4 KUŞAĞA EV SAHİLİĞİ YAPTI
Muş´ta, usta ellerde ceviz ağacıyla şekillenen ve kuşaktan kuşağa devredilen bebek beşiği halen modern beşiklere rağmen ilgi görüyor. 4 kuşağı ninnilerle büyüten beşik, sapa sağlam halen ayakta.
Tarih: 29.7.2019 19:01:14/ 309okunma / 0yorum

 

 

Muş´ta yaklaşık olarak bir aşıra yakın usta ellerde ceviz ağacıyla şekillenen ahşap beşik, kuşaktan kuşağa halen devrediliyor. Merkez Kale Mahallesi´nde Aydın ailesinin 4 kuşağını ninnilerle büyüten beşik, halen sapa sağlam ayakta duruyor.

Çağımızda neredeyse kullanılmayan tahta beşikler, kaybolmaya yüz tutmuş durumda.

Merkez Kale Muhalle Muhtarı Murat Aydın, ceviz ağacından bir birine geçirmeli ve desenleri ile büyüleyen beşiğin dedesini, babasını, kendisini ve şimdi ise çocuklarına ev sahipliği yaptığını belirterek kendilerinde ki manevi ve kültürel değerinin yüksek olduğunu söyledi.

“TAMAMEN CEVİZ AĞACINDAN YAPILMIŞ AĞLIK AÇISINDAN DA HAYATİ ÖNEM TAŞIYAN DEĞERLİ BİR BEŞİKTİR”

Mahallede yeni doğan çocuklar içinde beşiği verdiklerini ifade eden Aydın, “Bu ceviz ağacından yapılan beşik dedemizden kalma. Benim babamın içinde kaldığı, büyüdüğü, babamdan sonra biz çocuklarının içinde yaşadığı ve büyüdüğü ve bizden sonrada bizim çocuklarımızın içinde büyüdüğü ceviz ağacından yapılan beşiğin bizde ki manevi ve kültürel değeri çok büyüktür, önemi de yüksektir. Tamamen ceviz ağacından yapılmış ağlık açısından da hayati önem taşıyan değerli bir beşiktir. Bu beşik biz 2-3 kuşaktır kullanıyoruz. İnşallah elimizden geldiğince bu beşiği muhafaza edip 3-4 kuşak öteye de götürmek istiyoruz. Çünkü bu beşik mesela bugün abamın torunu içerisinde, benim çocuğum içinde. Mahalle de yeni doğan çocuk olduğu zaman gelip bu beşiği bizden istiyorlar. Çocukları özellikle bu beşikte büyütmek istiyorlar. Eski yaşantıyı halen devam ettirmek istiyorlar. Onun için bu beşiğin bizde tarihi, manevi değeri yüksektir” dedi.

“MAHALLEMİZDE YENİ DOĞAN BİR BEBEK OLDUĞU ZAMAN, BU BEŞİĞİ BİZLERDEN İSTİYORLAR”

Beşiğin, mahallede yeni doğan bebekler için de istendiğini ifade eden Murat Aydın, "Beşiğin bizde maddi değeri olmasa da manevi ve kültürel değeri çok yüksektir. Özellikle manevi değeri yüksek olan bu beşiğimiz, bir tarih açısından önemlidir. Dedemizin, babamızın kaldığı bir beşiktir. Kendim dahil, bu beşik içerisinde ninniler söylenilerek büyütüldüm. Mahallemizde yeni doğan bir bebek olduğu zaman, bu beşiği bizlerden istiyorlar. Biz beşiğimizi onlara da veriyoruz. Çocuklarını bu beşik içerisinde büyütüyorlar" diye konuştu.

´KANSEROJEN MADDE İÇERMİYOR´

Beşiğin herhangi bir kanserojen madde üretmediğini belirten Aydın, "Beşiğimizin şöyle bir özelliği var; herhangi bir kanserojen madde içermeden, çivi ve katkı maddesi kullanılmadan tamamen ceviz ağacından yapılmıştır. Sağlık açısından da önemi büyüktür. Günümüzde lüks beşiklerde var ama biz o beşikleri tercih etmiyoruz. Atamızdan kalan bu asırlık beşiği tercih ediyoruz. Bu beşiğin bizdeki yeri ve önemi çok büyük" diye konuştu.

“BU GELENEĞİ SÜRDÜRMEK İSTİYORUZ”

Usta ellerde şekillenen tahta beşikte 2. Kuşak olarak yerini alan Murat Aydın´ın babası Nesri Aydın (70) ise, “Ben ve babam bu ceviz beşikte büyümüşüz. Babamdan, dedemden kalma bir beşiktir. Bizle, torunumla, oğlumla hepsi bunda büyümüş. İşte bu daha önemli bir şeydir bizim için. Yani yeni çıkan beşikler onlar biz istemiyoruz. Gerçekte çok pahalıdır ve istemiyoruz. Bu ondan daha önemli daha fantezi, daha pahalı, daha kıymetlidir. Yani hepimiz bunda büyümüşüz, bundan sonra da bu gelenek devam edecek inşallah” ifadelerini kullandı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KUŞAĞA SAHİLİĞİ YAPTI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BELEDİYE YARDIM KAMPANYASI BAŞLATTI
BELEDİYE YARDIM KAMPANYASI BAŞLATTI
Elazığ´da yaşanan deprem sonrası Muş Belediyesi tarafından başlatılan ‘Elazığlı Kardeşlerimiz Üşümesin´ yardım kampanyasında vatandaşlarca bağışlanan battaniye ve giysiler Elazığ´a gönderildi.
KOÇ, GENEL MÜDÜR ARSLAN´I ZİYARET ETTİ
KOÇ, GENEL MÜDÜR ARSLAN´I ZİYARET ETTİ
Yalova, Bursa ve İstanbul´da bir dizi gezi ve ziyarette bulunan Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Koç, Halk Bankası Genel Müdürlüğünü ziyaret etti.
PEKBAY, ARICILARI UYARDI
PEKBAY, ARICILARI UYARDI
Muş Arı Yetiştiricileri Başkanı Fırat Pekbay, kış uykusu konusunda arı yetiştiricilerini uyarıda bulundu.
BEŞİR DERNEĞİ´NDEN AFETZEDELERE DESTEK
BEŞİR DERNEĞİ´NDEN AFETZEDELERE DESTEK
Merkez üssü Sivrice Elazığ olan 6.8 büyüklüğündeki yıkıcı deprem sonrası Ulusal ve Uluslar Arası Bir Yardımlaşma Derneği olan Beşir Derneği Muş İl Temsilciliği (Beşir Derneği) bölgeye yönlendirdiği gönüllüleri ile birlikte AFAD koordinesinde çalışmalara başladı.
İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ EMİN ENGİN MESLEK LİSESİ MÜDÜRLERİ İLE TOPLANTI YAPTI
İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ EMİN ENGİN MESLEK LİSESİ MÜDÜRLERİ İLE TOPLANTI YAPTI
Muş İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, Muş İl genelinde bulunan Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı okul müdürleri ile bir araya geldi.
YENİ ´DESTEK EĞİTİM ODASI´ SAYISI 400´E ULAŞTI
YENİ ´DESTEK EĞİTİM ODASI´ SAYISI 400´E ULAŞTI
81 ilde yeni standartlara göre kurulan 400 özel eğitim destek odası özel öğrencilerin hizmetine sunuldu.
DEPREM RİSKİ EN YÜKSEK VE EN AZ OLAN İLLER AÇIKLANDI
DEPREM RİSKİ EN YÜKSEK VE EN AZ OLAN İLLER AÇIKLANDI
Türkiye son günlerde depremlerle sallanıyor. Manisa ve Ankara´nın ardından son olarak Sivas´ta bir deprem meydana geldi. Birçok vatandaş, il, ilçe ve bölgelerin deprem riski taşıyıp taşımadığını merak ediyor. İşte Türkiye´nin deprem riski haritası...
SOLGUN, TÜTÜN ALTIN DEĞERİ KAZANDI
SOLGUN, TÜTÜN ALTIN DEĞERİ KAZANDI
Türkiye Tütün Üreticileri ve Pazarlama Birlikleri Genel Başkanı Şeyhmus Solgun, Türkiye tütününün altın değeri kazandığını söyledi.
MUŞ İLDER KURUM AMİRLERİNİ ZİYARET EDİYOR
MUŞ İLDER KURUM AMİRLERİNİ ZİYARET EDİYOR
Mudanya Vergi Dairesi Müdür Yardımcısı görevinden ayrılarak Büyükşehir Belediyesi Gelirler Dairesi´ne atanan Mehmet Veysi Tutkun´a ziyaret gerçekleştirildi
DOLAR
5.9288
EURO
6.5473
Muş Durumu

Özünle, gözünle, sözünle işinde ol…

Hacı Bektaşı Veli
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava Durumu