4. TARİHİ ROMAN VE ROMANDA TARİH BİLGİ ŞÖLENİ SONA ERDİ
Muş´un Malazgirt ilçesinde, Malazgirt Zaferi´nin 948. yıl dönümü kutlamaları kapsamında düzenlenen "4. Tarihi Roman ve Romanda Tarih Bilgi Şöleni" sona erdi.
Tarih: 21.8.2019 21:28:44/ 244okunma / 0yorum

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) öncülüğünde, ilçe kaymakamlığı, belediye, Türk Tarih Kurumu ve Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) desteğiyle gerçekleştirilen şölen, bugün yapılan oturumla tamamlandı. Malazgirt Kültür Merkezi´nde 3 gün süren şöleni değerlendiren TYB Kurucusu ve Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan, Türkiye´nin her yerinden ilim ve fikir insanlarının, edebiyatçıların ve tarihi roman yazarlarının Malazgirt´te buluştuğunu söyledi.

Bunun ilk kez yaşandığını, şölene katılanların bildirilerini sunduğunu anlatan Doğan, şöyle konuştu: "Şölenin birinci günü Malazgirt ve Selçuklu tarihi, Sultan Alparslan ile ilgili bildiri ve konuşmalar yapıldı. İkinci ve üçüncü gün ise Malazgirt tarihi öncelikli olmak üzere ´Tarihi Roman ve Romanda Tarih´ konusuna tahsis edildi. Edebiyat ağırlıklıydı. 40 kadar ilim, fikir ve sanat insanları Malazgrit´te buluşarak bu konuları konuştu. Çok güzel ve ilgi çekici bir toplantı oldu. Önceki bilgi şölenlerinin kitaplarını yayınladığımız gibi bu şölenin de kitabını yayınlayacağız. O zaman çok geniş kitleye ulaşma imkanımız olacak."

Geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun´un açılışta herkesin takdirle karşıladığı bir konuşma yaptığını anımsatan Doğan, Dursun´un duygulu ve veda mesajı niteliğindeki konuşmasıyla herkesin gönlünü kazandığını aktardı.

Dursun´un şölenden görev dolayısıyla ayrıldığını belirten Doğan, "Maalesef yolda bir kaza yaşandı ve Haluk Bey´i kaybettik. Çok değerli bir kültür adamıydı. Tanıdığımız, bildiğimiz, arkadaşımız ve kültür adamını kaybettik. Bundan derin bir üzüntü duyuyoruz. Kaymakamlık ve belediye Malazgirt Kültür Merkezine Haluk Bey´in adını verecek. Böylece onun adını burada yaşatacak." diye konuştu.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Caner Arabacı ise çok değerli bilim insanlarının, sanatçıların ve edebiyatçıların etkinlik sayesinde bir araya geldiğini ifade etti.

Şölenin, Malazgirt Zaferinin yaşandığı yerde yapılmasının anlamlı olduğunu belirten Arabacı, "Bu tür bilgi şölenlerinde farklı kesimler, bilim insanı, şair, edebiyatçı, yazar ve düşünür bir araya gelince, çok farklı bir etkileşim, bilgilenme, düşünme ve düşündürme gerçekleşir. Onun için faydalı ve çok güzel oldu. Umarım bu tür bilgi şölenleri uygun aralıklarla tekrar edilir. Çünkü Malazgirt´in gündemde olması ve milli ruhun diri tutulması lazım." ifadelerini kullandı.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi ve TYB Genel Sekreteri Doç. Dr. Muhammed Enes Kala da en çok olmak istedikleri mekanların birinde bulunduklarını söyledi.

Malazgirt´in, Anadolu´nun "giriş kapısı" aynı zamanda savaş hukuku ve ahlakının yazıldığı yer olduğunu anlatan Kala, şunları kaydetti: "Alanında uzman mütefekkirlerimiz, ilim insanlarımız ve sanatçılarımızla bir aradaydık. Tarihi roman ve romanda tarihi konuştuk. Edebiyat ve felsefe tarihinin birlikteliğinden bahsettik. Çok nitelikli bir program oldu. Ancak mütefekkir, kültür insanı ve kültür tarihçisi Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun hocamızı kaybetmenin hüznüyle programı yaptık. Bu program sonunda bir kitap çıkarılacak ve bu kitabı Dursun hocamıza ithaf edeceğiz."

Oturumun ardından Doğan ve şölene katılanlar, Malazgirt ilçesindeki 1071 Zafer Anıtı, tarihi Kız Köprüsü ile Bitlis´in Ahlat ilçesindeki Selçuklu Meydan Mezarlığını gezdi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÖĞRENCİLERDEN BARIŞ PINARI HAREKATINA DESTEK
ÖĞRENCİLERDEN BARIŞ PINARI HAREKATINA DESTEK
Muş´ta ilkokulu öğrencileri, Türkiye´nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı´na komando marşı okuyarak destek verdi.
SEVGİ OLMADAN HİÇBİR ŞEY OLMAZ
SEVGİ OLMADAN HİÇBİR ŞEY OLMAZ
Bulanık ilçesine bağlı Gölköy İlk ve Ortaokulunu ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Metin Aksu, öğretmenlere önerilerde bulunarak “Bizlere emanet edilen çocuklarımıza bir anne ve bir baba gibi kucaklayıp en iyi şekilde şekillendirmeliyiz. İnsan yetiştirmek ve geleceğe hazırlamaya çalışıyoruz. Sevgi olmadan hiçbir şey olmaz. Sevgi olmazsa lezzetti ve tadı olmaz. Bu mesleğe sevgimizi katmalıyız” dedi
ÇAĞLAYAN: GENÇLERİN İSTİHDAMI ÖNEMLİ
ÇAĞLAYAN: GENÇLERİN İSTİHDAMI ÖNEMLİ
Muş´ta esnaf ziyaretlerini aralıksız sürdüren Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Muş İl Başkanı Mehmet Şirin Çağlayan ve beraberindeki heyet, sorunları dinleyerek gençlerin istihdam edilmesi için gayretlerde bulunduklarını söylediler.
YER ALTI HATLARININ AYNI ANDA KAZILIP DÖŞENMESİ TEKNİK OLARAK MÜMKÜN DEĞİLDİ
YER ALTI HATLARININ AYNI ANDA KAZILIP DÖŞENMESİ TEKNİK OLARAK MÜMKÜN DEĞİLDİ
Belediye Başkanı Feyat Asya Sunay Mahallesi Kurtuluş Caddesindeki altyapı çalışmalarını yerinde inceledi. Başkan Asya incelemeler sırasında ziyaret ettiği esnafları proje hakkında bilgilendirdi.
KÖY OKULLARINDA AŞI TARAMASINA BAŞLADI
KÖY OKULLARINDA AŞI TARAMASINA BAŞLADI
Muş İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, 2019- 2020 eğitim öğretim yılında ilk ve ortaokullarda aşı taramasına başladı.
DENGBEJLİK KÜLTÜRÜ YAŞATILIYOR
DENGBEJLİK KÜLTÜRÜ YAŞATILIYOR
Muş´ta dengbejlik kültürünü yaşatan dengbejler, köy ve beldeleri ziyaret ederek türküler seslendiriyorlar.
YENİ ÖĞRENCİLERE MUŞ´U TANITIYORUZ
YENİ ÖĞRENCİLERE MUŞ´U TANITIYORUZ
Muş Belediyesi bu yıl üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilerin Muş´a adaptasyonunu sağlamak, tarihi ve turistik yerleri tanıtmak amacıyla belirli periyotlarda şehir turu düzenliyor
ÇOCUKLARIN AKADEMİK VE SOSYAL GELİŞİMLERİ ANLATILDI
ÇOCUKLARIN AKADEMİK VE SOSYAL GELİŞİMLERİ ANLATILDI
Merkez Vali Adil Yazar İlköğretim Okulu öğrenci velilerine çocuklarının akademik ve sosyal gelişimlerine yönelik bilgiler verildi.
GÖNÜLLÜLER KÖY OKULUNU BOYADI
GÖNÜLLÜLER KÖY OKULUNU BOYADI
Muş´ta, Gençlik ve Spor Bakanlığı´nın ‘Damla Projesi´ gönüllüleri, köy okullarını boyayarak çeşitli eğitsel çizgi film karakterleri ile çiçek gibi yaptılar. Gönüllü üniversite öğrencileri, amaçlarının köy okullarındaki çocukların gönüllerine dokunmak istediklerini belirttiler
DOLAR
5.8806
EURO
6.5255
Muş Durumu

Çıkacağım merdivene sabırı merdiven yaparım.

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu