AKADEMİSYENİN HOBİSİ GELİR KAYNAĞI OLDU
Muş´ta üniversitede akademisyen olarak görev yapan Yılmaz Kılavuz, köyünde hobi olarak başladığı hayvancılık ve tarımsal çalışmalar aynı zamanda ailesinin gelir kaynağı haline geldi.
Tarih: 19.6.2019 17:56:40/ 916okunma / 0yorum

 

 

Merkeze bağlı Tekyol köyünde ikamet eden Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve örnek çiftçi Yılmaz Kılavuz, akademik çalışmalarının yanı sıra hayvancılık ve tarımsal alanda hobi olarak çalışmalar başlattı. Boş zamanlarını hayvancılık ve tarımsal alanda değerlendiren Kılavuz, yaptığı çalışmalarla ailesine de gelir sağlamaya başladı.

Akademik çalışmalarının yanında hayvancılık ve tarımsal alanda faaliyetler gösteren Kılavuz, Tarım ve Orman Müdürlüğünden de ciddi destekler aldı.

Köyde ahır yaparak besleği ineklerden süt alan ve tarladan çilek toplayan Kılavuz, oluşturduğu çilek tarlasıyla aile ekonomisine katkı sunduğunu söyledi.

Çileklerinin tamamen organik olduğunu ifade eden Kılavuz, “Burada Tekyol köyünde ikamet etmekteyim. Daha önce ben bu işe büyük baş hayvancılıkla başladım. Malatya´dan simenta inekler getirip burada inekte besliyorum, ahırımı da kurdum. Sonrasında yaz aylarında akademik çalışmaların dışında ‘hobi olarak ne yapabilirim´ diye düşündüm. Tarım Müdürlüğümüze, Tarım Bakanlığımıza başvurdum çilek desteklerini aldık. Çilek fidelerini ve sulama için gerekli melemelerin hepsini tarımdan destek olarak aldım. Şimdi hobinin yanında bir ek gelir, aileme ek bir gelir olsun diye küçük çapta başlamadım bir dönümle başladım işe. Şuan gördüğünüz çileklerde kesinlikle hiçbir katkı malzemesi kullanılmadan yüzde yüz organik çilekler. Kendi bahçemizde kendi ufak çaplı başladık. İyi bir gelir kapısı da oldu aile için” dedi.

“KARDEŞİMİN GİRİŞİMİ BİZİ DE İŞ SAHİBİ YAPTI”

Akademisyen kardeşinin girişimleri ile iş sahibi olan Erhan Kılavuz da “Kardeşimin girişimi ile hem çilek ektik hem tarlalarımız çilekle buluştu hem hayvancılık yaptık. Yani bu şeyi herkese tavsiye ediyorum. Devletin verdiği desteği ile yani çilek hem hayvancılık hem tarımla buluştuk. Devletin desteği ile isteyen herkes bu işi yapabilir” dedi.

“2013 YILINDAN İTİBAREN UYGULADIĞIMIZ ÇİLEK PROJELERİYLE BERABER MUŞ´TA GÜZEL GELİŞMELER SAĞLADIK”

Oluşturulan çilek tarlasını ziyaret ederek güvenlik güçlerinin başarılı operasyonları sonucu güvenliğin sağlanması ile çalışma alanlarını genişlettiklerini ve verilen destekleri hatırlatan Muş Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aydın ise “2013 yılından itibaren uyguladığımız çilek projeleriyle beraber Muş´ta güzel gelişmeler sağladık. Güvenliğin sağlanmasından sonra kırsal alanlarda çiftçilerimizin daha önce uğramaya korktuğu yerlere olmak üzere hemen hemen Muş´un her tarafında uygulamaya başladık. Şuanda 213 tane bahçemiz var. İnşallah kısmet olursa 2019 yılında bir 50 tane daha bahçe oluşturmayı düşünüyoruz. Hem Bakanlığımızın sağladığı desteklerle hem de il özel idaremizin, Valiliğimizin sağladığı desteklerle bunları yapıyoruz.

Elhamdülillah İlimiz çiftçisinin üretmiş olduğu ve ilimizin ihtiyacına cevap verebilecek kadar çileği market raflarında görmenin mutluluğu içerisindeyiz. Yaklaşık 200 ailenin geçim kaynağı olan ve ilimizdeki tüketicilerin ihtiyacına cevap veren aynı zamanda ilimiz ekonomisine de katma değer sağlayan ve ilimize uyumlu olan bu projeye İnşallah bütçe imkânları doğrultusunda özellikle tütüne alternatif olarak ve küçük aile işletmeciliğine katkı sağlamak ve istihdamı teşvik etmek için 2019 yılında da İlimiz Merkez ve İlçelerinde yaklaşık 50 dekarlık alanda 50 çiftçimize çilek bahçesi oluşturulmasına devam edilecektir” dedi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ALPARSLAN-1 HES´TEN SU YÜKSELMESİNE KARŞI UYARI
ALPARSLAN-1 HES´TEN SU YÜKSELMESİNE KARŞI UYARI
Alparslan-1 Hidroelektrik Santrali (HES) İşletme Müdürlüğü, nehir yatağına bırakılacak su nedeniyle uyarıda bulundu
MÜDÜR AYDIN´DAN HASKÖY VE YEŞİLOVA BELDESİNDEKİ İŞLETMELERE ZİYARET
MÜDÜR AYDIN´DAN HASKÖY VE YEŞİLOVA BELDESİNDEKİ İŞLETMELERE ZİYARET
Muş Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aydın, Hasköy İlçesi ve Yeşilova Beldesinde %50 devlet desteği ile kuracak olan hayvancılık tesislerinde incelemelerde bulundu.
AYTEMİŞ, TORBA YASA TEKLİFİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU
AYTEMİŞ, TORBA YASA TEKLİFİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU
Türkiye Çevre Platformu (TÜRÇEP) bileşeni olan Muş Meşe Erozyonla Mücadele Doğayı Koruma ve Ağaçlandırma Derneği Başkanı İhsan Aytemiş, Torba Yasa Teklifinin geri çekilmesi gerektiğini söyledi
KADEM´DEN “ŞİDDETE GÖZ YUMMA!” FİLTRESİ
KADEM´DEN “ŞİDDETE GÖZ YUMMA!” FİLTRESİ
Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Muş İl Temsilciliği Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla sosyal medya üzerinde filtre kampanyası başlattı.
MUŞ´TAKİ OVALAR "BÜYÜK OVA KORUMA ALANI" OLARAK BELiRLENDi
MUŞ´TAKİ OVALAR "BÜYÜK OVA KORUMA ALANI" OLARAK BELiRLENDi
Bazı ovaların, büyük ova koruma alanı olarak belirlenmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete´de yayımlanarak yürürlüğe girerken Muş´ta bulunan Malazgirt Ovası, Liz Ovası ve Bulanık Ovasıda büyük ova koruma alanı olarak belirlendi.
"KADINA ŞİDDETE SIFIR TOLERANS" TOPLANTISI
"KADINA ŞİDDETE SIFIR TOLERANS" TOPLANTISI
Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz başkanlığında "Kadına Şiddete Sıfır Tolerans" konulu toplantı yapıldı.
KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu´nun başkanlığında video konferans yöntemiyle düzenlenen Koronavirüs Tedbirleri Değerlendirme Toplantısı´na Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, İl Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş ile İl Jandarma Komutanı Alb. İlhan Şen´de katıldı.
“VEDAŞ MUŞ´TA KIŞ HAZIRLIKLARINI TAMAMLADI”
“VEDAŞ MUŞ´TA KIŞ HAZIRLIKLARINI TAMAMLADI”
VEDAŞ Muş İl Müdürlüğü, kış mevsiminde de tüketicilerine kesintisiz enerji sunabilmek için gerçekleştirdiği bakım, onarım ve yatırım çalışmalarıyla elektrik şebekesini kışa hazır hale getirdi.
BAŞKAN KOÇ; “TÜRKİYE´NİN MÜREFFEH YARINLARI İÇİN EĞİTİMCİLERE İHTİYAÇ VAR”
BAŞKAN KOÇ; “TÜRKİYE´NİN MÜREFFEH YARINLARI İÇİN EĞİTİMCİLERE İHTİYAÇ VAR”
Muş Ticaret ve Sanayi Odası (MUŞ TSO) Başkanı Erdal Koç, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
DOLAR
7.7975
EURO
9.2988
Muş Durumu

Dal rüzgarı affetmiştir ama, kırılmıştır bir kere.

Konfüçyus
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu