9 BİN 298 KİŞİYE SERTİFİKA VERİLDİ
Muş Halk Eğitimi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Vedat Beyaz Duman, merkez bünyelerinde geride bıraktığımız yıl açılan 700 kursa 13 Bin 365 kişinin kayıt yaptırdığını, kurslar sonucunda ise 9 bin 298 kişiye sertifika verildiği açıkladı.
Tarih: 4.9.2018 17:23:10/ 303okunma / 0yorum

Halk Eğitim kursları revaçta. Her yıl yaklaşık 10 Bin kişiye ilgili alanlarda almış oldukları eğitimler sonucunda sertifika verildiği kaydedildi. Muş Halk Eğitimi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Vedat Beyaz Duman, merkez bünyelerinde geride bıraktığımız yıl  açılan 700 kursa 13 Bin 365 kişinin kayıt yaptırdığını, kurslar sonucunda ise 9 bin 298 kişiye sertifika verildiği açıkladı.

Halk Eğitim merkezi bünyesinde açılan kurlara ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Halk Eğitim Müdürü Beyazduman, "Muş Halk Eğitimi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü olarak il merkezi, merkez belde ve köylerinde vatandaşının talep ve istekleri doğrultusu ve hayat boyu öğrenme genel müdürlüğümüzün belirlemiş olduğu kurs programları çerçevesinde hizmet sürdürmekteyiz. Sürekli gelişen ve değişen dünyada bireylerin bu değişime uyum sağlamaları ve kişisel gelişimlerine katkı sunmak amacıyla vatandaşlar için faaliyetler yapılmakta kurslar düzenlenmektedir.

Bu faaliyet ve kurslar 7´den 77´ye tüm vatandaşların ilgi alaka ve taleplerine göre değişiklik göstermektedir. Düzenlemen kurs türleri çok fazla çeşitliliğe sahip olmakla beraber hayat boyu öğrenme genel müdürlüğümüzce 3 başlıkta toplanmıştır. Bunlar mesleki ve teknik kurslar,  sosyal kültürel kurslar ve okuma yazma kurslarıdır. Bu kursların dışında ayrıca ortaöğretimden mezun olan öğrencilerimize yönelik üniversiteye giriş sınavına hazırlık amacıyla destekleme ve yetiştirme kursları da düzenlemektedir" dedi.

2018 yılı içerisinde ilimiz merkez ve merkeze bağlı belde ve köylerde mesleki teknik, sosyal kültürel ve okuma yazma kurs alanlarında 243 kurs türünde 549 kursun planlandığını belirten Beyazduman, açıklamalarında şunları kaydetti.

"Mesleki ve teknik kurs alanına ait 142 kurs türünde 260 kurs, sosyal kültürel kurs alanına ait 69 kurs türünde 194 kurs ve okuma yazma kurs alanına ait 4 kurs türünde 246 kurs açılmıştır. Bu bağlamda toplam 215 kurs türünde 700 kurs açılmış olup yılsonuna kadar planlanan kurs sayısından daha fazla kurs açılmıştır. Açılan 700 kursa 13 Bin 365 kursiyer katılmış bunlardan 9 bin 298 kursiyer sertifika almıştır. 2018 yılı içerisinde planlanan kurs sayısının üzerinde kurs açılmıştır. 2019 eğitim öğretim yılında vatandaşlarımızdan gelecek istek ve talepler doğrultusunda daha fazla kurs açılması planlanmaktadır.

Muş Halk Eğitimi Merkezi olarak düzenlediğimiz kurslarda toplumun her kesimine ulaşmak amacıyla diğer kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşları ve özel sektör alanlarında hizmet veren birçok kuruluş ile çeşitli alanda kurslar düzenlemektedir. Muş Belediyesine ait sosyal tesislerinden faydalanan vatandaşların eğitimine katkı sunmak ve profesyonel destek almalarını sağlamak amacıyla sosyal kültürel kurslar açılmaktadır.

Muş Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü ile Sosyal Hizmetler Ek Binasında ve Aile Destek ve Eğitim Merkezinde kadınlara mesleki teknik sosyal kültürel ve okuma yazma kursları yönelik kurslar düzenlemekte, İş- Kur İl Müdürlüğü ile meslek edindirmeye yönelik kurslar yapılmaktadır. Güvenlik Komutanlığıyla er ve erbaşlara yönelik kurslar düzenlenmekte, Cumhuriyet savcılığı ile işbirliği yapılıp ceza evinde çok çeşitli kurslar açılmaktadır. Gençlik Spor müdürlüğüyle gençlerin belli yaş dönemlerinde kötü alışkanlıklardan korunması amacıyla sportif kurslar ve yaz okulu kursları, il Müftülüğü ile Kur´an kurslarında I. ve II. Kademe kursların düzenlenmesi için bu kurumlarla işbirliğine gidilmektedir. Muş Devlet hastanesi çalışanlarına yönelik yıl içerisinde Hasta Kabul, Diksiyon, Hijyen Eğitimi, İşaret Dili vb. alanlarda kurs açılmıştır. Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlarda üniversite öğrencilerine yönelik çeşitli kurslar düzenlenmektedir. Ayrıca; il sağlık müdürlüğüyle iş birliğine gidilerek aile planlaması, sağlığı, beslenme vs. alanlarda kursiyerlere eğitimler verilmektedir.

Muş Halk Eğitimi Merkezi olarak tam gün tam yıl kapsamında çalışmakta ve hizmet vermekteyiz. Bu kapsam da yaz aylarında faaliyetlerimiz ve kurslarımız devam etmektedir. Yaz döneminde Beden Eğitimi Spor Meslek Yüksek Okulu mülakatlarına katılan öğrencilere sportif alanda kurslar açılmış olup,öğrencinin çeşitli üniversitelerin ilgili bölümlerine yerleşmesi sağlanmıştır. Ayrıca öğrencilerin yaz dönemlerinde sportif faaliyetler yapmalarını sağlamak amacıyla okullarımızda çeşitli sportif kurslar düzenlemiş öğrencilerin bedensel ve fiziksel gelişimine katkı sağlanmıştır.

Halk Eğitimi Merkezi olarak katkılarından dolayı bata sayın valimiz Aziz Yıldırım´a İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze ve Vatandaşlarımıza hizmet vermemize katkı sunan tüm paydaşlarımıza teşekkür ederiz."
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KİŞİYE SERTİFİKA VERİLDİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
YAZIN ÇALIŞTIRILAN HAYVANLAR, KIŞIN ÖLÜME TERK EDİLİYOR
YAZIN ÇALIŞTIRILAN HAYVANLAR, KIŞIN ÖLÜME TERK EDİLİYOR
Muş´un bazı köylerinde yazın çalıştırılan hayvanlar, kışın sokağa terk ediliyor. Çoğu kişi için artık bu normal. Bu eziyete yıllardır dur diyen yok
DONAN NEHİR EĞLENCEYE DÖNDÜ
DONAN NEHİR EĞLENCEYE DÖNDÜ
Muş´ta yaşanan soğuklardan dolayı, Karasu Nehrinin bir kısmı buz tuttu. Donan nehir üzerinde çocuklar tehlikeye aldırmadan kayıp top oynadı.
KIŞ KÖY ÇOCUKLARI İÇİN EĞLENCEYE DÖNÜŞTÜ
KIŞ KÖY ÇOCUKLARI İÇİN EĞLENCEYE DÖNÜŞTÜ
Etkili olan kar yağışından sonra bastıran soğuk havaya aldırmayan köy çocukları, kendi imkanlarıyla korniş ve hortumlardan tasarladıkları kızaklarla kayarak doyasıya eğleniyorlar.
UZAN VE YENTÜR GENÇLİK MERKEZİNDE GENÇLERLE BULUŞTU
UZAN VE YENTÜR GENÇLİK MERKEZİNDE GENÇLERLE BULUŞTU
Bulanık İlçesini ziyaret eden İl Özel İdare Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür ile birlikte Kaymakam ve Başkan V. Dr. Hacı Arslan Uzan Gençlik Merkezinde vakit geçiren gençlerle sohbet etti
KAR KALINLIĞI 10 METREYE ULAŞTI
KAR KALINLIĞI 10 METREYE ULAŞTI
Muş´ta etkili olan kar yağışının ardından kapanan yolları açmaya çalışan ekipler, 10 metreye ulaşan kar dağlarını görünce şaşkına döndü.
KÖY ÇOCUKLARINA HEDİYELER DAĞITTILAR
KÖY ÇOCUKLARINA HEDİYELER DAĞITTILAR
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) öğrenci topluluklarından olan Hayırda Buluşanlar Topluluğu (HBT), köy okullarında okuyan çocuklara hediyeler dağıttı.
5 METRE KARDA ZORLU ÇALIŞMA
5 METRE KARDA ZORLU ÇALIŞMA
Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği ekipleri, karla mücadele çalışmasına aralıksız devam ediyor. 8 köy ve 18 mezranın bulunduğu grup Üçevler köy yolunda ekipler, kar kalınlığının yer yer 3 ila 5 metreyi bulduğu bölgede güçlükle ilerledi.
MUŞ İÇİN ÇAL KLİPLERİNE DESTEK OLANLAR KAHVALTIDA BULUŞTU
MUŞ İÇİN ÇAL KLİPLERİNE DESTEK OLANLAR KAHVALTIDA BULUŞTU
Muş İçin Çal Projesine katkı sağlayan ve destek veren isimler, üniversitede kahvaltıda buluştu.
ÖĞRENCİLERDEN KÜÇÜK KARDEŞLERİNE GİYİM VE KIRTASİYE DESTEĞİ
ÖĞRENCİLERDEN KÜÇÜK KARDEŞLERİNE GİYİM VE KIRTASİYE DESTEĞİ
Muş Alparslan Üniversitesinin Hayırda Buluşanlar Topluluğu (HBT) gönüllüsü öğrencileri, Korkut´a bağlı Mollababa Köyü İlkokulundaki kardeşleriyle buluştu.
DOLAR
5.2922
EURO
5.9886
Muş Durumu

Ne irfandır veren Ahlâka yükseklik ne vicdandır, Fazilet Hissi insanlarda ancak Allah korkusundandır.

M.AKİF ERSOY
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu