ANNE SÜTÜNÜN ÖNEMİ ANLATILDI
Muş İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Merkezi Üreme Sağlık Birimi, stant kurarak anne sütünün önemini anlattı.
Tarih: 3.10.2018 18:42:58/ 113okunma / 0yorum

 

Muş İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Merkezi Üreme Sağlık Birimi, 1-7 Ekim Emzirme Haftası nedeniyle stant kurdu. Anne sütünün önemine değinen ekip vatandaşları bilgilendirdi.

Vatandaşlara annelerin bebeklerini ilk altı ay yalnızca anne sütü ile beslemeleri ve uygun ek gıdaların katkısıyla 2 yaşına kadar emzirmeye devam etmeleri önerildi. Broşürler dağıtıldı, sorular stant kuran hemşireler tarafından yanıtlandı.

Emzirme yaşında olduğu görülen annelerin yanı sıra yoldan geçen hamile kadınlara doğumdan hemen sonra gelen sarı sütün önemi vurgulanarak, “Bebeğin ilk aşısı” olarak nitelenen bu sütün ziyan edilmeden mutlaka bebeğe verilmesi gerektiği yönünde bilgiler sunuldu.

Burada vatandaşlara yönelik Halk Sağlığı merkezi Üreme Sağlık Birimi personellerinden Songül Subaşı  tarafından verilen bilgilerde, her zaman temiz ve mikropsuz olan ve bebeği solunum yolu hastalıklarından ve tüm enfeksiyonlardan koruyan anne sütünün, bebekler için “Doğal ağrı kesici” işlevi gördüğü, kolaylıkla sindirilebilen anne sütü ile beslenen bebeklerde karın ağrısı ve kabızlığın daha az görüldüğü, fosfor açısından oldukça zengin olan anne sütünü alan bebeklerin, diğer besinlerle beslenen bebeklere göre daha zeki olduğu, emzirmenin anne açısından da pek çok yararın söz konusu olduğu, emziren annelerin doğum sonrası daha kolay kilo verdiği, emzirmenin, kadınlar açısından meme, rahim ve yumurtalık kanserine yakalanma riskini azalttığı, ileriki yaşlarda ortaya çıkacak kemik erimesine karşı da koruyucu işlev taşıdığı anlatıldı..

Muş İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı merkezi Üreme Sağlık Birimi personellerinden Songül Subaşı, ile Filiz Tunç´un vatandaşa yönelik bilgilendirmelerinde son olarak, anne sütünün emzirmeyle artacağına dikkat çekilirken bu nedenle bebeğe kesinlikle mama ve şekerli su verilmemesi uyarısında bulunuldu. Ayrıca bebeğin, her ağladığında emzirilmesi önerilirken, asla emzik ve biberon verilmemesi gerektiği vurgulandı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ANNE SÜTÜNÜN ÖNEMİ ANLATILDI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KAMU, ÜNİVERSİTE VE ÖZEL SEKTÖRÜN MUŞ´UN SANAYİLEŞMESİNE ETKİSİ
KAMU, ÜNİVERSİTE VE ÖZEL SEKTÖRÜN MUŞ´UN SANAYİLEŞMESİNE ETKİSİ
Muş Alparslan Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Ömer Arslan Kamu, Üniversite ve Özel Sektörün Muş´un Sanayileşmesine etkisini kaleme aldı
KOMBİ BAKIMI NASIL YAPILIR
KOMBİ BAKIMI NASIL YAPILIR
Kış başlarken hazırlıklar da devam ediyor. Kara kış kapıya dayanmadan kombi bakımını yaptırmak çok önemli. Peki kombi bakımı nasıl yapılır? Her sene artan doğalgaz fiyatlarından kesenizin en az şekilde etkilenmesi için kombilere bakım yaptırmanız çok büyük önem taşıyor.
MUŞLU ATLETLER, AVRUPA KROS MÜSABAKALARINA KATILACAK
MUŞLU ATLETLER, AVRUPA KROS MÜSABAKALARINA KATILACAK
Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından Kütahya´da düzenlenen Türkiye Kros Müsabakasında Muşlu sporcular Derya Kunur, Emine Akbingöl ve Mehtap Altun derecelerle ayrıldı.
ÜNİVERSİTE HEYETİ, ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLERİ ZİYARET ETTİ
ÜNİVERSİTE HEYETİ, ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLERİ ZİYARET ETTİ
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) farklı akademik ve idari birimlerde çalışan personel, Muşlu şehit yakınlarına ve gazilere manevi destek ziyaretlerinde bulundu.
TOY VE TURNA KUŞLARI GÖRÜNTÜLENDİ
TOY VE TURNA KUŞLARI GÖRÜNTÜLENDİ
Muş Kültür Tabiat Varlıklarını Koruma Geliştirme Tarih ve Sanat Derneği üyeleri, Bulanık ilçesi Murat Nehri havzasında nesli tükenmekte olan ‘Toy´ ve ‘Turna´ kuşlarını görüntüledi.
IŞIK, ELEKTRİK SAYAÇLARI HAKKINDA SORU ÖNERGESİ VERDİ
IŞIK, ELEKTRİK SAYAÇLARI HAKKINDA SORU ÖNERGESİ VERDİ
HDP Muş Milletvekili Av. Mensur Işık, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından cevaplanması üzere VEDAŞ tarafından akıllı sayaçların direklere takılmasıyla ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına soru önergesi sundu.
MUŞ BELEDİYESİ KADIN MECLİSİ GÖNÜLLERE DOKUNUYOR
MUŞ BELEDİYESİ KADIN MECLİSİ GÖNÜLLERE DOKUNUYOR
Muş Belediyesi Kadın Meclisi üyeleri Belediye Başkanı Feyat Asya´nın eşi Suna Asya öncülüğünde hasta ziyaretinde bulunarak sıkıntılarını paylaştı
BESYO AKADEMİSYENLERİ I. AVRASYA SPOR BİLİMLERİ KONGRESİNDE BİLDİRİLER SUNDU
BESYO AKADEMİSYENLERİ I. AVRASYA SPOR BİLİMLERİ KONGRESİNDE BİLDİRİLER SUNDU
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) akademisyenlerimiz, İran´ın Tebriz şehrindeki I. Avrasya Spor Bilimleri Kongresinde bildiriler sundu.
DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ´NDEKİ KADINLAR BİRLEŞİYOR
DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ´NDEKİ KADINLAR BİRLEŞİYOR
Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği (DOGÜNKAN) Muş Ticaret ve Sanayi Odası 15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi Meclis Salonunda Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi´nde Kadın Sivil Toplum Örgütleri Arasında İşbirliği ve Ağ Oluşturulması Projesi´ istişare toplantısı düzenledi.
DOLAR
5.7710
EURO
6.6206
Muş Durumu

Gülün dikene katlanması onu güzel kokulu yaptı…

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu