4. TARİHİ ROMAN VE ROMANDA TARİH BİLGİ ŞÖLENİ SONA ERDİ
Muş´un Malazgirt ilçesinde, Malazgirt Zaferi´nin 948. yıl dönümü kutlamaları kapsamında düzenlenen "4. Tarihi Roman ve Romanda Tarih Bilgi Şöleni" sona erdi.
Tarih: 21.8.2019 21:28:44/ 348okunma / 0yorum

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) öncülüğünde, ilçe kaymakamlığı, belediye, Türk Tarih Kurumu ve Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) desteğiyle gerçekleştirilen şölen, bugün yapılan oturumla tamamlandı. Malazgirt Kültür Merkezi´nde 3 gün süren şöleni değerlendiren TYB Kurucusu ve Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan, Türkiye´nin her yerinden ilim ve fikir insanlarının, edebiyatçıların ve tarihi roman yazarlarının Malazgirt´te buluştuğunu söyledi.

Bunun ilk kez yaşandığını, şölene katılanların bildirilerini sunduğunu anlatan Doğan, şöyle konuştu: "Şölenin birinci günü Malazgirt ve Selçuklu tarihi, Sultan Alparslan ile ilgili bildiri ve konuşmalar yapıldı. İkinci ve üçüncü gün ise Malazgirt tarihi öncelikli olmak üzere ´Tarihi Roman ve Romanda Tarih´ konusuna tahsis edildi. Edebiyat ağırlıklıydı. 40 kadar ilim, fikir ve sanat insanları Malazgrit´te buluşarak bu konuları konuştu. Çok güzel ve ilgi çekici bir toplantı oldu. Önceki bilgi şölenlerinin kitaplarını yayınladığımız gibi bu şölenin de kitabını yayınlayacağız. O zaman çok geniş kitleye ulaşma imkanımız olacak."

Geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun´un açılışta herkesin takdirle karşıladığı bir konuşma yaptığını anımsatan Doğan, Dursun´un duygulu ve veda mesajı niteliğindeki konuşmasıyla herkesin gönlünü kazandığını aktardı.

Dursun´un şölenden görev dolayısıyla ayrıldığını belirten Doğan, "Maalesef yolda bir kaza yaşandı ve Haluk Bey´i kaybettik. Çok değerli bir kültür adamıydı. Tanıdığımız, bildiğimiz, arkadaşımız ve kültür adamını kaybettik. Bundan derin bir üzüntü duyuyoruz. Kaymakamlık ve belediye Malazgirt Kültür Merkezine Haluk Bey´in adını verecek. Böylece onun adını burada yaşatacak." diye konuştu.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Caner Arabacı ise çok değerli bilim insanlarının, sanatçıların ve edebiyatçıların etkinlik sayesinde bir araya geldiğini ifade etti.

Şölenin, Malazgirt Zaferinin yaşandığı yerde yapılmasının anlamlı olduğunu belirten Arabacı, "Bu tür bilgi şölenlerinde farklı kesimler, bilim insanı, şair, edebiyatçı, yazar ve düşünür bir araya gelince, çok farklı bir etkileşim, bilgilenme, düşünme ve düşündürme gerçekleşir. Onun için faydalı ve çok güzel oldu. Umarım bu tür bilgi şölenleri uygun aralıklarla tekrar edilir. Çünkü Malazgirt´in gündemde olması ve milli ruhun diri tutulması lazım." ifadelerini kullandı.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi ve TYB Genel Sekreteri Doç. Dr. Muhammed Enes Kala da en çok olmak istedikleri mekanların birinde bulunduklarını söyledi.

Malazgirt´in, Anadolu´nun "giriş kapısı" aynı zamanda savaş hukuku ve ahlakının yazıldığı yer olduğunu anlatan Kala, şunları kaydetti: "Alanında uzman mütefekkirlerimiz, ilim insanlarımız ve sanatçılarımızla bir aradaydık. Tarihi roman ve romanda tarihi konuştuk. Edebiyat ve felsefe tarihinin birlikteliğinden bahsettik. Çok nitelikli bir program oldu. Ancak mütefekkir, kültür insanı ve kültür tarihçisi Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun hocamızı kaybetmenin hüznüyle programı yaptık. Bu program sonunda bir kitap çıkarılacak ve bu kitabı Dursun hocamıza ithaf edeceğiz."

Oturumun ardından Doğan ve şölene katılanlar, Malazgirt ilçesindeki 1071 Zafer Anıtı, tarihi Kız Köprüsü ile Bitlis´in Ahlat ilçesindeki Selçuklu Meydan Mezarlığını gezdi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
15 GÜNDÜR KAPALI OLAN KÖY YOLLARI AÇILDI
15 GÜNDÜR KAPALI OLAN KÖY YOLLARI AÇILDI
Muş´ta etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle kırsal kesimlerde yer yer kar kalınlığı 2 ila 6 metreye kadar ulaştı. Karla mücadele çalışması yapan ekipler, 15 gündür kapalı olan 9 köy ve 22 mezra yolunu ulaşıma açtı.
AFAD GÖNÜLLÜLERİ İÇİN ÇIĞ EĞİTİMİ VERİLDİ
AFAD GÖNÜLLÜLERİ İÇİN ÇIĞ EĞİTİMİ VERİLDİ
Muş İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ‘Gönüllülük Projesi´ kapsamında çığ afetinde arama ve kurtarma eğitimi veriliyor
MŞÜ SPORCULARI 2. OLDU
MŞÜ SPORCULARI 2. OLDU
Balıkesir´in Bandırma ilçesinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu (TÜSF) ve Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) iş birliğinde Üniversitelerarası Türkiye Kros Şampiyonası düzenledi. Yarışmada Muş Alparslan Üniversitesi Türkiye 2´inci oldu.
IUC HEYETİ RESMİ TEMASLARINA DEVAM EDİYOR
IUC HEYETİ RESMİ TEMASLARINA DEVAM EDİYOR
Uluslararası Üniversiteler Konseyi (IUC) heyeti resmi temaslarda bulunmaya devam ediyor. Geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile görüşen heyet bugün de Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş´ı ve daha sonra Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün´ü makamında ziyaret ederek konseyin çalışmaları hakkında bilgi verdi.
TÜRK PDR-DER´DEN PANEL
TÜRK PDR-DER´DEN PANEL
Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği (Türk PDR-DER) Muş İl Temsilciliği tarafından okulların PDR servislerinin diğer kurum ve kuruluşlarla iş birliğini artıramaya yönelik panel çalışması düzenlendi.
BAŞKAN KILIÇ, ÇİFTÇİLERiN SORUNLARINI DİNLEDİ
BAŞKAN KILIÇ, ÇİFTÇİLERiN SORUNLARINI DİNLEDİ
Malazgirt Ziraat Odası Başkanı Tahsin Kılıç ve beraberinde ki heyet, eksi 25 derecede ilçeye bağlı Aslankaya ve Nurettin köylerini ziyaret ederek, çiftçilerin sorun ve sıkıntılarını dinledi.
TSO MUŞ´TAKİ FİRMALARI ZİYARET EDİYOR
TSO MUŞ´TAKİ FİRMALARI ZİYARET EDİYOR
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, göreve geldikten sonra periyodik olarak sürdürdüğü firma ziyaretleri kapsamında Tekel depolarında faaliyet gösteren üretici firmaları ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi aldı.
2019´DA KİŞİ BAŞINA 17 BİN 394 LİRA TASARRUF ETTİK
2019´DA KİŞİ BAŞINA 17 BİN 394 LİRA TASARRUF ETTİK
Nüfusu 83 milyonu aşan Türkiye´de geçen yıl 1 trilyon 446,4 milyar liralık tasarruf mevduatı toplandı.
TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞININ NEDENLERİ, ZARARLARI VE ÖNLEME YOLLARI
TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞININ NEDENLERİ, ZARARLARI VE ÖNLEME YOLLARI
Çocuğunuzu tablet veya telefonunu bir kenara bırakması için ne sıklıkla uyarıyorsunuz? Güzel haber: Yalnızca 5 dakika daha oynadıktan sonra bırakacak. Kötü haber: 5 dakikanın gerçek dünyadaki karşılığı, teknoloji bağımlıları için “günlerce” anlamına gelebiliyor.
DOLAR
6.0470
EURO
6.5550
Muş Durumu

Ya Ali, benden sonra yola gidenler, senin gösterdiğin yoldan giderlerse selamete ererler.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu