ARAS, DİYANET-SEN´İN TALEPLERİ BİZİ MUTLU ETTİ
Memur Sen heyetinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ı Külliye´de ziyaret ederek taleplerini aktarmasından son derece mutlu olduklarını belirten Diyanet Sen Muş Şube Başkanı Ferzende Aras, diyanet akademisi, sınavsız lisans tamamlama, 9500 personel biran önce alınması gibi önemli konuların görüşüldüğünü açıkladı
Tarih: 14.1.2020 16:48:25/ 593okunma / 0yorum

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Memur-Sen heyetini Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde kabul etti. Görüşmede kamu görevlilerinin talep ve beklentileri, Memur-Sen ve bağlı sendikaların kendi alanlarına dair sorun tespitleri ve çözüm önerileri ile çalışma hayatına ilişkin diğer başlıklar ele alındı.

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapılan görüşmede Diyanet ve Vakıflar Genel Müdürlüğü çalışanlarının talepleri ile ilgili dosyayı Cumhurbaşkanı´na sundu.

Dosyada, Diyanet akademisinin hayata geçirilmesinden, 4/B´lilerin eş durumu tayinine, murakıpların statüsünden vaizlerin resmi tatil günlerinde mesai almasına kadar birçok konu yer alıyor.

Diyanet Sen Muş Şube Başkanı Ferzende Aras, sunulan dosya içeriğinin çok önemli olduğunu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın bu konuda ki hassasiyetinden dolayı teşekkür etti. Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar´ın da ciddi anlamda gayrette bulunduğunu ifade eden Aras, son derece umutlu olduklarını söyledi. Cumhurbaşkanı´na sunulan dosyada ise;

“DİYANET AKADEMİSİ HAYATA GEÇİRİLMELİDİR”

Diyanet-Sen´in 2007 yılından beri toplu sözleşme masasına taşıdığı Diyanet Akademisi hazırlıklarının tamamlandığı söylenmesine rağmen bir türlü uygulamaya geçmemesi üzücüdür. Zamanın gereklerine göre donanımlı, nitelikli ve model din görevlisi ihtiyacını karşılaması düşünülen Diyanet akademisinin bir an önce hayata geçmesi din istismarlarının da önüne geçecektir. Diyanet Akademisi, çağın getirdiği yeni problemlere Dinin doğru cevabını ortaya koyacak cesaret ve donanımda din görevlisinin yetiştirileceği bir eğitim-öğretim kuruluşu olarak düşünülmelidir. Bu şekilde düşünüldüğünde, Akademi´nin ivedilikle kurulmasının ve İmam-Hatip Liseleri, İlahiyat Fakülteleri, İslami İlimler Fakülteleri ve muadilleri ile işbirliği içinde çalışarak, nitelikli ve donanımlı din görevlisi yetiştirmeye başlamasının elzem olduğu daha iyi anlaşılmaktadır.

Mülkiyeti Milli Emlak ve Hazineye ait olan camilere/mescitlere ait lojmanların kullanım hakkı DİB´e tahsis edilmelidir.

SINAVSIZ LİSANS TAMAMLAMA

Diyanet-Sen´in uzun yıllar üzerinde çalıştığı, raporlar hazırlattığı, İlahiyat Önlisans mezunlarına sınavsız lisans tamamlama hakkı verilmesi büyük çabalar sonucu kazanıma dönüşmüştü. Ancak CHP Milletvekillerinin konuyu Anayasa Mahkemesine taşıması sonucu Anayasa Mahkemesi söz konusu düzenlemenin iptaline karar verdi. Karar 13.11.2019 tarih ve 300947 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Diğer kurumlarda da halen uygulanmaya devam eden Sınavsız Lisans Tamamlama Hakkının yeniden düzenlenmesi veya İlitam kontenjanlarının talepleri karşılayacak şekilde artırılması gerekmektedir.

VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ CUMHURBAŞKANLIĞI´NA BAĞLANMALI

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde Vakıflar Genel Müdürlüğü´nün Kültür ve Turizm Bakanlığı´na bağlanması vakıfların heybetine, konumuna uygun düşmemiştir. Diğer taraftan bu karar bir asırlık yönetim sistemini değiştirecek kadar cesur ve yeniliğe açık bir misyona sahip iktidarın temel anlayışına da denk gelmemiştir. Bu güzide kurumumuzun doğrudan Cumhurbaşkanlığına bağlanması daha uygun olacaktır.

MURAKIPLAR EŞ DEĞER KADROLARLA EŞİTLENMELİDİR

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde çalışan murakıplar gerek kurumda eş değer kadrolarda çalışan personel ile gerekse diğer kurumlarda denetim işini yapan memurlar ile maaş ve özlük hakları bakımından eşitlenmelidir.

3600 EK GÖSTERGE İLE İLGİLİ DÜZENLEME BİRAN ÖNCE YAPILMALIDIR

3600 ek göstergeyle ilgili verilen sözlerin, icraya dair belgelerde yer alan taahhütlerin gereği bir an evvel yerine getirilmelidir. Ek gösterge düzenlemesi, meslek grupları bazlı değil, memnuniyet katsayısını artıracak, kamu görevlilerinin tamamını kapsayacak şekilde yapılmalıdır.

4-B´LİLER KADROYA ALINMALI VE TÜM ATAMALAR KADROLU YAPILMALIDIR

Kamu hizmetlerinin verimli ve etkin bir şekilde yürütülmesine hiçbir katkıda bulunmayan sözleşmeli istihdam uygulamasına son verilmeli; Diyanet İşleri ve Vakıflar Genel Müdürlüğü çalışanları açısından başta aile bütünlüğü olmak üzere, birçok soruna ve hak kaybına yol açan sözleşmelilik sona erdirilerek sözleşmeli personel kadroya geçirilmelidir. Kadro hakkı verilinceye kadar, başta atama ve yer değiştirme hakları olmak üzere, kadrolu kamu personeline tanınan tüm haklar tanınmalı, aynı işi yapanlar aynı haklara sahip olmalıdır. Kamu görevlileri ücretli, sözleşmeli gibi farklı istihdam türlerine mecbur bırakılmamalı, kamu hizmetleri kadrolu kamu görevlileri eliyle yürütülmelidir.

4-B´lilerin kadroya alınma süreci tamamlanıncaya kadar eşi özel sektörde çalışan 4-B´li personele de bir yıl sonra tayin hakkı verilmelidir.

9500 PERSONEL BİRAN ÖNCE ALINMALIDIR

Boşluk kabul etmeyen din hizmetinin daha etkin ve verimli sürdürülebilmesi için kurumumuzdaki boş kadroların bir an önce doldurulması ve Diyanet´e tahsis edilen 9500 kadronun ivedilikle yapılacak sınavlarla personelin yerleştirilmesi gerekmektedir.

VAİZLERE ULUSAL BAYRAM VE GENEL TATİL GÜNLERİNDE MESAİ ÖDENMELİDİR

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde Vaiz olarak çalışanlara özlük hakları bakımından kadrolarına uygun haklar verilmeli Ulusal Bayram ve genel tatillerde fiili olarak çalıştıkları günler için mesai ücreti ödenmelidir.

FAHRİ KUR´AN KURSU ÖĞRETİCİLERİNİN ÜCRETLERİ İYİLEŞTİRİLMELİDİR

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde Fahri Kur´an Kursu Öğreticisi olarak görev yapanların Sosyal Güvenlik Sigorta primleri eksiksiz olarak 5510 Sayılı Kanun´un 80/j maddesi kıyasen uygulanarak ödenmelidir.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ARAS DİYANET TALEPLERİ BİZİ MUTLU ETTİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ENGELLİLERE YÖNELİK TEKSTİL KURSU AÇILDI
ENGELLİLERE YÖNELİK TEKSTİL KURSU AÇILDI
Engellilere yönelik Muş Çalışma ve İş Kurumu (İŞ-KUR) tarafından "Mesleki Eğitim" projesi kapsamında açılan tekstil kursunun açılışını yapan AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Cumhurbaşkanının bu konuda talimatlarının olduğunu belirterek “Bugün açılan kursta proje kapsamında 10 engelli çalışacak. Proje bittikten sonra 2 engelli burada sürekli iş sahibi olacak. Bu firmamızda İŞ-KUR desteğiyle yaklaşık 200 kişi çalışıyor” dedi
JANDARMA TRAFİK TİMLERİ 134 ARACI DENETLEDİ
JANDARMA TRAFİK TİMLERİ 134 ARACI DENETLEDİ
Muş İl Jandarma Komutanlığı´na bağlı Trafik Timleri, ülke geneli eş zamanlı olarak gerçekleştirilen alkol denetimlerinde 134 araç sürücüsünü denetleyerek kurallara uymayanlara para cezası uyguladı.
KIZILAY KAN BAĞIŞ KAMPANYASINA DAVET
KIZILAY KAN BAĞIŞ KAMPANYASINA DAVET
Muş Kızılay Kan Bağışı Merkezi, kan bağış otobüsü ile kampanyasına devam ediyor. Vatandaşları kan bağışına beklediklerini belirten Dr. Ahmet Kotan, kan bağışının sağlık açısından önemli olduğunu söyledi
BANKACILIK TALEPLERİ TOBB´YE İLETİLDİ
BANKACILIK TALEPLERİ TOBB´YE İLETİLDİ
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, Bankacılık Sistemine Yönelik Ücretlere İlişkin Düzenlemeler ile ilgili olarak üyelerden gelen istekler ve talepler yine üyelerimizin menfaatlerini korumak amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği´ne (TOBB) iletildiğini belirtti.
MALAZGİRT-GEBZE KARDEŞLİĞİ ADINA TOPLANTI YAPILDI
MALAZGİRT-GEBZE KARDEŞLİĞİ ADINA TOPLANTI YAPILDI
Gebze´de düzenlenen Gebze Belediyesi ile Malazgirt Belediyesi Kardeş Belediye Protokolü tanıtım toplantısı Gebze Ticaret Odası ev sahipliğinde, kalabalık bir davetli grubunun katılımıyla gerçekleştirildi.
HASTANE DOĞRU YERE YAPILMALIDIR
HASTANE DOĞRU YERE YAPILMALIDIR
Muş Ticaret ve Sanayi Odası (MUŞ TSO) Meclis Başkanı Talip Devrim, yatırım programına alınan 500 yataklı hastane ile ilgili olarak açıklamalarda bulunarak “Nereye kurulursa Muş´a daha fazla katkısı olur, nereye kurulursa şehrin gelişimine etki eder, nereye kurulursa daha iyi olur bu ve benzer konularda toplumun tüm kesimleri fikirlerini beyan etmelidir ve doğru yer tespit edilmelidir” dedi
POLİSLER, KADINLARA KADES´İ TANITTI
POLİSLER, KADINLARA KADES´İ TANITTI
Muş Emniyet Müdürlüğü ekipleri, kadınlara Kadın Acil Destek İhbar Sistemi´ni (KADES) tanıttı.
ÜRÜN BAZLI GIDA DENETİM SEFERBERLİĞİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
ÜRÜN BAZLI GIDA DENETİM SEFERBERLİĞİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
İl Müdürlüğü Gıda Kontrolörleri, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli tarafından ülke genelinde eş zamanlı başlatılan denetim seferberliği kapsamında ´Ürün Bazlı´ gıda denetimleri gerçekleştirmektedir. Muş´ta rutin denetimler dışında ´Ürün Bazlı´ gıda denetimleri uygulaması ilimiz genelinde 22 Şubat 2020 tarihine kadar devam edecektir.
BARIŞAN´DAN KAMU VE EĞİTİM KURUMLARININ DEPREME DAYANIKLILIK DURUMUNA DİKKAT ÇEKTİ
BARIŞAN´DAN KAMU VE EĞİTİM KURUMLARININ DEPREME DAYANIKLILIK DURUMUNA DİKKAT ÇEKTİ
Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Muş İl Başkanı Mahir Barışan, kentteki kamu binaları ve eğitim kurumlarının depreme dayanıklılık durumuna dikkat çekti.
DOLAR
6.1023
EURO
6.5922
Muş Durumu

Katı taş olsan, mermer kesilsen bile bir gönül sahibine ulaştın mı inci olursun."

MEVLANA (R.A)
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu