AKADEMİSYENLER, YAPILAN ÇALIŞMALARI ANLATTI
Muş Alparslan Üniversitesi akademisyenleri TRT Kurdî kanalının canlı yayın konuğu olarak Bulanık bölgesiyle alakalı yayımlanan kitap çalışmalarının mahiyeti hakkında önemli bilgiler verdiler.
Tarih: 21.10.2020 17:19:28/ 1195okunma / 0yorum

 

TRT Muş Muhabiri Şahin Şahin´in konuğu olarak TRT Kurdî canlı yayına bağlanan Muş Alparslan Üniversitesi akademisyenlerinden Doç. Dr. İrşad Sami Yuca, Doç. Dr. Mehmet Salmazzem ve Öğr. Gör. Ümit Işık Muş´un Bulanık bölgesiyle alakalı yayımlanan kitap çalışmalarının mahiyeti hakkında önemli bilgiler verdiler.

Doç. Dr. İrşad Sami Yuca şimdiye kadar Bulanık ilçesinin iki kadim kültür ve medrese merkezi konumunda olan Mollakent (2018) ve Koğak/Dokuzpınar (2019) köyleri ile ilgili birer editöryel kitap yayınlattıklarını vurguladı. Bu yıl ise başta Muş Alparslan Üniversitesi akademisyenleri olmak üzere Bitlis Eren ve Siirt Üniversitelerinden bazı akademisyenlerin de dâhil olduğu bir araştırma grubu ile Bulanık/Kop: İnsan-Coğrafya-Tarih-Kültür adıyla yeni bir editöryel çalışmalarının yayınladığını dile getirdi. Bulanık/Kop kitabında alanında yetkin 36 akademisyen ve araştırmacının detaylı bir şekilde Bulanık´ın coğrafi, kültürel, tarihsel, iktisadi ve ilmi boyutlarında var olan ve de unutulmaya yüz tutan mirasının ele alındığını belirtti. Yuca, alanında tecrübeli akademisyenlerden müteşekkil yeni bir grup ile şuan Varto alakalı bir çalışmalarının yürümekte olduğunu ifade ederek, bu çalışmanın da 2021 yılı içinde yayınlanmayı planladıklarının müjdesini verdi.

Doç. Dr. Mehmet Salmazzem, Bulanık bölgesinin tarihsel süreçte medrese ve tasavvuf kültürünün mühim merkezlerinden olduğunu dile getirdi. Yakın zamana kadar Koğak/Dokuzpınar, Mollakent, Abri/Esenlik, Adgon/Günbatmaz ve Leter/Elmakaya gibi yerleşim yerlerinde muhtelif tarikatların faaliyet gösterdiğini belirtti. Cumhuriyet öncesi dönemde bölgede Nakşî/Halidî tarikatından önce Sühreverdî, Halvetî ve Kadirî gibi tarikatların varlığından söz etti.

Bölgede tasavvuf ehli zatların aynı zamanda ilimle de meşgul olduklarını ifade eden Doç. Dr. Mehmet Salmazzem, bu konuda çeşitli beldelerden örnekler verdi. Koğak´ta Şeyh Mırad, Şeyh Mustafa, Şeyh Fethullah ve Şeyh Maruf´un hem müderris hem de ehl-i tarik olduklarından bahsetti. Benzer şekilde Mollakent´te Mele Abdurrahman-ı Melekendî ile Şeyh İhsan, Abirî´de ise Şeyh Tahir-i Abirî´nin isimlerini zikretti.

Doç. Dr. Mehmet Salmazzem, en son yayımlanan Bulanık/Kop kitabında bölgede tedrisat hizmetinde bulunan Şey İhsan-ı Melekendi, Mele Zahir-i Tendûrekî, Şeyh Tahay-ı Adgonî, Mele İbrahim-i Gülçimenî, Mele Hüseyin-i Hemzeşeyhî ve Mele Fadıl-ı Koğakî gibi pek çok âlimin ilmî kişilikleri hakkında bilgi verildiğini belirtti. Son olarak Salmazzem, bölgede ilim ve irfan kültürünün yeniden güçlendirilmesinin önemi üzerinde durdu.

Öğr. Gör. Umit Işık ise Bulanık; folklor, sözlü kültür, sözlü anlatı biçimleri konularında zengin bir mirasa ev sahipliği yapmakta olduğunu dile getirerek teknolojinin bu kadar gelişmesine karşın sözlü kültür geleneğini korumak noktasında anlamlı bir direnç göstermiştir. Özellikle bazı türlerde; masal, hikâye, mit, mitoloji, atasözleri, deyimler, efsane, dua, beddua ile dengbejlik kültüründe zengin bir motif ve ürün varlığı söz konusudur. Özellikle Serhat bölgesinde dengbejlik kültürü ayrı bir öneme sahip olduğunun altını çizdi. Bu kültürün buradaki temelleri Evdalê Zeynikê ile başlayan Ferzî ile devam eden daha sonra da Gulê, Reso, Şakıro ve Zahıro ile devam etmiş bir sistem olarak tarif etti. Bulanık´ta dengbejlik geleneğini günümüzde temsil eden birçok isim halen bulunması bu güçlü mirasın bir devamı niteliğindedir. Ancak az önce de ifade ettiğim şekildeki sistem ile öne çıkan ustaların Bulanıkla bağlantıları ve hatta bazıları Bulanık´ta bir müddet yaşadığını da bilmekteyiz. Atasözü, deyim, dua ve beddua gibi sözlü kültürün bu unsurlarının da kendine has birçok motifleri olması hasebiyle Bulanık´ın zengin kültürünü bir yansımasıdır. Işık, Bulanık bu çok çeşitli ve zengin sözlü kültür ürünlerinin gün yüzüne çıkartılarak insanların bilgisine ve araştırmacıların kullanımına sunulması gerektiğini vurguladı.   

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ARTAN VAKALAR YENİ TEDBİRLERİ GETİRİYOR
ARTAN VAKALAR YENİ TEDBİRLERİ GETİRİYOR
Muş İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararları doğrultusunda oteller ve konaklama tesisleri içerisinde bulunan restoran ve lokantalar hakkında yeni düzenleme yapıldı.
BARIŞAN, 48. BAŞKANLAR KURULU TOPLANTISINA TELEKONFERANS YÖNTEMİYLE KATILDI
BARIŞAN, 48. BAŞKANLAR KURULU TOPLANTISINA TELEKONFERANS YÖNTEMİYLE KATILDI
Muş Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) ve Muş Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Şube Başkanı Mahir Barışan, başkanlar Kurulu Toplantısına katıldı.
ALPARSLAN-1 HES´TEN SU YÜKSELMESİNE KARŞI UYARI
ALPARSLAN-1 HES´TEN SU YÜKSELMESİNE KARŞI UYARI
Alparslan-1 Hidroelektrik Santrali (HES) İşletme Müdürlüğü, nehir yatağına bırakılacak su nedeniyle uyarıda bulundu
MÜDÜR AYDIN´DAN HASKÖY VE YEŞİLOVA BELDESİNDEKİ İŞLETMELERE ZİYARET
MÜDÜR AYDIN´DAN HASKÖY VE YEŞİLOVA BELDESİNDEKİ İŞLETMELERE ZİYARET
Muş Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aydın, Hasköy İlçesi ve Yeşilova Beldesinde %50 devlet desteği ile kuracak olan hayvancılık tesislerinde incelemelerde bulundu.
AYTEMİŞ, TORBA YASA TEKLİFİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU
AYTEMİŞ, TORBA YASA TEKLİFİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU
Türkiye Çevre Platformu (TÜRÇEP) bileşeni olan Muş Meşe Erozyonla Mücadele Doğayı Koruma ve Ağaçlandırma Derneği Başkanı İhsan Aytemiş, Torba Yasa Teklifinin geri çekilmesi gerektiğini söyledi
KADEM´DEN “ŞİDDETE GÖZ YUMMA!” FİLTRESİ
KADEM´DEN “ŞİDDETE GÖZ YUMMA!” FİLTRESİ
Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Muş İl Temsilciliği Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla sosyal medya üzerinde filtre kampanyası başlattı.
MUŞ´TAKİ OVALAR "BÜYÜK OVA KORUMA ALANI" OLARAK BELiRLENDi
MUŞ´TAKİ OVALAR "BÜYÜK OVA KORUMA ALANI" OLARAK BELiRLENDi
Bazı ovaların, büyük ova koruma alanı olarak belirlenmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete´de yayımlanarak yürürlüğe girerken Muş´ta bulunan Malazgirt Ovası, Liz Ovası ve Bulanık Ovasıda büyük ova koruma alanı olarak belirlendi.
"KADINA ŞİDDETE SIFIR TOLERANS" TOPLANTISI
"KADINA ŞİDDETE SIFIR TOLERANS" TOPLANTISI
Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz başkanlığında "Kadına Şiddete Sıfır Tolerans" konulu toplantı yapıldı.
KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu´nun başkanlığında video konferans yöntemiyle düzenlenen Koronavirüs Tedbirleri Değerlendirme Toplantısı´na Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, İl Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş ile İl Jandarma Komutanı Alb. İlhan Şen´de katıldı.
DOLAR
7.7975
EURO
9.2988
Muş Durumu

Evlat kokusu, cennet kokusudur.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu