok gencin seyyar satıcılık yaptığına dikkat çekerek işsizliğin giderilmesi konusunda yetkililere çağrıda bulundu.
ÜNİVERSİTEDEN SULTAN ALPARSLAN KİTABI: “DOĞU´NUN VE BATI´NIN BÜYÜK SULTANI ALPARSLAN”
ÜNİVERSİTEDEN SULTAN ALPARSLAN KİTABI: “DOĞU´NUN VE BATI´NIN BÜYÜK SULTANI ALPARSLAN”
Muş Alparslan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü ve Tarih Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mustafa Alican, üniversitenin ismini taşımakta olduğu Selçuklu Sultanı Alparslan´ın biyografisini kaleme aldı.
TSO BAŞKANI KOÇ´TAN BANKA ZİYARETİ
TSO BAŞKANI KOÇ´TAN BANKA ZİYARETİ
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, Ziraat Bankası Bölge Müdürü Ercan Durmuş´u makamında kabul etti.
BÖLGEMİZDEKİ KALKINMA AJANSLARIYLA İŞBİRLİĞİ TOPLANTISI
BÖLGEMİZDEKİ KALKINMA AJANSLARIYLA İŞBİRLİĞİ TOPLANTISI
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğüne bağlı DAP İdaresi ile Kalkınma Ajansları arasında koordinasyon ve işbirliği toplantısı yapıldı.
DOLAR
6.0824
EURO
6.5654
Muş Durumu

Savaş eri, Allah için nefsi ile savaşandır.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu