AKADEMİK YIL AÇILIŞ VE ÖĞRETİM ÜYELİĞİNE YÜKSELEN AKADEMİSYENLERE BERAT TAKDİM TÖRENİ DÜZENLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi tarafından düzenlenen 2018-2019 Akademik Yıl Açılış Töreni ile Öğretim Üyeliğine Yükselen Akademisyenlere Berat Takdim Töreni programı düzenlendi.
Tarih: 5.10.2018 18:20:07/ 127okunma / 0yorum

 

 

Muş Alparslan Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi´nde düzenlenen törene; Vali Aziz Yıldırım, Belediye Başkanı Feyat Asya, Garnizon Komutanı Albay Atilla Terzioğlu, İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, protokol üyeleri, üniversite öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başlayan program MŞÜ Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat açılış konuşmasını yaptı.

ŞEHİTLERİMİZ İÇİN FATİHALAR OKUNDU

Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Batman´ın Gercüş ilçesinde, bölücü teröristlerin yola tuzakladıkları el yapımı patlayıcıyı infilak ettirmesi sonucu şehit olan askerlerimiz için birer Fatiha okunmasını rica ederek başladığı selamlama konuşmasında, ülkemizin terör belasından kurtulması temennisini dile getirerek acılı ailelere baş sağlığı diledi.

Konuşmasında, gerçek manada bilim adamı olmanın yıllar süren zahmetli bir sürecin neticesinde elde edilebilecek müstesna ve izzetli bir paye olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Polat, öğrencilerimiz ve kariyerinin başında olan akademisyenlerimiz arasından uluslararası ölçekte başarılar elde edecek değerli isimler çıkacağına inandığını söyledi. Yeni akademik yılın Muş Alparslan Üniversitesi camiası için hayırlara vesile olmasını dileyen Prof. Dr. Polat, üniversiteyi teşrif eden tüm misafirlere teşekkür etti, minnettarlığını iletti.

Törende bir konuşma yapan Vali Aziz Yıldırım; “Kıymetli katılımcılar, Saygıdeğer hocalarım ve sevgili öğrenciler, eğitim-öğretim, bilimsel araştırma ve topluma hizmet gibi misyonları olan üniversitelerin ortaya çıkış tarihleri üzerinde net bilgiler olmamakla birlikte, batı literatüründeki yaygın görüş, 12. yüzyılda kurulan Bologna Üniversitesi´nin dünyanın ilk üniversitesi olduğudur. Ancak tarihi belgelerden anlaşıldığı üzere binlerce yıllık kültür ve bilim zenginliklerini bünyesinde toplayan ve topluma kazandıran, birçok bilim ve düşünce adamı yetiştiren Harran, bizlere göre dünyanın ilk bilim merkezi olup, en eski üniversite burada bulunmaktadır. Bu üniversitede yabancı öğretim görevlileri de çalışmakta olup çağa bilim merkezi olarak hizmet etmiştir. ”Dedi. Sayın Valimiz konuşmasına şöyle devam etti.

“BİZLER ÜNİVERSİTELERİMİZDEN ÇOK ŞEY BEKLEMEKTEYİZ”

Bilgi üretme, aktarma, teknolojiye dönüştürme, beceri kazandırma, ufuk açma işlevinin yanı sıra ulusal ölçekte yurdumuzla ilgili, yerel ölçekte ise ilimizle ilgili, sorunları ayırt ederek araştırma konusu yapılması ve çözüm önerilerinin sunulması bizim üniversitelerimizden en büyük beklentimizdir.

Sevgili Öğrenciler, sizler 7,5 milyon öğrenci arasından seçilmiş gayretli, talihli ve başarılı öğrencilersiniz. Akranlarınızla kıyasladığımız da yaklaşık 18 milyon öğrenci arasından geldiniz. Benim her zaman dediğim gibi bizim yerimizde sizler olacaksınız. Benim yerime sizlerden birisi burada olacak, değerli hocalarımın yerine sizin bir arkadaşınız gelecek.

Bizleri, siz uluslararası toplantılarda temsil edeceksiniz. Yarınlarımızın umudu olarak sizlerden en büyük beklentimiz ülkemizin geleceğine sahip çıkmanızdır.

Bu duygularla 2018-2019 Eğitim ve Öğretim yılının hocalarımıza, öğrencilerimize ve velilere hayırlı olmasını diliyorum. ”ifadelerini kullandı

Muş Belediye Başkanı Feyat Asya´nın ve Muş Valisi Aziz Yıldırım´ın konuşmalarının ardından Berat Takdim törenine geçildi.

Üniversitede doktor öğretim üyesi olarak göreve başlayan Eğitim Fakültesinden Şükrü Bilici ve Ebru Korkmaz; İslami İlimler Fakültesinden Mehmet Ruzibaki ve Abdullah Arca; Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulundan Atike Yılmaz ve Ali Türker; Sağlık Yüksekokulundan Ayfer Körkoca ve Ünzile Keleştemur; Varto Meslek Yüksekokulundan Asim Mantarcı ve Arif Kösemen; Uygulamalı Bilimler Fakültesinden Özer Kurt; Malazgirt Meslek Yüksekokulundan Adem Aktaş; İletişim Fakültesinden Faruk Temel ile doçent olarak göreve başlayan Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulundan Selçuk Sağır, belgelerini Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ın elinden aldı.

KLASİK ŞİİRİMİZİ BÜLBÜLÜ DİNLER GİBİ DİNLEMELİ

Berat Takdim Töreninin ardından Av. Hayati İnanç, “Şiirden Hayata” başlıklı açılış dersini vermek üzere sahneye davet edildi. Hafızasında yedi binden fazla beyit barındıran ve yaptığı işi atalarının emanetini ve mektubunu günümüz nesillerine aktarmak olarak niteleyen Hayati İnanç´ın konuşması 1071 Malazgirt Kongre ve Kültür Merkezini dolduran yüzlerce kişi tarafından ilgiyle takip edildi. Hayati İnanç, sohbet havasında geçen açılış dersi boyunca, divan edebiyatının önemli isimlerinin beyitlerini dinleyicilere okuyarak, anlamlarını açıkladı.

Dersi sırasında Fatih Sultan Mehmet, Şeyh Galip, Yozgatlı Fenni, Fuzuli, Şeyh Galip, Kanuni ve Nabi gibi edebiyatımıza muazzam katkılarda bulunan birçok ismin eserlerinden etkileyici beyitler okuyan İnanç, esasında, klasik şiirin anlaşılmaya gerek duyulmadan, bülbülü dinler gibi dinlenmesi gerektiğini söyledi. Divan Edebiyatı ile ilgili önemli bilgiler veren İnanç´ın şiirle hayat arasında kişisel tecrübelerinden yola çıkarak kurduğu bağa ilişkin yorumları, izleyicilerden büyük alkış aldı.

Üniversitede görev yapan profesör, doçent ve yardımcı doçentlere plaket verildiği törende, Avukat, Öğretmen, sunucu Hayati İnanç tarafından katılımcılara ‘Şiirden Hayata´ konulu seminer verildi. Düzenlenen tören toplu hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından sona erdi.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MUŞ MERKEZLİ DOLANDIRICILIK OPERASYONU
MUŞ MERKEZLİ DOLANDIRICILIK OPERASYONU
Muş merkezli 3 ilde düzenlenen operasyonda kamuyu bir milyon lira zarara uğrattığı tespit edilen 12 kişi yakalandı.
BAŞKAN ATILGAN: YILLARDIR YAŞADIĞIMIZ SIKINTILAR GİDERİLDİ
BAŞKAN ATILGAN: YILLARDIR YAŞADIĞIMIZ SIKINTILAR GİDERİLDİ
Alt yapı ve çevre düzenlemesinin yanı sıra yaptıkları çalışmalarla yaklaşık 30 yıldır yaşanan sorunları giderdiklerini belirten Serinova Belde Belediye Başkanı Engin Atılgan, hizmet standartlarını yükseltildiğini söyledi
ASYA, MERKEZ MAHALLE MUHTARLARI İLE BİR ARAYA GELDİ
ASYA, MERKEZ MAHALLE MUHTARLARI İLE BİR ARAYA GELDİ
Belediye Başkanı Feyat Asya, belediye sınırları içerisinde bulunan 17 mahalle muhtarı ile kahvaltıda bir araya geldi
YARALI KÖPEĞE HASTANEDE ÖZEL TEDAVİ
YARALI KÖPEĞE HASTANEDE ÖZEL TEDAVİ
Muş´ta yüksekten düştükten sonra sol bacağında kırık tespit edilen köpek, özel bir hastanede tedavi altına alındı. İnsan hastanesinde ilk defa bir köpek tedavi edildi.
GÖNÜLLÜ GENÇLİK LİDERLERİNDEN EĞİTİME DESTEK
GÖNÜLLÜ GENÇLİK LİDERLERİNDEN EĞİTİME DESTEK
Muş´ta gönüllü gençlik liderleri, ÖSYM tarafından düzenlenen sınavlarda topladıkları kalemleri ve malzemeleri ‘Genç dönüşüm´ projesi kapsamında köy okullarında ki öğrencilere ulaştırmaya başladı. Liderler ayrıca okul kütüphanelerine katkıda bulunuyor.
NARKO-TİMLERDEN UYUŞTURUCU OPERASYONU
NARKO-TİMLERDEN UYUŞTURUCU OPERASYONU
Muş´ta uyuşturucu madde ticareti, nakli veya depolanması faaliyetlerini yürüten şahıslara yönelik operasyon yapıldı. Operasyonda yakalanan 1 kişi tutuklandı.
OKUL YÖNETİCİLERİNE HİJYEN EĞİTİMİ VERİLDİ
OKUL YÖNETİCİLERİNE HİJYEN EĞİTİMİ VERİLDİ
Tarım Muş İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şubesi Gıda Kontrol Görevlileri tarafından kantinleri olan okulların Müdür ve Müdür Yardımcılarına hijyen kurallarının uygulanmasına yönelik "Gıda Güvenirliğinin Sağlanması ve Gıda Hijyen Kuralları" konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
BAŞKAN ASYA, 15 TEMMUZ MAHALLESİ SAKİNLERİ İLE BULUŞTU
BAŞKAN ASYA, 15 TEMMUZ MAHALLESİ SAKİNLERİ İLE BULUŞTU
‘Halk Buluşmaları´ kapsamında 15 Temmuz Mahallesi sakinleri ile bir araya gelen Belediye Başkanı Feyat Asya, yapılan hizmetlerle ilgili kendilerini bilgilendirdi
10 BİN ÖĞRENCİYLE KALDIRIMDA KİTAP OKUMA ETKİNLİĞİ
10 BİN ÖĞRENCİYLE KALDIRIMDA KİTAP OKUMA ETKİNLİĞİ
Muş´ta geleneksel hale getirilen ‘Oku Muş-2´ projesi kapsamında bir araya gelen yaklaşık 10 bin öğrenci, 2 kilometrelik yol boyunca kaldırımlara oturarak 1 saat kitap okudu.+
DOLAR
5.5498
EURO
6.3900
Muş Durumu

"Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir."

ATATÜRK
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu