ANNESİZ KALAN SIPAYA SAHİP ÇIKTILAR
Merkeze bağlı Karaağaçlı Beldesi´nde annesi ölen iki aylık eşek sıpasına, belde halkı sahip çıktı. Vatandaşlar sıpaya günde 4 litre süt ve çeşitli yiyecekler veriyorlar
Tarih: 19.7.2019 17:42:24/ 258okunma / 0yorum

 

 

Belde merkezindeki kahvehanelerde vakit geçiren halkın gözü önünden hiçbir yere ayrılmayarak, beldenin maskotu haline gelen sıpaya, belde halkı tarafından ‘Güllü´ ismi verildi.

Beldenin çocuklarıyla oynayan, kahvehanelerde kendisine ikram edilen çay şekerlerini afiyetle yiyen sıpa, belde sakinleri ve çocuklar tarafından annesi öldüğü için biberonla besleniyor.

Ev ve marketlerden alınan sütler, belde sakinleri tarafından biberon yardımıyla güllü isimi verilen sıpaya veriliyor.

EŞEK SIPASI BELDENİN MASKOTU OLDU

Güllü ismini verdikleri sıpanın, 4 günlükken annesinin vefat ettiğini söyleyen belde sakinlerinden Erhan Güngörmüş, “Halkımız günde dört, beş defa sıpaya biberon yardımıyla süt veriyor. Sıpa, kahvehanenin önünden hiçbir yere ayrılmıyor. Sıpa, adeta beldemizin maskotu oldu. Halkımız ve özellikle çocuklar, onu çok seviyorlar. Herkes onunla oynamaya çalışıyor. Annesi öldüğünden dolayı, herkes şefkatten ötürü ona bakmaya çalışıyor. Yetim olduğu için çok seviliyor ve sütü eksil edilmiyor” şeklinde konuştu.

Sıpanın aç olduğu zamanlarda, belde sakinlerinin yanına geldiğini belirten Güngörmüş, “Zaten sıpa aç olduğu zaman, gelip halkın yanında duruyor. Aç olduğu zaman, sesler çıkarıyor. Çıkardığı sesten anlıyoruz ki aç, bizlerde temin ettiğimiz sütü, biberon yardımıyla ona veriyoruz” diye konuştu.

Henüz 4 günlükken annesi ölen sıpayı belde çocukları olarak çok sevdiklerini söyleyen Abdulsamet Şayık ise, oyunlar oynayarak vakit geçirdikleri sıpayı, aç olduğu zamanlarda da süt ile beslediklerini belirtti.

Bir diğer belde sakinlerinden İbrahim Şayık da, “Köyümüzün maskotu haline gelen sıpa, henüz dört günlükken annesi vefat etti. Annesinin vefatıyla birlikte öksüz kalan sıpaya, biz belde sakinleri sahip çıktık. Beldemizdeki hemen hemen herkes sıpayı seviyor, yakın ilgi gösteriyor. 4 günlükken annesi vefat eden sıpa, belde çocukları tarafından da ilgi görüyor. Beldemizin çocukları, büyükler kadar olduğu gibi sıpayla ilgilenip, oyunlar oynuyorlar. Belde sakinleri ve çocukları olarak, günlük olarak temin ettiğimiz sütleri biberon yardımıyla sıpaya veriyoruz. Sıpayı günde 4-5 litre süt ile besliyoruz. Sıpa, kahvehane önünden hiçbir yere ayrılmıyor. Çocuklarla oyun oynanıp, tekrardan kahvehane önüne geliyor. Kahvehanede kendisin ikram edilen çay şekerinden de tadıyor. Çok güzel vakit geçiyoruz sıpayla” dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ANNESİZ KALAN SIPAYA SAHİP ÇIKTILAR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÖĞRENCİLERDEN BARIŞ PINARI HAREKATINA DESTEK
ÖĞRENCİLERDEN BARIŞ PINARI HAREKATINA DESTEK
Muş´ta ilkokulu öğrencileri, Türkiye´nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı´na komando marşı okuyarak destek verdi.
SEVGİ OLMADAN HİÇBİR ŞEY OLMAZ
SEVGİ OLMADAN HİÇBİR ŞEY OLMAZ
Bulanık ilçesine bağlı Gölköy İlk ve Ortaokulunu ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Metin Aksu, öğretmenlere önerilerde bulunarak “Bizlere emanet edilen çocuklarımıza bir anne ve bir baba gibi kucaklayıp en iyi şekilde şekillendirmeliyiz. İnsan yetiştirmek ve geleceğe hazırlamaya çalışıyoruz. Sevgi olmadan hiçbir şey olmaz. Sevgi olmazsa lezzetti ve tadı olmaz. Bu mesleğe sevgimizi katmalıyız” dedi
ÇAĞLAYAN: GENÇLERİN İSTİHDAMI ÖNEMLİ
ÇAĞLAYAN: GENÇLERİN İSTİHDAMI ÖNEMLİ
Muş´ta esnaf ziyaretlerini aralıksız sürdüren Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Muş İl Başkanı Mehmet Şirin Çağlayan ve beraberindeki heyet, sorunları dinleyerek gençlerin istihdam edilmesi için gayretlerde bulunduklarını söylediler.
YER ALTI HATLARININ AYNI ANDA KAZILIP DÖŞENMESİ TEKNİK OLARAK MÜMKÜN DEĞİLDİ
YER ALTI HATLARININ AYNI ANDA KAZILIP DÖŞENMESİ TEKNİK OLARAK MÜMKÜN DEĞİLDİ
Belediye Başkanı Feyat Asya Sunay Mahallesi Kurtuluş Caddesindeki altyapı çalışmalarını yerinde inceledi. Başkan Asya incelemeler sırasında ziyaret ettiği esnafları proje hakkında bilgilendirdi.
KÖY OKULLARINDA AŞI TARAMASINA BAŞLADI
KÖY OKULLARINDA AŞI TARAMASINA BAŞLADI
Muş İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, 2019- 2020 eğitim öğretim yılında ilk ve ortaokullarda aşı taramasına başladı.
DENGBEJLİK KÜLTÜRÜ YAŞATILIYOR
DENGBEJLİK KÜLTÜRÜ YAŞATILIYOR
Muş´ta dengbejlik kültürünü yaşatan dengbejler, köy ve beldeleri ziyaret ederek türküler seslendiriyorlar.
YENİ ÖĞRENCİLERE MUŞ´U TANITIYORUZ
YENİ ÖĞRENCİLERE MUŞ´U TANITIYORUZ
Muş Belediyesi bu yıl üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilerin Muş´a adaptasyonunu sağlamak, tarihi ve turistik yerleri tanıtmak amacıyla belirli periyotlarda şehir turu düzenliyor
ÇOCUKLARIN AKADEMİK VE SOSYAL GELİŞİMLERİ ANLATILDI
ÇOCUKLARIN AKADEMİK VE SOSYAL GELİŞİMLERİ ANLATILDI
Merkez Vali Adil Yazar İlköğretim Okulu öğrenci velilerine çocuklarının akademik ve sosyal gelişimlerine yönelik bilgiler verildi.
GÖNÜLLÜLER KÖY OKULUNU BOYADI
GÖNÜLLÜLER KÖY OKULUNU BOYADI
Muş´ta, Gençlik ve Spor Bakanlığı´nın ‘Damla Projesi´ gönüllüleri, köy okullarını boyayarak çeşitli eğitsel çizgi film karakterleri ile çiçek gibi yaptılar. Gönüllü üniversite öğrencileri, amaçlarının köy okullarındaki çocukların gönüllerine dokunmak istediklerini belirttiler
DOLAR
5.8806
EURO
6.5255
Muş Durumu

Sabır, kurtuluşun anahtarıdır.

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu