ARCILIK ALANINDA BÜYÜK DESTEK
Muş İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Fırat Pekbay, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından arıcılara yüzde 65´e kadar hibe desteği olduğunu belirterek proje yapmak isteyen arıcılara gerekli desteği vereceklerini söyledi.
Tarih: 24.7.2019 18:08:52/ 239okunma / 0yorum

 

Muş İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Fırat Pekbay, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından arıcılara yüzde 65´e kadar hibe desteği fırsatı sunulduğunu söyledi. Projelerin danışmanlığını üstlenebileceklerini ifade eden Pekbay, “2019 yılındaki Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Muş İl Koordinatörlüğü´nün (TKDK) projelerinin danışmanlığını biz Arı Yetiştiriciler Birliği olarak üsteleniyoruz. Projelerimiz sağlıklı bir şekilde yürütüldükten sonra projeler kurul onayından geçinceye kadar üretici proje sahibi arkadaşlardan herhangi bir ücret talep etmiyoruz. Projeler kurul onayından geçtikten sonra danışmanlık ücretini talep ediyoruz. Daha önce yapılan proje danışmanlık işinden yıllarca kurul onayından geçemeyen projelerden ücret alınıyordu. Bununla ilgili Arı Yetiştiriciliği Merkez Birliği ve Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Koordinatörlüğü (TKDK) arasında imzalanan ortak protokol sayesinde projelerin kurul onayından geçme aşamasına kadar olan danışmanlığı ücretsiz hazırlanıp, kurul onayından geçtikten sonra danışmanlık ücreti talep edilmektedir. Bununla ilgili Muş İli Arı Yetiştiriciler Birliği olarak bu danışmanlık görevini üstlenerek tüm Muş´taki arıcı arkadaşların danışmanlığını yaparak projelerini hazırlıyoruz” dedi.

“ARICILIKTA MUŞ´UN HAK ETTİĞİ KONUMA GELMESİNİ İSTİYORUZ VE BUNUN İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ”

Tek amaçlarının Muş´ta arıcılık alanında gelişmesini istediklerini kaydeden Pekbay, “Bizim buradaki amacımız zaten Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Muş İl Koordinatörlüğünün IPARD projelerinde vermiş olduğu %65´lik hibe ve KDV muafiyetinden faydalanmak. IPARD projesine uygun şekilde üretici arkadaşların cebinden fazla para çıkmadan daha sağlıklı bir şekilde yürütülüp onlara destek olmak adına bu yola girdik. Muş´taki üreticilerimizin üretim sahasını genişleterek şuanda ilimizde 45 bin üretici arıcımız varsa bu rakamı daha yüksek seviyelere çıkartıp bal üretimini artırarak ülkeye ekonomik katkıda bulunmak. Muş´un zaten hak ettiği seviyede olmadığı özellikle arıcılık konusunda istediğimiz seviyede bulunmadığından dolayı Muş´un hak ettiği seviyeye ulaştırmak için bu projeleri Muş Arı Yetiştiriciler Birliği olarak destekleyerek üreticilerimize öncülük ediyoruz” ifadelerini kullandı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ARCILIK ALANINDA BÜYÜK DESTEK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
GAZİ MUHARREM ÇELİK, BABA OCAĞI MUŞ´A GÖNDERİLDİ
GAZİ MUHARREM ÇELİK, BABA OCAĞI MUŞ´A GÖNDERİLDİ
Türk Silahlı Kuvvetleri´nin Fırat´ın doğusunda başlattığı Barış Pınarı Harekatı´nda görevli Uzman Çavuş Muharrem Çelik, PYD/PKK´lı teröristlerle girilen çatışmada bacağından yaralandı. Sol bacağında sinirlerin bulunduğu bölgeye isabet eden kurşun, felç tehlikesine karşı doktorlar tarafından çıkarılmadı.
ASYA, RADYO PROGRAMINDA HİZMETLERİNİ ANLATTI
ASYA, RADYO PROGRAMINDA HİZMETLERİNİ ANLATTI
Belediye Başkanı Feyat Asya, TRT Erzurum Radyosu canlı yayınına telefonla bağlanarak ‘4 Mevsim Muş´ konulu fotoğraf yarışması ve belediye hizmetleri hakkında bilgi verdi
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN YAYLA HATIRLATMASI “BİR PİRİNÇ TANESİ BİLE BIRAKMAYIN”
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN YAYLA HATIRLATMASI “BİR PİRİNÇ TANESİ BİLE BIRAKMAYIN”
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, havaların soğuması ile birlikte yaylacıların dönüş yolculuğunu hatırlatarak yaşam malzemesi bırakılmaması uyarısında bulundu. “Orada bir pirinç tanesi bile bizim Muşlu hemşehrilerimiz inanıyorum ki bırakmayacaklar” diye ifade eden Vali Gündüzöz, “Dönerken orada stokladıkları erzakları bırakmamaları lazım. Eğer bu erzakları yanlarında indirmezlerse terör örgütlerine bir lojistik destek sağlamış olurlar. Hain terör örgütü buradan beslenir. Onun için herkes aynı hassasiyeti yapacak” dedi
KADINLAR, KURSLARLA SOSYALLEŞİYOR
KADINLAR, KURSLARLA SOSYALLEŞİYOR
Muş´ta, ev hanımları ve genç kızlar, açılan ahşap boyama kursu ile eskimiş, yıpranmış ahşap eşyaları ya da hiç el değmemiş ham malzemeleri özenle yeniden boyayarak birer sanat eseri haline getiriyor
BAŞKAN ASYA: “PARK VE YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYALIM”
BAŞKAN ASYA: “PARK VE YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYALIM”
Son 5 yıl içinde Muş´a çok sayıda park kazandırdıklarını söyleyen Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, “İnsanlarımızın güzel vakit geçirmesi için hizmete açtığımız park ve yeşil alanları hep birlikte koruyalım. Ortak kullanım alanları olan parklarımızı ortak bir bilinçle korumalıyız. Buraları tahrip etmek isteyenlere birlikte fırsat vermemeliyiz. Bilinçsizce yapılan kullanımlara şahit olduğumuzda uyaralım” dedi
MUŞ´A KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ ALINDI
MUŞ´A KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ ALINDI
Yaptığı hizmetlerle adından söz ettiren Türk Kızılayı, Muş´a kan bağış otobüsü kazandırdı.
HBT ETKİNLİKLERE BAŞLADI
HBT ETKİNLİKLERE BAŞLADI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Hayırda Buluşanlar Öğrenci Topluluğu, 2019-2020 Eğitim Öğretim dönemindeki etkinliklerine başladı.
AKDAĞ VE BERABERİNDEKİ HEYET KOÇ´U ZİYARET ETTİ
AKDAĞ VE BERABERİNDEKİ HEYET KOÇ´U ZİYARET ETTİ
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, çeşitli ziyaret ve incelemeler içim bölgeye gelen KOSGEB Başkan Yardımcısı Ahmet Akdağ ve beraberindeki heyeti makamında ağırladı. Yönetim kurulu ve meclis üyeler ile birlikte KOSGEB Başkan Yardımcısı Akdağ, KOBİ Gelişim Dairesi Başkanı Erdal Çınar, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Mehmet Öğüt, KOSGEB Van Müdürü Bilal Emre Yörük ve KOSGEB Muş Müdürü Kenan Mergen´i makamında ağırladı.
BARIŞAN "TERÖRÜ BİTİRECEK HAREKÂTI DESTEKLİYORUZ"
BARIŞAN "TERÖRÜ BİTİRECEK HAREKÂTI DESTEKLİYORUZ"
Memur-Sen muş il başkanı Mahir Barışan, Fırat´ın doğusunda başlatılan "Barış Pınarı Harekatını" desteklediklerini açıkladı.
DOLAR
5.9103
EURO
6.5174
Muş Durumu

Eğer ilerlemek isterseni her yere atılma. Merhem ve mum gibi ol. Diken gibi olma…

Hacı Bektaşı Veli
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu