7´DEN 70´E HERKES ÇÖP TOPLADI
Muş Kültürü Derneği öncülüğünde 7´den 70´e çok sayıda kişi, gelişi güzel çevreye atılan çöp ve atıkları temizledi. Çevrenin çok fazla kirletilmesi ise tepkilere neden olurken doğaseverler herkesi duyarlı olmaya davet etti.
Tarih: 22.9.2019 19:37:36/ 255okunma / 0yorum

 

Muş´ta, 21- 27 Eylül Dünya Temizlik ve Ekoloji Haftası dolayısıyla temizlik kampanyası başlatıldı. Muş Kültürü Derneği öncülüğünde Muş Alparslan Üniversitesi, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Kredi Yurtlar Kurumu, Muş Tema Vakfı, Telli Turna Doğa Derneği ve Doğa Gönüllüleri ile 7´den 70´e katılımın sağlanmasıyla çevre temizliği seferberliği başlatıldı.

Şehir mezarlığı ve İncebel bağları mevkiinde temizlik çalışmasına çıkan 7´den 70´e kişi, gördükleri manzara nedeniyle adeta şok oldular. Gelişi güzel atılan çöplerden dolayı tepelerin oluştuğu bölgede temizlik çalışması yapan gönüllüler, torba torba çöp topladı.

“ÜÇ SAATTE 45 TORBA ÇÖP TOPLADIK VE BU DURUM HİÇ İÇ AÇICI DEĞİL”

İncebel bağlarının olduğu mevkiiye gelişi güzel çöp atıldığını ve bu durumun çok kötü olduğunu belirten Muş Kültürü Derneği Başkanı Ufuk Bayrak, doğanın resmen can çekiştiğini söyledi.

Çevreye karşı duyarsızlığın hat safhada olduğunu ifade eden Bayrak, “Muş Kültürü Derneği olarak ilimizin önemli bir problemi olan ve gitgide daha da vahim bir hal alan doğa kirliliğine dikkatleri çekebilmek ve duyarlılık oluşturabilmek üzere tertiplemiş olduğumuz "Doğa Temizliği" faaliyetini bugün burada Muş Alparslan Üniversitesi, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Kredi Yurtlar Kurumu, Muş Tema Vakfı, Telli Turna Doğa Derneği ve Doğa Gönüllüsü arkadaşlarımızın desteğiyle icra ettik. Yaklaşık 100 gönüllüyle yaptığımız ve 3 saate yakın süren bu etkinlik çerçevesinde Muş İncebel Bağlarına giden yol güzergahında 45 torba çöp topladık” dedi.

“ATILAN ÇÖPLER YANGINLARA, YER ALTI VE YER ÜSTÜ KAYNAKLARININ KİRLENMESİNE, ÇİRKİN GÖRÜNTÜLERE, PİS KOKULARA, AĞAÇLARIN KURUMASINA, İNSANLARIN VE HAYVANLARIN YARALANMASINA VB SONUÇLARA SEBEP OLUYOR”

Çevreye gelişi güzel atılan çöplerin sadece çöp olmadığının altını çizen Bayrak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bin bir çeşit çiçeğiyle, türlü türlü ağaçlarıyla, yeşilliğiyle, manzarasıyla ve canlı cansız varlıklarıyla en değerli varlığımız olan doğamız haliyle halkın yoğun bir ilgisine uğruyor. Bu ilgi buralara gelip gezen, eğlenen, piknik yapan fakat doğa sevgisinden ve saygısından mahrum olan bazı vatandaşların çöplerini doğaya atarak çevreyi kirletmesini de beraberinde getiriyor. Her türlü çöpün atıldığı doğa resmen can çekişiyor.

Mesela atılan çöpler içerisinde cam şişeler 4 bin yıl, plastik ürünler 1000 yıl, pet şişe 400 yıl, teneke kutular 100 yıl, izmaritler 2 yıl gibi bir süre toprakta çözülmüyor. Durumun vahametini varın siz düşünün. Ayrıca atılan çöpler yangınlara, yer altı ve yer üstü kaynaklarının kirlenmesine, çirkin görüntülere, pis kokulara, ağaçların kurumasına, insanların ve hayvanların yaralanmasına vb sonuçlara sebep oluyor.! İşte bugün burada tam da bu saydığımız durumlar yaşanmakta. Bu duruma bir son verebilmemiz için hepimize görevler düşüyor.”

“SON OLARAK; DAĞLARIYLA, SULARIYLA, OVASIYLA, SOKAKLARIYLA TERTEMİZ BİR MUŞ İÇİN HERKESİ DUYARLI OLMAYA DAVET EDİYORUZ”

Herkesin çevreye karşı duyarlı olması gerektiğini vurgulayan Bayrak, “Allah´ın insana ve diğer tüm canlılara büyük bir lütfu olan doğaya karşı bu zalimce tavrı terk etmemiz gerekiyor. Bunun en basit yolu da çöplerimizi etrafa atmamaktan, doğaya saygı duymaktan geçiyor. Çöplerin poşetlenip şehre inilince çöp kutusuna atılması doğa kirliliğini bitirmenin temelini oluşturuyor.

Bizler Muş Kültürü Derneği olarak sadece bu faaliyetlerle sınırlı kalmayıp konuyla ilgili kalıcı çözümler için çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Son olarak; dağlarıyla, sularıyla, ovasıyla, sokaklarıyla tertemiz bir Muş için herkesi duyarlı olmaya davet ediyor ve davetimize katılım sağlayan, desteklerini esirgemeyen tüm paydaşlarımıza, basınımıza teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Çöplerin arasında tospağa bulan gençler ise, çevrede canlılarında var olduğunu belirterek çevrenin kirletilmemesi gerektiğini söylediler.

Gerçekleştirilen çöp toplama kampanyası ile farkındalık oluşturulurken bu tür faaliyetlerin devam edeceği belirtildi.

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: HERKES TOPLADI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MECLİS, YAPILAN PROJELERİ AÇIKLADI
MECLİS, YAPILAN PROJELERİ AÇIKLADI
Muş İl Genel Meclisi, merkez ve ilçeler itibariyle 2019 yılı yatırım programı kapsamında olan ham yol, sathi kaplama ve BSK yolu olarak yapımı gerçekleşmeyen projenin olup olmadığıyla ilgili araştırma ve inceleme yaptı. Yol Yapım ve Ulaşım Hizmetleri İhtisas Komisyonu projelerin yaklaşık olarak hepsinin gerçekleştirildiğinin tespit edildiğini açıklayarak rapor haline getirdi.
DİLİMLİ KÖYÜNDE CAMİ AÇILIŞI YAPILDI
DİLİMLİ KÖYÜNDE CAMİ AÇILIŞI YAPILDI
Merkeze bağlı Dilimli köyünde hayırseverlerin desteği ile yapımı tamamlanan Camii düzenlenen törenle hizmete açıldı. İl Müftüsü Alettin Bozkurt, dualarla açılışı yapılan caminin hayırlı olması dileğinde bulundu
MİNİK ÖĞRENCİLERDEN KIZILAY HAFTASI ETKİNLİĞİ
MİNİK ÖĞRENCİLERDEN KIZILAY HAFTASI ETKİNLİĞİ
Korkut İlçe Anadolulu minik öğrencileri ve öğretmenleri, Kızılay Haftası dolayısıyla hazırladıkları kolileri ihtiyaç sahibi ailelere dağıtarak örnek davranışta bulundular.
AYTEMİŞ, KEFALET SİGORTASI HAKKINDA BİLGİ VERDİ
AYTEMİŞ, KEFALET SİGORTASI HAKKINDA BİLGİ VERDİ
Muş´ta faaliyet gösteren Quıck Sigorta A.Ş. Muş Yetkili Acentesi İhsan Aytemiş, Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç´u ziyaret ederek Kefalet Sigortası ile ilgili bilgiler verdi.
HBT, KÖY ÇOCUKLARINI SEVİNDİRİYOR
HBT, KÖY ÇOCUKLARINI SEVİNDİRİYOR
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Hayırda Buluşanlar Öğrenci Topluluğu, başlattığı “Çocuklar Üşümesin” ve “Üniversiteden Köye Uzanan Kardeşlik Eli” projeleri kapsamında, kentteki köy okullarında eğitim-öğretim gören çocuklara; kitap, kırtasiye, giysi ve botlardan oluşan çeşitli hediyeler dağıtmaya devam ediyor
TEKİN, GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİNE KATILDI
TEKİN, GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİNE KATILDI
Muş Alparslan Üniversitesi öğretim üyemiz Dr. Zeliha Tekin Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi´nde girişimcilik eğitimine katıldı
EMLAK VE ÇEVRE TEMİZLİK VERGİLERİNİN 2. TAKSİTİNDE SON GÜN 30 KASIM
EMLAK VE ÇEVRE TEMİZLİK VERGİLERİNİN 2. TAKSİTİNDE SON GÜN 30 KASIM
Muş Belediyesi 2019 Yılı Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi 2. taksit ödemelerinin 30 Kasım 2019 Cumartesi günü olduğunu hatırlattı
“FENOMENOLOJİ VE METAFİZİK” KONULU SEMİNER DÜZENLENDİ
“FENOMENOLOJİ VE METAFİZİK” KONULU SEMİNER DÜZENLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Seminerleri kapsamında “Fenomenoloji ve Metafizik” konulu seminer düzenlendi
BÜYÜK ÖNDER ATATÜRK ANILDI
BÜYÜK ÖNDER ATATÜRK ANILDI
Tüm Yurtta olduğu gibi Muş ve ilçelerinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün ebediyete intikalinin 81. yıldönümü dolayısıyla anma töreni düzenlendi.
DOLAR
5.7470
EURO
6.3352
Muş Durumu

Herkesin bakmadığı yönden bak dünyaya…

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu