ANNESİZ KALAN SIPAYA SAHİP ÇIKTILAR
Merkeze bağlı Karaağaçlı Beldesi´nde annesi ölen iki aylık eşek sıpasına, belde halkı sahip çıktı. Vatandaşlar sıpaya günde 4 litre süt ve çeşitli yiyecekler veriyorlar
Tarih: 19.7.2019 17:42:24/ 332okunma / 0yorum

 

 

Belde merkezindeki kahvehanelerde vakit geçiren halkın gözü önünden hiçbir yere ayrılmayarak, beldenin maskotu haline gelen sıpaya, belde halkı tarafından ‘Güllü´ ismi verildi.

Beldenin çocuklarıyla oynayan, kahvehanelerde kendisine ikram edilen çay şekerlerini afiyetle yiyen sıpa, belde sakinleri ve çocuklar tarafından annesi öldüğü için biberonla besleniyor.

Ev ve marketlerden alınan sütler, belde sakinleri tarafından biberon yardımıyla güllü isimi verilen sıpaya veriliyor.

EŞEK SIPASI BELDENİN MASKOTU OLDU

Güllü ismini verdikleri sıpanın, 4 günlükken annesinin vefat ettiğini söyleyen belde sakinlerinden Erhan Güngörmüş, “Halkımız günde dört, beş defa sıpaya biberon yardımıyla süt veriyor. Sıpa, kahvehanenin önünden hiçbir yere ayrılmıyor. Sıpa, adeta beldemizin maskotu oldu. Halkımız ve özellikle çocuklar, onu çok seviyorlar. Herkes onunla oynamaya çalışıyor. Annesi öldüğünden dolayı, herkes şefkatten ötürü ona bakmaya çalışıyor. Yetim olduğu için çok seviliyor ve sütü eksil edilmiyor” şeklinde konuştu.

Sıpanın aç olduğu zamanlarda, belde sakinlerinin yanına geldiğini belirten Güngörmüş, “Zaten sıpa aç olduğu zaman, gelip halkın yanında duruyor. Aç olduğu zaman, sesler çıkarıyor. Çıkardığı sesten anlıyoruz ki aç, bizlerde temin ettiğimiz sütü, biberon yardımıyla ona veriyoruz” diye konuştu.

Henüz 4 günlükken annesi ölen sıpayı belde çocukları olarak çok sevdiklerini söyleyen Abdulsamet Şayık ise, oyunlar oynayarak vakit geçirdikleri sıpayı, aç olduğu zamanlarda da süt ile beslediklerini belirtti.

Bir diğer belde sakinlerinden İbrahim Şayık da, “Köyümüzün maskotu haline gelen sıpa, henüz dört günlükken annesi vefat etti. Annesinin vefatıyla birlikte öksüz kalan sıpaya, biz belde sakinleri sahip çıktık. Beldemizdeki hemen hemen herkes sıpayı seviyor, yakın ilgi gösteriyor. 4 günlükken annesi vefat eden sıpa, belde çocukları tarafından da ilgi görüyor. Beldemizin çocukları, büyükler kadar olduğu gibi sıpayla ilgilenip, oyunlar oynuyorlar. Belde sakinleri ve çocukları olarak, günlük olarak temin ettiğimiz sütleri biberon yardımıyla sıpaya veriyoruz. Sıpayı günde 4-5 litre süt ile besliyoruz. Sıpa, kahvehane önünden hiçbir yere ayrılmıyor. Çocuklarla oyun oynanıp, tekrardan kahvehane önüne geliyor. Kahvehanede kendisin ikram edilen çay şekerinden de tadıyor. Çok güzel vakit geçiyoruz sıpayla” dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ANNESİZ KALAN SIPAYA SAHİP ÇIKTILAR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ENGELLİLERE YÖNELİK TEKSTİL KURSU AÇILDI
ENGELLİLERE YÖNELİK TEKSTİL KURSU AÇILDI
Engellilere yönelik Muş Çalışma ve İş Kurumu (İŞ-KUR) tarafından "Mesleki Eğitim" projesi kapsamında açılan tekstil kursunun açılışını yapan AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Cumhurbaşkanının bu konuda talimatlarının olduğunu belirterek “Bugün açılan kursta proje kapsamında 10 engelli çalışacak. Proje bittikten sonra 2 engelli burada sürekli iş sahibi olacak. Bu firmamızda İŞ-KUR desteğiyle yaklaşık 200 kişi çalışıyor” dedi
JANDARMA TRAFİK TİMLERİ 134 ARACI DENETLEDİ
JANDARMA TRAFİK TİMLERİ 134 ARACI DENETLEDİ
Muş İl Jandarma Komutanlığı´na bağlı Trafik Timleri, ülke geneli eş zamanlı olarak gerçekleştirilen alkol denetimlerinde 134 araç sürücüsünü denetleyerek kurallara uymayanlara para cezası uyguladı.
KIZILAY KAN BAĞIŞ KAMPANYASINA DAVET
KIZILAY KAN BAĞIŞ KAMPANYASINA DAVET
Muş Kızılay Kan Bağışı Merkezi, kan bağış otobüsü ile kampanyasına devam ediyor. Vatandaşları kan bağışına beklediklerini belirten Dr. Ahmet Kotan, kan bağışının sağlık açısından önemli olduğunu söyledi
BANKACILIK TALEPLERİ TOBB´YE İLETİLDİ
BANKACILIK TALEPLERİ TOBB´YE İLETİLDİ
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, Bankacılık Sistemine Yönelik Ücretlere İlişkin Düzenlemeler ile ilgili olarak üyelerden gelen istekler ve talepler yine üyelerimizin menfaatlerini korumak amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği´ne (TOBB) iletildiğini belirtti.
MALAZGİRT-GEBZE KARDEŞLİĞİ ADINA TOPLANTI YAPILDI
MALAZGİRT-GEBZE KARDEŞLİĞİ ADINA TOPLANTI YAPILDI
Gebze´de düzenlenen Gebze Belediyesi ile Malazgirt Belediyesi Kardeş Belediye Protokolü tanıtım toplantısı Gebze Ticaret Odası ev sahipliğinde, kalabalık bir davetli grubunun katılımıyla gerçekleştirildi.
HASTANE DOĞRU YERE YAPILMALIDIR
HASTANE DOĞRU YERE YAPILMALIDIR
Muş Ticaret ve Sanayi Odası (MUŞ TSO) Meclis Başkanı Talip Devrim, yatırım programına alınan 500 yataklı hastane ile ilgili olarak açıklamalarda bulunarak “Nereye kurulursa Muş´a daha fazla katkısı olur, nereye kurulursa şehrin gelişimine etki eder, nereye kurulursa daha iyi olur bu ve benzer konularda toplumun tüm kesimleri fikirlerini beyan etmelidir ve doğru yer tespit edilmelidir” dedi
POLİSLER, KADINLARA KADES´İ TANITTI
POLİSLER, KADINLARA KADES´İ TANITTI
Muş Emniyet Müdürlüğü ekipleri, kadınlara Kadın Acil Destek İhbar Sistemi´ni (KADES) tanıttı.
ÜRÜN BAZLI GIDA DENETİM SEFERBERLİĞİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
ÜRÜN BAZLI GIDA DENETİM SEFERBERLİĞİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
İl Müdürlüğü Gıda Kontrolörleri, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli tarafından ülke genelinde eş zamanlı başlatılan denetim seferberliği kapsamında ´Ürün Bazlı´ gıda denetimleri gerçekleştirmektedir. Muş´ta rutin denetimler dışında ´Ürün Bazlı´ gıda denetimleri uygulaması ilimiz genelinde 22 Şubat 2020 tarihine kadar devam edecektir.
BARIŞAN´DAN KAMU VE EĞİTİM KURUMLARININ DEPREME DAYANIKLILIK DURUMUNA DİKKAT ÇEKTİ
BARIŞAN´DAN KAMU VE EĞİTİM KURUMLARININ DEPREME DAYANIKLILIK DURUMUNA DİKKAT ÇEKTİ
Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Muş İl Başkanı Mahir Barışan, kentteki kamu binaları ve eğitim kurumlarının depreme dayanıklılık durumuna dikkat çekti.
DOLAR
6.1023
EURO
6.5922
Muş Durumu

Savaş, hiledir, hileden ibarettir.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu