ARAS, DİYANET-SEN´İN TALEPLERİ BİZİ MUTLU ETTİ
Memur Sen heyetinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ı Külliye´de ziyaret ederek taleplerini aktarmasından son derece mutlu olduklarını belirten Diyanet Sen Muş Şube Başkanı Ferzende Aras, diyanet akademisi, sınavsız lisans tamamlama, 9500 personel biran önce alınması gibi önemli konuların görüşüldüğünü açıkladı
Tarih: 14.1.2020 16:48:25/ 721okunma / 0yorum

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Memur-Sen heyetini Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde kabul etti. Görüşmede kamu görevlilerinin talep ve beklentileri, Memur-Sen ve bağlı sendikaların kendi alanlarına dair sorun tespitleri ve çözüm önerileri ile çalışma hayatına ilişkin diğer başlıklar ele alındı.

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapılan görüşmede Diyanet ve Vakıflar Genel Müdürlüğü çalışanlarının talepleri ile ilgili dosyayı Cumhurbaşkanı´na sundu.

Dosyada, Diyanet akademisinin hayata geçirilmesinden, 4/B´lilerin eş durumu tayinine, murakıpların statüsünden vaizlerin resmi tatil günlerinde mesai almasına kadar birçok konu yer alıyor.

Diyanet Sen Muş Şube Başkanı Ferzende Aras, sunulan dosya içeriğinin çok önemli olduğunu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın bu konuda ki hassasiyetinden dolayı teşekkür etti. Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar´ın da ciddi anlamda gayrette bulunduğunu ifade eden Aras, son derece umutlu olduklarını söyledi. Cumhurbaşkanı´na sunulan dosyada ise;

“DİYANET AKADEMİSİ HAYATA GEÇİRİLMELİDİR”

Diyanet-Sen´in 2007 yılından beri toplu sözleşme masasına taşıdığı Diyanet Akademisi hazırlıklarının tamamlandığı söylenmesine rağmen bir türlü uygulamaya geçmemesi üzücüdür. Zamanın gereklerine göre donanımlı, nitelikli ve model din görevlisi ihtiyacını karşılaması düşünülen Diyanet akademisinin bir an önce hayata geçmesi din istismarlarının da önüne geçecektir. Diyanet Akademisi, çağın getirdiği yeni problemlere Dinin doğru cevabını ortaya koyacak cesaret ve donanımda din görevlisinin yetiştirileceği bir eğitim-öğretim kuruluşu olarak düşünülmelidir. Bu şekilde düşünüldüğünde, Akademi´nin ivedilikle kurulmasının ve İmam-Hatip Liseleri, İlahiyat Fakülteleri, İslami İlimler Fakülteleri ve muadilleri ile işbirliği içinde çalışarak, nitelikli ve donanımlı din görevlisi yetiştirmeye başlamasının elzem olduğu daha iyi anlaşılmaktadır.

Mülkiyeti Milli Emlak ve Hazineye ait olan camilere/mescitlere ait lojmanların kullanım hakkı DİB´e tahsis edilmelidir.

SINAVSIZ LİSANS TAMAMLAMA

Diyanet-Sen´in uzun yıllar üzerinde çalıştığı, raporlar hazırlattığı, İlahiyat Önlisans mezunlarına sınavsız lisans tamamlama hakkı verilmesi büyük çabalar sonucu kazanıma dönüşmüştü. Ancak CHP Milletvekillerinin konuyu Anayasa Mahkemesine taşıması sonucu Anayasa Mahkemesi söz konusu düzenlemenin iptaline karar verdi. Karar 13.11.2019 tarih ve 300947 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Diğer kurumlarda da halen uygulanmaya devam eden Sınavsız Lisans Tamamlama Hakkının yeniden düzenlenmesi veya İlitam kontenjanlarının talepleri karşılayacak şekilde artırılması gerekmektedir.

VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ CUMHURBAŞKANLIĞI´NA BAĞLANMALI

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde Vakıflar Genel Müdürlüğü´nün Kültür ve Turizm Bakanlığı´na bağlanması vakıfların heybetine, konumuna uygun düşmemiştir. Diğer taraftan bu karar bir asırlık yönetim sistemini değiştirecek kadar cesur ve yeniliğe açık bir misyona sahip iktidarın temel anlayışına da denk gelmemiştir. Bu güzide kurumumuzun doğrudan Cumhurbaşkanlığına bağlanması daha uygun olacaktır.

MURAKIPLAR EŞ DEĞER KADROLARLA EŞİTLENMELİDİR

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde çalışan murakıplar gerek kurumda eş değer kadrolarda çalışan personel ile gerekse diğer kurumlarda denetim işini yapan memurlar ile maaş ve özlük hakları bakımından eşitlenmelidir.

3600 EK GÖSTERGE İLE İLGİLİ DÜZENLEME BİRAN ÖNCE YAPILMALIDIR

3600 ek göstergeyle ilgili verilen sözlerin, icraya dair belgelerde yer alan taahhütlerin gereği bir an evvel yerine getirilmelidir. Ek gösterge düzenlemesi, meslek grupları bazlı değil, memnuniyet katsayısını artıracak, kamu görevlilerinin tamamını kapsayacak şekilde yapılmalıdır.

4-B´LİLER KADROYA ALINMALI VE TÜM ATAMALAR KADROLU YAPILMALIDIR

Kamu hizmetlerinin verimli ve etkin bir şekilde yürütülmesine hiçbir katkıda bulunmayan sözleşmeli istihdam uygulamasına son verilmeli; Diyanet İşleri ve Vakıflar Genel Müdürlüğü çalışanları açısından başta aile bütünlüğü olmak üzere, birçok soruna ve hak kaybına yol açan sözleşmelilik sona erdirilerek sözleşmeli personel kadroya geçirilmelidir. Kadro hakkı verilinceye kadar, başta atama ve yer değiştirme hakları olmak üzere, kadrolu kamu personeline tanınan tüm haklar tanınmalı, aynı işi yapanlar aynı haklara sahip olmalıdır. Kamu görevlileri ücretli, sözleşmeli gibi farklı istihdam türlerine mecbur bırakılmamalı, kamu hizmetleri kadrolu kamu görevlileri eliyle yürütülmelidir.

4-B´lilerin kadroya alınma süreci tamamlanıncaya kadar eşi özel sektörde çalışan 4-B´li personele de bir yıl sonra tayin hakkı verilmelidir.

9500 PERSONEL BİRAN ÖNCE ALINMALIDIR

Boşluk kabul etmeyen din hizmetinin daha etkin ve verimli sürdürülebilmesi için kurumumuzdaki boş kadroların bir an önce doldurulması ve Diyanet´e tahsis edilen 9500 kadronun ivedilikle yapılacak sınavlarla personelin yerleştirilmesi gerekmektedir.

VAİZLERE ULUSAL BAYRAM VE GENEL TATİL GÜNLERİNDE MESAİ ÖDENMELİDİR

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde Vaiz olarak çalışanlara özlük hakları bakımından kadrolarına uygun haklar verilmeli Ulusal Bayram ve genel tatillerde fiili olarak çalıştıkları günler için mesai ücreti ödenmelidir.

FAHRİ KUR´AN KURSU ÖĞRETİCİLERİNİN ÜCRETLERİ İYİLEŞTİRİLMELİDİR

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde Fahri Kur´an Kursu Öğreticisi olarak görev yapanların Sosyal Güvenlik Sigorta primleri eksiksiz olarak 5510 Sayılı Kanun´un 80/j maddesi kıyasen uygulanarak ödenmelidir.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ARAS DİYANET TALEPLERİ BİZİ MUTLU ETTİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
AVRUPA SPOR HAFTASI ETKİNLİKLERİ GÖSTERİLERLE BAŞLADI
AVRUPA SPOR HAFTASI ETKİNLİKLERİ GÖSTERİLERLE BAŞLADI
Avrupa Spor Haftası kapsamında 81 ilde eş zamanlı yapılan etkinlikler Muş´ta da başladı. 23-30 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek etkinliklere Muş Belediyesi´nin Göletli ve Lale Vadisi Parklarının ev sahipliğinde yapılacak olan etkinliklerin ilki sporcuların gösterileriyle renkli görüntülere sahne oldu.
KORONAVİRÜSLE MÜCADELE TEDBİRLERİNİ İNCELEDİ
KORONAVİRÜSLE MÜCADELE TEDBİRLERİNİ İNCELEDİ
Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan kararların sahadaki uygulamalarını inceleyerek, “Bölge illerine göre, ilimiz biraz daha iyi ama bu bizi gevşetmemeli. Özellikle maske, mesafe ve temizliğe dikkat edeceğiz. İstasyon caddesinde de, Cumhuriyet Caddesinde de ve diğer alanlarda da denetimlerimiz devam ediyor. Denetimlerimiz esmasında tedbirlere uymayanlara uyarılar yapılıyor. Herkes kurallara uyacak” dedi
KOÇ, SAĞLIKÇILARA YÖNELİK ŞİDDETE TEPKİ GÖSTERDİ
KOÇ, SAĞLIKÇILARA YÖNELİK ŞİDDETE TEPKİ GÖSTERDİ
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, sağlıkçılara yönelik şiddete tepki gösterdi. Yazılı basın açıklaması yapan Koç, sağlıkçıların büyük bir fedakarlık örneği göstererek hizmet verdiğini belirterek, toplumun tüm kesimleri tarafından desteklenmesi gerektiğini kaydetti.
KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ GÖNÜLLÜLERİ BEKLİYOR
KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ GÖNÜLLÜLERİ BEKLİYOR
Korona Virüs salgını döneminde bütün hijyen kurallarına uyularak, önlemler alan Kızılay Muş Şubesi Kan Bağış Merkezi, kan bağış otobüsü ile hizmet vermeye devam ediyor.
TEPE BAĞI BÖLGESİNİN YOLLARI YENİLENİYOR
TEPE BAĞI BÖLGESİNİN YOLLARI YENİLENİYOR
Muş Belediyesi üstyapı çalışmaları kapsamında cadde ve sokaklarda asfalt serimine devam ediyor.
KADINLAR ARICILIĞI TERCİH ETMEYE BAŞLADI
KADINLAR ARICILIĞI TERCİH ETMEYE BAŞLADI
Muş´ta, Tarım ve Orman Bakanlığı´nın desteğiyle bal üretimine kadın eli değdi.
KARADAĞ, TRT GAP DİYARBAKIR RADYOSU´NUN KONUĞU OLDU
KARADAĞ, TRT GAP DİYARBAKIR RADYOSU´NUN KONUĞU OLDU
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ TRT GAP Diyarbakır Radyosu´nun konuğu oldu. Programda TAGEM (Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü) tarafından desteklenen Goji Berry (Kurt Üzümü) hakkında detaylı bilgiler verdi.
ASFALT ÇALIŞMASI HÜRRİYET MAHALLESİNE GEÇTİ
ASFALT ÇALIŞMASI HÜRRİYET MAHALLESİNE GEÇTİ
Muş Belediyesi üstyapı çalışmaları kapsamında mahallelerdeki yolları asfaltlamaya devam ediyor. Çalışmaları inceleyen Belediye Başkanı Feyat Asya, tahrip olan yolların onarımını da yaparak bu konuda yaşanan sorunları ortadan kaldırdıklarını belirten “Yolları modern bir görünüme kavuşturmak için özel bir çaba sarf eden Muş Belediyesi, doğalgaz, su, kanalizasyon gibi alt yapı çalışmalarının tamamlandığı yolları tamamen yeniliyor” dedi
PANCAR ALIM KAMPANYASI BAŞLADI
PANCAR ALIM KAMPANYASI BAŞLADI
Malazgirt ilçesinde pancar alım kampanyası törenle başladı.
DOLAR
7.6630
EURO
8.9277
Muş Durumu

Bircok insan mutluluğu burnunun üstünde unuttuğu gözlük gibi etrafta arar.

Konfüçyus
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu