AKADEMİK YIL AÇILIŞ VE ÖĞRETİM ÜYELİĞİNE YÜKSELEN AKADEMİSYENLERE BERAT TAKDİM TÖRENİ DÜZENLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi tarafından düzenlenen 2018-2019 Akademik Yıl Açılış Töreni ile Öğretim Üyeliğine Yükselen Akademisyenlere Berat Takdim Töreni programı düzenlendi.
Tarih: 5.10.2018 18:20:07/ 202okunma / 0yorum

 

 

Muş Alparslan Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi´nde düzenlenen törene; Vali Aziz Yıldırım, Belediye Başkanı Feyat Asya, Garnizon Komutanı Albay Atilla Terzioğlu, İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, protokol üyeleri, üniversite öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başlayan program MŞÜ Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat açılış konuşmasını yaptı.

ŞEHİTLERİMİZ İÇİN FATİHALAR OKUNDU

Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Batman´ın Gercüş ilçesinde, bölücü teröristlerin yola tuzakladıkları el yapımı patlayıcıyı infilak ettirmesi sonucu şehit olan askerlerimiz için birer Fatiha okunmasını rica ederek başladığı selamlama konuşmasında, ülkemizin terör belasından kurtulması temennisini dile getirerek acılı ailelere baş sağlığı diledi.

Konuşmasında, gerçek manada bilim adamı olmanın yıllar süren zahmetli bir sürecin neticesinde elde edilebilecek müstesna ve izzetli bir paye olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Polat, öğrencilerimiz ve kariyerinin başında olan akademisyenlerimiz arasından uluslararası ölçekte başarılar elde edecek değerli isimler çıkacağına inandığını söyledi. Yeni akademik yılın Muş Alparslan Üniversitesi camiası için hayırlara vesile olmasını dileyen Prof. Dr. Polat, üniversiteyi teşrif eden tüm misafirlere teşekkür etti, minnettarlığını iletti.

Törende bir konuşma yapan Vali Aziz Yıldırım; “Kıymetli katılımcılar, Saygıdeğer hocalarım ve sevgili öğrenciler, eğitim-öğretim, bilimsel araştırma ve topluma hizmet gibi misyonları olan üniversitelerin ortaya çıkış tarihleri üzerinde net bilgiler olmamakla birlikte, batı literatüründeki yaygın görüş, 12. yüzyılda kurulan Bologna Üniversitesi´nin dünyanın ilk üniversitesi olduğudur. Ancak tarihi belgelerden anlaşıldığı üzere binlerce yıllık kültür ve bilim zenginliklerini bünyesinde toplayan ve topluma kazandıran, birçok bilim ve düşünce adamı yetiştiren Harran, bizlere göre dünyanın ilk bilim merkezi olup, en eski üniversite burada bulunmaktadır. Bu üniversitede yabancı öğretim görevlileri de çalışmakta olup çağa bilim merkezi olarak hizmet etmiştir. ”Dedi. Sayın Valimiz konuşmasına şöyle devam etti.

“BİZLER ÜNİVERSİTELERİMİZDEN ÇOK ŞEY BEKLEMEKTEYİZ”

Bilgi üretme, aktarma, teknolojiye dönüştürme, beceri kazandırma, ufuk açma işlevinin yanı sıra ulusal ölçekte yurdumuzla ilgili, yerel ölçekte ise ilimizle ilgili, sorunları ayırt ederek araştırma konusu yapılması ve çözüm önerilerinin sunulması bizim üniversitelerimizden en büyük beklentimizdir.

Sevgili Öğrenciler, sizler 7,5 milyon öğrenci arasından seçilmiş gayretli, talihli ve başarılı öğrencilersiniz. Akranlarınızla kıyasladığımız da yaklaşık 18 milyon öğrenci arasından geldiniz. Benim her zaman dediğim gibi bizim yerimizde sizler olacaksınız. Benim yerime sizlerden birisi burada olacak, değerli hocalarımın yerine sizin bir arkadaşınız gelecek.

Bizleri, siz uluslararası toplantılarda temsil edeceksiniz. Yarınlarımızın umudu olarak sizlerden en büyük beklentimiz ülkemizin geleceğine sahip çıkmanızdır.

Bu duygularla 2018-2019 Eğitim ve Öğretim yılının hocalarımıza, öğrencilerimize ve velilere hayırlı olmasını diliyorum. ”ifadelerini kullandı

Muş Belediye Başkanı Feyat Asya´nın ve Muş Valisi Aziz Yıldırım´ın konuşmalarının ardından Berat Takdim törenine geçildi.

Üniversitede doktor öğretim üyesi olarak göreve başlayan Eğitim Fakültesinden Şükrü Bilici ve Ebru Korkmaz; İslami İlimler Fakültesinden Mehmet Ruzibaki ve Abdullah Arca; Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulundan Atike Yılmaz ve Ali Türker; Sağlık Yüksekokulundan Ayfer Körkoca ve Ünzile Keleştemur; Varto Meslek Yüksekokulundan Asim Mantarcı ve Arif Kösemen; Uygulamalı Bilimler Fakültesinden Özer Kurt; Malazgirt Meslek Yüksekokulundan Adem Aktaş; İletişim Fakültesinden Faruk Temel ile doçent olarak göreve başlayan Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulundan Selçuk Sağır, belgelerini Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ın elinden aldı.

KLASİK ŞİİRİMİZİ BÜLBÜLÜ DİNLER GİBİ DİNLEMELİ

Berat Takdim Töreninin ardından Av. Hayati İnanç, “Şiirden Hayata” başlıklı açılış dersini vermek üzere sahneye davet edildi. Hafızasında yedi binden fazla beyit barındıran ve yaptığı işi atalarının emanetini ve mektubunu günümüz nesillerine aktarmak olarak niteleyen Hayati İnanç´ın konuşması 1071 Malazgirt Kongre ve Kültür Merkezini dolduran yüzlerce kişi tarafından ilgiyle takip edildi. Hayati İnanç, sohbet havasında geçen açılış dersi boyunca, divan edebiyatının önemli isimlerinin beyitlerini dinleyicilere okuyarak, anlamlarını açıkladı.

Dersi sırasında Fatih Sultan Mehmet, Şeyh Galip, Yozgatlı Fenni, Fuzuli, Şeyh Galip, Kanuni ve Nabi gibi edebiyatımıza muazzam katkılarda bulunan birçok ismin eserlerinden etkileyici beyitler okuyan İnanç, esasında, klasik şiirin anlaşılmaya gerek duyulmadan, bülbülü dinler gibi dinlenmesi gerektiğini söyledi. Divan Edebiyatı ile ilgili önemli bilgiler veren İnanç´ın şiirle hayat arasında kişisel tecrübelerinden yola çıkarak kurduğu bağa ilişkin yorumları, izleyicilerden büyük alkış aldı.

Üniversitede görev yapan profesör, doçent ve yardımcı doçentlere plaket verildiği törende, Avukat, Öğretmen, sunucu Hayati İnanç tarafından katılımcılara ‘Şiirden Hayata´ konulu seminer verildi. Düzenlenen tören toplu hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından sona erdi.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
STK´LARDAN 17 ARALIK AÇIKLAMASI
STK´LARDAN 17 ARALIK AÇIKLAMASI
Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasının (FETÖ/PDY) 17 Aralık kumpas girişimlerine yönelik bir araya gelen Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, “Bu kalleş ve hain terör örgütü aslında karanlık yüzünü 17-25 Aralık 2013 tarihlerinde göstermiştir” açıklaması yaptı.
TDF KIŞ GELİŞİMİ KAMPI 2019´DA DA MŞÜ´DE YAPILACAK
TDF KIŞ GELİŞİMİ KAMPI 2019´DA DA MŞÜ´DE YAPILACAK
Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF) Faaliyet Programında yer alan “Kış Gelişim Eğitimi” kapsamında dağcılar, 16-22 Şubat 2019´da Muş Alparslan Üniversitesi´nde kamp kuracak.
‘GENÇ SESLER´ MUSİKİ YARIŞMASI YAPILDI
‘GENÇ SESLER´ MUSİKİ YARIŞMASI YAPILDI
Muş Mehmet Akif Ersoy İmam Hatip Ortaokulu Koordinatörlüğü´nde 16 okulun katılımıyla ‘Genç Sesler´ musiki etkinliği yapıldı. Yarışmada öğrenciler, hünerlerini sergiledi.
CEP HARÇLIKLARIYLA KÖY ÇOCUKLARINA BOT DESTEĞİ
CEP HARÇLIKLARIYLA KÖY ÇOCUKLARINA BOT DESTEĞİ
Muş´ta cep harçlıklarını ve hayırseverlerden destek toplayan üniversite öğrencileri, 150 köy öğrencisine kışlık bot alarak hediye etti.
MUŞLU KADINLAR HANIMELİ PAZARINDA
MUŞLU KADINLAR HANIMELİ PAZARINDA
Muş´ta, çeşitli kurslar sayesinde el emeği göz nuru ürünler üreten kadınlar, açılan hanımeli pazarı ile aile ekonomilerine katkıda bulunuyorlar.
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNDEN ÖRNEK ALINACAK ETKİNLİK
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNDEN ÖRNEK ALINACAK ETKİNLİK
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) öğrencileri tarafından sosyal paylaşım alanında oluşturulan Grup49 adlı ekip, yapacağı çalışmalardan elde edeceği geliri çocuklar yararına kullanılacağı belirtildi.
MUŞ´TA KAPALI 110 KÖY YOLU ULAŞIMA AÇILDI
MUŞ´TA KAPALI 110 KÖY YOLU ULAŞIMA AÇILDI
Muş´ta yaklaşık 5 gündür etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle kapanan 110 köy yolu ekipler tarafından ulaşıma açılırken, mezra yollarında da çalışmalar aralıksız sürüyor.
METEOROLOJİDEN BUZLANMA VE DON UYARISI
METEOROLOJİDEN BUZLANMA VE DON UYARISI
Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü; Van, Bitlis, Muş ve Hakkari genelinde buzlanma ve don uyarısında bulundu
AFAD EKİPLERİ BİRİ BEBEK 3 KİŞİYİ KURTARDI
AFAD EKİPLERİ BİRİ BEBEK 3 KİŞİYİ KURTARDI
Muş´ta aralıksız devam eden yağışlardan dolayı Hasköy İlçesinde bir çiftliğin sel suları altında kalması nedeniyle anne ve iki çocuğu ile birlikte mahsur kaldı. AFAD ekipleri, 8x8 amfibik araç ile mahsur kalan anne ve çocuklarını kurtardı.
DOLAR
5.3766
EURO
6.0910
Muş Durumu

"Tenini besleyip geliştirmeye bakma, çünkü o sonunda topraga verilecek bir kurbandir.

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu