ALDIĞINIZ ÜRÜNLERE DİKKAT EDİN
Muş´ta elektronik malzeme üzerine faaliyet gösteren Kenan Aktaş, kanserojen ürünlerden uzak durulması gerektiğini belirterek lisanslı ürünlerin tercih edilmesini istedi.
Tarih: 26.12.2019 17:19:27/ 203okunma / 0yorum

Merkez Ceylan AVM´de faaliyet gösteren Destina Bilişim firması, son günlerde meydana gelen elektronik cihaz patlamalarına dikkat çekti. Piyasadaki birçok elektronik ürünün bire bir orijinaline benzer olduğunu ancak bu ürünlerin her türlü tehlikeyi barındırdığını belirten Destina Bilişim Firması Yetkilisi Kenan Aktaş, her zaman lisanslı ürün tercih edilmesini istedi.

Cep telefonlarından tutun müzik aletlerine kadar birçok elektronik ürünün patlamaya müsait olduğunu ifade eden Aktaş, “Hemen her geçen gün haberlere konu olan elektronik ürünlerin patlaması sonucu birçok kişinin yaralandığını görüyoruz. Birkaç gün öncesinde de cep telefonu bataryasından kaynaklanan bir ev yangını olduğuna şahit olduk. Çok şükür bir can kaybı olmadı ama bu olmayacak anlamına da gelmiyor. Bu nedenle piyasada ucuz ve kalitesiz birçok kanserojen madde içeren ürün bulunmaktadır. Ucuz olsun diyerek aslında birçok tehlikeye davetiye çıkarıyoruz. Bu nedenle aldığımız tüm ürünlerde lisans dediğimiz karabarkod bulunmaktadır. Aslında bu çok önemli bir durumdur. Bu nedenle alınan her üründe lisans ve barkoduna dikkat edilmelidir. Üç kuruş ucuz olacak diye meydana gelecek olan patlamalarda insan hayatının kaybına kadar yol açmaktadır. Bu nedenle ilimizde elektronik ürün satan tüm mağazalar ve biz de dahil olmak üzere lisans kodlarına dikkat edilmelidir” dedi.

“ÜRÜNLERİ ÇOCUKLARDAN UZAK TUTUN”

Özellikle cep telefonu ve benzeri elektronik ürünlerin çocuklardan uzak tutulması gerektiğini kaydeden Aktaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “cep telefonu ve benzeri ürünler çocuklardan uzak tutulmalıdır. Bu durum çok tehlikelidir. Geri dönüşümden yapılan birçok ürün elektronik malzemede kullanılıyor ve bu çocuklarda tehlikelere neden oluyor. Bu durum hakkında özellikle uzmanların gerekli bilgilendirmeleri yapmaları gerekiyor. Piyasada ki ürünlerin hemen hemen yüzde 90´ı geri dönüşümden yapılmaktadır. Bu nedenle dikkat çocuklardan uzak tutulmasında fayda var. Biz bu ürünlerle uğraştığımız için bu uyarıları yapıyoruz. Ancak uzmanların bu ciddi tehlikeyi anlatmaları ve uyarmaları gerekiyor.”

“GECE TELEFONLARI ŞARJDA BIRAKMAYIN”

Gün içerisinde sürekli telefonların kullanıldığını ve gece ise şarja takıldığını vurgulayan Aktaş, “gece saatlerinde telefon ve birçok elektronik ürün şarja takılıyor. Sabaha kadar şarjda kalan ürün bataryalarında şişme ve radyasyona neden oluyor. Bu ciddi bir tehlike demektir. Bataryaların patlaması ile yangınlara neden olmaktadır. Bu tür tehlikelere dikkat edilmelidir. Evde bu tehlikelerden uzak durmak için akın koruma denilen üçlü piriz kullanılması tavsiye edilmektedir. Her şeyden önce ürünlerin lisanslı ve bilinçli bir şekilde kullanılmasında fayda var” ifadelerini kullandı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ALDIĞINIZ ÜRÜNLERE DİKKAT EDİN
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
POLİSLER, KADINLARA KADES´İ TANITTI
POLİSLER, KADINLARA KADES´İ TANITTI
Muş Emniyet Müdürlüğü ekipleri, kadınlara Kadın Acil Destek İhbar Sistemi´ni (KADES) tanıttı.
ÜRÜN BAZLI GIDA DENETİM SEFERBERLİĞİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
ÜRÜN BAZLI GIDA DENETİM SEFERBERLİĞİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
İl Müdürlüğü Gıda Kontrolörleri, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli tarafından ülke genelinde eş zamanlı başlatılan denetim seferberliği kapsamında ´Ürün Bazlı´ gıda denetimleri gerçekleştirmektedir. Muş´ta rutin denetimler dışında ´Ürün Bazlı´ gıda denetimleri uygulaması ilimiz genelinde 22 Şubat 2020 tarihine kadar devam edecektir.
BARIŞAN´DAN KAMU VE EĞİTİM KURUMLARININ DEPREME DAYANIKLILIK DURUMUNA DİKKAT ÇEKTİ
BARIŞAN´DAN KAMU VE EĞİTİM KURUMLARININ DEPREME DAYANIKLILIK DURUMUNA DİKKAT ÇEKTİ
Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Muş İl Başkanı Mahir Barışan, kentteki kamu binaları ve eğitim kurumlarının depreme dayanıklılık durumuna dikkat çekti.
YENTÜR, TRT EKRANLARINDA KARLA MÜCADELE ÇALIŞMASINI ANLATTI
YENTÜR, TRT EKRANLARINDA KARLA MÜCADELE ÇALIŞMASINI ANLATTI
Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, TRT Kurdî kanalının sabah haberlerine canlı yayın konuğu olarak karla mücadele çalışmalarını değerlendirerek “İl Özel İdaresi olarak karla mücadelede toplam 11 ekip oluşturduk. 95 personeli etkin bir şekilde 24 saat esasına göre karla mücadeleye son hız hizmetlerini sürdürüyor. Nefesin olduğu her yere biz hizmet götürüyoruz. Vatandaşımızın hızlı bir şekilde ulaşımını sağlayabilmek için İl Özel İdaresi ekipleri gece-gündüz çalışmaktadır” dedi
SATRANÇ TURNUVASI DÜZENLENDİ
SATRANÇ TURNUVASI DÜZENLENDİ
Türkiye Satranç Federasyonu Muş İl Temsilciliği, Okul Sporları kapsamında 6 farklı branşta 54 okuldan 270 öğrencinin katılımıyla Satranç Turnuvası düzenledi. Gençlik ve Spor Müdürü Emrullah Güler, dereceye giren sporculara ödüllerini vererek başarılar diledi.
MŞÜ´DE ÇARŞAMBA SEMİNERİ DEVAM EDİYOR
MŞÜ´DE ÇARŞAMBA SEMİNERİ DEVAM EDİYOR
İslami İlimler Fakültesi (İİF) Vali Erdoğan Bektaş Amfisi´nde her hafta gerçekleştirilen “Çarşamba Seminerleri” kapsamında bu hafta “Tefsîrü´l-Menâr Bağlamında Islah Ekolü´nün Kur´an´ı Anlama ve Açıklama Yöntemi” konulu seminer düzenlendi.
BAĞIMLILIKLA MÜCADELE HIZ KESMİYOR
BAĞIMLILIKLA MÜCADELE HIZ KESMİYOR
Bursa Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Aile Destek Merkezi´nin (GADEM), 17 ilçede başlattığı alkol ve madde bağımlılığı ile mücadele çalışmalarına hemşehri dernekleri de katıldı.
ESNAFIN SORUNLARINI DİNLEDİLER
ESNAFIN SORUNLARINI DİNLEDİLER
Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Muş İl Başkanı Mehmet Şirin Çağlayan ve beraberinde ki heyet, esnaf ziyaretlerinde bulunarak birçok gencin seyyar satıcılık yaptığına dikkat çekerek işsizliğin giderilmesi konusunda yetkililere çağrıda bulundu.
ÜNİVERSİTEDEN SULTAN ALPARSLAN KİTABI: “DOĞU´NUN VE BATI´NIN BÜYÜK SULTANI ALPARSLAN”
ÜNİVERSİTEDEN SULTAN ALPARSLAN KİTABI: “DOĞU´NUN VE BATI´NIN BÜYÜK SULTANI ALPARSLAN”
Muş Alparslan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü ve Tarih Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mustafa Alican, üniversitenin ismini taşımakta olduğu Selçuklu Sultanı Alparslan´ın biyografisini kaleme aldı.
DOLAR
6.1023
EURO
6.5922
Muş Durumu

En büyük ibadet topluma hizmet etmetir…

Hacı Bektaşı Veli
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu