ANNE SÜTÜNÜN ÖNEMİ ANLATILDI
Muş İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Merkezi Üreme Sağlık Birimi, stant kurarak anne sütünün önemini anlattı.
Tarih: 3.10.2018 18:42:58/ 442okunma / 0yorum

 

Muş İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Merkezi Üreme Sağlık Birimi, 1-7 Ekim Emzirme Haftası nedeniyle stant kurdu. Anne sütünün önemine değinen ekip vatandaşları bilgilendirdi.

Vatandaşlara annelerin bebeklerini ilk altı ay yalnızca anne sütü ile beslemeleri ve uygun ek gıdaların katkısıyla 2 yaşına kadar emzirmeye devam etmeleri önerildi. Broşürler dağıtıldı, sorular stant kuran hemşireler tarafından yanıtlandı.

Emzirme yaşında olduğu görülen annelerin yanı sıra yoldan geçen hamile kadınlara doğumdan hemen sonra gelen sarı sütün önemi vurgulanarak, “Bebeğin ilk aşısı” olarak nitelenen bu sütün ziyan edilmeden mutlaka bebeğe verilmesi gerektiği yönünde bilgiler sunuldu.

Burada vatandaşlara yönelik Halk Sağlığı merkezi Üreme Sağlık Birimi personellerinden Songül Subaşı  tarafından verilen bilgilerde, her zaman temiz ve mikropsuz olan ve bebeği solunum yolu hastalıklarından ve tüm enfeksiyonlardan koruyan anne sütünün, bebekler için “Doğal ağrı kesici” işlevi gördüğü, kolaylıkla sindirilebilen anne sütü ile beslenen bebeklerde karın ağrısı ve kabızlığın daha az görüldüğü, fosfor açısından oldukça zengin olan anne sütünü alan bebeklerin, diğer besinlerle beslenen bebeklere göre daha zeki olduğu, emzirmenin anne açısından da pek çok yararın söz konusu olduğu, emziren annelerin doğum sonrası daha kolay kilo verdiği, emzirmenin, kadınlar açısından meme, rahim ve yumurtalık kanserine yakalanma riskini azalttığı, ileriki yaşlarda ortaya çıkacak kemik erimesine karşı da koruyucu işlev taşıdığı anlatıldı..

Muş İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı merkezi Üreme Sağlık Birimi personellerinden Songül Subaşı, ile Filiz Tunç´un vatandaşa yönelik bilgilendirmelerinde son olarak, anne sütünün emzirmeyle artacağına dikkat çekilirken bu nedenle bebeğe kesinlikle mama ve şekerli su verilmemesi uyarısında bulunuldu. Ayrıca bebeğin, her ağladığında emzirilmesi önerilirken, asla emzik ve biberon verilmemesi gerektiği vurgulandı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ANNE SÜTÜNÜN ÖNEMİ ANLATILDI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ALPARSLAN-1 HES´TEN SU YÜKSELMESİNE KARŞI UYARI
ALPARSLAN-1 HES´TEN SU YÜKSELMESİNE KARŞI UYARI
Alparslan-1 Hidroelektrik Santrali (HES) İşletme Müdürlüğü, nehir yatağına bırakılacak su nedeniyle uyarıda bulundu
MÜDÜR AYDIN´DAN HASKÖY VE YEŞİLOVA BELDESİNDEKİ İŞLETMELERE ZİYARET
MÜDÜR AYDIN´DAN HASKÖY VE YEŞİLOVA BELDESİNDEKİ İŞLETMELERE ZİYARET
Muş Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aydın, Hasköy İlçesi ve Yeşilova Beldesinde %50 devlet desteği ile kuracak olan hayvancılık tesislerinde incelemelerde bulundu.
AYTEMİŞ, TORBA YASA TEKLİFİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU
AYTEMİŞ, TORBA YASA TEKLİFİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU
Türkiye Çevre Platformu (TÜRÇEP) bileşeni olan Muş Meşe Erozyonla Mücadele Doğayı Koruma ve Ağaçlandırma Derneği Başkanı İhsan Aytemiş, Torba Yasa Teklifinin geri çekilmesi gerektiğini söyledi
KADEM´DEN “ŞİDDETE GÖZ YUMMA!” FİLTRESİ
KADEM´DEN “ŞİDDETE GÖZ YUMMA!” FİLTRESİ
Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Muş İl Temsilciliği Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla sosyal medya üzerinde filtre kampanyası başlattı.
MUŞ´TAKİ OVALAR "BÜYÜK OVA KORUMA ALANI" OLARAK BELiRLENDi
MUŞ´TAKİ OVALAR "BÜYÜK OVA KORUMA ALANI" OLARAK BELiRLENDi
Bazı ovaların, büyük ova koruma alanı olarak belirlenmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete´de yayımlanarak yürürlüğe girerken Muş´ta bulunan Malazgirt Ovası, Liz Ovası ve Bulanık Ovasıda büyük ova koruma alanı olarak belirlendi.
"KADINA ŞİDDETE SIFIR TOLERANS" TOPLANTISI
"KADINA ŞİDDETE SIFIR TOLERANS" TOPLANTISI
Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz başkanlığında "Kadına Şiddete Sıfır Tolerans" konulu toplantı yapıldı.
KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu´nun başkanlığında video konferans yöntemiyle düzenlenen Koronavirüs Tedbirleri Değerlendirme Toplantısı´na Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, İl Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş ile İl Jandarma Komutanı Alb. İlhan Şen´de katıldı.
“VEDAŞ MUŞ´TA KIŞ HAZIRLIKLARINI TAMAMLADI”
“VEDAŞ MUŞ´TA KIŞ HAZIRLIKLARINI TAMAMLADI”
VEDAŞ Muş İl Müdürlüğü, kış mevsiminde de tüketicilerine kesintisiz enerji sunabilmek için gerçekleştirdiği bakım, onarım ve yatırım çalışmalarıyla elektrik şebekesini kışa hazır hale getirdi.
BAŞKAN KOÇ; “TÜRKİYE´NİN MÜREFFEH YARINLARI İÇİN EĞİTİMCİLERE İHTİYAÇ VAR”
BAŞKAN KOÇ; “TÜRKİYE´NİN MÜREFFEH YARINLARI İÇİN EĞİTİMCİLERE İHTİYAÇ VAR”
Muş Ticaret ve Sanayi Odası (MUŞ TSO) Başkanı Erdal Koç, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
DOLAR
7.7975
EURO
9.2988
Muş Durumu

Cahillerle girdiğim her tartışmayı kaybetmişimdir.

İMAM-I AZAM (R.A)
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu