4 KUŞAĞA EV SAHİLİĞİ YAPTI
Muş´ta, usta ellerde ceviz ağacıyla şekillenen ve kuşaktan kuşağa devredilen bebek beşiği halen modern beşiklere rağmen ilgi görüyor. 4 kuşağı ninnilerle büyüten beşik, sapa sağlam halen ayakta.
Tarih: 29.7.2019 19:01:14/ 235okunma / 0yorum

 

 

Muş´ta yaklaşık olarak bir aşıra yakın usta ellerde ceviz ağacıyla şekillenen ahşap beşik, kuşaktan kuşağa halen devrediliyor. Merkez Kale Mahallesi´nde Aydın ailesinin 4 kuşağını ninnilerle büyüten beşik, halen sapa sağlam ayakta duruyor.

Çağımızda neredeyse kullanılmayan tahta beşikler, kaybolmaya yüz tutmuş durumda.

Merkez Kale Muhalle Muhtarı Murat Aydın, ceviz ağacından bir birine geçirmeli ve desenleri ile büyüleyen beşiğin dedesini, babasını, kendisini ve şimdi ise çocuklarına ev sahipliği yaptığını belirterek kendilerinde ki manevi ve kültürel değerinin yüksek olduğunu söyledi.

“TAMAMEN CEVİZ AĞACINDAN YAPILMIŞ AĞLIK AÇISINDAN DA HAYATİ ÖNEM TAŞIYAN DEĞERLİ BİR BEŞİKTİR”

Mahallede yeni doğan çocuklar içinde beşiği verdiklerini ifade eden Aydın, “Bu ceviz ağacından yapılan beşik dedemizden kalma. Benim babamın içinde kaldığı, büyüdüğü, babamdan sonra biz çocuklarının içinde yaşadığı ve büyüdüğü ve bizden sonrada bizim çocuklarımızın içinde büyüdüğü ceviz ağacından yapılan beşiğin bizde ki manevi ve kültürel değeri çok büyüktür, önemi de yüksektir. Tamamen ceviz ağacından yapılmış ağlık açısından da hayati önem taşıyan değerli bir beşiktir. Bu beşik biz 2-3 kuşaktır kullanıyoruz. İnşallah elimizden geldiğince bu beşiği muhafaza edip 3-4 kuşak öteye de götürmek istiyoruz. Çünkü bu beşik mesela bugün abamın torunu içerisinde, benim çocuğum içinde. Mahalle de yeni doğan çocuk olduğu zaman gelip bu beşiği bizden istiyorlar. Çocukları özellikle bu beşikte büyütmek istiyorlar. Eski yaşantıyı halen devam ettirmek istiyorlar. Onun için bu beşiğin bizde tarihi, manevi değeri yüksektir” dedi.

“MAHALLEMİZDE YENİ DOĞAN BİR BEBEK OLDUĞU ZAMAN, BU BEŞİĞİ BİZLERDEN İSTİYORLAR”

Beşiğin, mahallede yeni doğan bebekler için de istendiğini ifade eden Murat Aydın, "Beşiğin bizde maddi değeri olmasa da manevi ve kültürel değeri çok yüksektir. Özellikle manevi değeri yüksek olan bu beşiğimiz, bir tarih açısından önemlidir. Dedemizin, babamızın kaldığı bir beşiktir. Kendim dahil, bu beşik içerisinde ninniler söylenilerek büyütüldüm. Mahallemizde yeni doğan bir bebek olduğu zaman, bu beşiği bizlerden istiyorlar. Biz beşiğimizi onlara da veriyoruz. Çocuklarını bu beşik içerisinde büyütüyorlar" diye konuştu.

´KANSEROJEN MADDE İÇERMİYOR´

Beşiğin herhangi bir kanserojen madde üretmediğini belirten Aydın, "Beşiğimizin şöyle bir özelliği var; herhangi bir kanserojen madde içermeden, çivi ve katkı maddesi kullanılmadan tamamen ceviz ağacından yapılmıştır. Sağlık açısından da önemi büyüktür. Günümüzde lüks beşiklerde var ama biz o beşikleri tercih etmiyoruz. Atamızdan kalan bu asırlık beşiği tercih ediyoruz. Bu beşiğin bizdeki yeri ve önemi çok büyük" diye konuştu.

“BU GELENEĞİ SÜRDÜRMEK İSTİYORUZ”

Usta ellerde şekillenen tahta beşikte 2. Kuşak olarak yerini alan Murat Aydın´ın babası Nesri Aydın (70) ise, “Ben ve babam bu ceviz beşikte büyümüşüz. Babamdan, dedemden kalma bir beşiktir. Bizle, torunumla, oğlumla hepsi bunda büyümüş. İşte bu daha önemli bir şeydir bizim için. Yani yeni çıkan beşikler onlar biz istemiyoruz. Gerçekte çok pahalıdır ve istemiyoruz. Bu ondan daha önemli daha fantezi, daha pahalı, daha kıymetlidir. Yani hepimiz bunda büyümüşüz, bundan sonra da bu gelenek devam edecek inşallah” ifadelerini kullandı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KUŞAĞA SAHİLİĞİ YAPTI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
GAZİ MUHARREM ÇELİK, BABA OCAĞI MUŞ´A GÖNDERİLDİ
GAZİ MUHARREM ÇELİK, BABA OCAĞI MUŞ´A GÖNDERİLDİ
Türk Silahlı Kuvvetleri´nin Fırat´ın doğusunda başlattığı Barış Pınarı Harekatı´nda görevli Uzman Çavuş Muharrem Çelik, PYD/PKK´lı teröristlerle girilen çatışmada bacağından yaralandı. Sol bacağında sinirlerin bulunduğu bölgeye isabet eden kurşun, felç tehlikesine karşı doktorlar tarafından çıkarılmadı.
ASYA, RADYO PROGRAMINDA HİZMETLERİNİ ANLATTI
ASYA, RADYO PROGRAMINDA HİZMETLERİNİ ANLATTI
Belediye Başkanı Feyat Asya, TRT Erzurum Radyosu canlı yayınına telefonla bağlanarak ‘4 Mevsim Muş´ konulu fotoğraf yarışması ve belediye hizmetleri hakkında bilgi verdi
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN YAYLA HATIRLATMASI “BİR PİRİNÇ TANESİ BİLE BIRAKMAYIN”
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN YAYLA HATIRLATMASI “BİR PİRİNÇ TANESİ BİLE BIRAKMAYIN”
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, havaların soğuması ile birlikte yaylacıların dönüş yolculuğunu hatırlatarak yaşam malzemesi bırakılmaması uyarısında bulundu. “Orada bir pirinç tanesi bile bizim Muşlu hemşehrilerimiz inanıyorum ki bırakmayacaklar” diye ifade eden Vali Gündüzöz, “Dönerken orada stokladıkları erzakları bırakmamaları lazım. Eğer bu erzakları yanlarında indirmezlerse terör örgütlerine bir lojistik destek sağlamış olurlar. Hain terör örgütü buradan beslenir. Onun için herkes aynı hassasiyeti yapacak” dedi
KADINLAR, KURSLARLA SOSYALLEŞİYOR
KADINLAR, KURSLARLA SOSYALLEŞİYOR
Muş´ta, ev hanımları ve genç kızlar, açılan ahşap boyama kursu ile eskimiş, yıpranmış ahşap eşyaları ya da hiç el değmemiş ham malzemeleri özenle yeniden boyayarak birer sanat eseri haline getiriyor
BAŞKAN ASYA: “PARK VE YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYALIM”
BAŞKAN ASYA: “PARK VE YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYALIM”
Son 5 yıl içinde Muş´a çok sayıda park kazandırdıklarını söyleyen Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, “İnsanlarımızın güzel vakit geçirmesi için hizmete açtığımız park ve yeşil alanları hep birlikte koruyalım. Ortak kullanım alanları olan parklarımızı ortak bir bilinçle korumalıyız. Buraları tahrip etmek isteyenlere birlikte fırsat vermemeliyiz. Bilinçsizce yapılan kullanımlara şahit olduğumuzda uyaralım” dedi
MUŞ´A KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ ALINDI
MUŞ´A KIZILAY KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ ALINDI
Yaptığı hizmetlerle adından söz ettiren Türk Kızılayı, Muş´a kan bağış otobüsü kazandırdı.
HBT ETKİNLİKLERE BAŞLADI
HBT ETKİNLİKLERE BAŞLADI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Hayırda Buluşanlar Öğrenci Topluluğu, 2019-2020 Eğitim Öğretim dönemindeki etkinliklerine başladı.
AKDAĞ VE BERABERİNDEKİ HEYET KOÇ´U ZİYARET ETTİ
AKDAĞ VE BERABERİNDEKİ HEYET KOÇ´U ZİYARET ETTİ
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, çeşitli ziyaret ve incelemeler içim bölgeye gelen KOSGEB Başkan Yardımcısı Ahmet Akdağ ve beraberindeki heyeti makamında ağırladı. Yönetim kurulu ve meclis üyeler ile birlikte KOSGEB Başkan Yardımcısı Akdağ, KOBİ Gelişim Dairesi Başkanı Erdal Çınar, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Mehmet Öğüt, KOSGEB Van Müdürü Bilal Emre Yörük ve KOSGEB Muş Müdürü Kenan Mergen´i makamında ağırladı.
BARIŞAN "TERÖRÜ BİTİRECEK HAREKÂTI DESTEKLİYORUZ"
BARIŞAN "TERÖRÜ BİTİRECEK HAREKÂTI DESTEKLİYORUZ"
Memur-Sen muş il başkanı Mahir Barışan, Fırat´ın doğusunda başlatılan "Barış Pınarı Harekatını" desteklediklerini açıkladı.
DOLAR
5.9103
EURO
6.5174
Muş Durumu

Kadınları okutunuz, kadını okutmayan millet yükselemez…

Hacı Bektaşı Veli
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu