61 OKULA BEYAZ BAYRAK VERİLDİ
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Sağlık Bakanlığı işbirliğiyle uygulanan "Beyaz Bayrak" ve "Beslenme Dostu Okul" projeleri çerçevesinde öğretmenevinde düzenlenen törenle 61 okula "Beyaz Bayrak" ve "Beslenme Dostu" sertifikası verildi. Projenin önemine değinen İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, “bizim buradaki amacımız; öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz okullarını sahiplensinler, temiz tutsunlar” dedi
Tarih: 17.9.2019 17:57:39/ 296okunma / 0yorum

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Sağlık Bakanlığı işbirliğiyle uygulanan "Beyaz Bayrak" ve "Beslenme Dostu Okul" projeleri kapsamında 61 okula "Beyaz Bayrak" ve "Beslenme Dostu" sertifikası verildi.

Beyaz bayrak almaya hak kazanan 61 okul için öğretmenevi konferans salonunda düzenlenen ödül töreninde, derece elde eden 61 okulun müdürlerine beyaz bayrak sertifikaları verildi.

Okul müdürlerine bayrak sertifikaları, Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık hizmetleri dair müdür Kenan Polat, Milli Eğitim şube müdürleri Bayram Güler, Murat Çoban ve İl Sağlık Müdürlüğü şube müdürlerinden Selahattin Söylemez tarafından takdim edildi.

“MUŞ´TA 154 OKULUMUZ ŞİMDİYE KADAR BU BELGELERDEN ALMIŞ BULUNMAKTA”

Programda konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, Muş´ta Milli Eğitim Müdürlüğü ile Sağlık İl Müdürlüğü personelinin yaptığı denetimler sonucu hak eden okullara sertifikaların verildiğini söyledi.

Sertifika töreninin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, "Bugün burada besleme dostu okullarımıza ve beyaz bayrak almaya hak eden okullarımıza ödüllerini verdik. Muş´ta 154 okulumuz şimdiye kadar bu belgelerden almış bulunmakta" dedi.

Muş´ta 716 okulun bulunduğunu belirten İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin,  geçmiş yıllardan bu zamana il geneli 113 okulun beyaz bayrakla ödüllendirildiğine dikkat çekerek, 2018/2019 eğitim sezonunda ise müracaatı olan 94 okulda 61´ine beyaz bayrak verilmesinin uygun görüldüğü söyledi.

“BİZİM BURADAKİ AMACIMIZ; ÖĞRENCİLERİMİZ VE ÖĞRETMENLERİMİZ OKULLARINI SAHİPLENSİNLER, TEMİZ TUTSUNLAR”

Engin, "Beyaz bayrak alan okulların rakamsal bütünlüğünü açıklamasının ardından ayrıca il geneli 41 okulumuz da beslenme dostu okul seçildi. Tabi bu rakam bizim için asla yeterli değil. Bu yıl okul müdürlerimizle beraber bir hedef koyduk. Bir defa okullarımızın yüzde 90´ı beyaz bayrak için mücadele edecek. Bunların inşallah büyük bir kısmı da beyaz bayrak alacaklar. Bakanlığımızın düzenlenmiş olduğu beyaz bayrak ve beslenme dostunun amacı, okullarımızın hijyen ve temiz olması. İnsan sahiplendiği yeri temiz tutar ve oraya değer verir. Bizim buradaki amacımız; öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz okullarını sahiplensinler, temiz tutsunlar. Beslenme dostunda ise, o da çok önemli bir husus, obezitenin gittikçe arttığı bir toplumda biz öğrencilerimizi doğru beslenmeye yönlendirmek suretiyle iyi örnekler göstermelerini arzu ediyoruz" diye konuştu.

“MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ ENGİN, BİZZAT TAKİPÇİSİ OLACAK”

Beyaz Bayrak Projesinin il genelinde okullar arasında rağbet gördüğünü de söyleyen Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, “Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı resmi, özel, yaygın ve örgün eğitim kurumlarının temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi, okul sağlığının daha iyi düzeye çıkartılması, yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirilmesi ayrıca öğrencilerin sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında teşvik edilmesi ve bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında 5 Haziran 2015 tarihinde “Beyaz Bayrak İşbirliği Protokolü” ve 20 Eylül 2013 tarihinde “Beslenme Dostu Okullar İşbirliği” imzalanmıştır”. Bu kapsamda derece elde eden okullar ödüllendirilmektedirler. Dolayısıyla Muş´ta da şimdiye kadar 154 okulumuz beyaz bayrak alma hakkını elde etti. Bunun daha yaygın hale gelmesi için mücadele edeceğiz. Gelecek yıl il geneli tüm okulların beyaz bayrak için müracaat etmesini bekliyoruz. Takipçisi olacağım, müracaatta bulunmayan okullarımızı. Türkiye geneli bu alanda 76. Sıradayız. Önümüzdeki yıllarda bu çıtayı daha yukarı çekmek istiyoruz. Bu konu benim için oldukça önemli. Takipçisi olacağımız belirtmek istiyorum" şeklinde konuştu.

Düzenlenen beyaz bayrak takdim töreninin ardından katılımcılar gelecek yıl için aynı şekilde dereceye girme sözlerini yinelerken, İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin´de 94 okul arasından dereceye giren 61 okul müdürüne örnek bir hizmette bulunmalarından dolayı teşekkürlerini iletti.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: OKULA BEYAZ BAYRAK VERİLDİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
15 GÜNDÜR KAPALI OLAN KÖY YOLLARI AÇILDI
15 GÜNDÜR KAPALI OLAN KÖY YOLLARI AÇILDI
Muş´ta etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle kırsal kesimlerde yer yer kar kalınlığı 2 ila 6 metreye kadar ulaştı. Karla mücadele çalışması yapan ekipler, 15 gündür kapalı olan 9 köy ve 22 mezra yolunu ulaşıma açtı.
AFAD GÖNÜLLÜLERİ İÇİN ÇIĞ EĞİTİMİ VERİLDİ
AFAD GÖNÜLLÜLERİ İÇİN ÇIĞ EĞİTİMİ VERİLDİ
Muş İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ‘Gönüllülük Projesi´ kapsamında çığ afetinde arama ve kurtarma eğitimi veriliyor
MŞÜ SPORCULARI 2. OLDU
MŞÜ SPORCULARI 2. OLDU
Balıkesir´in Bandırma ilçesinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu (TÜSF) ve Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) iş birliğinde Üniversitelerarası Türkiye Kros Şampiyonası düzenledi. Yarışmada Muş Alparslan Üniversitesi Türkiye 2´inci oldu.
IUC HEYETİ RESMİ TEMASLARINA DEVAM EDİYOR
IUC HEYETİ RESMİ TEMASLARINA DEVAM EDİYOR
Uluslararası Üniversiteler Konseyi (IUC) heyeti resmi temaslarda bulunmaya devam ediyor. Geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile görüşen heyet bugün de Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş´ı ve daha sonra Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün´ü makamında ziyaret ederek konseyin çalışmaları hakkında bilgi verdi.
TÜRK PDR-DER´DEN PANEL
TÜRK PDR-DER´DEN PANEL
Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği (Türk PDR-DER) Muş İl Temsilciliği tarafından okulların PDR servislerinin diğer kurum ve kuruluşlarla iş birliğini artıramaya yönelik panel çalışması düzenlendi.
BAŞKAN KILIÇ, ÇİFTÇİLERiN SORUNLARINI DİNLEDİ
BAŞKAN KILIÇ, ÇİFTÇİLERiN SORUNLARINI DİNLEDİ
Malazgirt Ziraat Odası Başkanı Tahsin Kılıç ve beraberinde ki heyet, eksi 25 derecede ilçeye bağlı Aslankaya ve Nurettin köylerini ziyaret ederek, çiftçilerin sorun ve sıkıntılarını dinledi.
TSO MUŞ´TAKİ FİRMALARI ZİYARET EDİYOR
TSO MUŞ´TAKİ FİRMALARI ZİYARET EDİYOR
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, göreve geldikten sonra periyodik olarak sürdürdüğü firma ziyaretleri kapsamında Tekel depolarında faaliyet gösteren üretici firmaları ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi aldı.
2019´DA KİŞİ BAŞINA 17 BİN 394 LİRA TASARRUF ETTİK
2019´DA KİŞİ BAŞINA 17 BİN 394 LİRA TASARRUF ETTİK
Nüfusu 83 milyonu aşan Türkiye´de geçen yıl 1 trilyon 446,4 milyar liralık tasarruf mevduatı toplandı.
TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞININ NEDENLERİ, ZARARLARI VE ÖNLEME YOLLARI
TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞININ NEDENLERİ, ZARARLARI VE ÖNLEME YOLLARI
Çocuğunuzu tablet veya telefonunu bir kenara bırakması için ne sıklıkla uyarıyorsunuz? Güzel haber: Yalnızca 5 dakika daha oynadıktan sonra bırakacak. Kötü haber: 5 dakikanın gerçek dünyadaki karşılığı, teknoloji bağımlıları için “günlerce” anlamına gelebiliyor.
DOLAR
6.0470
EURO
6.5550
Muş Durumu

Bir kavme su dağıtan,onların hepsinden sonra su içeçektir.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu