7´DEN 70´E HERKES ÇÖP TOPLADI
Muş Kültürü Derneği öncülüğünde 7´den 70´e çok sayıda kişi, gelişi güzel çevreye atılan çöp ve atıkları temizledi. Çevrenin çok fazla kirletilmesi ise tepkilere neden olurken doğaseverler herkesi duyarlı olmaya davet etti.
Tarih: 22.9.2019 19:37:36/ 214okunma / 0yorum

 

Muş´ta, 21- 27 Eylül Dünya Temizlik ve Ekoloji Haftası dolayısıyla temizlik kampanyası başlatıldı. Muş Kültürü Derneği öncülüğünde Muş Alparslan Üniversitesi, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Kredi Yurtlar Kurumu, Muş Tema Vakfı, Telli Turna Doğa Derneği ve Doğa Gönüllüleri ile 7´den 70´e katılımın sağlanmasıyla çevre temizliği seferberliği başlatıldı.

Şehir mezarlığı ve İncebel bağları mevkiinde temizlik çalışmasına çıkan 7´den 70´e kişi, gördükleri manzara nedeniyle adeta şok oldular. Gelişi güzel atılan çöplerden dolayı tepelerin oluştuğu bölgede temizlik çalışması yapan gönüllüler, torba torba çöp topladı.

“ÜÇ SAATTE 45 TORBA ÇÖP TOPLADIK VE BU DURUM HİÇ İÇ AÇICI DEĞİL”

İncebel bağlarının olduğu mevkiiye gelişi güzel çöp atıldığını ve bu durumun çok kötü olduğunu belirten Muş Kültürü Derneği Başkanı Ufuk Bayrak, doğanın resmen can çekiştiğini söyledi.

Çevreye karşı duyarsızlığın hat safhada olduğunu ifade eden Bayrak, “Muş Kültürü Derneği olarak ilimizin önemli bir problemi olan ve gitgide daha da vahim bir hal alan doğa kirliliğine dikkatleri çekebilmek ve duyarlılık oluşturabilmek üzere tertiplemiş olduğumuz "Doğa Temizliği" faaliyetini bugün burada Muş Alparslan Üniversitesi, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Kredi Yurtlar Kurumu, Muş Tema Vakfı, Telli Turna Doğa Derneği ve Doğa Gönüllüsü arkadaşlarımızın desteğiyle icra ettik. Yaklaşık 100 gönüllüyle yaptığımız ve 3 saate yakın süren bu etkinlik çerçevesinde Muş İncebel Bağlarına giden yol güzergahında 45 torba çöp topladık” dedi.

“ATILAN ÇÖPLER YANGINLARA, YER ALTI VE YER ÜSTÜ KAYNAKLARININ KİRLENMESİNE, ÇİRKİN GÖRÜNTÜLERE, PİS KOKULARA, AĞAÇLARIN KURUMASINA, İNSANLARIN VE HAYVANLARIN YARALANMASINA VB SONUÇLARA SEBEP OLUYOR”

Çevreye gelişi güzel atılan çöplerin sadece çöp olmadığının altını çizen Bayrak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bin bir çeşit çiçeğiyle, türlü türlü ağaçlarıyla, yeşilliğiyle, manzarasıyla ve canlı cansız varlıklarıyla en değerli varlığımız olan doğamız haliyle halkın yoğun bir ilgisine uğruyor. Bu ilgi buralara gelip gezen, eğlenen, piknik yapan fakat doğa sevgisinden ve saygısından mahrum olan bazı vatandaşların çöplerini doğaya atarak çevreyi kirletmesini de beraberinde getiriyor. Her türlü çöpün atıldığı doğa resmen can çekişiyor.

Mesela atılan çöpler içerisinde cam şişeler 4 bin yıl, plastik ürünler 1000 yıl, pet şişe 400 yıl, teneke kutular 100 yıl, izmaritler 2 yıl gibi bir süre toprakta çözülmüyor. Durumun vahametini varın siz düşünün. Ayrıca atılan çöpler yangınlara, yer altı ve yer üstü kaynaklarının kirlenmesine, çirkin görüntülere, pis kokulara, ağaçların kurumasına, insanların ve hayvanların yaralanmasına vb sonuçlara sebep oluyor.! İşte bugün burada tam da bu saydığımız durumlar yaşanmakta. Bu duruma bir son verebilmemiz için hepimize görevler düşüyor.”

“SON OLARAK; DAĞLARIYLA, SULARIYLA, OVASIYLA, SOKAKLARIYLA TERTEMİZ BİR MUŞ İÇİN HERKESİ DUYARLI OLMAYA DAVET EDİYORUZ”

Herkesin çevreye karşı duyarlı olması gerektiğini vurgulayan Bayrak, “Allah´ın insana ve diğer tüm canlılara büyük bir lütfu olan doğaya karşı bu zalimce tavrı terk etmemiz gerekiyor. Bunun en basit yolu da çöplerimizi etrafa atmamaktan, doğaya saygı duymaktan geçiyor. Çöplerin poşetlenip şehre inilince çöp kutusuna atılması doğa kirliliğini bitirmenin temelini oluşturuyor.

Bizler Muş Kültürü Derneği olarak sadece bu faaliyetlerle sınırlı kalmayıp konuyla ilgili kalıcı çözümler için çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Son olarak; dağlarıyla, sularıyla, ovasıyla, sokaklarıyla tertemiz bir Muş için herkesi duyarlı olmaya davet ediyor ve davetimize katılım sağlayan, desteklerini esirgemeyen tüm paydaşlarımıza, basınımıza teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Çöplerin arasında tospağa bulan gençler ise, çevrede canlılarında var olduğunu belirterek çevrenin kirletilmemesi gerektiğini söylediler.

Gerçekleştirilen çöp toplama kampanyası ile farkındalık oluşturulurken bu tür faaliyetlerin devam edeceği belirtildi.

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: HERKES TOPLADI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
GAZİ MUHARREM ÇELİK, BABA OCAĞI MUŞ´A GÖNDERİLDİ
GAZİ MUHARREM ÇELİK, BABA OCAĞI MUŞ´A GÖNDERİLDİ
Türk Silahlı Kuvvetleri´nin Fırat´ın doğusunda başlattığı Barış Pınarı Harekatı´nda görevli Uzman Çavuş Muharrem Çelik, PYD/PKK´lı teröristlerle girilen çatışmada bacağından yaralandı. Sol bacağında sinirlerin bulunduğu bölgeye isabet eden kurşun, felç tehlikesine karşı doktorlar tarafından çıkarılmadı.
ASYA, RADYO PROGRAMINDA HİZMETLERİNİ ANLATTI
ASYA, RADYO PROGRAMINDA HİZMETLERİNİ ANLATTI
Belediye Başkanı Feyat Asya, TRT Erzurum Radyosu canlı yayınına telefonla bağlanarak ‘4 Mevsim Muş´ konulu fotoğraf yarışması ve belediye hizmetleri hakkında bilgi verdi
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN YAYLA HATIRLATMASI “BİR PİRİNÇ TANESİ BİLE BIRAKMAYIN”
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN YAYLA HATIRLATMASI “BİR PİRİNÇ TANESİ BİLE BIRAKMAYIN”
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, havaların soğuması ile birlikte yaylacıların dönüş yolculuğunu hatırlatarak yaşam malzemesi bırakılmaması uyarısında bulundu. “Orada bir pirinç tanesi bile bizim Muşlu hemşehrilerimiz inanıyorum ki bırakmayacaklar” diye ifade eden Vali Gündüzöz, “Dönerken orada stokladıkları erzakları bırakmamaları lazım. Eğer bu erzakları yanlarında indirmezlerse terör örgütlerine bir lojistik destek sağlamış olurlar. Hain terör örgütü buradan beslenir. Onun için herkes aynı hassasiyeti yapacak” dedi
KADINLAR, KURSLARLA SOSYALLEŞİYOR
KADINLAR, KURSLARLA SOSYALLEŞİYOR
Muş´ta, ev hanımları ve genç kızlar, açılan ahşap boyama kursu ile eskimiş, yıpranmış ahşap eşyaları ya da hiç el değmemiş ham malzemeleri özenle yeniden boyayarak birer sanat eseri haline getiriyor
BAŞKAN ASYA: “PARK VE YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYALIM”
BAŞKAN ASYA: “PARK VE YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYALIM”
Son 5 yıl içinde Muş´a çok sayıda park kazandırdıklarını söyleyen Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, “İnsanlarımızın güzel vakit geçirmesi için hizmete açtığımız park ve yeşil alanları hep birlikte koruyalım. Ortak kullanım alanları olan parklarımızı ortak bir bilinçle korumalıyız. Buraları tahrip etmek isteyenlere birlikte fırsat vermemeliyiz. Bilinçsizce yapılan kullanımlara şahit olduğumuzda uyaralım” dedi
MUŞ´A KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ ALINDI
MUŞ´A KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ ALINDI
Yaptığı hizmetlerle adından söz ettiren Türk Kızılayı, Muş´a kan bağış otobüsü kazandırdı.
HBT ETKİNLİKLERE BAŞLADI
HBT ETKİNLİKLERE BAŞLADI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Hayırda Buluşanlar Öğrenci Topluluğu, 2019-2020 Eğitim Öğretim dönemindeki etkinliklerine başladı.
AKDAĞ VE BERABERİNDEKİ HEYET KOÇ´U ZİYARET ETTİ
AKDAĞ VE BERABERİNDEKİ HEYET KOÇ´U ZİYARET ETTİ
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, çeşitli ziyaret ve incelemeler içim bölgeye gelen KOSGEB Başkan Yardımcısı Ahmet Akdağ ve beraberindeki heyeti makamında ağırladı. Yönetim kurulu ve meclis üyeler ile birlikte KOSGEB Başkan Yardımcısı Akdağ, KOBİ Gelişim Dairesi Başkanı Erdal Çınar, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Mehmet Öğüt, KOSGEB Van Müdürü Bilal Emre Yörük ve KOSGEB Muş Müdürü Kenan Mergen´i makamında ağırladı.
BARIŞAN "TERÖRÜ BİTİRECEK HAREKÂTI DESTEKLİYORUZ"
BARIŞAN "TERÖRÜ BİTİRECEK HAREKÂTI DESTEKLİYORUZ"
Memur-Sen muş il başkanı Mahir Barışan, Fırat´ın doğusunda başlatılan "Barış Pınarı Harekatını" desteklediklerini açıkladı.
DOLAR
5.9103
EURO
6.5174
Muş Durumu

İnsan öldüğü zaman üç şey hariç ameli kesilir: Sadaka-i cariye, faydalanılan ilim, salih evlat.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu