61 OKULA BEYAZ BAYRAK VERİLDİ
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Sağlık Bakanlığı işbirliğiyle uygulanan "Beyaz Bayrak" ve "Beslenme Dostu Okul" projeleri çerçevesinde öğretmenevinde düzenlenen törenle 61 okula "Beyaz Bayrak" ve "Beslenme Dostu" sertifikası verildi. Projenin önemine değinen İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, “bizim buradaki amacımız; öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz okullarını sahiplensinler, temiz tutsunlar” dedi
Tarih: 17.9.2019 17:57:39/ 231okunma / 0yorum

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Sağlık Bakanlığı işbirliğiyle uygulanan "Beyaz Bayrak" ve "Beslenme Dostu Okul" projeleri kapsamında 61 okula "Beyaz Bayrak" ve "Beslenme Dostu" sertifikası verildi.

Beyaz bayrak almaya hak kazanan 61 okul için öğretmenevi konferans salonunda düzenlenen ödül töreninde, derece elde eden 61 okulun müdürlerine beyaz bayrak sertifikaları verildi.

Okul müdürlerine bayrak sertifikaları, Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık hizmetleri dair müdür Kenan Polat, Milli Eğitim şube müdürleri Bayram Güler, Murat Çoban ve İl Sağlık Müdürlüğü şube müdürlerinden Selahattin Söylemez tarafından takdim edildi.

“MUŞ´TA 154 OKULUMUZ ŞİMDİYE KADAR BU BELGELERDEN ALMIŞ BULUNMAKTA”

Programda konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, Muş´ta Milli Eğitim Müdürlüğü ile Sağlık İl Müdürlüğü personelinin yaptığı denetimler sonucu hak eden okullara sertifikaların verildiğini söyledi.

Sertifika töreninin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, "Bugün burada besleme dostu okullarımıza ve beyaz bayrak almaya hak eden okullarımıza ödüllerini verdik. Muş´ta 154 okulumuz şimdiye kadar bu belgelerden almış bulunmakta" dedi.

Muş´ta 716 okulun bulunduğunu belirten İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin,  geçmiş yıllardan bu zamana il geneli 113 okulun beyaz bayrakla ödüllendirildiğine dikkat çekerek, 2018/2019 eğitim sezonunda ise müracaatı olan 94 okulda 61´ine beyaz bayrak verilmesinin uygun görüldüğü söyledi.

“BİZİM BURADAKİ AMACIMIZ; ÖĞRENCİLERİMİZ VE ÖĞRETMENLERİMİZ OKULLARINI SAHİPLENSİNLER, TEMİZ TUTSUNLAR”

Engin, "Beyaz bayrak alan okulların rakamsal bütünlüğünü açıklamasının ardından ayrıca il geneli 41 okulumuz da beslenme dostu okul seçildi. Tabi bu rakam bizim için asla yeterli değil. Bu yıl okul müdürlerimizle beraber bir hedef koyduk. Bir defa okullarımızın yüzde 90´ı beyaz bayrak için mücadele edecek. Bunların inşallah büyük bir kısmı da beyaz bayrak alacaklar. Bakanlığımızın düzenlenmiş olduğu beyaz bayrak ve beslenme dostunun amacı, okullarımızın hijyen ve temiz olması. İnsan sahiplendiği yeri temiz tutar ve oraya değer verir. Bizim buradaki amacımız; öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz okullarını sahiplensinler, temiz tutsunlar. Beslenme dostunda ise, o da çok önemli bir husus, obezitenin gittikçe arttığı bir toplumda biz öğrencilerimizi doğru beslenmeye yönlendirmek suretiyle iyi örnekler göstermelerini arzu ediyoruz" diye konuştu.

“MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ ENGİN, BİZZAT TAKİPÇİSİ OLACAK”

Beyaz Bayrak Projesinin il genelinde okullar arasında rağbet gördüğünü de söyleyen Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, “Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı resmi, özel, yaygın ve örgün eğitim kurumlarının temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi, okul sağlığının daha iyi düzeye çıkartılması, yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirilmesi ayrıca öğrencilerin sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında teşvik edilmesi ve bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında 5 Haziran 2015 tarihinde “Beyaz Bayrak İşbirliği Protokolü” ve 20 Eylül 2013 tarihinde “Beslenme Dostu Okullar İşbirliği” imzalanmıştır”. Bu kapsamda derece elde eden okullar ödüllendirilmektedirler. Dolayısıyla Muş´ta da şimdiye kadar 154 okulumuz beyaz bayrak alma hakkını elde etti. Bunun daha yaygın hale gelmesi için mücadele edeceğiz. Gelecek yıl il geneli tüm okulların beyaz bayrak için müracaat etmesini bekliyoruz. Takipçisi olacağım, müracaatta bulunmayan okullarımızı. Türkiye geneli bu alanda 76. Sıradayız. Önümüzdeki yıllarda bu çıtayı daha yukarı çekmek istiyoruz. Bu konu benim için oldukça önemli. Takipçisi olacağımız belirtmek istiyorum" şeklinde konuştu.

Düzenlenen beyaz bayrak takdim töreninin ardından katılımcılar gelecek yıl için aynı şekilde dereceye girme sözlerini yinelerken, İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin´de 94 okul arasından dereceye giren 61 okul müdürüne örnek bir hizmette bulunmalarından dolayı teşekkürlerini iletti.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: OKULA BEYAZ BAYRAK VERİLDİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÖĞRENCİLERDEN BARIŞ PINARI HAREKATINA DESTEK
ÖĞRENCİLERDEN BARIŞ PINARI HAREKATINA DESTEK
Muş´ta ilkokulu öğrencileri, Türkiye´nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı´na komando marşı okuyarak destek verdi.
SEVGİ OLMADAN HİÇBİR ŞEY OLMAZ
SEVGİ OLMADAN HİÇBİR ŞEY OLMAZ
Bulanık ilçesine bağlı Gölköy İlk ve Ortaokulunu ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Metin Aksu, öğretmenlere önerilerde bulunarak “Bizlere emanet edilen çocuklarımıza bir anne ve bir baba gibi kucaklayıp en iyi şekilde şekillendirmeliyiz. İnsan yetiştirmek ve geleceğe hazırlamaya çalışıyoruz. Sevgi olmadan hiçbir şey olmaz. Sevgi olmazsa lezzetti ve tadı olmaz. Bu mesleğe sevgimizi katmalıyız” dedi
ÇAĞLAYAN: GENÇLERİN İSTİHDAMI ÖNEMLİ
ÇAĞLAYAN: GENÇLERİN İSTİHDAMI ÖNEMLİ
Muş´ta esnaf ziyaretlerini aralıksız sürdüren Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Muş İl Başkanı Mehmet Şirin Çağlayan ve beraberindeki heyet, sorunları dinleyerek gençlerin istihdam edilmesi için gayretlerde bulunduklarını söylediler.
YER ALTI HATLARININ AYNI ANDA KAZILIP DÖŞENMESİ TEKNİK OLARAK MÜMKÜN DEĞİLDİ
YER ALTI HATLARININ AYNI ANDA KAZILIP DÖŞENMESİ TEKNİK OLARAK MÜMKÜN DEĞİLDİ
Belediye Başkanı Feyat Asya Sunay Mahallesi Kurtuluş Caddesindeki altyapı çalışmalarını yerinde inceledi. Başkan Asya incelemeler sırasında ziyaret ettiği esnafları proje hakkında bilgilendirdi.
KÖY OKULLARINDA AŞI TARAMASINA BAŞLADI
KÖY OKULLARINDA AŞI TARAMASINA BAŞLADI
Muş İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, 2019- 2020 eğitim öğretim yılında ilk ve ortaokullarda aşı taramasına başladı.
DENGBEJLİK KÜLTÜRÜ YAŞATILIYOR
DENGBEJLİK KÜLTÜRÜ YAŞATILIYOR
Muş´ta dengbejlik kültürünü yaşatan dengbejler, köy ve beldeleri ziyaret ederek türküler seslendiriyorlar.
YENİ ÖĞRENCİLERE MUŞ´U TANITIYORUZ
YENİ ÖĞRENCİLERE MUŞ´U TANITIYORUZ
Muş Belediyesi bu yıl üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilerin Muş´a adaptasyonunu sağlamak, tarihi ve turistik yerleri tanıtmak amacıyla belirli periyotlarda şehir turu düzenliyor
ÇOCUKLARIN AKADEMİK VE SOSYAL GELİŞİMLERİ ANLATILDI
ÇOCUKLARIN AKADEMİK VE SOSYAL GELİŞİMLERİ ANLATILDI
Merkez Vali Adil Yazar İlköğretim Okulu öğrenci velilerine çocuklarının akademik ve sosyal gelişimlerine yönelik bilgiler verildi.
GÖNÜLLÜLER KÖY OKULUNU BOYADI
GÖNÜLLÜLER KÖY OKULUNU BOYADI
Muş´ta, Gençlik ve Spor Bakanlığı´nın ‘Damla Projesi´ gönüllüleri, köy okullarını boyayarak çeşitli eğitsel çizgi film karakterleri ile çiçek gibi yaptılar. Gönüllü üniversite öğrencileri, amaçlarının köy okullarındaki çocukların gönüllerine dokunmak istediklerini belirttiler
DOLAR
5.8806
EURO
6.5255
Muş Durumu

Savaş, hiledir, hileden ibarettir.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu